TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп: 1.000 американски војници остануваат на Блискиот Исток

Макфакс - 15.10.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека околу 1.000 американски војници на кои претходно им наредил да се повлечат од Сирија, сепак, ќе останат на Блискиот Исток за да спречат да се оживее таканаречената Исламска држава.

Трамп ѝ воведе санкции на Турција

МКД - 15.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп наметна низа санкции врз турските министерства и високите владини претставници како одговор на воената офанзива на земјата во северна Сирија, пренесе Би-би-си.

Трамп бара Турција да ја прекине инвазијата во Сирија

Р.С.Европа - 15.10.2019

Претседателот Доналд Трамп воведе санкции врз Турција и побара од сојузникот во НАТО да го запре воениот упад во североисточна Сирија, кој брзо го реструктуира бојното поле во сегашната најсмртоносната војна во светот.

Трамп бара од Турција да ја прекине воената операција во Сирија: Подготвен сум да ја уништам вашата економија!

Точка - 15.10.2019

Американскиот претседател наметна низа на санкции и двојно ги зголеми царините за Турција после агресијата на турската армија на северот на Сирија. Објавата за воведувањето на санкциите следува после критиките на американската политичка елита на ...

Трамп потпиша санкции против Турција

Канал5 - 15.10.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп потпиша указ со којшто се воведуваат санкции против Турција поради нејзината инвазија во Сирија, објавуваат светските медиуми. САД воведоа санкции против двајца турски министри и тројца високи владини функционери ...

ТРАМП СЕ ЗАКАНУВА СО САНКЦИИ: Го зголеми данокот за увоз на турски челик

Слободен Печат - 15.10.2019

Тој во изјавата додаде дека веднаш ќе ги прекине преговорите за договорот вреден 100 милијарди американски долари со Турција. Американскиот претседател Доналд Трамп ги зголеми даноците на увозот на челик од Турција за 50 проценти и се закани со ...

Еспер: Турската операција и попречува на борбата против терористите во Сирија

24Инфо - 15.10.2019

– Воената операција на Турција на северот од Сирија ги попречува напорите во борбата против терористичката група Исламска држава и доведе до ослободување на многу заробени милитанти, изјави американскиот министер за одбрана Марк Еспер.

Поради Сирија, воведени првите санкции за Турција, а САД ќе бараат акција и на НАТО

ММС - 15.10.2019

Министерствата за одбрана и за енергетика на Турција и три високи политички личности, чии имиња не се објавени, се под санкции од САД поради војната во Сирија. Како што соопштил Стејт департментот, по налог на претседателот Трамп, воведени се првите ...

Пенс: Трамп побара од Ердоган веднаш да ја прекине инвазијата на Сирија

Локално - 15.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го повикал својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган да „ја прекине инвазијата“ врз Сирија и да прогласи „моментален прекин на огнот“, изјави потпретседателот Мајк Пенс.

Трамп и воведува санкции на Турција поради акцијата во Сирија

Р.С.Европа - 15.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека воведува нови санкции врз Турција, ги прекинува трговските разговори и ги покачува царините на челик во настојувањето да изврши притисок врз Анкара да ја запре воената офанзива во Сирија против ...

Пенс тврди дека Трамп раговарал со Ердоган и барал моментално примирје

Нетпрес - 15.10.2019

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави во понеделникот дека пратседателот Доналд Трамп разговарал со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и побарал моментално примирје во северна Сирија.

Трамп наметнува санкции за Турција по офанзивата во Сирија

Локално - 15.10.2019

САД ќе воведат с анкциите врз Турција по офанзивата во Сирија. Ова го твитна американскиот претседател Доналд Трамп. Donald J. Trump ✔ @realDonaldTrump Statement from President Donald J. Trump Regarding Turkey’s Actions in Northeast Syria ...

Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција

Независен - 15.10.2019

САД – Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција во врска со нејзината воена операција во Сирија, се наведува во соопштение на државниот секретар Мајк Помпео, пренесе ТАСС.

Трамп се закани со санкции против турските власти и со блокада на трговски договор од 100 милијарди долари

МКД - 14.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп се огласи денес околу офанзивата на Турција против сириските Курди. Тој порача дека наскоро ќе издаде извршен указ со кој ќе им наметне санкции на сегашни и поранешни функционери на Турција кои придонесуваат на ...

