TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Љубчо Георгиевски со чудно тврдење: „Длабока држава“ ги нарушува односите меѓу Македонија и Бугарија

ТВ21 - 23.10.2020

„Длабоката држава” во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу Бугарија и нашата земја. Од бугарската страна никој не сака промена на Уставот на Северна Македонија, а ниту пак нов договор, изјави Љубчо Георгиевски во интервју за бугарската ...

Не „длабоката”, скап Љубчо, туку „плитката” држава ги труе односите меѓу Скопје и Софија!

+инфо - 23.10.2020

Плиткоумната власт, која нема стратегија и план да ги затвори отворените прашања со соседна Бугарија, ги влошува односите меѓу двете земји и меѓу двата народа, а ја загрозува и европската перспектива на Македонија.

Георгиевски во лоби-мисија во Бугарија: Никој не сака промена на Уставот и нов договор

Deutsche Welle - 23.10.2020

Поранешниот македонски премиер при посетата на Софија со тонови на помирување. „Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува“, порача тој. „Oд бугарска страна никој не сака промена на нашиот Устав и нов Договор.

Георгиевски за ТВ Европа: Не точно дека Македонија е творба на Тито, бугарските комунисти први зборуваа за македонски ...

360 степени - 23.10.2020

Тоа нема врска со Тито, бидејќи тој доаѓа на функција во 40-те години, а тезата за самостојна македонска нација и македонски јазик почнува со ВМРО-Обединета во 1924 година, а во 1934 година комплетно се формализира, вели екс-премиерот Поранешниот ...

Според Љупчо Георгиевски, од Македонија се бара да го признае бугарскиот карактер на Гоце Делчев 12 пати во текстот

Независен - 23.10.2020

Поранешниот премиер Љупчо Геоергивски од Софија изјави дека доколку Бугарија стави блокада за првата меѓувладина конференција со ЕУ, разговирите во заедничката комисија ќе бидат преминати.

Што откри Георгиевски за бугарскиот предлог за Гоце Делчев во историската Комисија?

+инфо - 23.10.2020

Георгиевски открива дека според предлог текстот доставен од бугарската страна до комисијата, Македонија мора да го признае бугарскиот карактер на Гоце Делчев дури 12 пати. Љубчо Георгиевски во интервју за БГНЕС вели дека македонската страна е ...

Георгина откри како се родила љубов меѓу неа и Роналдо

Екипа - 23.10.2020

Вереничката на еден од најдобрите фудбалери на денешницата Кристијано Роналдо, Георгина Родригез откри како ја почнала врската со Португалецот. Иако Кристијано некои детали од приватниот живот сака да ги задржи само за себе, Георгина сепак откри ...

Љубчо Георгиевски во мисија за убедување на Бугарија да не ја блокира Северна Македонија

24 Вести - 23.10.2020

Бугарија не сака промена на македонскиот Устав, ниту нов меѓусоседски договор, вели Љубчо Георгиевски. По дводневната посета на Софија и средби со државниот врв, екс премиерот и прв прв лидер на ВМРО-ДПМНЕ Георгиевски, кој сега е дел од коалицијата ...

Љубчо ја откри вистината: Според понудениот текст од бугарските историчари во Комисијата, Македонија треба 12 пати да ...

Во Центар - 23.10.2020

Интервјуто на поранешниот македонски премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски за агенцијата Бгнес предизвика вистинска бура во Македонија и Бугарија. Георгиевски за прв пат презентираше информации до каде е работата и што имаат договорено ...

Георгиевски: Македонската „длабока држава“ работи против добрососедството со Бугарија

Сител - 23.10.2020

Обичните луѓе во Македонија, Бугарите ги чувствуваат за блиски но македонската „дип стејт“ е виновен што се гради омраза и непријателство кон Бугарија. Екс премиерот Љубчо Георгиевски најде виновник за проблемот кој се отвори во релациите меѓу ...

Георгиевски: Бугарското вето ќе им нанесе голема штета на двете држави

Телма - 23.10.2020

Бугарското вето ќе им нанесе голема штета на двете држави, смета поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, кој во Софија се сретна со бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева.

Длабокатa држава ги нарушува односите меѓу Македонија и Бугарија

Магазин - 23.10.2020

Длабоката држава” во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу Бугарија и нашата земја. Од бугарската страна никој не сака промена на Уставот на Македонија, а ниту пак нов договор, изјави Љубчо Георгиевски во интервју за бугарската агенција ...

Љубчо Георгиевски: Бојко Борисов е нервозен бидејќи не биле реализирани инвестициите кои му биле ветени: Да ги купи ...

Во Центар - 23.10.2020

Југословенската комунистичка историографија признаше дека македонската нација е најмладата нација на Балканот, изјави поранешниот лидер на ВМРО ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски во интервјуто дадено за агенцијата Бгнес.

