TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Избрана е новата Влада

А1 On - 16.01.2022

Со 62 гласа за и 46 против во собранието вечерва е избрана новата Влада. По дводнева дебата, влата на Димитар Ковачевски ја доби поддршката од пратениците од мнозинството. Против предложениот состав гласаа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на Алијанса за ...

Избрана новата Влада на Република Македонија

Сител

Избрана нова Влада

Скопје1

Собранието избра Влада со 62 гласа „ЗА“

24 Вести

Со 62 гласа “за” избрана новата Влада на Република Северна Македонија

Нова ТВ

Во Собранието продолжува расправата, пратениците до полноќ треба да гласаат за новата Влада

OhridNews

Пратениците ја изгласаа новата Влада

ТВ21

Се гласа за новата Влада, Димитар Ковачевски премиер

Алсат-М - 16.01.2022

Собранието ја поддржа Владата предложена од премиерот Димитар Ковачевски. Половина или пред полноќ 62 пратеници гласаа за новата влада, 46 против, додека немаше воздржаност, пишува ...

Втор ден расправа за новата Влада, до полноќ треба да се гласа

Канал5

Пратенците втор ден дебатираат за составот на новата Влада, до полноќ треба да се гласа

Канал5

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

Фактор

ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА СО СПРОТИВСТАВЕНИ СТАВОВИ: Избор на нова влада

Вечер Прес

Георгиевска: Како Мицкоски ќе правеше влада кога не беше носител на листа

Фокус

Георгиевска: Како Мицкоски ќе правеше влада кога не беше носител на листа

Либертас

Мета Во Центар

Лашкоска: Ковачевски не доби доверба од граѓаните, доби од Заев што значи дена нема народен легитимитет

Курир - 16.01.2022

Димитар Ковачевски е непознат за јавноста, не добил поддршка од граѓаните на избори, ама добил доверба од Заев и затоа прифатил да биде премиер, да води влада без легитимитет, а не се соочил со политички противик, рече Ане Лашкоска од ВМРО-ДПМНЕ на ...

Лашкоска: Заев го шутна Димитров и го постави Маричиќ, министерот кој нарачуваше пресуди

Слободен Печат

Лашкоска: Ковачевски не доби доверба од граѓаните, доби од Заев што значи дена нема народен легитимитет

24Инфо

Лашкоска: Ковачевски не доби доверба од граѓаните, доби од Заев што значи дена нема легитимитет

Нетпрес

ЛАШКОСКА: Каква е таа влада во која министер кој нарачуваше пресуди, ќе биде евроинтегративец!?

Денешен

Лашкоска: Ковачевски не доби доверба од граѓаните, доби од Заев што значи дена нема народен легитимитет

Опсервер

Попладнево продолжи расправата за избор на нова влада, до полноќ треба да се гласа

Сител - 16.01.2022

И во текот на попладневниот дел од вториот ден од собраниската расправа за избор на нова влада, пратениците од опозицијата и од власта имаа спротивставени ставови и дискусии за работата и постигнувањето на досегашната влада и за очекувањата од ...

Продолжи расправата за избор на нова Влада – до полноќ треба да се гласа

ТВ21

Попладнево продолжи расправата за избор на нова влада, до полноќ треба да се гласа

Опсервер

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза до 19:15 часот, кога треба да продолжи расправата за избор на новата влада

Бизнис Вести

Жестока дискусија во Собранието, на тапет корупцијата, Горданчето, криминалот, Луј Витон торбите, Рашковски

Слободен Печат

Финале на собраниската дебата за избор на нова влада, до полноќ треба да се гласа

360 степени

Вториот дел од денешната расправа за избор на нова влада во тек, до полноќ треба да се гласа

Вечер Прес

Милошоски: Владата на СДСМ и ДУИ не е решение за проблемите, туку генератор на проблеми,

Канал5 - 16.01.2022

Владата на СДСМ и ДУИ не е решение за проблемите, туку генератор на проблеми, од живот на сите донесоа криза и големо поскапување за сите Граѓаните се уморни од неспособноста на СДСМ и ДУИ во влада, а по однос на легитимитетот, Ковачевски како ...

Продолжува седницата за избор на нова Влада

МКД

Во Собранието продолжува расправата за избор на новата влада

Опсервер

Во Собранието во 12 часот продолжува расправата за избор на новата влада

Фокус

Продолжува собраниската расправа, пратениците до полноќ треба да гласаат за новата Влада

Слободен Печат

Денеска Македонија добива нова влада

Независен

Во Собранието продолжува расправата за избор на новата влада

Сител

Frontline Телма Канал5 ТВ21 24 Вести Курир 360 степени Нова ТВ

Сајкоски: Предложената влада е лош експеримент на Заев

Сител - 16.01.2022

Наместо нова влада гледаме предлог за влада во која ништо не е ново, влада со стари кадри која ќе ги споделува истите вредности со претходната влада која ни донесе порази за државата, не направи најкорумпирана држава во Европа, изјави пратеникот и ...

