TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Само 2% од Шпанците досега одбиле вакцина: На стадионот на Атлетико Мадрид почна масовна вакцинација

360 степени - 25.02.2021

Нешто повеќе од 2 проценти од Шпанците на кои досега им била понудена вакцина против коронавирусот ја одбиле, а во нив спаѓаат и оние кои не се вакцинирале од медицински причини. Ваквите податоци денеска ги соопшти шпанското Министерство за ...

Кина одобри уште два вида домашни вакцини против корона, сега имаат четири

Канал5

Драги: ЕУ мора да го забрза вакцинирањето и да биде построга кон добавувачите

Нетпрес

Кина одобри две нови домашни вакцини

Press24

Макрон: Ќе примам вакцина на „АстраЗенека“ кога ќе ми дојде редот

Слободен Печат

Германскиот произведувач на вакцини „CureVac“ очекува одобрување од ЕУ до јуни

Нетпрес

Драматичен повик на кардиологот Горан Николов: Имам 65 години, ако некој од помладите се откаже, би се вакцинирал!

+инфо

Курир Канал5 Слободен Печат Курир Курир Локално Deutsche Welle Deutsche Welle

БиХ нема да ги добие првите вакцини од Ковакс во март зашто не обезбедила услови за чување

360 степени - 25.02.2021

Механизмот Ковакс соопшти дека БиХ е виновна што нема да ја добие ветената количина вакцини од компанијата „Фајзер“ во март бидејќи не ги исполнила посебните барања на американскиот производител, меѓу кои и за обезбедување на соодветни фрижидери, ...

Павловски за тв 24: Нашата влада многу се потпре на ковакс механизамот и на донациите од ЕУ

24 Вести

Ковакс:БиХ е виновна што не ја доби ветената количина вакцини од Фајзер

Р.С.Европа

Не обезбедила соодветно чување: БиХ нема да ги добие најавените вакцини од Ковакс

Република

Закана од Ковакс до Сараево: Нема вакцини ни во март, немате фрижидери

Скопско Ехо

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

Опсервер

БиХ ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ: Фајзер им пиша, ништо од вакцините во март

Локално

Локално Нова ТВ Вечер Прес 24Инфо Независен Фокус MakPress

Бахреин прв ја одобри вакцината на Johnson & Johnson

Канал5 - 25.02.2021

Бахреин денеска прва во светот ја одобри вакцината со една доза против ковид-19, развиена од Johnson & Johnson, соопштија националните власти. Малата заливска држава веќе им нуди бесплатно на своите граѓани вакцини развиени од Фајзер и БиоНТех, ...

Се очекува деновиве ФДА да ја одобри вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Сител

Се очекува одобрување на уште една вакцина против КОВИД-19

Скопје инфо

Вакцината со единечна доза на „Џонсон и Џонсон“ пред одобрување во САД

Р.С.Европа

Џонсон и Џонсон – првата вакцина против ковид-19 за која треба само една доза е безбедна и ќе биде одобрена во САД

Сакам да кажам

ФДА се очекува неделава да ја одбри вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Опсервер

Се очекува неделава да биде одобрена вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Курир

Слободен Печат Либертас MakPress Вечер Прес Фокус

Борисов предлага електронски пасош за слободно патувањe на вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19

Република - 25.02.2021

Бугарскиот премиерот, Бојко Борисов, смета дека граѓаните на Европа кои се вакцинирале против корона вирусот, како и за тие што прележале и имаат антитела треба да се направат електронски пасоши или зелен електронски коридор и да не им се наложува ...

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

Либертас

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

24Инфо

МЕРКЕЛ УШТЕ НЕ ДОКАЖАЛА, БОЈКО Е „ЗА“: И бугарскиот премиер е за електронски ковид пасош

Денешен

Борисов е за електронски пасош за нормален живот на вакцинираните и луѓето што прележале ковид

+инфо

Борисов е за електронски пасош за вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19 за слободно патувањe

Независен

И Бојко Борисов е за ковид пасош за слободно патувањe

Слободен Печат

Frontline Опсервер Press24 Сител Вечер Прес MakPress

Руската вакцина пристигна во Црна Гора

Р.С.Европа - 25.02.2021

Пакет од 5 илјади дози на руската вакцина Спутник V пристигна денеска на аеродромот во Подгорица. Приемот на вакцините го изврши министерката за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ. Тоа е првата испорака од 50 илјади дози кои црногорската Влада ги ...

