TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предвремените парламентарни избори закажани за 12 април

Глас на Америка - 20.10.2019

Техничката влада по Пржинскиот модел ќе се формира на 3 јануари а кон средината на февруари ќе се распушти Парламентот. Претседателите на партиите усогласени во ставовите на лидерската средба - евроинтергациите мора да продолжат и избори мора да има ...

Избори на 12 април, техничка влада од 3 јануари, пописот се одложува

Deutsche Welle - 20.10.2019

Лидерите на парламентарните политички партии вечерва кај претседателот Стево Пендаровски постигнаа согласност вонредните парламентарни избори да се одржат на 12 април следната година. Предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 12 април ...

Предвремени парламентарни избори на 12 април, на 3-ти јануари технички премиер

24 Вести - 20.10.2019

Датум за предвремени парламентарни избори и консензус за европска иднина. Лидерите на политичките партии вечерва пресекоа - 12 април е датумот кога граѓаните ќе одлучат кој ќе ја води државата во наредните 4 години.

Албанци во Гостивар ме прегрнуваа и ми велеа ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, кажа Мицкоски по лидерската средба

Сакам да кажам - 20.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на предвремените парламентарни избори на 12 април очекува поддршка да добие не само од Македонците туку и од Албанците и другите етнички заедници во земјава.

(видео) Предвремени избори на 12-ти април 2020

Телма - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април, соопшти премиерот Заев по завршувањето на средбата со политичките лидери кај претседателот Пендаровски. Со ова техничката влада ќе се формира на 3-ти јануари 2020-та.

Од 3 јануари 2020 година нов технички премиер и нова техничка влада

МКД - 20.10.2019

На 3 јануари 2020 ќе треба да почне да работи новата техничка, т.н. „пржинска влада" чија задача ќе биде спроведување на договорените предвремени парламентарни избори. Вечерва на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски лидерите на ...

Ахмети: Да се испочитува датумот за изборите и потоа да зборуваме за пописот

Канал5 - 20.10.2019

Битно е предвремените парламентарни изборите да се демократски и да победи најдобриот, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети по лидерската средба што вечерва се одржа вечерва во вилата „Водно" на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Предвремени избори на 12-ти април

Радио МОФ - 20.10.2019

Предвремени избори на 12 април, а техничка Влада на 3 јануари. Ова е договорот од денешната лидерска средба во вилата Водно меѓу лидерите на шесте политички партии. „Нашиот предлог беше 22 или 23 декември, за брзо време кога не се случува ништо ...

Мицкоски: Поразен е арамилукот!

Фокус - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Избори на 12 април и едногласно „не“ за алтернативи за членство во ЕУ

360 степени - 20.10.2019

Пендаровски ги собра на заедничка маса лидерите на партиите кои самостојно освоиле пратенички места на последните избори Избори на 12 април идната година е исходот од лидерската средба одржана денеска во вила Водно, на иницијатива на претседателот ...

Мицкоски: Албанци во Гостивар ме прегрнуваа и ми кажуваа дека ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 20.10.2019

Запрашан за тоа дали ВМРО-ДПМНЕ очекува гласови од Албанците и од другите помали етнички заедници, лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, се пофали со состојбата на терен. Тој рече дека при неодамнешната посета на Гостивар, Албанци кои биле ...

Мицкоски: На изборите ќе победи обновата за Македонија, сигурен сум дека ќе победи ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 20.10.2019

На денешната средба кај претседателот сите учесници ги реафирмираа ставовите за тоа дека Македонија е за членство во НАТО и за продолжување на преговорите за членство во ЕУ. Друга алтерантива за нас и не постои, изјави вечерва по средбата во Вила ...

Мицкоски по изборите ќе бара одговорност од обвинители и судии за „Рекет“ и ќе носи закон за имот на политичари (ВИДЕО)

+инфо - 20.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, порача дека Обновата на Македонија ќе победи на предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 12 април, според договорот постигнат на вечерашната лидерска средба во претседателската Вила Водно.

Мицковски: Не разговаравме за составот на техничката Влада-за нас беше важен датумот

Нова ТВ - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори се неминовност по она што се случуваше, поразени се арамилокот, аферите и се она што се случуваше. На изборите ќе победи обновата и потоа да засукаме ракави и Македонија да ја ставиме на брза лента, изјави лидерот ...

Тачи: На земјата и се потребни фер и демократски избори

24 Вести - 20.10.2019

Се договориме на 12 април да имаме избори, изјави лидерот на ДПА, Мендух Тачи по лидерската средба што се одржа вечерва во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Предложив изборите да бидат во декември, Но ВМРО-ДПМНЕ сакаше техничка влада 100 дена пред избори, рече Заев по ...

