TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Војаџер 1 испраќаше чудни податоци од работ на Сончевиот систем, НАСА: Проблемот е решен

МКД - 23.04.2024

За прв пат по пет месеци, НАСА доби значајни пораки од сондата Војаџер 1. Леталото беше лансирано во 1977 година, а пред десет години ја напушти хелиосферата и влезе во меѓуѕвездениот простор.

НАСА ја поправа сондата Војаџер 1 и повторно испраќа корисни податоци

Независен - 23.04.2024

Сондата Војаџер 1, сместена во длабока вселена, испраќа корисни податоци на Земјата по пет месеци поправки, објави американската вселенска агенција НАСА. Војаџер 1 и Војаџер 2 се единствените вештачки летала што стигнале до меѓуѕвездениот простор.

Заврши обуката на младите астронаути- подготвени се за пат на Месечината (ВИДЕО)

Канал5 - 22.04.2024

Група астронаути од Европската вселенска агенција ја завршија обуката за вселенски патувања и им беа врачени сертификати на церемонијата во Келн, Германија. По ова ги чекаат специјални задачи и подготовка за лет во вселената, а некои може да се ...

Летот на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ на Марс

365 - 22.04.2024

Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА објави видео oд летови на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ ( Ingenuity ) на Марс. Видеоснимката прикажува каде се движело леталото за време на своите 72 лета на „Црвената Планета“.

ВИДЕО Летот на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ на Марс

Рацин - 22.04.2024

Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА објави видео oд летови на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ ( Ingenuity ) на Марс. Видеоснимката прикажува каде се движело леталото за време на своите 72 лета на „Црвената Планета“.

Летот на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ на Марс

Пулс24 - 23.04.2024

Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА објави видео oд летови на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ ( Ingenuity ) на Марс. Видеоснимката прикажува каде се движело леталото за време на своите 72 лета на „Црвената Планета“.

(Видео) Летот на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ на Марс

MakPress - 23.04.2024

Американската Национална воздушно-вселенска администрација - НАСА објави видео oд летови на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity) на Марс. Видеоснимката прикажува каде се движело леталото за време на своите 72 лета на „Црвената Планета“.

НАСА ја поправи сондата Војаџер 1, повторно испраќа податоци од вселената

Алсат-М - 23.04.2024

Сондата Војаџер 1, сместена во длабока вселена, испраќа корисни податоци на Земјата по пет месеци поправки, објави американската вселенска агенција НАСА. Војаџер 1 и Војаџер 2 се единствените вештачки летала што стигнале до меѓуѕвездениот простор.

НАСА ја поправи сондата Војаџер 1, повторно испраќа податоци од вселената

Zoom - 23.04.2024

Сондата Војаџер 1, сместена во длабока вселена, испраќа корисни податоци на Земјата по пет месеци поправки, објави американската вселенска агенција НАСА. Војаџер 1 и Војаџер 2 се единствените вештачки летала што стигнале до меѓуѕвездениот простор.