TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Учениците, родителите и наставниците во очекување како и кога ќе почне учебната година

Опсервер - 14.08.2020

Прилеп, 13 август 2020 Како и кога ќе почне учебната година? Родителите, учениците и наставниците сѐ уште чекаат да се изјаснат Министерството за образование и здравствените експерти. Фактот дека сѐ зависи од епидемиолошката состојба и ситуацијата ...

Родители коментираат видео објавено од училиште во САД за новата учебна година

Деца - 14.08.2020

Како што училиштата на Флорида планираат повторно да се отворат за неколку недели, иако коронавирусот продолжува да се шири – едно видео објавено од училиште покажува како ќе изгледаат училниците оваа есен. Видеото привлекло големо внимание.

Родителите и раководствата на училиштата во Њујорк и Вашингтон избраа онлајн настава

Опсервер - 14.08.2020

Вашингтон, 14 август 2020 ( ) – Претседателот на САД, Донал Трамп, повеќемина гувернери, но и некои експерти одамна повикуват дека отварањето на училиштат во земјата е „морална одговорност“ за најмладите да не заостанат во психофизичкиот развој, ...

„Некои училишта би можеле да бидат епидемиолошки коронавирус бомби“

Фактор - 13.08.2020

Остануваат уште малку повеќе од три недели до почетокот на учебната година, а Министерството за наука и образование сè уште не започнало со изработка на планови за отворање и работење на училиштата во екстремно тешки околности без преседан.

Адеми: За начинот на настава мора да се направат законски измени

360 степени - 13.08.2020

Министерот за образование, Арбер Адеми изјави дека постои предлог во училиштата каде има мал број ученици, наставата да се одвива со физичко присуство, со почитување на мерките за заштита.

До трето одделение со физичко присуство – другите ученици ќе учат од дома

ТВ21 - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во училишните клупи. Другите генерации да продолжат со онлајн настава. Министерот за образование, Арбр Адеми, во врска со предлогот на ...

Комисијата за заразни болести препорача во училишните клупи да се вратат само учениците од прво, второ и трето ...

Алсат-М - 13.08.2020

Учениците од прво заклучно со трето одделение ќе ја започнат новата учебна година со физичко присуство. Останатиот дел од основното и средно образование ќе ја следат наставата од далечина или онлајн.

Нова идеја како да се одвива наставата, но се уште нема одлука

Сител - 13.08.2020

До трето одделение во училишните клупи, за останатите он лајн настава. Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести по неколкудневните дебати со претставници од МОН кој модел е најбезбеден за учениците.

Адеми: Министерството е на став за учебна година во училиште

Канал5 - 13.08.2020

Министерот за образование стои на ставот дека најдобра настава е во училишните клупи. Арбр Адеми вели дека во оние училишта каде има услови треба учениците да одат во училиште. Засега се уште продолжуваат консултациите за каков старт на учебната ...

Адеми: Во училиштата каде има мал број ученици, наставата да се спроведе со физичко присуство

Локално - 13.08.2020

Министерот за здравство, Арбер Адеми за емисијата „10 минути“ на ТВ 21 изјави дека во училиштата каде има мал број на ученици, таму наставата може да се одвива со физичко присуство, почитувајќи ги мерките за заштита од Ковид-19.

Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер – препорача здравствената Комисија

Телма - 13.08.2020

Училишното ѕвонче да заѕвони за децата до трето одделение и тие физички, на растојание, да присуствуваат на часовите во училишните згради. Останатите ученици од дома, онлајн да добиваат задачи и да слушаат предавања.

Адеми: Учениците од прво до трето одделение на 1 септември во училишните клупи, другите генерации со онлајн настава

Frontline - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во училишните клупи, а другите генерации да продолжат со онлајн настава. „Се истакнува – наставата да се одвива од дистанца, онлајн, со две ...

