TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сеизмолошката опсерваторија со детали за земјотресот кај Маврово

ТВ21 - 07.03.2021

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва, на 06.03.2021 година во 22 часот и 43 ...

Земјотрес вечерва во Македонија, епицентар кај Маврово – „Кратко, ама јако“

ТВ21 - 06.03.2021

Земјотрес со јачина од 2,9 степени по рихтер вечерва во 23 часот и 43 минути е регистриран на територија на Македонија. Според ЕМСЦ, земјотресот е со епицентар кај Маврово, а на длабочина од 1 километар.

Земјотрес од 3 степени во Маврово

МКД - 06.03.2021

Пред неколку минути беше почувствуван земјотрес од 2,9 степени во мавровскиот регион, според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот е 12 километри јужно од Гостивар, на длабочина од 2 километри.

Предмалку земјотрес регистриран со епицентар на 14км западно од Гостивар

Порта - 06.03.2021

Предмалку почуствуван земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтер. Од информациите на ЕМСЦ епицентарот се наоѓа 14км западно од Гостивар. Повеќе информации ...

Земјотрес со јачина од 3 степени ги разбуди жителите на Западна Македонија

MakPress - 07.03.2021

На неколку минути пред полноќ, земјотрес ги вознемири жителите на Западна Македонија. Според податоците на Европската сеизмолошка опсерваторија, земјотресот бил со јачина од 2,9 степени со епицентар кај Маврово на длабочина од 1 ...

Земјотрес од 3 степени вечерва во Маврово

24Инфо - 06.03.2021

Земјотрес со јачина од 3 степени бил почувствуван вечерва во мавровскиот регион, според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот кој е регистриран во 22.43 часот, е 14 километри јужно од Гостивар, на длабочина од 1 ...

Земјотрес од 3 степени по Рихтер во Маврово

Локално - 06.03.2021

Земјотрес од 3 степени по Рихтеровата скала вечерва беше почуствуван во Западна Македонија, пренесе ЕМСЦ. Потресот е регистриран во 22:43 часот на 14 километри јужно од Гостивар, во Маврово, на длабочина од 1 ...

Грчкото тло изминатото деноноќие главно мирно, регистрирани само помали потреси

ТВ21 - 06.03.2021

После серијата на силни и умерени земјотреси во средниот дел на Грција, односно блиску до градот Лариса, изминатото деноноќие грчкото тло беше мирно. Еден земјотрес со јачина во 3 степени во 6 часот, и некаде околу 10 часот со интензитет од 3,5 ...

Нов силен земјотрес го погоди Нов Зеланд, нема предупредување за цунами

МКД - 06.03.2021

Нов силен земјотрес, со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала, ја погоди областа во близина на Нов Зеланд, објави Американската агенција за геолошки истражувања. Епицентарот бил на длабочина од девет километри и на околу 180 километри ...

Опколени и од воздух и од земја

Н.Македонија - 06.03.2021

Стресот што го преживуваат граѓаните една година поради пандемијата на ковид-19, деновиве добива дополнително засилување. Серијата земјотреси што ја погодија Грција, на околу 300 километри воздушна линија од Скопје, никако да престанат.

Прогласена вонредна состојба во три грчки региони поради неодамнешните земјотреси

MTM - 05.03.2021

Вонредна состојба е прогласена во три грчки региони, во централниот дел на Грција пренесуваат, грчките медиуми. Регионите на Тирнавос, Потамија и Фаркадона, поради неодамнешните земјотреси, се под вонредната состојба која, според тамошните агенции, ...

Не престанува да тресе: Нов силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

Република - 06.03.2021

Нов силен земјотрес, со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала, ја погоди областа во близина на Нов Зеланд, објави Американската агенција за геолошки истражувања. Епицентарот бил на длабочина од девет километри и на околу 180 километри ...

Земјотрес го стресе Маврово

Press24 - 07.03.2021

Земјотрес со јачина од 2,9 степени по рихтер вечерва во 23 часот и 43 минути е регистриран на територија на Македонија. Според ЕМСЦ, земјотресот е со епицентар кај Маврово, а на длабочина од 1 километар.

Вечерва земјотрес кај Маврово

Тера - 07.03.2021

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва, на 06.03.2021 година во 22 ...

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Фактор - 05.03.2021

Прогласена e вонредна состојба во три грчки региони поради земјотресите. Регионите на Тирнавос, Потамија и Фаркадона, се во вонредната состојба која, според тамошните агенции, ќе биде во сила шест месеци од денот на настанувањето на земјотресот, ...