TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каменуван македонски клуб во Благоевград, ОМО Илинден бараат истрага

Р.С.Европа - 05.02.2023

Каменуван е македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров“ во Бугарија. Каменувањето се случило синоќа и предизвикана е материјална штета. Според бугарските медиуми кон клубот биле фрлани повеќе камења при што е искршено надворешното стакло.

ОМО Илинден Пирин бара бугарската полиција да открие кој го искрши стаклото на македонскиот клуб во Благоевград (ФОТО)

Во Центар

Веќе 17 години се случуваат напади врз македонските клубови во Бугарија, ќе спроведе ли полицијата истрага, реагираат од ОМО Илинден – Пирин

Н.Македонија

Македонците од Пиринска Македонија го чествуваа раѓањето на Гоце Делчев

Антропол

Претставници на ОМО Илинден положија цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Делчево

Макфакс

ОМО Илинден Пирин бара бугарската полиција да открие кој го искрши стаклото на македонскиот клуб во Благоевград

Опсервер

ОМО Илинден Пирин бара реакција од бугарската полиција за македонскиот клуб во Благоевград

Канал5

Телма Бриф А1 On Сител Сакам да кажам CivilMedia Press24 МКД

ОМО Илинден-Пирин: Полицијата не им дозволи на Македонците да веат македонски знамиња во Благоевград

Макфакс - 04.02.2023

Македонците во Бугарија се жалат дека бугарската полиција не им дозволила да веат македонски знамиња во Благоевград. Од ОМО Илинден-Пирин појаснуваат дека полицијата не им дозволила да го веат знамето со ѕвездата на Кутлеш, знамето на ОМО Илнден – ...

„Да немаме проблем ни ние ни вие“: Бугарската полиција не им дозволи на Македонците во Благоевград да развиорат знаме

Република

ЕУ СТАНДАРДИ: Бугарите во Македонија можат, а на Македонците во Пиринска Македонија полицијата не им дозволи македонско знаме

Денешен

ОМО Илинден-Пирин: Полицијата не им дозволи на Македонците да веат македонски знамиња во Благоевград

Н.Македонија

ОМО Илинден-Пирин: На Македонците во Благоевград не им беше дозволено да го веат македонското знаме

МКД

ОМО Илинден-Пирин: Полицијата не им дозволи на Македонците да веат македонски знамиња во Благоевград

MTM

ОМО Илинден-Пирин: Полицијата не им дозволи на Македонците да веат македонски знамиња во Благоевград

ТВ21

4NEWS Вечер Прес