Комисија за заразни болести: До трето одделение во училиште, останатите да следат настава онлајн

Канал5 - 13.08.2020

Учениците до трето одделение во училишните клупи, останатите да следат настава од дома, е предлогот на Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството за образование и наука.

Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

24 Вести - 13.08.2020

Во клупа или пред компјутер. Се уште е неизвесно дали, но и како учениците ќе ја стартуваат годината. На две и пол недели до старто на школската година Комисијата за заразни болести предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за ...

Владата ќе одлучи дали учениците до трето одделение ќе одат во школо, а останатите ќе учат онлајн, вели Филипче

Сакам да кажам - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести денес на претставници на Министерството за образование и наука (МОН) им предложила учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите да има онлајн настава односно да учат од дома, објави МИА.

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи принудени да одржуваат настава во училиште

Опсервер - 13.08.2020

Берлин, 13 август 2020 () – Голем број од наставниците во Германија, кои спаѓаат во ризични здравствени групи, побарале да бидат поштедени од работа во училиштата, но биле одбиени, објави порталот на германскиот угледен неделен весник „Дер Шпигел“.

Доктор Нико Беќаровски има предлог како е најдобро да се одвива наставата од септември

Скопје1 - 13.08.2020

Деновиве актуелна е темата за почетокот на наставата во основните и средните училишта. Дали треба да почне новата школска година, кога треба да почне, како, дали со физичко присуство, дали со онлајн настава.

Филипче: Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

Канал5 - 13.08.2020

Учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите да има онлајн настава односно да учат од дома, предложи Комисијата за заразни болести на денешниот состанок со претставници на Министерството за образование и наука.

До трето одделение во училиште, останатите онлајн, предлага Комисијата за заразни болести

Фокус - 13.08.2020

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова го предлага Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок со претставници на МОН, пренесува Сител .

Во клупи учениците до трето одделение, другите да учат онлајн, предложила Комисијата

+инфо - 13.08.2020

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести кој произлегол од утринскиот состанок – пренесе телевизија Сител Дали овој предлог ќе биде прифатен во целост ...

Комисија предлага учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

Точка - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок со претставници на Министерството за образование и наука предложи учениците до 3-то одделение да одат во училиште, додека пак останатите да учат од дома преку онлајн настава.

Сите зборуваат за учениците, а и студентите се на мака поради пандемијата: Србија направи план за наставата на ...

Хаштаг - 13.08.2020

Постојат три сценарија како ќе изгледа наставата на универзитетите оваа година. Првиот е класичната настава, која би се одржувала како и досега, а другиот е т.н. хибридно сценарио каде предавањата ќе бидат онлајн, а практичната настава во помали ...

Предлог на Комисија за заразни болести – До трето одделение во училиште, останатите он лајн!

Сител - 13.08.2020

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова, според инфорамциите на Сител е предлогот на Комисијата за заразни болести кој произлегол од утринскиот состанок.

До трето во училиште, останатите он-лајн, предлага Комисијата за заразни болести

Република - 13.08.2020

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. ...

Најмалите на школо – другите онлајн!?

Expres - 13.08.2020

Настава со физичко присуство за учениците до трето одделение, останатите ќе учат од дома. Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести на денешиот состанок се согласила да предложи учениците до трето одделение да ја следат наставата во ...

Невиден дилетантизам ги доподели граѓаните

Н.Македонија - 13.08.2020

На денот на годишнината на Охридскиот рамковен договор тоа не е тема број еден, па се чини ниту барањето на ДУИ за премиер етнички Албанец, туку тема број еден е започнувањето на учебната година во услови на корона.

Наставникот Бумбароски за неодење во училиште: “МЕ ЗАГРИЖУВААТ РАЗГАЛЕНИТЕ РОДИТЕЛИ И НИВНИТЕ РАЗГАЛЕНИ ДЕЦА“

Вечер - 13.08.2020

Наставникот во ОУ ,,Кочо Рацин“ во Прилеп, Гоце Бумбароски кој преку својата Фејсбук страница ,,Наставник Гоце Бумбароски“ има повеќе од 5.000 следачи, вели дека е подготвен своите деца да ги испрати во училиште и градинка.

