TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Червар бараше „седум на шест“ во финишот, Дувњак рече НЕ!

Gol.mk - 19.01.2020

До крајот на натпреварот имаше неполни две ипол минути, а Хрватска повика минута одмор при 24-24. Селекторот Лино Червар ги запраша ракометарите: „Момци ќе играме ли „седум на шест“ до крајот?“ .

Шего: Екипата повлече и кога јас не бев најдобар, гинеме еден за друг!

Gol.mk - 19.01.2020

Без добар голман не може да се совлада Германија на Европско првенство. Хрватите целосно му веруваа на Марин Шего, па и денес кога не му одеше, голманот на Монпелје пронајде енергија да го одбрани последниот удар на Пекелер од линикјата за шест ...

Карачиќ по херојскиот кам-бек на Хрватска: Ова ме потсети на Вардар и Лигата на шампиони!

МКД - 18.01.2020

Игор Карачиќ со херојскиот кам-бек на Хрватска против Германија се потсети на успесите на Вардар во Лигата на шампиони, вели дека мора да се верува во нешто за да се дојде до целта. Хрватска направи голем исчекор кон полуфинале на Европското ...

Карачиќ по херојската победа со Хрватска: Ова ме потсети на Вардар и ЛШ!

Sport 1 - 18.01.2020

Поранешниот вардаров ракометар Игор Карачиќ, кој од летоска е дел од полски Виве Кјелце беше херој и играч на мечот во херојската победа на Хрватска против Германија, со која „каубоите“ практично исчекорија кон полуфиналето на Европското ракометно ...

Карачиќ по херојскиот пресврт на Хрватска: Се потсетив на Вардар!

Дерби - 18.01.2020

Хрватска обезбеди полуфинале на Европското првенство уште пред да го одигра последното коло во главната рунда, откако оваа вечер имаше херојско враќање во натпреварот со жестоката Германија која воопшто не ги штедеше „каубоите“ во текот на целиот ...

Карачиќ: Во еден дел од херојскиот меч се сетив на Вардар!

Gol.mk - 18.01.2020

Игор Карачиќ беше прогласен за играч на натпреварот на дуелот меѓу Хрватска и Германија , во кој „коцкестите“ се вратија од бездната и запишаа златни бодови вредни полуфинале. Средниот бек истакна дека е горд на тимот, а во еден момент од мечот кога ...

Карачиќ: Победата над Германија ме потсети на Вардар и Лигата на шампионите

Екипа - 18.01.2020

Игор Карачиќ беше еден од хероите во победата на Хрватска над Германија со која „коцкестите“ си обезбедија полуфинале на ЕП 2020. Поранешниот ракометар на Вардар на крајот беше прогласен и за играч на натпреварот.

Карачиќ: Oвој триумф ме потсети на Вардар и на Лигата на шампионите!

24 Ракомет - 18.01.2020

Репрезентацијата на Хрватска по голема борба и голем пресврт славеше над Германија со минимални 25-24 во драматичен натпревар во „Штадхале Арена“. Со овој триумф избраниците на Лино Червар веќе го обезбедија местото во полуфиналето и дуелите со ...

Лино Червар откри која е тајната за победата над Германија, ова треба да е лекција и за нашите ракометари

Спортманија - 19.01.2020

Некогашниот македонски селектор сега блеска на клупата на Хрватска Хрватите се херои на денот на Европското првенство во Виена. Коцкестите продолжија со перфектниот настап, откако вечерва во неверојатно драматичен меч ја победија Германија.

Червар: На полувреме им кажав дека не прифаќам пораз

24 Ракомет - 18.01.2020

Селекторот на Хрватска, Лино Червар после средбата против Германија има причина да биде задоволен. Успеа со своите ракометари да се избори за ново полуфинале така што сега може полека да готви тактика за натпреварите во Шведска.

Шего: Не одбранив најдобро, но успеав да одбранам топка за победа

24 Ракомет - 18.01.2020

Голманот на Хрватска, Марин Шего немаше свој ден. Тој не бранеше како на претходните средби кога имаше двоцифрен број интервенции, но затоа последната од четирите одбрани беше на еден разлика и беше од зицер ситуација.

Червар: Само со вака интензивна одбрана може да се победи Германија

Gol.mk - 18.01.2020

Една година им одѕвонуваше во ушите поразот од Келн, судиските одлуки на кои цела нација се жалеше и конечно дојде денот за одмазда. Хрватска ја совлада Германија и тоа баш на германски начин, со супер финиш и пресврт во последните десет минути.

