TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски ја руши кампањата на СДСМ за локалните избори: Заев со “дивоградбите” сака да победи на изборите!?

Во Центар - 15.05.2021

Чудни се односите на претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев. Денес претседателот на државата не го потпиша указот за прогласување на законот кој популарно се нарекува закон за легализација на дивоградбите.

Пендаровски не го потпиша Законот за дивоградби, што ќе прават партиите?

Сител

Ќе го урнат ли СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ првото вето на Пендаровски откако тој го поткопа законот за неуривање на дивоградбите?!

360 степени

Пендаровски не го потпиша законот за легализација на дивоградбите

24 Вести

Николовски -  СДСМ ги штити сиромашните и ранливите и нема да ги руши дивоградбите

Р.С.Европа

Најчевска: Пратениците ќе се спротивстават на Законот за дивоградби, ако имаат три чисти и кичма

Локално

Попладневен преглед: Пендаровски не го потпиша Указот за законот за легализација на дивоградби, Заев најави нова инвестиција, рано е за неносење маски на отворено, вели Филипче

Frontline

360 степени Република +инфо Фокус Локално Радио МОФ Мета Локално

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно ...

OhridNews - 14.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, ...

Алијанса за Албанците и Алтернатива: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски да не го потпише указот за Законот за легализација на дивоградби

ТВ21

Нема да уриваме објекти, ќе се бара решение, најави вицепремиерот Николовски откако претседателот не го потпиша Законот

360 степени

Пендаровски одби да го потпише законот за дивоградби, легализацијата која ја крена на нозе јавноста се враќа во Собрание

Вечер Прес

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за легализација на дивоградбите – Не можам да се согласам од неправото да создаваме право!

Алсат-М

Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на Законот за легализација на дивоградби

Канал5

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за дивоградби

24 Вести

Бриф Скопско Ехо Сакам да кажам PressingTV Expres Скопско Ехо Мак. Весник Акцент

Алијанса и Алтернатива: Пендаровски спречи власта и опозицијата да прошверцуваат урбанистички злосторства

+инфо - 14.05.2021

По оваа одлука, Законот треба да се врати во Собранието, да се разгледа во редовна постапка и со учество на сите надлежни тела и чинители. Ја поздравуваме одлуката на претседателот Стево Пендаровски да го врати во Собрание законот со кој ...

Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски, законот да се врати во Собранието и да им служи на граѓаните

24Инфо

Алијанса и Алтернатива: Пендаровски спречи власта и опозицијата да прошверцуваат урбанистички злосторства

Либертас

АА и Алтернатива го поздравија ветото на Пендаровски: Со Законот се обидоа да прошверцуваат легализација на урганите злосторства

360 степени

Алијанса и Алтернатива го пофалија Пендаровски што стави вето на законот за дивоградби

Република

Алијанса и Алтернатива: Пендаровски го врати законот и спречи власта и опозицијата да прошверцуваат легализација на урбани злосторства

Press24

Алијанса за Албанците и Алтернатива ја поздравија одлуката на Пендаровски да не го потпише указот за Законот за легализација на дивоградби

Слободен Печат

Локално Опсервер Канал5 Expres МКД Фокус Денешен Вечер Прес

Втора шанса за законот за дивоградби - ќе претрпи ли измени?

Deutsche Welle - 14.05.2021

Додека од СДСМ најавуваат дека нема да се уриваат дивоградби, другите партии бараат повлекување на спорниот закон од Собрание и ја поздравуваат одлуката на Пендаровски. Одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не го потпише законот за ...

Фронт 21/42: Собранието да го отфрли законот за легализација на дивоградбите, единствен пат до правна држава

МКД

Аман од амнестии

Слободен Печат

Фронт 21/42: Да се повлечат од собраниска процедура и двата закони за постапување со бесправно изградени објекти

24Инфо

ВИДЕО | Павловска: Законот за легализирање на дивоградбите мора да се врати на преработка

Слободен Печат

Дали Пендаровски ќе побара од Владата рушење на 50 илјади дивоградби или ќе лови политички поени?

Lider

Дали Пендаровски ќе побара од Владата рушење на 50 илјади дивоградби, или ќе лови политички поени?

Република

Нетпрес Слободен Печат Слободен Печат Р.С.Европа Expres

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно ...

Пулс24 - 14.05.2021

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

Пендаровски не го потпиша указот за законот за легализирање на дивоградбите

Телма

Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти

CivilMedia

ТАКА ПРАВИ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДРЖАВА: Пендаровски не го потпиша указот за Законот за дивоградбите, вели - тој е спротивен на Уставот и ќе овозможи „затскриена“ амнестија

Фактор

Претседателот Пендаровски не го потпиша законот за дивоградби

ТВ21

Пендаровски не го потпиша Указот за прогласување на Законот за легализирање на дивоградби

24Инфо

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за законот за бесправно изградени објекти

Канал5

МКД Слободен Печат Независен Точка Нова ТВ iPortal Скопје инфо Frontline

Демократски сојуз ја поздрави одлуката на Пендаровски да не стави потпис за дивоградбите

МКД - 14.05.2021

Демократскиот сојуз ја поздравува одлуката на претседателот Стево Пендаровски да не го потпише Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти.

ДС: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски, нема да дозволиме повторно да се изгласа Законот за дивоградби

Локално

ДС: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски да не го потпише законот за дивоградбите

Канал5

Демократски сојуз: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски да не го потпише законот за дивоградбите, нема да дозволиме повторно да се изгласа

24Инфо

ДС: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски да не го потпише законот за дивоградбите, нема да дозволиме повторно да се изгласа

Опсервер

ДС: Ја поздравуваме одлуката на Пендаровски да не го потпише законот за дивоградбите, нема да дозволиме повторно да се изгласа

Либертас