TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експертите предупредуваат: Богатите земји „натрупуваат“ вакцини, тоа би можело да ја продолжи пандемијата за дури 7 ...

Точка - 08.03.2021

Вакцините против коронавирусот во најголем дел ги примаат граѓаните на најбогатите земји во светот, а ако тој тренд продолжи, пандемијата би можела да потрае со години, предупредуваат здравствените експерти од американскиот Универзитет Дјук.

Европски земји каде животот се враќа во нормала (ВИДЕО)

Локално

СТАДИОН „ВАКЦИНОДРОМ“: Масовна имунизација на Французите на легендарниот стадион во Марсеј

Локално

Осум лица над 100 години се пријавиле за вакцинација

Press24

Драги: Со забрзување на вакцинацијата, Италија ќе ја надмине корона-кризата

Слободен Печат

Граѓани над 70 години се уште чекаат повик или известување за вакцинација

Телма

Во Македонија се враќа полицискиот час, од 22 до 5 наутро, од утре ќе се знае од кој датум

24 Вести

360 степени 365 +инфо Руска реч ММС Глас на Америка Алфа Р.С.Европа

И луѓето над 65 години во Грција ќе добиваат од вакцината на „АстраЗенека“

Република - 08.03.2021

Комисијата за имунизација во Министерството за здравство на Грција даде зелено светло вакцината на „АстраЗенека“ да се користи за целото население, односно и за граѓаните над 65-годишна возраст.

ПРЕТПАЗЛИВОСТ ПОРАДИ ДВА СЛУЧАИ: Австрија вчера времено го прекина вакцинирањето со АстраЗенека

Денешен

Во Грција вакцината на АстраЗенека ќе се користи и за лицата над 65 години

Денешен

Австрија ја запре вакцинацијата со вакцината на „АстраЗенека“, се истражува смртта на едно лице

24Инфо

Австрија ја запре вакцинацијата со вакцината на „АстраЗенека“, се истражува смртта на едно лице

MTM

Австрија ја запре вакцинацијата со вакцината на „АстраЗенека“, се истражува смртта на едно лице

Centar

ДОДЕКА СЕ ИСПИТААТ ПРИЧИНИТЕ ЗА ЕДЕН СМРТЕН СЛУЧАЈ - во Австрија суспендирана серија вакцини од АстраЗенека

Фактор

Слободен Печат Вечер Прес Слободен Печат Независен 24Инфо Опсервер Либертас Р.С.Европа

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Кајгана - 08.03.2021

Водечкиот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи зборуваше за единственото сценарио кога е безбедно да се тргне маската во друштво за време на пандемијата на COVID-19. Како што рече, во ред е да ја тргнете маската ако сте ги примиле сите дози на ...

Фаучи: Средношколците во САД ќе бидат вакцинирани до есен

Радио МОФ

Фаучи: Сите студенти во САД ќе бидат вакцинирани до 2022 година

360 степени

Водечкиот американски епидемиолог кажува кога е безбедно да ја извадите маската од лицето

Факултети

Фаучи: Сите студенти во САД ќе бидат вакцинирани до почетокот на 2022 година

Бизнис Вести

Фаучи: Студентите ќе бидат вакцинирани до 2022 година

24Инфо

Фаучи: Сите американски студенти ќе бидат вакцинирани до почетокот на 2022.

Канал5

Независен Опсервер 24Инфо Слободен Печат Курир MakPress Точка Фокус

Македонија стана 46 земја во светот што ја регистрира „Спутник V“

Руска реч - 08.03.2021

Република С. Македонија ја регистрираше руската вакцина „Спутник V“ во забрзана процедура. Ова го соопшти прес-службата на Рускиот фонд за директни инвестиции. На тој начин препаратот, создаден од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и ...

Со Спутник V ќе се вакцинираат хронично болните и луѓето во домовите за стари лица

МКД

Денеска пристигнува прва пратка Baкцини против KOBИД-19 од руcкиот Cпутник В

4NEWS

Денеска во Македонија пристигнува првата пратка на руската вакцина „Спутник V“

Курир

Денеска на Аеродром пристигнува првата пратка вакцини од рускиот производител Суптник В

ММС

Пристигнува прва пратка вакцини против КОВИД-19 од рускиот производител Спутник В

Frontline

Пристигнува прва пратка вакцини против КОВИД-19 од рускиот производител Спутник V

CivilMedia

Press24 Нетпрес Денешен MakPress Нова ТВ Н.Македонија Frontline 360 степени

ЕМА не ја препорачува вакцината „Спутник V“ за итна употреба додека не ја испита безбедноста

Нетпрес - 08.03.2021

Восоката функционерка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, ги повика членките на Европската унија да се воздражат од издавање одобрувања за итна употреба на руската вакцина против Covid-19, додека агенцијата целосно не ја ...