Во Црна Гора пристигнаа 5.000 дози од Спутник вакцината

Курир

Црна Гора ги доби првите 5.000 од договорените 50.000 руски вакцини

Република

АМА ЗАТОА СИ ИМАМЕ „АПЛАУЗ ЗА ВЕНКО“: Црна Гора ги прими првите 5 000 руски вакцини, Македонија и натаму останува само со српската милостина

Денешен

Во Црна Гора пристигнаа 5.000 дози од Спутник вакцината

24Инфо

Во Црна Гора пристигнаа 5.000 дози од Спутник вакцината

Либертас

Во Црна Гора пристигнаа 5.000 дози од Спутник вакцината- во наредните неколку дена се очекува и кинеската вакцина

Press24

Независен Сител Вечер Прес MakPress

Се чека и руската вакцина „Спутник V“

Мета - 25.02.2021

Владата го овласти министерот за здравство да го потпише договорот за набавка на 100.000 дози од руската вакцина. Додека се договараат деталите за оваа, се уште траат бирократските процедури за другите две вакцини – на американски „Фајзер“ и на ...

Филипче: Од вчера е започната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Република

Филипче: Од вчера е започната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Скопје инфо

Владата го одобри договорот за набавка на руските вакцини против Ковид-19

еМагазин

Почна постапката за набавка на 100 илјади дози од руската вакцина

Н.Македонија

Филипче: Од вчера е започната постапката за набавка на 100 000 дози од руската вакцина

24Инфо

Владата го одобри договорот за набавка на руските вакцини

Сител

Канал5 MakPress Frontline Курир Опсервер Република Слободен Печат ТВ21

Фајзер испитува и трета доза од својата вакцина против Ковид 19- се подготвува за новите соеви на вирусот

Press24 - 25.02.2021

Фармацевтската компанија „Фајзер“ денес објави дека започнала со тестирање на третата доза од својата вакцина како дел од стратегијата за заштита од мутирани соеви на коронавирус. Здравствените власти велат дека првата генерација на вакцини против ...

„Фајзер“ ја тестира третата доза на вакцина против мутирани видови на вируси

Денар

Фајзер испитува ТРЕТА ДОЗА од вакцината против корона поради појава на новите видови

Локално

„Фајзер“ ja тестира третата вакцина против Ковид-19, ќе штити од мутации на вирусот

24Инфо

Фајзер испитува и трета доза од својата вакцина против Ковид 19- се подготвува за новите соеви на вирусот

Курир

Фајзер испитува и трета доза од својата вакцина против Ковид 19- се подготвува за новите соеви на вирусот

Република

„Фајзер“ ја тестира третата вакцина против ковид-19 поради појавата на мутираните видови

Н.Македонија

Скопје инфо Република Точка MTM Иновативност

„Астразенека“ ќе испорача 150 милиони вакцини за земјите од Европската Унија

24Инфо - 25.02.2021

Шведскиот координатор за вакцини Ричард Бергстром денес изјави дека според сегашните информации, „Астразенека“ ќе може да и испорача 150 милиони дози вакцина против Ковид-19 на Европската Унија во вториот квартал, како што беше претходно соопштено.

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја земавте надежта“

Точка

„АстраЗенека” е подготвена вакцините за Бугарија да ги испорача два дена порано

Опсервер

Бугарското Министерство за здравство со остра реакција против АстраЗенека

24Инфо

Бугарското Министерство за здравство со остра реакција против АстраЗенека

Опсервер

Бугарија до „АстраЗенека“: Им ја одземате надежта на луѓето!

+инфо

Бугарија постави рекорд во вакцинирани во еден ден

Република

Либертас Слободен Печат Вечер Прес Сител MakPress 24Инфо Денешен Н.Македонија

За две недели ќе бидат вакцинирани 4.000 здравствени работници кои работат со ковид-пациенти, најави Филипче

Република - 25.02.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска изјави дека околу 180 илјади граѓани се регистрирани во системот „Мој Термин“ со возраст над 70 години и хронични болести. истакна Филипче.

