TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прва парада на гордоста на 29 јуни во Скопје

24Инфо - 20.05.2019

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот Антонио Михајлов изјави дека Парада на гордоста е протест во кој ЛГБТИ луѓето бараат ...

Првата Парада на гордоста во Скопје на 29 јуни

+инфо - 20.05.2019

Првата Парада на гордоста на скопските улици ќе се одржи на 29 јуни, соопшти Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија, денеска на прес конференција. Точната локација, маршрута и време ќе бидат дополнително соопштени.

ВИДЕО: Првата парада на гордоста во Скопје ќе се одржи во јуни

А1 On - 20.05.2019

Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) во Македонија за правата на ЛГБТ заедницата ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор за одржување на овој настан. Организаторите сметаат дека парадата ќе помине достоинствено и безбедно и ...

Парада на гордоста ќе се оддржи на 29 јуни во центарот на Скопје

ТВ21 - 20.05.2019

По примерот на многу градови во околината и во Светот, и во Скопје годинава ќе се одржи парада на гордоста. Таа е планирана за 29 јуни каде што неколку стотици учесници ќе прошетаат низ улиците на Скопје.

Познат датумот кога во Скопје ќе се одржи Парада на гордоста

Слободен Печат - 20.05.2019

Организатор на парадата е Националната мрежа за борба против хомофобија и ...

Прва парада на гордоста на 29 јуни во Скопје

еМагазин - 20.05.2019

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот Антонио Михајлов изјави дека Парада на гордоста е протест во кој ЛГБТИ луѓето бараат ...

Прва парада на гордоста во Скопје на 29 јуни

Р.С.Европа - 20.05.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија соопшти дека првата Парада на гордоста на скопските улици ќе се одржи на 29 јуни. Антонио Михајлов на денешната прес-конференција ја нагласи потребата од што е можно поголема поддршка и ...

Прва Парада на гордоста во Скопје

Скопје инфо - 20.05.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија го објави одржувањето на првата Парада на гордоста на скопските улици во последната сабота од јуни. Со оваа најава Ирена Цветковиќ ја отвори денешната прес конференција, истакнувајќи ја ...

(Видео) Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Макфакс - 20.05.2019

Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) за правата на ЛГБТ заедницата во земјава ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор за одржување на овој настан. Организаторите сметаат дека парадата ќе помине достоинствено и безбедно и дека ...

Парада на гордоста на 29 јуни во центарот на Скопје

Сител - 20.05.2019

По примерот на многу градови во околината и во Светот, и во Скопје годинава ќе се одржи парада на гордоста. Таа е планирана за 29 јуни каде што неколку стотици учесници ќе прошетаат низ улиците на Скопје.

Парада на гордоста во Тирана

24Инфо - 18.05.2019

Прегратки, бакнежи, бои на виножито ја преплавија денеска Тирана, по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 мај, кој има за цел да ги координира меѓународните настани кои ја подигнуваат свеста за прекршувањата на ...

Прва парада на гордоста на 29 јуни во Скопје

Опсервер - 20.05.2019

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот Антонио Михајлов изјави дека Парада на гордоста е протест во кој ЛГБТИ луѓето бараат ...

Првата Парада на гордоста во Скопје на 29 јуни

1tv - 20.05.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија го објави одржувањето на првата Парада на гордоста на скопските улици во последната сабота од јуни. Со оваа најава Ирена Цветковиќ ја отвори денешната прес конференција, истакнувајќи ја ...

Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Точка - 20.05.2019

Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) за правата на ЛГБТ заедницата во земјава ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор за одржување на овој настан. Организаторите сметаат дека парадата ќе помине достоинствено и безбедно и дека ...

Парада на гордоста во Тирана

MakPress - 18.05.2019

Прегратки, бакнежи, бои на виножито ја преплавија денеска Тирана, по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 мај, кој има за цел да ги координира меѓународните настани кои ја подигнуваат свеста за прекршувањата на ...

На 29 јуни: Геј парада во Скопје

PressingTV - 20.05.2019

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот Антонио Михајлов изјави дека Парада на гордоста е протест во кој ЛГБТИ луѓето бараат ...

Првата Парада на гордоста во Скопје на 29 јуни

Press24 - 20.05.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија го објави одржувањето на првата Парада на гордоста на скопските улици во последната сабота од јуни. Со оваа најава Ирена Цветковиќ ја отвори денешната прес конференција , истакнувајќи ја ...

Парада на гордоста во Тирана

Независен - 18.05.2019

Прегратки, бакнежи, бои на виножито ја преплавија денеска Тирана, по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 мај, кој има за цел да ги координира меѓународните настани кои ја подигнуваат свеста за прекршувањата на ...

ЛГБТИ: На 29 јуни прва парада на гордоста во Скопје

Денешен - 20.05.2019

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот Антонио Михајлов изјави дека Парада на гордоста е протест во кој ЛГБТИ луѓето бараат ...

Првата Парада на гордоста во Скопје на 29 јуни

Независен - 20.05.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија го објави одржувањето на првата Парада на гордоста на скопските улици во последната сабота од јуни. Со оваа најава Ирена Цветковиќ ја отвори денешната прес конференција, истакнувајќи ја ...