Трамп: Санкции за Турција, Наполеон Бонапарта за Курдите

Deutsche Welle - 14.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да ја казни Турција поради инвазијата во Сирија со економски санкции. Американските трупи ќе останат во регионот за секој случај. Трамп најави дека на увозот на челик од Турција за 50 проценти и ќе ги ...

Трамп и се закани на Турција : Подготвен сум набрзина да ја уништам турската економија

Канал5 - 14.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп пред малку и се закани на Турција со санкции поради офанзивата во Сирија против американските сојузници , Курдите. Трамп изјави дека наскоро ќе издаде извршна уредба за воведување санкции за сегашните и ...

Трамп во одбрана на повлекувањето од Сирија: „Зарем луѓето мислеа дека треба да војуваме против НАТО членката Турција?“

МКД - 14.10.2019

Соединетите Американски Држави нема да се борат против НАТО сојузничката Турција поради Курдите во Сирија, порача американскиот претседател Доналд Трамп, а успеа и да сугерира дека Курдите можеби намерно ги ослободуваат терористите од затвор за да ...

Американските војници во северна Сирија добија наредба да се повлечат од земјата

24Инфо - 14.10.2019

Околу илјада американски војници распоредени во северниот дел на Сирија добија наредба да се повлечат од земјата, изјави неименуван американски претставник. – Ние ја спроведуваме наредбата.

Трамп - Турција се соочува со санкции поради Сирија

Р.С.Европа - 14.10.2019

Турција се соочува со санкции поради офанзивата во североисточна Сирија, вели американскиот претседател Доналд Трамп, но исто така сигнализира дека Вашингтон ќе избегне вооружен судир со Анкара. „Доаѓаат големи санкции за Турција!“, рече Трамп.

Трамп: Дали навистина мислите дека треба да војуваме со Турција?

Точка - 14.10.2019

Американскиот претседател повторно во серија на објавени Твитови ја брани својата одлука да ги повлече американските сили од Сирија и со тоа да ги остави Курдите на удар на турската армија.

Американските војници се повлекуваат пред турската офанзива, го напуштија Кобане

МКД - 14.10.2019

САД синоќа соопштија дека планираат да повлечат уште 1.000 војници од северна Сирија откако дознале дека Турција планира да ја прошири воената офанзива против курдските сили повеќе на југ отколку што првично планирале.

САД ги повлекуваат сите војници од северна Сирија

Р.С.Европа - 14.10.2019

Соединетите држави соопштија дека ги повлекуваат сите свои војници од северна Сирија. Во исто време Франција објави дека презема мерки за да ја обезбеди сигурноста на нејзините војници и цивили во таа област поради тешките борби меѓу силите ...

ГЕОСТРАТЕШКИ КИКС НА ТРАМП: Американските трупи се „заглавија“ во Сирија

Слободен Печат - 14.10.2019

За ситуацијата во Сирија, тој рече дека САД не располагаат со доволна бројка на турпи во регионот за да пресретнат и запрат потенцијален напад на турската војска. Шефот на Пентагон Марк Еспер изјави дека војската на САД во Сирија се наоѓа во многу ...

Курдите ги менуваат сојузниците: Напомош повикан Дамаск

Deutsche Welle - 14.10.2019

Сириската влада испраќа трупи на границата со Турција за да им помогнат на курдските борци против турската офанзива во северна Сирија. Американските трупи забрзано се повлекуваат. Бројот на жртви во офанзивата расте Најавата претставува голем ...

Трамп воведува санкции за Турција поради воената интервенција во Сирија?!

Канал5 - 13.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека САД ќе воведат остри санкции кон Турција поради воената операција во Сирија. -Средбите со бројните членови на Конгресот околу наметнување на силни и остри санкции за Турција дадоа резултати.

Критиката за потегот на Трамп во Сирија не стивнува

Р.С.Европа - 13.10.2019

Поранешниот министер за одбрана на САД Џим Матис кој си поднесе оставка поради несогласувања со претседателот Доналд Трамп, предупредува дека екстремистичките групи може да „ воскреснат “ по одлуката на Трамп да ја повлече војскатаод североисточниот ...