Сакам да кажам - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев на лидерската средба предложил предвремените избори да бидат на 22 или на 29 декември. Како што изјави Заев по завршување на средбата во претседателската вила Водно, опозицијата овој предлог го одбила бидејќи немало услови за ...

Заврши лидерската средба, избори ќе има во април

Канал5 - 20.10.2019

Заврши и вториот дел од лидерската средба, падна договор меѓу лидерите, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април. Падна договор, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април.

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Алсат-М - 20.10.2019

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски.

Тачи: Договорен е датум за предвремени избори

МКД - 20.10.2019

„За првиот дел и од кабинетот ви соопштија добра вест иако имавме тешка ситуација, но едногласни сме дека треба да се продолжи по патот на ЕУ. Се договоривме на 12 април, следната година да имаме предвремени избори, иако првично имавме предлог да ...

Предвремени избори пред Велигден идната година

Р.С.Европа - 20.10.2019

По завршувањето на лидерската средба во вилата Водно, премиерот Зоран Заев изјави дека политичките лидери се договориле за одржување на предвремени избори на 12 април додека формирањето на техничка влада ,според Пржинскиот договор ќе биде на 3 ...

Касами: Избори и спроведување на домашните задачи за интеграција во ЕУ

МКД - 20.10.2019

Граѓаните на Република Северна Македонијха остануваат посветени на евроатланскиот пат и кон целосна интеграција во ЕУ и НАТО. Договорен е и терминот за предвремени парламентарни избори, 12 април 2020 година.

Али Ахмети: Прво избори на 12 април, па попис

МКД - 20.10.2019

Сите политички партии се согласија со тоа дека единстената наша алтернатива е ЕУ и да не биде загрозен нашиот евроатлантски пат. Заеднички интерес е најпрво да се ратификува протоколот за наше членство во НАТО од сите земји членки и од нашето ...

(Видео) Мицкоски: По 3 јануари имаме техничка влада и нова реалност

Макфакс - 20.10.2019

Имаме нова реалност. На 3 јануари имаме нов технички премиер, а по изборите и нова влада, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба што попладнево се одржа на Вилата Водно.

Заев предложил избори на 22 или 29 декември годинава, кога нема ништо важно во државата

Нетпрес - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски рече дека предлогот на СДСМ за предвремени избори бил на 22 декември годинава, но опозицијата барала сто дена влада.

Заев: На 12 април 2020 предвремени избори

МКД - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12 април 2020 година. СДСМ побара предвремени парламентарни избори да се одржат на 22 или 29 декември. На ова реагираа претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и побара друг термин, во март или април.

Предвремени избори ќе имаме на крајот на март наредната година?

Фокус - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе и се случат на Македонија во текот на наредната година. Според неофицијалните информации на „Фокус“, истите би се случиле на крајот на месец март а исто така предвидено е 100 дена техничка Влада.

(ВИДЕО) Тачи: Изборите се поклопуваат со пописот, мислам дека тешко изводливо е да имаме попис

А1 On - 20.10.2019

Релевантните политички партии во Македонија не гледаат ни една друга алтернатива освен да продолжат по патот на интеграција кон НАТО и ЕУ, рече лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Тој нагласи дека на средбата лидерите ја разгледале ситуацијата за можноста ...

МИЦКОСКИ: Не разговаравме за имиња за техничката влада

Денешен - 20.10.2019

Одговарајќи на новинарски прашања по лидерската средба, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицковски рече дека не е разговарано за персоналните решенија за техничката влада. – Немаше таква дискусија.

Избори на 12 април, Заев оставка на 3 јануари (ВИДЕО)

+инфо - 20.10.2019

Политичките лидери на средбата во Вила Водно постигнале консензус на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори, објави премиерот Зоран Заев по завршувањето на средбата.

(Видео) Заев: Предвремени избори на 12 април

Макфакс - 20.10.2019

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев по денешната лидерска средба што се одржа на Вилата Водно, по иницијатива на претседателот, Стево Пендаровски.

Падна договор: Избори на 12 април, Заев ќе биде премиер до 3 јануари

PressingTV - 20.10.2019

Лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април. Техничката Влада ќе биде формирана на 3 јануари наредната година. Премиерот Заев ќе се повлече на 3 јануари, сто дена пред изборите.

Предвремени парламентарни избори на 12 април

Тера - 20.10.2019

Заврши лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски. Партиите постигнаа согласност предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април, изјави по средбата премиерот Зоран Заев.

Заев:На 12 април ќе се одржат предвремени парламентарни избори

AKO - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии на средбата со претседателот Стево Пендаровски договориле со конснзус предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година, изјави премиерот Зоран Заев.