Во јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Република - 20.05.2019

Првата Парада на гордоста (Skopje Pride) за правата на ЛГБТ заедницата во земјава ќе се одржи на 29 јуни, информираа од организационот одбор за одржување на овој настан. Организаторите сметаат дека парадата ќе помине достоинствено и безбедно и дека ...

Парада на гордоста во Тирана

Либертас - 18.05.2019

Прегратки, бакнежи, бои на виножито ја преплавија денеска Тирана, по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 мај, кој има за цел да ги координира меѓународните настани кои ја подигнуваат свеста за прекршувањата на ...

Прва парада на гордоста на 29 јуни во Скопје

Факултети - 20.05.2019

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот Антонио Михајлов изјави дека Парадата на гордоста е протест во кој ЛГБТ-луѓето бараат ...

Првата парада на гордоста во скопје ќе се одржи на 29 јуни, најави националната мрежа за борба против хомофобијата и ...

Сакам да кажам - 20.05.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија денес најави дека во последната сабота од јуни, односно на 29 јуни, ќе ја организира првата парада на гордоста на скопските улици.

Првата Парада на гордоста во Скопје на 29 јуни

Радио МОФ - 20.05.2019

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија го објави одржувањето на првата Парада на гордоста на скопските улици во последната сабота од јуни, на 29-ти. Со оваа најава Ирена Цветковиќ ја отвори денешната прес конференција, ...

Парада на гордоста во Тирана

Нова ТВ - 18.05.2019

Прегратки, бакнежи, бои на виножито ја преплавија денеска Тирана по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија кој има за цел да ги координира меѓународните настани што ја подигнуваат свеста за прекршувањата на ЛГБТИ правата ...

Прва парада на гордоста на 29 јуни во Скопје

MTM - 20.05.2019

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот Антонио Михајлов изјави дека Парада на гордоста е протест во кој ЛГБТИ луѓето бараат ...

Skopje Pride на 29 јуни во Скопје (ВИДЕО)

Локално - 20.05.2019

Националната мрежа за борба против хомофобијата и трансфобијата денеска го најави одржувањето на првата Парада на гордоста (Skopje Pride 2019) на скопските улици во последната сабота од јуни.

Прегратки, бакнежи и бои на виножитото: Парада на гордоста денеска во Тирана

Република - 18.05.2019

Прегратки, бакнежи, бои на виножито ја преплавија денеска Тирана, по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 мај, кој има за цел да ги координира меѓународните настани кои ја подигнуваат свеста за прекршувањата на ...

Прва парада на гордоста на 29 јуни во Скопје

Фокус - 20.05.2019

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот Антонио Михајлов изјави дека Парада на гордоста е протест во кој ЛГБТИ луѓето бараат ...

На 29 јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Нова ТВ - 20.05.2019

На 29 јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје, соопшти денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Ирена Цветковиќ укажа на важната улога која медиумите ја имаат во заедничката борба за праведно општество во кое ...

Парада на гордоста во Тирана

А1 On - 18.05.2019

Прегратки, бакнежи, бои на виножито ја преплавија денеска Тирана, по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 мај, кој има за цел да ги координира меѓународните настани кои ја подигнуваат свеста за прекршувањата на ...

На 29 јуни Скопје ја добива првата Парада на гордоста

МКД - 20.05.2019

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, како протест во кој ЛГБТИ луѓето бараат афирмација, заштита и поддршка на човековите права од страна на државните институции и сите граѓани, активисти, културни и уметнички ...

Геј парада во Тирана

Денешен - 18.05.2019

Прегратки, бакнежи, бои на виножито можат да се видат денеска во Тирана, по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 мај, кој има за цел да ги координира меѓународните настани кои ја подигнуваат свеста за прекршувањата ...

Прва парада на гордоста на 29 јуни во Скопје

MakPress - 20.05.2019

Првата парада на гордоста ќе се одржи на 29 јуни во центарот на Скопје, најави денеска Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. Активистот Антонио Михајлов изјави дека Парада на гордоста е протест во кој ЛГБТИ луѓето бараат ...

Парада на гордоста во Тирана

+инфо - 18.05.2019

На парадата на гордоста учествуваа членовите на заедницата, но исто така и нивни поддржувачи не само од Албанија,туку и од соседните земји,меѓу нив и од РС Македонија,кои на лицата се со боите на виножитото.

Парада на гордоста во Тирана(ФОТО)

PressingTV - 18.05.2019

Прегратки, бакнежи, бои на виножито ја преплавија денеска Тирана, по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 мај, кој има за цел да ги координира меѓународните настани кои ја подигнуваат свеста за прекршувањата на ...

Парада на гордоста во Тирана

Опсервер - 18.05.2019

Прегратки, бакнежи, бои на виножито ја преплавија денеска Тирана, по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија, 17 мај, кој има за цел да ги координира меѓународните настани кои ја подигнуваат свеста за прекршувањата на ...