TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Xiaomi гo претстави Mi 10 Lite 5G - најевтиниот смартфон кој поддржува 5G мрежа

Кајгана - 30.03.2020

Доколку сакате да купите смартфон кој поддржува 5G мрежа, мора да купите поскап уред, но Xiaomi се потруди тоа да не биде така. Xiaomi го претстави моделот Мi 10 Lite 5G кој чини 349 евра.

Xiaomi го претстави Mi 10 Lite 5G смартфонот (ВИДЕО)

USB - 30.03.2020

Ако сакате да поседувате смарфон кој ја поддржува 5G мрежата, воглавно морате да купите скап уред, меѓутоа Xiaomi се потруди тоа повеќе да не биде така. Xiaomi го претстави моделот Mi 10 Lite 5G кој чини 349 евра, а како што кажува ознаката, ...

Јовановиќ: 5Г користи помали фрекфенции и од самите рутери, во Македонија засега ја нема оваа технологија

Слободен Печат - 30.03.2020

5Г технологијата, која е само продолжение на 4Г генерацијата, има регулирано и контролирано зрачење од Меѓународната комисија за нејонизирачки зарачења. Во Македонија се уште не имплементирана, но треба да се нагласи, покрај сите тие теории на ...

Колку е штетна 5G технологијата – факти и/или контроверзии?

Порта 3 - 30.03.2020

Првите 5G мрежи во светот стартуваа во април 2019 година, во Јужна Кореја и во САД. Потоа следуваа во многу други земји, а токму оваа година се очекува вистинскиот бум на оваа технологија.

Лажна вест за ширење паника преку целосно извртување на изјавата на Столтенберг

CivilMedia - 30.03.2020

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг никогаш не рекол дека поставувањето на 5G технологија е услов за членство во НАТО. Напротив, вистината која може лесно да се открие стои и во самата содржина на текстот објавен со сосема спротивен наслов.

„Информативна пандемија“ за Ковид-19 – Македонија не се покажа имуна кон дезинформациите

ТВ21 - 29.03.2020

Преку кафуле надвор од градот Скопје се прошири коронавирусот Болницата во Вухан се изгради за 48 часа или 4 дена . . . Американски војници слетаа во Германија без маски, бидејќи не се плашат од коронавирусот . . .

Петка за глупите

Слободен Печат - 29.03.2020

Скопје смрди овие денови, всушност смрди секогаш кога нема ветер. И наместо да ја користиме новата технологија во борба против можеби и поголемиот убиец од грипот на овие простори, ние фрламе камења по неа.

Redmi подготвува нов Note со 5G мобилна конекција

Телефони.мк - 29.03.2020

Redmi подготвува нов модел од Note серијата кој ќе има поддршка за поврзување со 5G мобилна конекција,а исто така ќе понуди многу квалитетни перформанси во сите елементи кои им се важни на корисниците.

21: Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за почеток на преговори – оцени Жбогар, солидарност на скопска ...

Frontline - 28.03.2020

Вести во период од 18 до 21 часот. Жбогар : Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за почеток на преговори. Процесот на преговарање е инструмент што треба да ја донесе ЕУ во вашата земја, да донесе вистинска промена на општеството и ...

Македонски Телеком: да не дозволиме лажните вести да креираат дополнителна паника

Скопје инфо - 28.03.2020

Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека Македонски Телеком ја активира тестната 5G мрежа и дека таа има негативно влијание врз здравјето на граѓаните. Без докази и факти преку споделување лажни вести и стари медиумски ...

МИОА: Северна Македонија нема пуштено во употреба 5Г мрежа

Скопје1 - 28.03.2020

Од Министерството за информатичко општество и администрација ги демантираа информациите дека деновиве во Македонија се прават тестирања за 5Г мрежа. – Владата на Република Македонија и Министерството за информатичко општество и администрација, ...

МИОА: Лажни се вестите дека во Македонија има пуштено во употреба 5Г мрежа!

Магазин - 28.03.2020

Од Министерството за информатичко општество и администрација соопштија дека во Македонија нема 5Г мрежа. Од МИОА ги демантираа информациите дека деновиве во Македонија се прават тестирања за 5Г мрежа и дополнуваат дека сите грижи за здравјето на ...

МИОА: Северна Македонија нема пуштено во употреба 5Г мрежа

Frontline - 28.03.2020

Ги информираме граѓаните дека надлежните институции немаат спроведено постапка за доделување на фрекфенции за 5Г мрежа. Од тука сите грижи за ефектите од 5Г мрежата врз здравјето на граѓаните се неосновани.

Манчевски: Во државата нема пуштено во употреба 5Г мрежа

+инфо - 28.03.2020

Ги информирам граѓаните дека во нашата држава нема пуштено во употреба 5Г мрежа и дека надлежните институции немаат спроведено постапка за доделување на фрекфенции за 5Г мрежа. Од тука сите грижи за ефектите од 5Г мрежата врз здравјето на граѓаните ...

Македонски Телеком: да не дозволиме лажните вести да креираат дополнителна паника

Иновативност - 28.03.2020

Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека Македонски Телеком ја активира тестната 5G мрежа и дека таа има негативно влијание врз здравјето на граѓаните. Без докази и факти преку споделување лажни вести и стари медиумски ...

Во земјава не е активирана 5Г мрежа, нема ни постапка за доделување фреквенции

Вечер - 29.03.2020

ПН Светските медиуми деновиве пишуваат за земји кои се откажуваат од воведување 5Г. Такви се Швајцарија, Белгија, каде процедурите се стопирани во бриселскиот регион, Словенија Во земјава не е активирана 5Гмрежа, категорични се од Министерството за ...

Лажна вест за ширење паника преку целосно извртување на изјавата на Столтенберг

Frontline - 30.03.2020

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг никогаш не рекол дека поставувањето на 5G технологија е услов за членство во НАТО. Напротив, вистината која може лесно да се открие стои и во самата содржина на текстот објавен со сосема спротивен наслов.

Јовановиќ за УБ: 5Г користи помали фрекфенции и од самите рутери, во Македонија засега ја нема оваа технологија

iPortal - 30.03.2020

5Г технологијата, која е само продолжение на 4Г генерацијата, има регулирано и контролирано зрачење од Меѓународната комисија за нејонизирачки зарачења. Во Македонија се уште не имплементирана, но треба да се нагласи, покрај сите тие теории на ...

Јовановиќ: 5Г користи помали фрекфенции и од самите рутери, во Македонија засега ја нема оваа технологија

Press24 - 30.03.2020

5Г технологијата, која е само продолжение на 4Г генерацијата, има регулирано и контролирано зрачење од Меѓународната комисија за нејонизирачки зарачења. Во Македонија се уште не имплементирана, но треба да се нагласи, покрај сите тие теории на ...