Пристигна втората пратка вакцини од Србија, во очекување на дополнителни дози бројот на инфицирани од Ковид-19 надмина 100.000

Бизнис Вести

Заев и се заблагодари на Србија за новата пратка вакцини

Канал5

Заев ѝ се заблагодари на Србија и за овие 3510 вакцини

Република

Српски медиуми: Заев и се заблагодари на Србија за новата пратка на вакцини

Сител

Српски медиуми: Заев и се заблагодари на Србија за новата пратка на вакцини

Вечер Прес

Заев: Уште една благодарност до пријателска Србија за вакцините, гест на солидарност и разбирање

Frontline

Фокус Курир Frontline Слободен Печат МКД 24Инфо Press24

Словенечки лекар се заразил по две дози од вакцината против коронавирус

Република - 24.02.2021

Словенечки лекар, вработен во Клиничкиот центар во Марибор, повторно се заразил со коронавирус откако претходно беше вакциниран со две дози од вакцината, потврди втората по големина словенечка болница.

Словенечки лекар се заразил после примени две дози од вакцината против коронавирус

Либертас

Словенечки лекар се заразил после примени две дози од вакцината против корона вирус

Независен

Словенечки лекар се заразил после примени две дози од вакцината против коронавирус

Опсервер

Словенечки лекар се заразил по примени две дози од вакцината против коронавирус

Кајгана

Лекар се заразил со коронавирус откако примил две дози од вакцината

Нетпрес

Словенечки лекар се заразил после примени две дози од вакцината против коронавирус

Слободен Печат

Сител MakPress Акцент Вечер Прес Press24 +инфо

Британски виролог: Наскоро комбинирана вакцина против грип и ковид

Скопје инфо - 25.02.2021

Во блиска иднина може да се направи комбинирана вакцина против грип и ковид, изјави водечкиот британски виролог Венди Баркли. Баркли е раководител на Одделот за заразни болести на Кралскиот колеџ во Лондон и им рече на пратениците дека ...

Експертите најавуваат комбинирана вакцина против грип и ковид во блиска иднина

Н.Македонија

Експертите најавуваат комбинирана вакцина против грип и Ковид-19 во блиска иднина

MTM

Експертите најавуваат комбинирана вакцина против грип и Ковид-19 во блиска иднина

Денар

Британски виролог: Наскоро комбинирана вакцина против грип и ковид

24Инфо

Британски виролог: Наскоро комбинирана вакцина против грип и ковид

Точка

Британски виролог: Наскоро комбинирана вакцина против грип и ковид

MTM

Centar Точка Локално

ОЛАФ: Земји од ЕУ пријавија дека посредници им нудат вакцини

Опсервер - 25.02.2021

– Неколку земји од Европската унија известија дека наводни посредници им понудиле 900 милиони дози вакцини против Ковид-19, со вкупна цена од околу 12,7 милијарди евра, соопшти денеска Агенцијата за борба против измами – ОЛАФ.

Земји од ЕУ пријавија дека посредници им нудат вакцини

Независен

ОЛАФ: Земји од ЕУ пријавија дека посредници им нудат вакцини

Либертас

ОЛАФ: Земји од ЕУ пријавија дека посредници им нудат вакцини

Бриф

ОЛАФ: Земји од ЕУ пријавија дека посредници им нудат вакцини

MakPress

Бергстром: Од Астра Зенека 150 милиони вакцини за ЕУ

Опсервер - 25.02.2021

Шведскиот координатор за вакцини Ричард Бергстром денеска изјави дека „Астра Зенека“, според сегашните информации, ќе може да достави 150 милиони дози вакцини против Ковид-19 во Европската унија во вториот квартал, како што беше претходно соопштено.

Бергстром: Од Астра Зенека 150 милиони вакцини за ЕУ

Либертас

Бергстром: Од Астра Зенека 150 милиони вакцини за ЕУ

MakPress

Белорусија во март ќе почне да ја произведува вакцината Спутник V

Вечер Прес - 24.02.2021

Белорусија ќе започне со производство на руската вакцина против коронавирус Спутник V во март, а месечниот обем на производство ќе достигне околу 500.000 дози, изјави денеска министерот за здравство Дмитриј Пиневич на состанокот на Министерството за ...

Белорусија во март ќе почне да ја произведува вакцината Спутник V

Независен

Белорусија во март ќе почне да ја произведува вакцината Спутник V

MakPress

Спутник 5 ќе се произведува и во Белорусија

Република