TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како НАТО може да помогне против коронавирусот?

Deutsche Welle - 03.04.2020

Воздушни транспорти и медицинска помош: НАТО во моментов се гледа себеси во нова улога како помагач во кризата предизвикана од новиот коронавирус. Досега невидена цивилна задача за воената Алијанса.

Декларација на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО

+инфо - 03.04.2020

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, се среќаваме денес, во состојба на незапаметена пандемија што ги погодува сите сојузници и партнери и наметнува висока цена во изгубени животи, како и неочекуван и силен шок за нашите ...

Декларација на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО

Република - 03.04.2020

Декларација на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО објавена по нивниот состанок на 2 април 2020 година ...

НАТО се мобилизира против Ковид-19 на првиот состанок со Македонија како сојузник и прва видеоконференција во ...

Мета - 03.04.2020

Врховниот командант на сојузничките сили на НАТО добил задача да ја координира воената поддршка во борбата против пандемијата на Ковид-19 и да почне да ги употребува „брзите линии“, специјални процедури низ европскиот воздушен простор за воени ...

Генерал на НАТО ќе го координира одговорот на пандемијата на коронавирусот

Р.С.Европа - 03.04.2020

Министрите за надворешни работи на 30-те членки на НАТО го задолжија највисокиот воен службеник во Алијансата да помогне во подобрувањето на реакцијата на пандемијата на коронавирусот. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека ...

Столтенберг: членството на С. Македонија чекор кон стабилноста во регионот

Р.С.Европа - 03.04.2020

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг оцени дека „влегувањето на Северна Македонија во членството во НАТО е уште еден важен чекор кон стабилноста на Западен Балкан и цела Европа“.

На првиот виртуелен состанок во 70 годишното постоење на НАТО договорена стратегија за помош за време на пандемијата од ...

AKO - 03.04.2020

,,НАТО е создадено за да се справува со кризи. Само заедно можеме да помогнеме и само така Алијансата ја игра својата улога “, рече генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг кој ја водеше од Брисел првата виртуелнаа конференција во историјата ...

НАТО ќе помага во борбата против пандемијата на коронавирусот

Нетпрес - 02.04.2020

НАТО се обврза да помогне во борбата против коронавирусот со воени авиони за евакуација на заболените и доставување помош, на првиот состанок во историјата одржан преку видео-врска. Министерот за надворешни работи на земјите членки на НАТО го ...

Димитров: Првпат сме на состанок на НАТО како полноправна членка, потребна силна солидарост во корона кризата

Либертас - 02.04.2020

– Историска привилегија е да бидам првиот што како земја членка ќе ја претставува нашата држава на состанокот на НАТО. Првпат за 70 години на ниво на министри за надворешни или било кои министри Северноатлантскиот совет се среќава преку видео врска.

Столтенберг: НАТО е создаден за кризи, можеме да помогнеме во кризата со коронавирусот

Канал5 - 02.04.2020

За првпат Македонија е дел од состанок на НАТО како полноправна членка... На покана на генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг учествува министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Димитров на видеоконференција на НАТО: Соработката да се шири побрзо од пандемијата

360 степени - 02.04.2020

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска ја претставуваше Северна Македонија за првпат како полноправна членка на НАТО, на состанокот на министри за надворешни работи на Алијансата, кој се одржа преку видеоврска, поради ситуацијата со ковид-19.

21: Димитров на историски состанок со НАТО, Заев во интервју потсети на напредокот за неполни 3 години и повика на ...

Frontline - 02.04.2020

Последен преглед на настаните на денот во 21,00 часот. МИНИСТЕРОТ за надворешни работи Никола Димитров денеска ја претставуваше Република Северна Македонија за првпат како полноправна членка на НАТО, на состанокот на Северно-атлантскиот совет во ...

НАТО: Приемот на Северна Македонија покажува дека мултилатерализмот треба да се зајакне

А1 On - 02.04.2020

Северна Македонија денеска учествуваше на својот прв министерски состанок како полноправно членка на НАТО Алијансата, министерски кој се одржа преку безбедна видео врска помеѓу триесетте министри за надворешни работи на НАТО и генералниот секретар, ...

Воената команда на НАТО во Европа се вклучува во напорите за спречување на Ковид-19

ТВ21 - 02.04.2020

Воената команда на НАТО во Европа ќе се придружи во напорите за спречување на епидемијата од Ковид-19. Тоа го соопшти генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг по денешната средба со видео-врска на министрите за надворешни работи на НАТО.

