TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Значењето на стратешкиот дијалог со САД: „Сите што ѝ сакаат добро на земјата, знаат дека поддршката на САД е клучна“

Deutsche Welle - 02.06.2023

Договорот значи поддршка на САД на безбедноста и просперитетот на земјата и регионот, вели професорката Мирјана Малеска за ДВ. Таа смета дека стратешкиот дијалог е од исклучително значење за земјата.

Аналитичари: Стратешкиот дијалог помеѓу САД и Северна Македонија е нов и попрагматичен пристап во однос на соработката меѓу двете држави

Глас на Америка

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

360 степени

Агелер: Досегашниот пат на Македонија не беше лесен – претстојат тешки одлуки

Телма

Една година Стратешки дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Press24

Една година Стратешки дијалог меѓу Северна Македонија и САД

Бизнис Вести

(Видео) Османи и Агелер со заедничко видео-порака ја честитаа првата годишнина од Стратешкиот дијалог

Макфакс

Слободен Печат Независен Алсат-М Zoom Либертас CivilMedia Денешен Во Центар

Ве чекаат тешки одлуки, но САД беа и ќе ви останат најголемиот пријател, кажа амбасадорката Агелер

Сакам да кажам - 02.06.2023

Македонија ја чекаат тешки одлуки, но САД биле и ќе останат ваш најголем пријател, изјави американската амбасадорка Анџела Агелер по повод првата годишнина од почнувањето на стратешкиот дијалот помеѓу двете земји.

Една година стратешки дијалог со САД

Сител

КОВАЧЕВСКИ: Од средбата со Агелер имаме јасна порака од САД дека нашата земја е фактор на стабилност и во Европа не само во регионов

Денешен

Ковачевски – Агелер: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

24Инфо

Ковачевски: САД имаат јасна порака, нашата земја е фактор на стабилност и во Европа не само во регионов

Курир

Ковачевски: САД имаат јасна порака, нашата земја е фактор на стабилност и во Европа не само во регионов

Нетпрес

Ковачевски: САД имаат јасна порака, нашата земја е фактор на стабилност и во Европа не само во регионов

Република

PressingTV Макфакс Lider Точка +инфо

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

4NEWS - 02.06.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. На состанокот е разговарано за суштинските прашања во врска со напредокот на Северна Македонија ...

Ковачевски – Агелер: С. Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Frontline

Ковачевски – Агелер: Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Канал5

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Press24

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Слободен Печат

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Либертас

После НАТО, Македонија треба да стане членка на ЕУ, заклучиле Ковачевски и Агелер

МКД

Вечер Прес Република Мета Локално Опсервер Zoom 360 степени Сител