TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Арсовска: Нема да дозволиме преку уцени и на штета на граѓаните некој да го парализира Скопје

360 степени - 09.12.2022

Градоначалничката на Скопје тврди дека Градот има „чиста“ позиција во однос на приватните превозници. Данела Арсовска, во интервју за „360 степени“, вината за сообраќајната парализа од изминатите денови ја лоцира кај „Слобода превоз“ зашто, како што ...

Арсовска: Градот плаќаше кај „Слобода превоз“, превозниците таму нека прашаат каде се парите

Слободен Печат

Скопје ќе добие „Бас рапид транзит“ во верзија на Данела Арсовска

360 степени

Приватните превозници бараат средба со премиерот, за да ѝ ги одземе ингеренциите на Данела Арсовска

Алфа

Приватните превозници во Скопје бараат средба со премиерот за да ѝ ги одземе ингеренциите на Арсовска

Сакам да кажам

Партиите се обвинуваат, граѓаните остануваат блокирани

Алсат-М

Скопје ќе се одблокира: Бесот е кон Арсовска, ќе протестираме само пред Град Скопје

4NEWS

Фокус Скопје1 +инфо Press24

Автобусите дислоцирани пред Град Скопје – претставниците на компаниите бараат средба со премиерот

ТВ21 - 09.12.2022

По 4 дневната блокада, приватните превозници денеска одлучија да деблокираат две раскрсници во Скопје, кај ТЦ Мавровка и Црвен Крст. Автобусите се преместени на булеварот Илинден во близина на Град Скопје.

Блокадите останаа само на Илинденска - превозниците бараат помош од Ковачевски

Сител

Приватните превозници „тропнаа“ на врата кај Владата и бараат помош

Deutsche Welle

Превозниците протестираат, партиите се препукуваат, граѓаните во нервоза како до работа, на училиште и до дома

Телма

Тргнати блокадите од неколку клучни крстосници во Скопје

Канал5

Автобуските превозници бараат решение преку Владата, не со Арсовска

Алсат-М

Автобусите заминаа кон Град Скопје, превозниците бараат средба со премиерот

МКД

Вечер Прес Вечер Прес Мета Скопје1 Сител Радио МОФ Сакам да кажам Вечер Прес

Превозниците повлекоа дел од блокадите, ќе протестираат кај град Скопје

24 Вести - 09.12.2022

Приватните превозници притисокот го засилуваат кон градската власт. Велат се повлекуваат за да го олеснат движењето на возилата и граѓаните, но остануваат на барањата да им се подмири долгот. Денеска поднеле барање за средба во Владата.

Град Скопје го објави огласот за приватни автобуски превозници за линиите 20 и 22

Слободен Печат

Град Скопје бара нови приватни превозници што ќе возат на линиите „20“ и „22“

Мета

Град Скопје го објави огласот за приватни превозници за две линии, бара 20 автобуси и 44 возачи

Сакам да кажам

Објавен огласот за автобуските линии 20 и 22. Од Слобода превоз и Макекспрес немаат право да се пријават

Либертас

Објавен огласот за автобуските линии 20 и 22 – Од Слобода превоз и Макекспрес немаат право да се пријават

Скопје24

АА: Ги поддржуваме приватните превозници, Арсовска да ги прифати нивните барања

4NEWS - 09.12.2022

„Алијанса за Албанците ги поддржува протестите на возачите на приватните автобуси во Скопје и се солидаризира со нивната борба за правда. Нивните барања се праведни и легитимни. Ја повикуваме Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, под ...

АА: Ги поддржуваме приватните превозници, Арсовска да ги прифати нивните барања

А1 On

Алијанса за Албанците: Ги поддржуваме приватните превозници, Арсовска да ги прифати нивните барања

Макфакс

АА: Ги поддржуваме приватните превозници, Арсовска да ги прифати нивните барања

24Инфо

АА: Ги поддржуваме приватните превозници, Арсовска да ги прифати нивните барања

Press24

Алијанса за Албанците: Ги поддржуваме приватните превозници, Арсовска да ги прифати нивните барања

Скопје инфо

Алијанса за Албанците ги поддржува приватните превозници: Арсовска да ги прифати нивните барања

МКД

Курир Нетпрес Точка Lider Локално

Приватните автобуски превозници доставиле барање за средба со Ковачевски

Сител - 09.12.2022

Приватните автобуски превозници доставиле барање до премиерот Димитар Ковачевски за средба со цел наоѓање решение на проблемот со исплатата на долгот што го побаруваат од Град Скопје и ЈСП, поради што веќе пет дена протестираат со блокади во ...