Димитров: Ширењето на соработката, помошта и информациите треба да биде побрзо од ширењето на пандемијата

А1 On - 02.04.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес ја претставуваше Република Северна Македонија за првпат како полноправна членка на НАТО, на состанокот на Северно-атлантскиот совет во формат на министри за надворешни работи.

Хачисон за Телма: Во НАТО сме заедно под една безбедносна покривка

Телма - 02.04.2020

Со честитика за членството на Македонија во НАТО, американската амбасадорка во Алијансата Кеј Белји Хачисон во интервју за Телма порачува дека станувајќи 30-та членка земјава влчегува под заедничката „безбедносна покривка“.

ВИДЕО од првиот виртуелен министерски состанок на НАТО

Независен - 02.04.2020

Денес попладне започна првиот дигитален министерски состанок на НАТО во историјата посветен на кризата со корона вирусот. На дневен ред се и други теми, а за нас куриозитет е што за првпат како преставник на земја членка ќе учествува и шефот на ...

Коронавирусот ја урна лондонската агенда

Н.Македонија - 02.04.2020

Најголемата европска воена вежба на НАТО за 2020 година, наречена „Европски бранител“, која делумно беше замислена како демонстрација за надворешните противници (читај: Русија) дека САД би можеле за кратко време да го направат континентот ...

Зачленувањето на Македонија во НАТО ја налути Русија

+инфо - 02.04.2020

Руското Министерство за надворешни работи издаде соопштение со кое се обиде да го омаловажи и потцени неодамнешното зачленување на Северна Македонија во НАТО, наведува бриселскиот портал „Еурактив“, оценувајќи дека членството на земјава во ...

Македонија за првпат на министерски состанок на НАТО учествува како полноправна членка

Телма - 02.04.2020

Македонија денеска за првпат ќе учествува на министерски состанок на НАТО како полноправна членка, откако документот за нејзиното членство беше депонирано во Вашингтон во на 27 март. Министрите за надворешни работи на змејите-членки за првпат ...

12: С. Македонија за прв пат на состанок на НАТО како полноправна членка, како да се „потроши“ Филипче, здравствениот ...

Frontline - 02.04.2020

Актуелности од 09 до 12 часот. С. Македонија за прв пат на состанок на НАТО како полноправна членка. „Ќе и посакаме добредојде на Северна Македонија како триесетта земја членка, дури и во овие тешки времиња продолжуваме да гледаме напред”, рече ...

Димитров првпат ќе ја претставува земјава на состанок на НАТО како полноправна членка

Макфакс - 02.04.2020

По покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, првпат ќе ја претставува Република Северна Македонија како полноправна земја членка на НАТО на состанокот на Северноатлантскиот совет ...

С. Македонија за прв пат на состанок на НАТО како полноправна членка

Р.С.Европа - 02.04.2020

Преку видеоконференција денеска ќе се одржи состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, на кој полноправно ќе учествува и Северна Македонија. Генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг, најавувајќи го министерски ...

Прво учество на с.Македонија на состанок на НАТО како полноправна членка

Опсервер - 02.04.2020

– Министерот за надворешни работи Никола Димитров на покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет (НАК) во формат на шефови на дипломатии, што ќе биде прво учество на ...

Утре првата виртуелна министерска средба во историјата на НАТО

Press24 - 01.04.2020

Министрите за надворешни работи на 30 држави на НАТО ќе разговараат во четврток на својата прва видео конференција во историјата, за одговор на Алијансата на пандемијата на коронавирус и други клучни прашања, објави денеска генералниот секретар на ...

НАТО за првпат во историјата ќе се сретне виртуелно (ВИДЕО)

МКД - 01.04.2020

Министрите за надворешни работи на 30-те земји членки на НАТО утре на својата прва видеоконференција во историјата ќе разговараат за одговорот на Алијансата на пандемијата на коронавирусот и за други клучни прашања, најави денес генералниот секретар ...

НАТО дискутира за состојбата со Ковид-19 – Mакедонија на „онлајн маса“ како полноправна членка

ТВ21 - 01.04.2020

Северна Македонија утре за прв пат ќе учествува на состанокот на НАТО како полноправна членка како другите 29 земји во Алијансата. Поради состојбата со коронавирусот, министерот за надворешни работи ќе нема среќа да седне на тркалезната маса во ...