Херојска партија на Карачиќ, Хрватска во драматичен меч ја победи Германија

МКД - 18.01.2020

Хрватска и Германија одиграа исклучително драматичен меч кој го добија коцкестите со 25:24 и се пласираа во полуфиналето на Европското првенство, најдобар на теренот беше Игор Карачиќ кој постигна седум гола.

Карачиќ и Шего ја срушија Германија, хрватски реванш за кражбата во Келн

Gol.mk - 18.01.2020

Во најубавиот натпревар досега на Европското првенство во ракомет, Хрватска ја совлада Германија со 25-24 (11-14) и сервираше реванш за поразот во Келн минатата година. Момците на Червар се сега во друштво на Шпанија со максимални пет победи и шест ...

Червар им одржал говор на своите ракометари на полувремето

SportMedia - 18.01.2020

Хрватска се пласираше во полуфиналето на Европското првенство. По голема драма и предност избраниците на Лино Червар ја совладаа Германија со 25-24 во одлично издание на Игор Карачиќ, кој средбата ја заврши со седум гола и одбраната на Шего во ...

Хрватите со фуриозен финиш ја добија жестоката битка со Германија

Дерби - 18.01.2020

Хрватска и Германија одиграа драматичен натпревар на Европското ракометно првенство, а на крајот се радуваа избраниците на Лино Червар кои славеа со минимална предност (25:24). Германците водеа речиси цел натпревар, стигнаа и до четири голови ...

ВИДЕО: Шего е херој на „каубоите“ – еве како донесе полуфинале за Хрватска!

Gol.mk - 18.01.2020

Марин Шего немаше свој ден во дуелот со Германија на ЕП 2020, но кога беше најпотребно фати топка и донесе полуфинале за Хрватска . Во финишот Германија напаѓаше за реми, а иако Шего беше скоро 45 минути без одбрана, блесна во последниот напад.

Како Карачиќ и Шего го победија Волф и Германија (ВИДЕО)

SportMedia - 18.01.2020

Фото: 24sata.hr Вистинска драма приредија Хрватска и Германија во големото дерби од второто коло во главната фаза во Виена, каде тимот на Лино Червар со 25:24 победи во последната минута од средбата благодарение на погодокот на Игор Карачиќ, а потоа ...

Хрватска со луд пресврт против Германија, Червар повторно имаше легендарен тајм-аут

Спортманија - 18.01.2020

Коцкестите ќе се борат за медал на ЕП Хрватска ја победи Германија со 25:24 во неверојатен меч на Европското првенство во Виена. Коцкестите речиси целиот меч беа во негатива, но не се предадоа и на крајот направија пресврт.

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.01.2020

Со комплетирањето на второто коло од групата 1 во Виена на Европското ракометно првенство познати се првите полуфиналисти, тие се репрезентациите на Хрватска и Шпанија. Во дербито одиграни во Виена избраниците на селекторот Червар во еден крајно ...

Червар: Хрватска никогаш не падна на дно, прво ќе и се јавам на сопругата

TopSport - 18.01.2020

Хрватска е во полуфиналето на ЕП, во клучниот меч предмалку ја совлада Германија со 25-24. „Ова е навистина нешто. Морам да се заблагодарам и да им честитам на моите играчи кои на полувремето ја прифатија мојата теза дека не прифаќам пораз.

Хрватска се врати од „минус пет“ и ја победи Германија на ракометното ЕП

+инфо - 18.01.2020

Голем исчекор кон полуфиналето на Европското ракометно првенство направи репрезентацијата на Хрватска која вечерва ја совлада Германија со 25:24. Хрватите го добија дербито на 2.коло во Групата 1, иако Германците во неколку наврати водеа и со пет ...

Германците во шок: Неверојатен пресврт на Хрватска за полуфинале на ЕП

Екипа - 18.01.2020

Ракометарите на Хрватска си обезбедија полуфинале на Европското првенство 2020 откако во вториот натпревар од главната фаза со неверојатен пресврт славеа против Германија со 25-24. Хрватите по првото полувреме имаа негатива од 10-13, но со ...

Карачиќ: Овој меч ме потсети на Вардар во Лигата на шампиони!

Спортманија - 18.01.2020

Херојот на Хрватите се потсети на убавото време во црвено-црниот дрес Хрватска на фантастичен начин успеа да се врати од негативата од пет гола против Германија и на крајот да победи. Игор Карачиќ го даде победничкиот погодок за Коцкестите.

ЕП ракомет: Хрватска со пресврт до победа над Германија

Нетпрес - 18.01.2020

Во последниот саботен дуел од второто коло од Групата 1 на европското ракометно првенство, Хрватска со голем пресврт ја победи Германија со 25:24 (11:14), со што си обезбеди полуфинале. Германија во најголемиот дел од дуелот беше во позитива, ...