Приватните скопски превозници бараат средба со Ковачевски

Слободен Печат

Приватните автобуски превозници доставиле барање за средба со премиерот Ковачевски

Бизнис Вести

Приватните автобуски превозници доставиле барање за средба со премиерот Ковачевски

Канал5

Приватните превозници бараат средба со премиерот Ковачевски

Скопје инфо

Приватните автобуски превозници побарале средба со Ковачевски

24Инфо

Приватните автобуски превозници бараат средба со премиерот Ковачевски

Н.Македонија

4NEWS ТВ21 Скопје24 +инфо Р.С.Европа Нетпрес Во Центар

Данела не им отвора, приватните превозници бараат прием на „Илинденска“ бб

Вечер Прес - 09.12.2022

Бидејќи досега не наидоа на разбирање кај градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, која одбива да ги прими за да изнајдат заедничко решение, тројца претставници од приватните превозници вчера побараа прием кај премиерот Димитар Ковачевски, ...

Четврти ден блокади на приватните превозници, во саботата ќе се состане координативното тело

Канал5

ДУРИ В САБОТА ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ ЌЕ ОДЛУЧУВААТ ДАЛИ ДА ПРОДОЛЖАТ СО БЛОКАДИТЕ: Во меѓувреме, продолжуваат протестите и главоболките за скопјани

Фактор

Четврти ден блокади на приватните автобуски превозници, во саботата ќе се состане координативното тело

24Инфо

Во сабота состанок, блокадите остануваат: Долгот на Град Скопје кон приватните превозници е над 90 милиони денари

Курир

Четврти ден блокади на приватните автобуски превозници, во сабота ќе се состане координативното тело

еМагазин

АВТОБУСИТЕ ЗАСЕГА ОСТАНУВААТ НА УЛИЦИТЕ В саботата ќе се состане координативното тело на превозниците

+инфо

Денешен Lider Независен Press24 Р.С.Европа Сител ММС МКД

Приватните превозници на протест пред град Скопје – отстранети блокадите кај Мавровка и Црвен Крст

Телма - 09.12.2022

Автобусите се тргнаа од Мавровка, се препаркираа пред град Скопје. Приватните превозници не ги повлекуваат блокадите – велат милионскиот долг мора да ни се исплати. Се надеваат и на помош во владата.

Приватните превозници од денеска ќе протестираат пред Град Скопје – се повлекуваат автобусите од пред Мавровка и Црвен Крст

Телма

Од утре во 10 часот превозниците ќе го ослободат центарот, ќе блокираат од Фонтана во Парк до „МИ-ДА“

Република

Од утре се крева блокадата кај Мавровка и Црвен крст, Илинденска останува блокирана

Денешен

Превозниците повлекуваат дел од блокадите, ќе протестираат кај Град Скопје

Слободен Печат

Превозниците повлекуваат дел од блокадите, ќе протестираат кај Град Скопје

Факултети

Во 10 часот се очекува повлекување на дел од автобусите кои блокираат

Фокус

Zoom 24Инфо Бизнис Вести Слободен Печат Фокус Независен Скопје инфо Frontline

Од денеска блокада на превозниците само на „Илинденска“ пред Градското собрание

Локално - 09.12.2022

И денеска продолжуваат блокадите на приватните превозници од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“, но со значајна промена со оглед на тоа што ќе бидат само на булеварот „Илинденска“ во двете ленти.