ЕМА: Земјите на ЕУ да се воздржат од одобрување на Спутник V, се прават потребните проверки за квалитет и безбедност

Фактор

Официјална претставничка на ЕМА: Спутник В сè уште не е одобрена

Независен

ЕМА е против прерано одобрување на Спутник V во ЕУ

Р.С.Европа

Европската агенција за лекови: Засега не ја препорачуваме Спутник V во ЕУ

Локално

ЕМА е против прерано одобрување на Спутник V во ЕУ

Алсат-М

Официјална претставничка на ЕМА: Спутник В сè уште не е одобрена

Опсервер

Фокус Вечер Прес 24Инфо Expres Либертас MakPress Слободен Печат iPortal

ЦДЦ: Без маски и физичко растојание во затворен простор за целосно имунизираните лица

ТВ21 - 08.03.2021

Американскиот Центар за превенција и контрола на болести (ЦДЦ) објави упатства со најдобри практики за Американците кои се целосно имунизирани против коронавирусот. Според упатствата, оние кои ги примиле потребните дози вакцина можат да престојуваат ...

Вакцинираните Американци без маски и растојание може да бидат во затворен простор

+инфо

Без маски и физичко растојание во затворен простор: САД воведе привилегии за вакцинираните лица

Република

ЦДЦ: Без маски и физичко растојание во затворен простор за целосно имунизираните лица

24Инфо

Во САД: Без маски и физичко растојание во затворен простор за целосно имунизираните лица

360 степени

ЦДЦ: Без маски и физичко растојание во затворен простор за целосно имунизираните лица

Курир

ЦДЦ: Без маски и физичко растојание во затворен простор за целосно имунизираните лица

Опсервер

Frontline Press24 Фокус Либертас Слободен Печат Нетпрес Независен

Градоначалникот на Корлеоне поднесе оставка зашто се вакцинирал преку ред

МКД - 08.03.2021

Градоначалникот на сицилискиот град Корлеоне, Николо Николози, денеска изјави дека поднесува оставка затоа што ја примил вакцината против коронавирусот преку ред. „Не спиев ноќта размислувајќи за таа одлука и заклучив дека е правилно да поднесам ...

Оставки поради прекуредното вакцинирање и во мафијашкото Корлеоне

Нетпрес

Градоначалник во Сицилија поднесе оставка, се вакцинирал преку ред

Фокус

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

MTM

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Centar

Италијански градоначалник поднесе оставка – се вакцинирал преку ред а полицијата отвори истрага

Скопје1

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

iPortal

Вечер Прес Опсервер 24Инфо Кајгана Курир MakPress Либертас Независен

Вакцинирани 3.546 здравствени работници, 128.251 граѓанин се пријавиле за вакцинација

Сител - 08.03.2021

Вакцина против Ковид-19 заклучно со денеска примиле 3.546 здравствени работници, информираа за МИА од Министерството за здравство. За вакцинација преку веб-страницата „ vakcinacija.mk “ досега се пријавиле 75.900 граѓани, а 52.351 преку матичен ...

Вакцинирани 3.546 здравствени работници, 128 251 граѓанин се пријавиле за вакцинација

Канал5

Вакцинирани 3.546 здравствени работници, 128.251 граѓанин се пријавиле за вакцинација

Курир

Вакцинирани 3.546 здравствени работници, 128 251 граѓанин се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

CivilMedia

Вакцинирани 3.546 здравствени работници, 128 251 граѓанин се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Бриф

Вакцинирани 3.546 здравствени работници, 128 251 граѓанин се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

ММС

Вакцинирани 3.546 здравствени работници, 128.251 граѓанин се пријавиле за вакцина

Фокус

Press24 24Инфо Слободен Печат Скопје инфо Frontline Независен MakPress ТВ21

Нема контраиндикации од „Спутник В“, само препорака за претпазливост кај трудници и доилки

Frontline - 07.03.2021

Во упатството на „Спутник В“ има препорака за претпазливост само кај трудници и доилки. Не е наведена никаква друга контраиндикација, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче по пристигнувањето на првата пратка од руските вакцини, вкупно ...