ДРАМА во Виена: Карачиќ и Шего ја запреа Германија – „коцкестите“ веќе во полуфинале!

24 Ракомет - 18.01.2020

Репрезентацијата на Хрватска по голема борба и голем пресврт славеше над Германија со минимални 25-24 во драматичен натпревар во „Штадхале Арена“. Со овој триумф избраниците на Лино Червар веќе го обезбедија местото во полуфиналето и дуелите со ...

Маестро Карачиќ и Шего ја урнаа големата Германија и ја однесоа Хрватска во полуфиналето

SportMedia - 18.01.2020

Германскиот голман Андреас Волф беше фантастичен во првиот период со девет интервенции од кои три од седум метри (два му одбрани на Хорват и еден на Карачиќ) и со тоа отвори простор на неговите соиграчи да бидат брзи, агресивни и успешни во ...

Карачиќ ја однесе Хрватска во полуфинале, Германците потклекнаа во финишот

TopSport - 18.01.2020

Ракометната репрезентација на Хрватска е во полуфиналето на ЕП откако вечерва во драматичен меч славеше тесна победа со резултат 25-24 против селекцијата на Германија. Ракометната публика уживаше во неизвесен меч кој беше решен со одбрана на ...

ВИДЕО: Последните секунди од драматичната завршница и победата на Хрватска

Sport M - 18.01.2020

Хрватската репрезентација ја совлада Германија во второто коло од групата 1 на Европското првенство во ракомет со резултат 25:24. Погледнете ги последните секунди од драматичната завршница и победата на Хрватска.

Хрватска се врати од мртвите и славеше во инфаркт завршница за полуфинале

Sport M - 18.01.2020

Хрватската репрезентација ја совлада Германија во второто коло од групата 1 на Европското првенство во ракомет со резултат 25:24. Германците го отворија натпреварот одлично и веќе направија предност од три гола на стартот, што Хрватите ја добија во ...

Класика во Виена: Магичен пресврт на Хрватска за полуфинале

Спортклуб - 18.01.2020

Само чудо може да ја одвои Хрватска од полуфинале на Европското првенство откако вечерва победи со 25-24 во директниот дуел за едно од првите две места со Германија. Германците доминираа во првото полувреме и првите десетина минути од второто, имаа ...

Хрватска во голема борба ја совлада Германија, екс „вардарец“ најефикасен

Sport M - 18.01.2020

Хрватска е во полуфиналето на ЕП во ракомет. Вечерва по голема борба ја совлада Германија со 25:24. По оваа победа Хрватска има шест бодови заедно со Шпанија, и може да се каже дека овие две селекции се први полуфиналисти на ЕП.

Обрван: Македонија беше елиминирана во најслабата група на ЕП

Gol.mk - 18.01.2020

Поранешниот македонски селектор Ивица Обрван го анализираше настапот на нашата репрезентација на тековното Европско првенство во Австрија , Шведска и Норвешка . Според 53-годишниот стручњак групата во која настапија македонските ракометари беше ...

Червар по победата: На полувремето им кажав на играчите дека не прифаќам пораз

Република - 18.01.2020

Селекторот на Хрватска Лино Червар е пресреќен по победата над Германија и пласманот во полуфиналето. Тој објаснува дека овојпат не дозволил да му го украдат пласманот меѓу четирите најдобри и оти имал што да им каже на полувремето на своите играчи.

Карачиќ ја има најубавата фотографија на ЕП

Репортер - 18.01.2020

Игор Карчиќ и неговите соиграчи во хрватската репрезентација имаа голема поддршка од трибините за време на Европското првенство во Австрија. Околу 4000 фанови ги бодреа на теренот против мечот со домаќинот.

Германија е првата меч топка за полуфинале на „коцкастите“ на ЕП

TopSport - 18.01.2020

Ракометните селекции на Хрватска и Германија досега одиграле 11 меча на големите натпреварувања, вечерва во Виена, во „Штадхале“ во 20.30 часот ќе биде нивиот 12-ти меч. Хрватска досега победила седумпати, трипати славеле Германците, а еден меч ...

Најубавата фотографија на ЕП ја има Карачиќ

SportMedia - 17.01.2020

Хрватската репрезентација ужива во огромната поддршка од своите фанови на трибините и во првиот дел и во главната фаза. Токму на крилата на навивачите засега сигурно чекори кон полуфиналето.

