TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција откри големи количини гас под Црното Море

Вечер Прес - 22.05.2022

Според официјалните изјави на турските власти, во Црното Море биле откриени резерви на гас кои се проценуваат на околу 540 милијарди кубни метри. „Тоа е доволно да се задоволат потребите со гас во наредните 45 години“, изјави Бинали Јилдрим, ...

Газпром го исклучи гасот за Финска

МКД - 22.05.2022

Руската државна компанија Газпром соопшти дека го прекинала извозот на гас за Финска. Скандинавската земја ги отфрли барањата на Москва да го плати рускиот гас во рубљи, откако западните земји воведоа санкции поради инвазијата на Украина.

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Frontline - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

„Газпром“ и понатаму испорачува гас за Европа преку Украина.

Во Центар - 22.05.2022

Руски „Газпром“ денеска објави дека продолжува да испорачува гас за Европа преку Украина и влезната точка Суџа и дека денешното количество е 44,7 милиони кубни метри. Вчера преку оваа линија беа испорачани 45,9 милиони кубни метри од овој извор на ...

Седум европски земји ги прифатија новите услови за плаќање на рускиот гас

Независен - 21.05.2022

Седум европски земји ги прифатија новите услови за плаќање на рускиот гас и отворија две сметки во Гаспромбанк, а 11 земји го известија Газпром дека тоа не го прифаќаат, пренесе Тасс. Со овие услови, како што се наведува, се согласиле Германија, ...

Русија го затвори вентилот: Колку европски земји веќе не добиваат руски гас?

Кајгана - 21.05.2022

Прекинат е извозот на руски гас во Финска, потврди финската државна компанија Gasum, пренесуваат странските агенции. „Многу е жално што сега ќе биде запрено снабдувањето со природен гас според нашиот договор за снабдување.

Русија престана да испорачува гас на Финска

MTM - 21.05.2022

Русија го запре протокот на природен гас во земјата од утрово, соопшти финската веледрогерија Гасум, која е во државна сопственост. Компанијата одби да му плати гас на руски Газпром во рубли, како што Москва претходно побара од европските земји.

„Газпром“ го потврди целосното прекинување на испораките на гас за Финска

Локално - 21.05.2022

Руски „Гаспром“ го потврди целосното прекинување на испораките на гас за Финска од денеска, поради одбивањето да го плати гасот во рубљи. До крајот на работниот ден на 20 мај, „Газпром експорт“ не добил исплата за испорака на гас во април од ...

Газпром го исклучи гасот за Финска

Press24 - 22.05.2022

Руската државна компанија Газпром соопшти дека го прекинала извозот на гас за Финска. Скандинавската земја ги отфрли барањата на Москва да го плати рускиот гас во рубљи, откако западните земји воведоа санкции поради инвазијата на Украина Финската ...

Продолжуваме да ја снабдуваме Европа со гас преку Украина, објави „Гаспром“

Нова ТВ - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа . Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе минат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Опсервер - 22.05.2022

– Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во ...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Сител - 22.05.2022

– Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во ...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

А1 On - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

„Гаспром“ продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Слободен Печат - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Телма - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Н.Македонија - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Денешен - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Вечер Прес - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Курир - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Во Центар - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

„Гаспром” најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Бизнис Вести - 22.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром” денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

Седум европски земји ги прифатија новите услови за плаќање на рускиот гас

Иновативност - 23.05.2022

Седум европски земји ги прифатија новите услови за плаќање на рускиот гас и отворија две сметки во Гаспромбанк, а 11 земји го известија Газпром дека тоа не го прифаќаат, пренесе Тасс. Со овие услови, како што се наведува, се согласиле Германија, ...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

MakPress - 23.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...

Војна е војна, но бисниз е бизнис: Гаспром повторно ја снабдува Европа со гас и тоа преку Украина

Република - 23.05.2022

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка, во Украина денеска ќе поминат 44,7 милиони кубни метри, што е мало намалување во однос ...