Нема контраиндикации од „Спутник В“, само препорака за претпазливост кај трудници и доилки

Независен

Нема контраиндикации од „Спутник В”, само препорака за претпазливост кај трудници и доилки

Слободен Печат

Нема контраиндикации од „Спутник В”, само препорака за претпазливост кај трудници и доилки

24Инфо

Нема контраиндикации од „Спутник В“, само препорака за претпазливост кај трудници и доилки

Република

Со Спутник треба да бидеме претпазливи кај трудници и доилки, други контраиндикации нема, вели Филипче

MakPress

Нема контраиндикации од „Спутник В“, само препорака за претпазливост кај трудници и доилки

Либертас

Локално +инфо iPortal Нетпрес Вечер Прес МКД Сител еМагазин

Блумберг: Европа може да изгуби 100 милијарди евра поради „бавната“ вакцинација

Опсервер - 08.03.2021

– Европската унија може да изгуби и до 100 милијарди евра поради загриженоста на инвеститорите за „бавното темпо“ на кампањите за вакцинација, јави Блумберг. Како што забележува агенцијата, борбата против коронавирусот во Европа е побавна отколку ...

Блумберг: Европа може да изгуби 100 милијарди евра поради „бавната” вакцинација

Слободен Печат

Блумберг: Европа може да изгуби 100 милијарди евра поради „бавната“ вакцинација

MakPress

Блумберг: Европа може да изгуби 100 милијарди евра поради „бавната“ вакцинација

Независен

Блумберг: Европа може да изгуби 100 милијарди евра поради „бавната” вакцинација

Република

Европа може да изгуби 100 милијарди евра поради „бавната“ вакцинација

Курир

Блумберг: Европа може да изгуби 100 милијарди евра поради „бавната“ вакцинација

Либертас

Вечер Прес Канал5

Андоновска: Филипче доста со игранки за чекање на мали количини на вакцини, овозможете им на граѓаните основни крвни ...

Курир - 07.03.2021

Додека во речиси сите земји вакцинацијата против корона почна во декември минатата година, во Македонија граѓаните се уште само слушаат како вакцините само што не стигнале, ова денеска преку прес-конференција го истакна Марија Андоновска од ...

Андоновска: Филипче доста со игранки за чекање на мали количини на вакцини, овозможете им на граѓаните основни крвни анализи преку ФЗОМ

Опсервер

АНДОНОВСКА ДО ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ: Доста е со игранки и чочеци за мали пакетчиња вакцини, заштитете го здравјето на граѓаните!

Денешен

Андоновска: Филипче доста со игранки за чекање на мали количини на вакцини, овозможете им на граѓаните основни крвни анализи преку ФЗОМ

Нетпрес

Андоновска: Филипче доста со игранки за чекање на мали количини на вакцини, овозможете им на граѓаните основни крвни анализи преку ФЗОМ

Сител

Андоновска: Филипче доста со игранки за чекање на мали количини на вакцини, овозможете им на граѓаните основни крвни анализи преку ФЗОМ

MakPress

Андоновска: Филипче, овозможете им на граѓаните основни крвни анализи преку ФЗОМ

24Инфо

Centar Press24 MTM Канал5

Русија и СЗО разговараа за итно одобрување на вакцината против Ковид-19, Спутник В

Либертас - 07.03.2021

– Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко вчера разговараше со генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреисус за руското барање за итно одобрување за употреба на вакцината Спутник В.

Русија и СЗО разговараа за итно одобрување на вакцината против Ковид-19, Спутник В

Frontline

Русија и СЗО разговараа за итно одобрување на вакцината „Спутник V“

Курир

Русија и СЗО разговараа за итно одобрување на вакцината против Ковид-19, Спутник В

Сител

Русија и СЗО разговараа за итно одобрување на вакцината „Спутник V“

Нетпрес

Русија и СЗО разговараа за итно одобрување на вакцината против Ковид-19, Спутник В

Вечер Прес

СЗО: Со Русија се разговара за итно одобрување на вакцината против Ковид-19, Спутник В

Денешен

MakPress Скопје инфо Опсервер

Македонски детски хирург: Не оставија без имунизација

Expres - 07.03.2021

Еден од водечките македонски детски хирурзи Ристо Симеонов открива дека како лекар кој работи со деца не е вакциниран поради неодговорниот однос на власта. “Како детски хирург работам со најмалите пациенти и заедно со лекарите и медицински персонал ...

Д-р Симеонов: Крајно неодговорно е што надлежните нас како лекари во приватните болници не оставија без имунизација

Нетпрес

Доктор Симеонов: Крајно неодговорно е што надлежните нас како лекари во приватните болници не оставија без имунизација

Курир