Ахмети до Робертсон: Ние сме сега семејство, ние сме НАТО

Опсервер - 01.04.2020

Скопје, 1 април 2020 – Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети, одговори на вчерашното писмо на Лордот Џорџ Робертсон. Почитуван Лорд Робертсон, Сега веќе сме едно семејство, ние сме НАТО! Нашиот пат за да станеме едно не ...

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Северна Македонија како сојузник во НАТО

+инфо - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Македонија првпат на заедничка маса со сите членки на НАТО, ќе се одлучува за мерки против коронавирусот

24 Вести - 01.04.2020

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг го најави дневниот ред на утрешниот министерски совет, кој за првпат ќе се одржи на видео-конференција помеѓу триесетте земји сојузнички.

НАТО ќе испорача медицинска помош за сојузниците

MTM - 02.04.2020

НАТО ќе ја забрза испораката на медицинска помош на сојузниците кои се најмногу погодени од вирусот, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Ја мобилизираме поддршката на сојузниците за да им помогнеме на оние кои имаат очајна ...

ДИМИТРОВ НА ВИРТУЕЛЕН САМИТ: Ја имам честа прв да ја претставувам земјава како полноправна членка на НАТО

Денешен - 01.04.2020

Утре ќе ја имам честа за првпат да ја претставувам РС Македонија како полноправна земја членка на НАТО, на состанокот на Северно-атлантскиот Совет (НАК) во формат на министри за надворешни работи, објави вечерва министерот за надворешни работи, ...

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Северна Македонија како сојузник во НАТО

ТВ21 - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Хачинсон: Работеа цели 20 години да станат членка на НАТО, и посакуваме добредојде на Северна Македонија

Слободен Печат - 01.04.2020

Брифингот на постојаниот претставник на САД во НАТО се оддржа во пресрет на министерскиот состанок на военаната Алијанса што утре се оддржува во Брисел. Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО.

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Македонија како сојузник во НАТО

Сител - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли Хачинсон.

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Северна Македонија како сојузник во НАТО

CivilMedia - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Амбасадорката на САД во НАТО: Горди сме што Северна Македонија ја нарекуваме сојузник

360 степени - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Хачинсон: С. Македонија работеше цели 20 години да стане членка на НАТО

Локално - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Северна Македонија како сојузник во НАТО

24Инфо - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Северна Македонија како сојузник во НАТО

ММС - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Утре првата виртуелна министерска средба во историјата на НАТО

Фокус - 01.04.2020

Министрите за надворешни работи на 30 држави на НАТО ќе разговараат в четврток на својата прва видео конференција во историјата, за одговор на Алијансата на пандемијата на коронавирус и други клучни прашања, објави денеска генералниот секретар на ...

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Македонија како сојузник во НАТО

Press24 - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме „Северна“ Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на „Северна“ Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј ...

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Северна Македонија како сојузник во НАТО

МКД - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Северна Македонија како сојузник во НАТО

А1 On - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Северна Македонија како сојузник во НАТО

iPortal - 01.04.2020

– Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Утре првата виртуелна министерска средба во историјата на НАТО

MakPress - 01.04.2020

Министрите за надворешни работи на 30 држави на НАТО ќе разговараат в четврток на својата прва видео конференција во историјата, за одговор на Алијансата на пандемијата на коронавирус и други клучни прашања, објави денеска генералниот секретар на ...

Утре првата виртуелна министерска средба во историјата на НАТО

Вечер - 01.04.2020

Министрите за надворешни работи на 30 држави на НАТО ќе разговараат в четврток на својата прва видео конференција во историјата, за одговор на Алијансата на пандемијата на коронавирус и други клучни прашања, објави денеска генералниот секретар на ...

Утре првата виртуелна министерска средба во историјата на НАТО

Frontline - 01.04.2020

„Треба да се осигураме дека здравствената криза нема да предизвика безбедносна криза”, рече Столтенберг во видео конференција за новинари. Министрите за надворешни работи на 30 држави на НАТО ќе разговараат в четврток на својата прва видео ...

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Северна Македонија како сојузник во НАТО

Фокус - 01.04.2020

Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО. Народот на Северна Македонија покажа голема храброст во прифаќањето на оваа политичка одлука, изјави за МИА постојаниот претставник на САД во НАТО, амбасадорката Кеј Бејли ...

Хачинсон: Горди сме што ја имаме Северна Македонија како сојузник во НАТО

Frontline - 01.04.2020

– Тие работеа цели 20 години да станат членка на НАТО, и многу сме горди што им посакуваме добредојде, изјави таа денеска на видео брифинг за новинарите. Горди сме што ја имаме Северна Македонија како полноправна членка на НАТО.