Циндриќ: Сите во Европа играат ракомет, но никој како Хрватска

Екипа - 17.01.2020

Хрватска има максимални четири победи по првите четири средби на ЕП 2020, но „коцкестите“ се свесни дека допрва доаѓаат вистинските предизвици на овој европски шампионат. Лука Циндриќ, кој е „прва виолина“ на Хрватска, не го крие задоволството од ...

Карачиќ во главна улога на една од најдобрите фотографии на ЕП (ФОТО)

Спортски - 17.01.2020

На натпреварот помеѓу Србија и Хрватска направена е една од најубавите фотографии, а во главна улога е миленикот на скопската публика Игор Карачиќ кој си замина од Скопје пред почетокот на оваа сезона.

Червар: Погледнете што правиме без половина репрезентација...

Gol.mk - 17.01.2020

Хрватска лесно ја победи домашната репрезентација на Австрија и оствари прв триумф во втората фаза на Европското првенство. Следниот меч против Германија ќе биде директен дуел за полуфиналето, а Лино Червар, предводникот на „коцкестите“, смета дека ...

Червар: Во младите е иднината, мора да се поддржат

Н.Македонија - 17.01.2020

Мирко Постоловски специјално од Виена за „Нова Македонија“ Поранешниот тренер на Металург и македонски селектор Лино Червар не го криеше разочарувањето од елиминација на македонската ракометна репрезентација од Европското првенство (ЕП), чија група ...

Хрватска ита кон полуфинале и ја „светна“ соблекувалната во Виена (фото)

TopSport - 17.01.2020

Хрватската ракометна репрезентација на четирите меча на ЕП има исто толку победи, расположението меѓу „коцкастите“ е на високо ниво, а тоа најдобро се гледа и по нивниот гест по синоќешниот меч против ко-домаќинот Австрија.

Ракометно ЕП: Хрватска на чекор до полуфинале

Опсервер - 17.01.2020

Хрватска ја совлада Австрија со 27:23 во првиот натпревар од втората фаза на Европското ракометно првенство и направи огромен исчекор кон полуфиналето. Победникот во „Винер Штадхале“ беше решен во воведните 30 минути што им припаднаа на „коцкестите“ ...

Хрватска ита кон полуфинале и ја „светна“ соблекувалната во Виена (фото)

Макфакс - 17.01.2020

Хрватската ракометна репрезентација на четирите меча на ЕП има исто толку победи, расположението меѓу „коцкастите“ е на високо ниво, а тоа најдобро се гледа и по нивниот гест по синоќешниот меч против ко-домаќинот Австрија.

ФОТО: Карачиќ ја има најубавата фотографија на ЕП, ова ќе ви ја стопли душата

Курир - 17.01.2020

Хрватската репрезентација ужива во огромната поддршка од своите фанови на трибините и во првиот дел и во главната фаза. Токму на крилата на навивачите засега сигурно чекори кон полуфиналето.

Германија е првата меч топка за полуфинале на „коцкастите“ на ЕП

Макфакс - 18.01.2020

Ракометните селекции на Хрватска и Германија досега одиграле 11 меча на големите натпреварувања, вечерва во Виена, во „Штадхале“ во 20.30 часот ќе биде нивиот 12-ти меч. Хрватска досега победила седумпати, трипати славеле Германците, а еден меч ...

Хрватска се врати од „минус пет“ и ја победи Германија на ракометното ЕП

А1 On - 18.01.2020

Голем исчекор кон полуфиналето на Европското ракометно првенство направи репрезентацијата на Хрватска која вечерва ја совлада Германија со 25:24. Хрватите го добија дербито на 2.коло во Групата 1, иако Германците во неколку наврати водеа и со пет ...

Карачиќ ја однесе Хрватска во полуфинале, Германците потклекнаа во финишот

Макфакс - 18.01.2020

Ракометната репрезентација на Хрватска е во полуфиналето на ЕП откако вечерва во драматичен меч славеше тесна победа со резултат 25-24 против селекцијата на Германија. Ракометната публика уживаше во неизвесен меч кој беше решен со одбрана на ...

Червар: Хрватска никогаш не падна на дно, прво ќе и се јавам на сопругата

Макфакс - 18.01.2020

Хрватска е во полуфиналето на ЕП, во клучниот меч предмалку ја совлада Германија со 25-24. „Ова е навистина нешто. Морам да се заблагодарам и да им честитам на моите играчи кои на полувремето ја прифатија мојата теза дека не прифаќам пораз.

Хрватска во трилер завршница ја победи Германија

24Инфо - 18.01.2020

Поранешниот ракометар на Вардар беше најдобар играч на Хрватска во драматичната победа над Германија 25:24 со која се пласираа во полуфиналето на Европското првенство. По 2:1 за Хрватска во третата минута Германија доминираше на теренот во ...