Сајкоски: Предложената Влада е лош експеримент на Заев

24 Вести

Сајкоски: Предложената влада е лош експеримент на Заев, сите министри му ги договори на Ковачевски, а тој треба да ја води владата диригиран од Струмица

Курир

Сајкоски: Ковачевски се нафатил да биде пиoн и послушник на Заев

Фокус

Сајкоски: Предложената влада е лош експеримент на Заев

Press24

Сајкоски: Предложената влада е лош експеримент на Заев

А1 On

Сајкоски: Предложената влада е лош експеримент на Заев

Нетпрес

Локално Макфакс Lider 24Инфо Република Денешен MTM MakPress

Во Собранието втор ден расправа за избор на новата влада

Нова ТВ - 16.01.2022

Собранието денеска напладне ја продолжи расправата за избор на новата влада. Пратеничката Благица Ласовска од ВМРО-ДПМНЕ на седницата обвини дека мандатарот Димитар Ковачевски не учестувал на избори, не ја побарал довербата и нема глас од ниту еден ...

Во Собранието втор ден расправа за избор на новата влада

Сител

Во Собранието втор ден расправа за избор на новата влада

ТВ21

Во Собранието втор ден расправа за избор на новата влада

Либертас

Во Собранието втор ден расправа за избор на новата влада

4NEWS

Втор ден собраниска расправа за избор на нова Влада, опозицијата повторно го спори легитимитетот на предложените министри

360 степени

Во Собранието втор ден расправа за избор на новата влада

Канал5

Фокус Денешен Во Центар Република Кајгана Алсат-М Бриф Lider

Продолжи собраниската дебата за избор на нова Влада

Р.С.Европа - 16.01.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го продолжи претресот на седницата за избор на нова Влада. Мандатарот Димитар Ковачевски по вчерашното отворање на расправата, во експозето наведе дека владината програма ќе биде фокусирана на ...

Продолжува расправата за избор на нова влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Макфакс

Втор ден расправа во Собранието, до полноќ треба да се гласа за новата Влада

А1 On

Напладне продолжува седницата за изборот на новата влада

Нетпрес

Во Собранието продолжува расправата за избор на новата влада

Алсат-М

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Скопско Ехо

До полноќ пратениците ќе се „препукуваат“ за новата Влада

Скопје1

Точка Press24 Локално 4NEWS еМагазин Локално Тера Р.С.Европа

Во Собранието заврши расправата за избор на новата влада, седницата продолжува утре напладне

ТВ21 - 15.01.2022

Во Собранието вечерва заврши расправата за избор на новата влада. Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, поединечните предлог-имиња во новата влада се доказ дека СДСМ нема избор и иднина на која треба да и се верува, а од владејачките партии, пак, сметаат ...

Во Собранието заврши расправата за избор на новата влада, седницата продолжува утре напладне

Сител

Во Собранието заврши расправата за избор на новата влада, седницата продолжува утре напладне

Либертас

Во Собранието заврши расправата за избор на новата Влада, седницата продолжува утре напладне

OhridNews

Утре напладне продолжува седницата за избор на нова Влада

Нова ТВ

Заврши првиот ден од собраниската расправа за избор на нова Влада, седницата продолжува утре

360 степени

Заврши расправата за избор на новата влада, седницата продолжува утре напладне

Слободен Печат

Канал5 еМагазин CivilMedia Денешен Опсервер +инфо 24Инфо Независен

Стојаноска: Заев преку Ковачевски се обидува да направи мост за тивок премин и премолчување на неговите криминали

Курир - 15.01.2022

Шеста година по ред започнуваме со истата мантра, истите ветувања, истите луѓе. А исти се, дури и надградени, четирите кризи, но и задолжувањата и криминалите. Сега истите луѓе ќе ги гласаат истите политики- пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина ...

Стојаноска: Професор му се поклонува на некој кој бегал од часови

Фокус

Стојаноска: Заев преку Ковачевски се обидува да направи мост за тивок премин и премолчување на неговите криминали

24Инфо

Стојаноска: Заев преку Ковачевски се обидува да направи мост за тивок премин

Канал5

Стојаноска: Заев преку Ковачевски се обидува да направи мост за тивок премин и премолчување на неговите криминали

Нетпрес

Стојаноска: Заев преку Ковачевски се обидува да направи мост за тивок премин

Lider

Универзитетски професор му се поклони на човек кој бегал од часови и едвај завршил факултет – тоа е срам за фелата

Република

MakPress

Мизрахи: Владата на Ковачевски е влада без идеја со препишана програма од владата на Заев поддржана од мнозинство ...

Курир - 15.01.2022

Минатиот владин состав предводен од Заев остави пустош, ја разори државата по сите основи, политички, економски, културно, здравствено. Македонија се дави, политиките на Заев ја урнисаа државата во секој можен сегмент, изјави на денешната собраниска ...

Мизрахи: Владата на Ковачевски е влада без идеја со препишана програма од владата на Заев поддржана од мнозинство прибавено со пазар и притисоци

24Инфо

Мизрахи: Владата на Ковачевски е влада без идеја со препишана програма од владата на Заев поддржана од мнозинство прибавено со пазар и притисоци

Lider

Мизрахи: Програмата од 60 страни на Ковачевски над 80% е плагијат на програмата со која Заев стана премиер

Локално

Мизрахи: Владата на Ковачевски е влада без идеја со препишана програма од владата на Заев поддржана од мнозинство прибавено со пазар и притисоци

Опсервер

Мизрахи: Владата на Ковачевски е безидејна со препишана програма од владата на Заев и поддржана од мнозинство остварено со пазар и притисоци

Нетпрес

Мизрахи: Влада без идеја, поддржана од мнозинство прибавено со пазар и притисоци

Република

Скопје1 Денешен MakPress