TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТЕШКА ЗИМА ЗА ЕВРОПА – Русија се заканува со стопирање на гасот или нови драстични поскапувања

Пари - 17.08.2022

Фјучерсите на цената на гасот достигнаа нов рекорд во вторник од 234,50 евра за мегават-час, додека Европа се подготвува за можно исклучување на рускиот гас и земјите се тркаат да ги наполнат подземните складишта за гас пред зимата.

Германија обезбеди нов извор на гас

Вечер Прес

НОВО ПОСКАПУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА ГАСОТ: Денеска рекордни 234,50 евра за мегават-час, а до зима цените би можеле да скокнат за дополнителни 60 отсто

Во Центар

РУСКИ ГАСЕН РОЛЕКОСТЕР „Има гас-нема гас“: Како Путин од ден на ден ги подигна цените на енергентот во ЕУ до небо

Фактор

Германците ја постигнаа целта пред рокот: Нивото на резерви гас е 75 отсто

Вечер Прес

Uniper: „Газпром” е несигурен снабдувач со гас

Локално

Германија мора да ја намали употребата на гас за 20 отсто за да избегне зимско рационализирање

Пари

Зошто Европа се соочува со зголемени сметки за струја?

Р.С.Европа - 17.08.2022

Глобалниот пораст на големопродажните цени на струјата и бензинот значи дека домаќинствата ширум Европа се соочуваат со многу повисоки сметки за енергија оваа година, при што најранливите во регионот се изложени на сиромаштија, велат групите на ...

Рекордни цени на струјата низ Европа

Денар

ЕУ е пред енергетски колапс, а нешто чудно се случува во САД

Денар

ЕУ е пред енергетски колапс, а нешто чудно се случува во САД

Точка

Гаспром го намали производството и извозот на гас

Денар - 16.08.2022

Рускиот производител на гас Гаспром во вторникот објави дека од почетокот на годината го намалил производството за 13,2 отсто, а извозот за една третина. Компанијата од јануари до средината на август произвела 274,8 милијарди кубни метри, а извезла ...

„ГАСПРОМ“ ЈАВУВА - ЦЕНАТА НА ГАСОТ ВО ЕВРОПА ЌЕ „ЗДИВЕ“: Расте извозот на руски гас во Кина

Фактор

„Газпром“ најавува огромно зголемување на цената на гасот во Европа

Курир

„Газпром“ најавува огромно зголемување на цената на гасот во Европа

MakPress

„Газпром” најавува огромно зголемување на цената на гасот во Европа

Слободен Печат

„Газпром” најавува огромно зголемување на цената на гасот во Европа

Бизнис Вести

„Газпром“ најавува огромно зголемување на цената на гасот во Европа

Опсервер

А1 On Република +инфо Независен Н.Македонија Сител 24Инфо OhridNews

Зимава гасот во ЕУ 4.000 долари за 1.000 м3!

Алсат-М - 16.08.2022

Руската државна компанија за производство и транспорт на гас, „Гаспром“, денеска соопшти дека во зимскиот период е можно цената на гасот во ЕУ да надмине и 4.000 долари за 1.000 кубни метри.

Повторно скок на цената на гасот, 1 000 кубни метри денеска се продаваат за над 2 450 долари

360 степени

Цената на гасот над 2.500 долари, се проценува дека може да се искачи и над 4.000 долари

Нетпрес

„Газпром“: Цената на гасот во ЕУ во зима може да надмине 4.000 долари

Локално - 16.08.2022

Рускиот гасен гигант „Газпром“ денеска соопшти дека не исклучува сценарио според кое цените на гасот во Европа во текот на зимата би можеле да го надминат нивото од 4.000 долари за илјада кубни метри, пренесе агенцијата ТАСС.

Шок за милиони Германци по поскапувањето на гасот

Локално

Германците годишно ќе плаќаат 500 евра повеќе за гас

Слободен Печат - 16.08.2022

Германските домаќинства ќе мораат годишно да плаќаат 500 евра повеќе за гас, откако земјата воведе данок од 2,4 центи по киловат час гас од октомври, со цел да им помогне на увозниците што се погодени со дополнителни трошоци, поради сè помалите ...

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Независен

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Локално

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Вечер Прес

Поскапиот гас ќе ги „удри“ по џеб Германците

Фактор

ЦЕНАТА НА ГАСОТ ПОВТОРНО ОТИДЕ ВО НЕБО - 2.450 долари за илјада кубни метри

Фактор - 16.08.2022

Цената на гасот во Европа денеска се искачи над 2.450 долари за 1.000 кубни метри, првпат од 8 март, покажуваат податоците на лондонската берза ICE. Од почетокот на денешното тргување цената скокна за повеќе од 6,0 отсто, пренесува агенцијата Тас.

Нов скок на цената на гасот: 1.000 кубни метри денес чинат 2.450 долари

Локално

Цената на гасот отиде до небо, 2.450 долари за илјада кубни метри

Вечер Прес