Героски на Георгиевски: Не „длабоката“ туку плитката држава ги труе односите меѓу двете држави

Expres - 23.10.2020

Не „длабоката”, господине (Љубчо) Георгиевски, туку „плитката” држава, што ќе рече плиткоумната власт која нема стратегија и план да ги затвори отворените прашања со соседна Бугарија, ги труе односите меѓу двете земји и меѓу двата народа, а ја ...

Бугарското вето ќе ги мобилизира просрпските сили во Македонија, рече Љубчо Георгиевски во интервју во Софија

Сакам да кажам - 23.10.2020

Бугарското вето ќе им нанесе голема штета на двете земји и ќе ги мобилизира просрпските сили во нашата земја, вели во интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС Љубчо Георгиевски, претседател на ВМРО-Народна партија која е дел од владејчката ...

Имате 8 проблеми: КАКО ХРВАТИТЕ ГЛЕДААТ НА СПОРОТ СО БУГАРИЈА

Вечер - 23.10.2020

Според хрватскиот весник „Вечерњи лист“, Бугарија има осум барања за тоа како треба да изгледа спроведувањето на договорот за пријателство со Македонија. Весникот кој имаше увид во меморандумот споделен од бугарската дипломатија до земјите членки на ...

Нов шок од Софија: Македонија 12 пати да признае дека Делчев е Бугарин (ВИДЕО)

Expres - 23.10.2020

Медијаторот Љубчо Георгиевски кој замина во приватна посета во Софија со цел да ги смири односите меѓу Македонија и Бугарија предизвика уште поголеми тензии откако јавно призна за шокантно барање од македонските членови на македонската страна.

Георгина откри како се запознала со Роналдо: Бев продавачка кога низ вратата влезе Кристијано…

СуперСпорт - 23.10.2020

Шпанската манекенка Георгина Родригез и португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо се еден од најпознатите парови во светот. Нивната романса почна во Мадрид, кога Португалецот играше за шпанскиот гигант, додека Георгина работела во продавница за ...

Заев и Пендаровски одат против историчарите и бараат компромис за Гоце Делчев

Курир - 23.10.2020

Љубчо Георгиевски во интервју за бугарски „Бгнес“ ги пофали премиерот Зоран Заев и претседателот на државата Стево Пендаровски за, како што вели, храбрите изјави во врска со Гоце Делчев. -Јас можам да кажам дека Заев и Пендаровски навистина како ...

Георгиевски за БГНЕС: Бугарија не бара промена на нашиот Устав или нов договор

CivilMedia - 23.10.2020

Порталите блиски до опозицијата селективно ги пренесоа изјавите на лидерот на ВМРО – Народна партија, Љубчо Георгиевски, за бугарската агенција БГНЕС и го обвинија за предавство. Георгиевски одговараше на повеќе прашања, изнесувајќи ги истите ...

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

Макфакс - 23.10.2020

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во интервју за „Бгнес“.

Георгиевски - Бугарија не сака промена на нашиот Устав и нов Договор

Р.С.Европа - 23.10.2020

Од Бугарска страна никој не сака промена на нашиот Устав и нов Договор. Ова лично го слушнав од бугарските политичари. Софија сака спроведување на Договорот од 2017 година и конкретни резултати од работата на Мешовитиот комитет за историски прашања, ...

Георгиевски за БГНЕС: И покрај „длабоката држава“ во Македонија, сакаме приближување кон Бугарија

+инфо - 23.10.2020

Бојко Борисов и Зоран Заев мора да најдат решение и да тргнат кон вистинско приближување. Бугарското вето ќе им нанесе голема штета на двете земји и ќе ги мобилизира просрпските сили во нашата земја, вели Георгиевски.

Георгиевски за БГНЕС: Сакаме зближување со Бугарија, треба да ги признаеме заслугите на Заев

Слободен Печат - 23.10.2020

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, изјави Љубчо Георгиевски во интервју за БГНЕС, дадено за време на неговата посета на официјална Софија каде, како претставник од помала партија ...

Георгиевски: Сакаме зближување со Бугарија, да ги признаеме заслугите на Заев

МКД - 23.10.2020

„И покрај ,длабоката држава' во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува",вели Љубчо Георгиевски во интервју за БГНЕС, дадено за време на неговата посета на официјална Софија каде, како претставник од помала партија од ...

Георгиевски: Во предлогот од Бугарија, Македонија 12 пати треба да го признае бугарскиот карактер на Гоце Делчев

Фактор - 23.10.2020

Да бев јас Зоран Заев, ќе беше тешко да се реши ова прашање. Морам да бидам и Зоран Заев и Бојко Борисов. Мислам дека во Бугарија постои песимистички став за тоа што се случува во македонско-бугарските односи и веројатно имате причина, бидејќи некои ...

Широк општествен фронт за националните прашања пред ЕУ

Н.Македонија - 23.10.2020

Стратегијата на „апелирање на добрососедство и пријателство“ што ја применува македонската страна се чини дека има сѐ помалку ефект и уверливост пред сѐ посилниот и порадикален бугарски притисок.