Трамп: Работиме на воведување силни санкции за Турција

А1 On - 13.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека работи со Конгресот, вклучувајќи и претставници на Демократската партија, за наметнување „силни санкции за Турција“. – Министерството за финансии е подготвено.

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

А1 On - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Трамп ѝ нареди на војската да се повлече, но не и да ја напушти Сирија

Слободен Печат - 13.10.2019

Еспер во изјава за американската телевизиска мрежа Си-Би-Ес истакна дека судирот меѓу турските сили и курдските борци кои претходно беа поддржани од САД, станал „неодржлив“ за американските војници.

Сириската војска почна да праќа трупи против турската офанзива

Локално - 13.10.2019

Дамаск почна да ги преместува своите сили во пресрет на турските трупи кои изведуваат операција против Курдите во тоа подрачје, јави државната новинска агенција Сана. Медиумите пренесоа дека се разместуваат трупи на северот на државата.

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

24Инфо - 13.10.2019

– Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

Слободен Печат - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер додаде дека добил директиви од Трамп да ги повлече американските трупи од северна Сирија на југ, но не му било наредено да ја напуштат сириската територија Американскиот министер за одбрана Марк Еспер ...

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

Локално - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Трамп до американските војници: Тргнете кон југ, не ја напуштајте Сирија

Макфакс - 13.10.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата, изјави денеска американскиот министер за одбрана, Марк Еспер.

Трамп наредил повлекување на Американците од северна Сирија кон југ

Денешен - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Трамп нареди американските војници да се повлечат кон југ

iPortal - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

Вечер Прес - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Tрамп: Има консензус за наметнување на силни санкции за Турција

Макфакс - 13.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека работи со Конгресот, вклучувајќи и претставници на Демократската партија, за наметнување „силни санкции за Турција“. – Министерството за финансии е подготвено.

Трамп со наредба до американските војници во Сирија: Повлекување од север кон југ

Нова ТВ - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави дека претседателот Доналд Трамп издал наредба до американските трупи во северна Сирија за повлекување кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

Опсервер - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

Либертас - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

Курир - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Tрамп: Има консензус за наметнување санкции за Турција

Локално - 13.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека работи со Конгресот, вклучувајќи и претставници на Демократската партија, за наметнување „силни санкции за Турција“. – Министерството за финансии е подготвено.

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

Независен - 13.10.2019

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер денеска изјави дека претседателот Доналд Трамп им наредил на сите американски трупи во северна Сирија да се упатат кон југ, но да не ја напуштат земјата.

Американските војници во северна Сирија добија наредба да се повлечат од земјата

MakPress - 14.10.2019

Околу илјада американски војници распоредени во северниот дел на Сирија добија наредба да се повлечат од земјата, изјави неименуван американски претставник. – Ние ја спроведуваме наредбата.

Американските војници во северна Сирија добија наредба да се повлечат од земјата

А1 On - 14.10.2019

Околу илјада американски војници распоредени во северниот дел на Сирија добија наредба да се повлечат од земјата, изјави неименуван американски претставник. – Ние ја спроведуваме наредбата.

Американските војници во северна Сирија добија наредба да се повлечат од земјата

Независен - 14.10.2019

Околу илјада американски војници распоредени во северниот дел на Сирија добија наредба да се повлечат од земјата, изјави неименуван американски претставник. – Ние ја спроведуваме наредбата.

ТРАМП: Дали луѓето навистина мислат дека треба да влеземе во војна против Турција, која е членка на НАТО?

Денешен - 14.10.2019

Околу илјада американски војници распоредени во северниот дел на Сирија добија наредба да се повлечат од земјата, изјави неименуван американски претставник. – Ние ја спроведуваме наредбата.

Американските војници во северна Сирија добија наредба за повлекување од земјата

Локално - 14.10.2019

Фото: abcnews.go.com Околу 1.000 американски војници кои се распоредени во северниот дел на Сирија добија наредба за повлекување од земјата, изјави неименуван американски претставник. „Ние ја спроведуваме наредбата.

Американските војници во северна Сирија добија наредба да се повлечат од земјата

Телма - 14.10.2019

Околу илјада американски војници распоредени во северниот дел на Сирија добија наредба да се повлечат од земјата, изјави неименуван американски претставник. Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер вчера изјави дека САД ќе повлече илјада војници ...