Мицкоски на ФБ: Завршува арамилукот, срамот и неправдите од Заев, одиме на избори

AKO - 20.10.2019

Додека траеа изјавите на учесниците на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски, соработниците на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, напишаа статус со следната содржина: ,,Завршува арамилукот, срамот, неправдите и ...

Партиските лидери договорија предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април

Мета - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април догодина. Оваа изјава премиерот ја даде по завршувањето на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево ...

Заев ја предава функцијата на 3-ти јануари 2020 на техничкиот премиер

ММС - 20.10.2019

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во изјавата по лидерската средба кажа дека на оваа средба не се разговарало за персонални прашања, вклучувајќи го и името на техничкиот премиер, кој ќе раководи со Пржинската влада до изборот на нова.

Мицкоски не знае кои ќе бидат техничките министри и заменици, важно му е дека Заев ќе замине на 3 јануари

Либертас - 20.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски, на одговор на новинарско прашање рече дека се уште не е одлучено кои ќе бидат техничките министри за внатрешни работи и труд и социјална политика, кои согласно Договорот ...

Мицкоски не ги знае министрите во техничката влада

360 степени - 20.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека уште не знае колку кои се кадрите од неговата партија што ќе ги раководат ресорите за внатрешни работи и за труд и социјална политика во техничката влада.

Мицкоски: Во Брисел беа поразени арамилукот, неправдите и аферите, на изборите ќе победи обновата на Македонија

Слободен Печат - 20.10.2019

Тој вели дека ВМРО-ДПМНЕ ќе гарантира модерна европска политика за државата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба на вила Водно изјави дека неговата партија останува посветена на евроинтеграциите и дека никој од учесниците ...

(ВИДЕО) Заев: Договорени избори на 12 април

А1 On - 20.10.2019

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски рече дека нивниот предлог бил 22 декември да има предвремени парламентарни избори, но опозицијата барала сто дена влада.

Мицкоски: На предвремените парламентарни избори ќе победи обновата на Македонија, а потоа засукување на ракави и ...

Скопје1 - 20.10.2019

Интегрална изјава на претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската ...

Нови избори со стари проблеми, непрочистен избирачки список, без попис и без изборен законик

ТВ21 - 20.10.2019

Нови избори, со стари проблеми. Аналитичарите за ТВ21 велат дека предвремени избори станаа традиција. И на овие избори според нив најголем проблем ќе биде непрочистениот избирачки список и изборниот законик.

Падна договор: Предвремени паламентарни избори на 12 април

Press24 - 20.10.2019

Македонија оди на предвремени парламентарни избори на 12 април. Ваков договор паднал на вечерашната лидерска средба кај Претседателот Пендаровски. Информацијата ја соопшти премиерот Зоран Заев во изјава пред Вила Водно која се уште е во тек.

Мицкоски: На 12 април ќе имаме нов победник, тоа е Обновата за Македонија

Локално - 20.10.2019

За Република Македонија нема друга алтернатива и за тоа сите се договоривме, рече кратко лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба. „Следуваат предврмени избори, победува Обновата за Македонија, а потоа работа, работа секој ден, ...

Заев: Предвремени параламентарни избори на 12 април

Press24 - 20.10.2019

По лидерската средба на Вила Водно, премиерот Заоран Заев соопшти дека прдвремените парламентарни избори се закажани за 12 април - Тој датум ќе биде велигден и од тој датум почнуваат и постите за муслиманите, па одлучивме тоа да биде и датумот на ...

Мицкоски: Имавме плодна и квалитетна дебата

CivilMedia - 20.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба изјави дека имале плодна и квалитетна дебата. „Остануваме посветени на ЕУ интеграцијата на Македонија и добивање датум.

(ВИДЕО) Избори на 12 април, Заев предложил декември

360 степени - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев потврди дека предвремените избори ќе се одржат на 12 април. Тоа е финалниот договор од лидерската средба што вечерва се одржа во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски.

Постигнат е договор – На 12 април 2020 ќе се одржат предвремени избори

Алфа - 20.10.2019

12 април 2020 година – ова е датумот кога ќе се одржат предвремените парламентарни избори . По лидерската средба постигнат е договор, Македонија ќе избира нова Влада напролет. СДСМ побарале предвремени парламентарни избори да се одржат пред Нова ...

Избори на 12 април

Либертас - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев кажа дека на лидерската средба било договорено предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година. Тој кажа дека претходно ќе има техничка влада од 100 дена.

Ахмети: Битно е изборите да бидат фер и демократски

Локално - 20.10.2019

Со лидерите дебатиравме за важноста прво да се ратификуваат сите протоколи за НАТО во змејите членки и овој парламент да го ратификува протоколот кај нас, па потоа да има избори, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети по лидерската средба.