Адеми: Нема амбиција со онлајн-учење да се замени традиционалниот начин бидејќи тоа е недостижно

Бизнис Вести - 12.08.2020

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Моделите што веќе ги подготви Министерството за образование ќе бидат разгледани уште еднаш на состанок на Комисијата за заразни болести, изјави министерот Арбер Адеми кој, како што објави ТВ Алсат М смета дека новата ...

Ризикот за ширење на коронавирусот е огромен ако од септември учениците се вратат во школските клупи, вели Филипче

MakPress - 12.08.2020

Изутрината имавме заеднички состанок на Комисијата за заразни болести со претставници на МОН, присуствуваше и министерот Арбер Адеми. Апсолутно Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик по здравјето и на учениците, нивните родителите ...

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Опсервер - 13.08.2020

Скопје, 13 август 2020 () – Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за ...

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Курир - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Како во Србија од 1 септември ќе изгледа образовниот процес во услови на епидемија

Независен - 13.08.2020

Србија – Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по ...

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Пулс24 - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

КЗБ и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Алсат-М - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

24Инфо - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Како во Србија од 1 септември ќе изгледа образовниот процес во услови на епидемија

Слободен Печат - 13.08.2020

Како што изјави министерот за образование, Младен Шарчевиќ, министерството изработило препораки за сите сегменти на наставата, меѓутоа, училиштата ќе имаат одреден степен на автономија. Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе ...

Како во Србија од 1 септември ќе изгледа образовниот процес во услови на епидемија

24Инфо - 13.08.2020

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата ...

Комисијата за заразни болести треба да каже конечен став како ќе продолжи наставата

360 степени - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Frontline - 13.08.2020

Досега нема одлука за отворање на градинките. Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе ...

Денеска дефинитивна одлука - како ќе се одвива учебната година

Скопје инфо - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Фокус - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

Сител - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...

Како во Србија од 1 септември ќе изгледа образовниот процес во услови на епидемија

Курир - 13.08.2020

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата ...

Во Србија директорите на училиштата ќе можат да одлучуваат колку ќе траат часовите

Република - 13.08.2020

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата ...

Како во Србија ќе изгледа образовниот процес во услови на епидемија?

+инфо - 13.08.2020

Во анализата што ја направи дописникот на МИА од Белград за изгледот на образовниот процес во престојната учебна година, основно е тоа што – школскиот час ќе трае 30 минути, посебен акцент е ставен на најмладите од прво до петто одделение, затоа што ...

Како во Србија од 1 септември ќе изгледа образовниот процес во услови на епидемија?

ТВ21 - 13.08.2020

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата ...

Како во Србија од 1 септември ќе изгледа образовниот процес во услови на епидемија

Либертас - 13.08.2020

Во Србија од 1 септември, најмладите од основно училиште ќе одат на училиште, додека за оние од петто одделение, часовите ќе бидат комбинација на доаѓање на училиште и следење на часовите преку јавниот сервис, сопштено е вчера во Белград по средбата ...

Пред компјутер или во училница: Се уште се бара вистинското решение

Локално - 13.08.2020

Во изминатите три дена и на помалку од три недели до почетокот на училишната година се уште нема одлука за тоа какво модел ќе се примени. Сите ученици, освен првооделенците, од 1 септември наместо на училиште ќе ја следат наставата од дома онлајн.

Комисијата за заразни болести и Владата треба да одлучат како ќе се одвива учебната година

24 Вести - 13.08.2020

Комисијата за заразни болести, како што најави вчера министерот за здравство Венко Филипче, треба да има завршен состанок, по што би требало да биде закажана седница на Влада, на која ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се одвива новата ...