TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина ги менува САД како најголема суперсила?

Вечер Прес - 23.09.2021

Со повлекување на американските сили од Авганистан и воспоставување индо -пацифички пакт за безбедност со Австралија и Обединетото кралство, американскиот претседател Џозеф Бајден барем го подготви теренот за да се фокусира на неговиот голем ...

Кина испрати 24 борбени авиони во Тајван

Слободен Печат - 23.09.2021

Кина испрати 24 борбени авиони во Тајван, откако властите на тој остров објавија дека имаат намера да се приклучат на трговската група на пацифичките земји, на која Пекинг исто така поднесе барање за членство.

Тајванското Министерство за одбрана потврди дека 19 кинески авиони влегле во „забранет" простор

Канал5 - 23.09.2021

Министерството за одбрана во Тајван предупреди 19 кинески авиони дека влегле во зоната за воздушна одбрана на Тајпеј, што се најнови во серијата тензии во Тајванското Море. Според соопштението на Министерството во Тајпеј, меѓу кинеските авиони имало ...

Тајванското Министерство за одбрана потврди дека 19 кинески авиони влегле во „забранет" простор

MakPress - 24.09.2021

Министерството за одбрана во Тајван предупреди 19 кинески авиони дека влегле во зоната за воздушна одбрана на Тајпеј, што се најнови во серијата тензии во Тајванското Море. Според соопштението на Министерството во Тајпеј, меѓу кинеските авиони имало ...

Тајван сака да биде дел од Пацифичката трговска група

24Инфо - 23.09.2021

Тајван аплицираше за да се приклучи на 11- члената Пацифичка трговска група, соопштија денеска тајвански владини претставници. Како што пренесуваат странските агенции, тоа може да предизвика потенцијален конфликт со ривалот Пекинг околу статусот на ...

Тајван сака да биде дел од Пацифичката трговска група

Опсервер - 23.09.2021

– Тајван аплицираше за да се приклучи на 11- члената Пацифичка трговска група, соопштија денеска тајвански владини претставници. Како што пренесуваат странските агенции, тоа може да предизвика потенцијален конфликт со ривалот Пекинг околу статусот ...

Тајван сака да биде дел од Пацифичката трговска група

Бизнис Вести - 23.09.2021

Тајван аплицираше за да се приклучи на 11- члената Пацифичка трговска група, соопштија денеска тајвански владини претставници. Како што пренесуваат странските агенции, тоа може да предизвика потенцијален конфликт со ривалот Пекинг околу статусот на ...

Тајван сака да биде дел од Пацифичката трговска група

MakPress - 23.09.2021

Тајван аплицираше за да се приклучи на 11- члената Пацифичка трговска група, соопштија денеска тајвански владини претставници. Како што пренесуваат странските агенции, тоа може да предизвика потенцијален конфликт со ривалот Пекинг околу статусот на ...