TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Невладината „Гласен текстилец“ бара да се истражат новодите за манипулација со минималната плата

24 Вести - 21.01.2020

Институциите веднаш да реагираат на пријавите на работниците за изигрување на законот за исплата на минимална плата. По првите случаи во Делчево, до организацијата „Гласен текстилец“ стигнати се и нови жалби од работниците, но кои се компаниите и за ...

Спасовски: Владата посветено работи да се подобрат условите и за работодавачите и за работниците

Press24 - 21.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, директорката на Управата на јавни приходи, Сања Лукаревска и ...

(ВИДЕО) Спасовски: За две и пол години ја зголемивме минималната плата за 60 отсто

Бриф - 21.01.2020

Техничкиот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, претседателот на Организација на ...

Двесте македонски компании добиле над 35 милиони евра субвенции

ММС - 21.01.2020

„Важно е да се работи заедно за иста цел – како да се подобрат условите за работодавачите и работниците“, рече премиерот Оливер Спасовски, на денешната посета на текстилната компанија Албатрос во Штип,на која присуствуваше заедно со заменик ...

Во Македонија може да се заработи плата од 1.000 евра, но во оваа струка...

Фактор - 20.01.2020

И во Македонија може да се заработи плата од 1.000 евра. Вработените во воздухопловен транспорт имаат плати од 60.476 денари. Ова го покажуваат податоците од Државниот завод за статистика.

Кој во Македонија зема плата од 1.000 евра?

Вечер Прес - 20.01.2020

Во Македонија на секој човек сон му е да зема плата од 1,000 евра, но толкава плата земаат само оние од највисоко платените дејности. Ова се професиите со највисоки нето плати: Воздухопловен транспорт – 60.476 денари, Компјутерско програмирање, ...

Ангеловска: Со мерката за субвенционирање на покачување плата 114.000 вработени добија повисока плата

Банкарство.мк - 20.01.2020

Во декември, благодарение на мерката за субвенционирање на придонеси за покачување на плати, 114.000 вработени добиле повисоки плати. Во ноември околу 8.200 фирми аплицирале за мерката, додека во декември дури три пати повеќе или 22.600 фирми, рече ...

Кој во Македонија зема плата од 1.000 евра?

Скопје инфо - 20.01.2020

Сепак, во Македонија може да се земе и поголема плата. Илјада евра е плата за која сонуваат голем број на граѓани. Додека некој има едвај минимална плата, има некој кој зема и многу повеќе од тоа.

Државниот инспекторат за земјоделство вработува 20 лица, плата до 29.941 денар

еМагазин - 20.01.2020

Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 20 државни службеници во Државен инспекторат за земјоделство. Се бараат кандидати за инспектори, раководители, референти, помлади соработници, советници… Платите во зависност од работното ...

Кој во Македонија зема плата од 1.000 евра?

Скопје24 - 20.01.2020

Сепак, во Македонија може да се земе и поголема плата. Илјада евра е плата за која сонуваат голем број на граѓани. Додека некој има едвај минимална плата, има некој кој зема и многу повеќе од тоа.

Спасовски, Царовска, Шкријељ, Лукаревска и Бочварски во посета на компанијата „Албатрос” во Штип

24Инфо - 21.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, директорката на Управата на јавни приходи, Сања Лукаревска и ...

Царовска: Со законот за субвенционирање на придонесите, текстилниот сектор се стабилизира

Макфакс - 21.01.2020

По донесувањето на законот за субвенционирање на придонесите во случај на покачување на платите и покачување на минималната плата, работите во текстилниот сектор се стабилизираат, изјави вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, при ...

Владина делегација во Штип: Зголемувањето на минималната плата и мерката за субвенционирање на придонеси даваат одлични ...

iPortal - 21.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, директорката на Управата на јавни приходи, Сања Лукаревска и ...

Спасовски се пофали дека ја зголемиле минималната плата

Република - 21.01.2020

Техничкиот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, претседателот на Организација на ...

Царовска: Со законот за субвенционирање на придонесите, текстилниот сектор се стабилизира

Точка - 21.01.2020

По донесувањето на законот за субвенционирање на придонесите во случај на покачување на платите и покачување на минималната плата, работите во текстилниот сектор се стабилизираат, изјави вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, при ...

Спасовски: 60 отсто повисока минимална плата за две и пол години

Слободен Печат - 21.01.2020

Минатиот месец државата исплати субвенции за придонесите на 4.500 вработени за зголемување на платите. Техничкиот претседател на Владата, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот на ...

Спасовски: За две и пол години ја зголемивме минималната плата за 60 отсто

Локално - 21.01.2020

Техничкиот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, претседателот на Организација на ...

Царовска: Со законот за субвенционирање на придонесите, текстилниот сектор се стабилизира

Н.Македонија - 21.01.2020

По донесувањето на законот за субвенционирање на придонесите во случај на покачување на платите и покачување на минималната плата, работите во текстилниот сектор се стабилизираат, изјави вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, при ...

Спасовски: За две и пол години ја зголемивме минималната плата за 60 отсто

CivilMedia - 21.01.2020

Техничкиот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, претседателот на Организација на ...

Премиерот Спасовски,и вицепремиерката Царовска во посета на компанијата „Албатрос”

А1 On - 21.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, директорката на Управата на јавни приходи, Сања Лукаревска и ...

(ВИДЕО) Спасовски: За две и пол години ја зголемивме минималната плата за 60 отсто

Скопје1 - 21.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, вицепремиерката задолжена за економски прашања, Мила Царовска, дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, директорката на Управата на јавни приходи, Сања Лукаревска и ...

Спасовски: За две и пол години ја зголемивме минималната плата за 60 отсто

Либертас - 21.01.2020

– Техничкиот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, претседателот на Организација на ...

Спасовски: Минималната плата зголемена за 60 отсто за 2,5 години

+инфо - 21.01.2020

Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“ истакна дека е задоволна што по три години работниците имаат минимална плата од 14.500 денари. Техничкиот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, ...

Текстилните работници во фокусот на Владата во Штип

Фокус - 21.01.2020

Техничкиот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, претседателот на Организација на ...