Муриќ: Од утре во 10 часот протестите ги дислоцираме само пред бараките на Град Скопје

Сител

Протестите на превозниците продолжуваат утре во 10 часот само пред бараките на Град Скопје

Слободен Печат

Протестите од утре се дислоцираат: Еве каде ќе блокираат приватните превозници

Курир

АВТОБУСИТЕ ЗАСЕГА ОСТАНУВААТ НА УЛИЦИТЕ Утре од 10 часот целосна блокада на Илинденска, се ослободуваат крстосниците Мавровка и Црвен Крст

+инфо

Муриќ: Од утре протестите се селат пред бараките на Град Скопје

Скопје инфо

Протестите од утре се дислоцираат: Еве каде ќе блокираат приватните превозници

Lider

360 степени 24Инфо Zoom 24 Вести Нетпрес Н.Македонија Press24 CivilMedia

Приватните превозници од утре ќе протестираат пред Град Скопје

Алсат-М - 08.12.2022

Денеска е ослободена една коловозна лента, додека од утре ќе бидат ослободени раскрсниците на кои се одржуваше протестот, автобусите ќе бидат повлечени и ќе бидат распоредени кај бараките на Град Скопје.

Од утре автобусите се повлекуваат од раскрсниците – ќе се стационираат само пред Град Скопје

ТВ21

Автобусите се повлекуваат од раскрсниците – ќе се стационираат само пред Град Скопје

Република

Од утре автобусите се повлекуваат од раскрсниците – ќе се стационираат само пред Град Скопје

Zoom

Автобусите се повлекуваат од блокадите - ќе протестираат само пред канцеларијата на Арсовска

Press24

ОД ДЕНЕСКА НЕМА БЛОКАДИ ВО ЦЕНТАРОТ - автобусите се повлекуваат од раскрсниците, ќе бидат лоцирани само на Илинденска

Фактор

Приватните автобуси се повлекуваат од крстосниците, остануваат пред Град Скопје

Иновативност

Дали превозниците може да ја блокираат сметката на Градот наместо скопските улици?

Deutsche Welle - 08.12.2022

МВР може да ги прекине и растури протестите и блокадите на приватните превозници во Скопје само ако се загрози безбедноста и животот на граѓаните. Но, има ли начин да се добие правна разрешница на спорот? Скопските улици остануваат „заробени“ и ...

Можна е деблокада на крстосниците - протестите ќе продолжат пред Град Скопје?

Скопје инфо

МВР МОЖЕ ДА ГИ РАСТУРИ БЛОКАДИTE НА ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ ВО СКОПЈЕ САМО АКО СЕ ЗАГРОЗИ ЖИВОТОТ И БЕЗБЕДНОСТА НА ГРАЃАНИТЕ

Сакам да кажам

И денеска автобусите на приватните превозници се паркирани по скопските раскрсници

МКД

„Макекспрес“: Ние не ги организираме протестите, не знаеме до кога и каде ќе блокираме

Слободен Печат

Продолжуваат блокадите на приватните автобуски превозници

Lider

Ленин: Нема никава политичка позадина на протестите, јас се повлекувам, останатите превозници ќе ја продолжат блокадата

MakPress

MakPress Независен Опсервер Слободен Печат MakPress Република +инфо Вечер Прес

Блокадата би можела да биде само пред Град Скопје, приватните превозници в сабота ќе решат дали ќе ги ослободат ...

А1 On - 08.12.2022

Приватните превозници најверојатно ќе ги автобусите и ќе го блокираат само Град скопје бидејќи револтот им се кон градоначалничката Данела Арсовска. Ваква најава дојде на денешната прес конфернеција на кој информираа и дека в сабота ќе имаат ...

Приватните превозници најавија дека е можно протестите во иднина да бидат само пред Град Скопје

ТВ21

Бесот е кон Арсовска и најверојатно протестите ќе бидат само пред Град Скопје, велат Приватните превозници

Сакам да кажам

(ФОТО) Приказната „Скопје на апарати“ продолжува и денеска

Press24

Приватните превозници протестираат против Данела, па така најверојатно протестите ќе останат само пред град Скопје

Lider

За да нема хаос, блокадите во Скопје утре се дислоцираат само пред бараките на Град Скопје

МКД

Муриќ: Од утре во 10 часот протестите ги дислоцираме само пред бараките на Град Скопје

Агротим

365 Бриф Пулс24 MakPress Бизнис Вести Опсервер Бриф Курир

Скопје ќе се одблокира: Бесот е кон Арсовска, ќе протестираме само пред Град Скопје

Либертас - 08.12.2022

Градоначалничката Данела Арсовска, пак, јавно на седница на Советот изјави дека нема намера да им го плати долгот на приватниците, им рече да ја ...