TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дел од фирмите се пожалија за застој во процесот за поевтина струја, Ковачевски тврди – договорите се склучуваат ...

Телма - 26.11.2022

Нема никаков проблем, ниту пак застој во процесот со кој дел од бизнисот треба да добие поевтина струја од 80 евра за мегават час, тврди премиерот Ковачевски. Вчера, дел од фирмите се пожалија дека имаат доставено комплетна документација, а ЕСМ не ...

Ковачевски: Не постои застој, ниту селективност при склучувањето на договорите меѓу компаниите и ЕСМ за поевтина струја

Република

Има ли застој во процедурата за прехранбените фирми да добијат пониска цена на струја од ЕСМ?

Канал5

Ковачевски: Нема застој во процедурата за поевтина струја за прехранбените фирми

Алфа

Ковачевски: Не постои застој, ниту селективност при склучувањето на договорите меѓу компаниите и ЕСМ за поевтина струја

Zoom

Не постои застој, ниту селективност при склучувањето на договорите меѓу компаниите и ЕСМ за поевтина струја, вели премиерот

Слободен Печат

Ковачевски: Не постои застој, ниту селективност при склучувањето на договорите меѓу компаниите и ЕСМ за поевтина струја

Бриф

Либертас ТВ21 4NEWS Вечер Прес Во Центар

ЕСМ вчера произведе 10.489 мегават часови електрична енергија

Слободен Печат - 26.11.2022

А.Д. ЕСМ вчера произведе 10.489 мегават часови електрична енергија, а набави 4.580 мегават часови, информираат од владината прес-служба. Во термоелектраните произведени се 7.881 мегават часови, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци ...

Изминатите 24 часа произведени 10.489 MWh електрична енергија

МКД

Сто проценти од потрошената струја во септември годинава од домашно производство

MakPress

Изминатото деноноќие произведени 10.265 MWh електрична енергија

Макфакс

Влада: Изминатото деноноќие ЕСМ произведе 10.265 мегават часови електрична енергија

Сител

Увозот на струја достигнува речиси половина од домашно произведената енергија

Фактор

Изминатото деноноќие произведени 10.265 MWh електрична енергија

24Инфо

Република Курир MTM Опсервер Локално Zoom MakPress Press24

СПАСОВСКИ: Минатиот месец МВР заштеди 30 проценти струја во однос на октомври лани – штедиме заедно денес, за да имаме ...

Денешен - 26.11.2022

Штедиме заедно денес, за да имаме утре, остварена е заштеда од 30 проценти електрична енергија за октомври годинава, информира министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Министерот на официјалниот фејсбук профилот соопшти дека биле инвестирани ...

Спасовски: Штедиме заедно денес, за да имаме утре

24Инфо

Спасовски: Остварена заштеда од 30 проценти електрична енергија за октомври

OhridNews

Спасовски: Остварена заштеда од 30 проценти електрична енергија за октомври

Сител

Спасовски се пофали: Во октомври заштедивме 30% електрична енергија

Press24

Спасовски: МВР за октомври со заштеда на електрична енергија од 30 проценти

Скопје инфо

Спасовски: Заштедени 30 проценти електрична енергија за октомври

24Инфо

Слободен Печат Бриф Centar Локално MakPress Zoom Вечер Прес 4NEWS

Масовната кражба на струја во Арачиново е долгогодишен проблем

Н.Македонија - 26.11.2022

Месечниот отчет за заштедена електрична енергија што го направиле државните институции и локалните самоуправи ги даде имињата на најголемите „трошаџии“ на струја, откако Владата во септември ја иницира акцијата за рационално однесување и намалување ...

Компаниите ги чекаат договорите од ЕСМ за субвенционирана струја

Телма

(Видео) Ковачевски: Виталните институции ќе се снабдуваат со поевтина електрична енергија

Макфакс

Производителите бараат ЕСМ да биде поажурна во склучувањето договори за поевтина струја

Алфа

Заштедата на струја на институциите се поголема, препораките се почитуваат

Centar

Бектеши за ДВ: Можно е намалување на цената на струјата

Deutsche Welle

Нема промени за административците – продолжуваат да работат од канцеларија, мерките за штедење струја даваат резултат

Frontline

Пари Факултети 360 степени Вечер Прес Либертас Независен 24Инфо Centar