Георгиевски за БГНЕС: „Длабоката држава“ во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу двете земји

Локално - 23.10.2020

Од бугарска страна, никој не сака промена на нашиот Устав и нов Договор. Ова лично го слушнав од бугарските политичари. Софија сака спроведување на Договорот од 2017 година и конкретни резултати од работата на Мешовитиот комитет за историски ...

Георгина: Работев како продавачка тој ден кога Роналдо влезе во бутикот

Спортклуб - 23.10.2020

Шпанската манекенка Георгина Родригез и португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо се еден од најпознатите парови на светот. Нивната романса започна во Мадрид, кога Португалецот играше за Реал Мадрид, додека Георгина работеше во ексклузивна ...

(ВИДЕО) Георгиевски за БГНЕС: И покрај „длабоката држава“ во Македонија, сакаме приближување кон Бугарија

Скопје1 - 23.10.2020

„Длабоката држава” во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу двете земји, гради омраза и непријателство кон Бугарија,вклучува професори, новинари, вработени во службите за национална безбедност,во суштина, тие не се сите Македонци, нагласува ...

Георгиевски во интервју за БГНЕС го напаѓа Груевски, го брани Заев и вели Гоце Делчев не обединува

MakPress - 23.10.2020

Пофални зборови за актуелниот премиер на Република Македонија Зоран Заев и критики за поранешниот премиер Никола Груевски упати првиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ а сега коалиционен партнер на СДСМ, Љубчо Георгиевски во интервјуто за бугарскиот БГНЕС ...

Георгиевски во Софија најде кривец за омразата кон Бугарија (ВИДЕО)

Expres - 23.10.2020

По својата приватна посета на Софија и средба со бугарски претставници екс премиерот Љубчо Георгиевски вината за нарушените односи меѓу Македонија и Бугарија ја лоцира во нашата земја. “Длабоката држава” во Македонија ги урива односите меѓу двете ...

Георгиевски во Софијао во бјаснувачка мисија, се сретна со Захариева

Нетпрес - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски се сретна со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева. Георгиевски пристигна во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји.

Георгиевски во објаснувачка мисија во Софија

Локално - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски се сретна со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева. Георгиевски пристигна во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји.

Љупчо Георгиевски ја почна мисијата во Бугарија

Независен - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, се сретна со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева.Георгиевски пристигна во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји.

Геогриевски во Софија на средба со Захариева

Опсервер - 22.10.2020

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата ја потврди партијата, но нема повеќе детали од средбата.

Геогриевски во Софија на средба со Захариева

Н.Македонија - 22.10.2020

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата ја потврди партијата, но нема повеќе детали од средбата.

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Вечер - 22.10.2020

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата ја потврди партијата, но нема повеќе детали од средбата.

Љубчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

ММС - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски денеска се сретнал со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева. За средбата информираше министерката Захариева на нејзиниот фејсбук-профил.

Георгиевски се сретна со Захариева, нема детали од средбата

Република - 22.10.2020

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата ја потврди партијата, но нема повеќе детали од средбата.

Георгиевски се сретна со Захариева: Имавме плодна средба!

Фокус - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, денеска остварил средба со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева. За средбата информираше министерката Захариева на нејзиниот фејсбук-профил.

Љубчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

Press24 - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна Љубчо Георгиевски денеска остварил средба со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева. За средбата информираше министерката Захариева на нејзиниот фејсбук-профил.

Љубчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

А1 On - 22.10.2020

Поранешниот премиер на Македонија и лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска во Софија остварил средба со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева.

Георгиевски: „Длабоката држава“ во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу двете земји, сакаме зближување со ...

Опсервер - 22.10.2020

– „Длабоката држава” во Македонија ги нарушува нормалните односи меѓу двете земји, гради омраза и непријателство кон Бугарија, вклучува професори, новинари, вработени во службите за национална безбедност, во суштина, тие не се сите Македонци.

Љубчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

ТВ21 - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна Љубчо Георгиевски денеска остварил средба со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева. За средбата информираше министерката Захариева на нејзиниот фејсбук-профил.

„Плодна средба“ во Софија меѓу Љубчо Георгиевски и Екатерина Захариева

еМагазин - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна Љубчо Георгиевски денеска остварил средба со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева . За средбата информираше министерката Захариева на нејзиниот фејсбук-профил.

Љубчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

4NEWS - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна Љубчо Георгиевски денеска остварил средба со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева. За средбата информираше министерката Захариева на нејзиниот фејсбук-профил.

Љубчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

PressingTV - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна Љубчо Георгиевски денеска остварил средба со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева. За средбата информираше министерката Захариева на нејзиниот фејсбук-профил.

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

24Инфо - 22.10.2020

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата ја потврди партијата, но нема повеќе детали од средбата.

Љупчо Георгиевски во Софија се сретна со Захариева

Денешен - 22.10.2020

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна Љубчо Георгиевски денеска остварил средба со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева. За средбата информираше министерката Захариева на нејзиниот фејсбук-профил.