TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мехмедовиќ бара построги мерки оти само 40 отсто од населението е вакцинирано

Република - 22.01.2022

Ако останат во сила постојните мерки за заштита и се воведат нови порестриктивна мерки, пикот на ширењето на омикрон варијантата ќе достигне за две до три недели, почеток или средина на февруари, предвидува докторот Злате Мехмедивиќ, во интервју за ...

ОТИ САМО 40 ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО Е ВАКЦИНИРАНО Д-р Мехмедовиќ бара построги мерки во битката со короната

+инфо - 22.01.2022

Со цел намалување на последиците врз здравјето на граѓаните, Мехмедовиќ препорачува институциите да ги заострат мерките за заштита преку затварање или драстично намалување на капацитетот на работата на угостителските објекти за да се намали темпото ...

Мехмедовиќ бара построги мерки

Фактор - 22.01.2022

Доктор Злате Мехмедовиќ бара построги мерки затоа што само 40 отсто од населението е вакцинирано. „Ако останат во сила постојните мерки за заштита и се воведат нови порестриктивнi мерки, пикот на ширењето на омикрон варијантата ќе достигне за две до ...

Прележаноста е подобра заштита од вакцинираноста

Оff.net - 22.01.2022

Според ноемвриска студија на која се повикуваше доктор Злате Мехмедовиќ, вакцинираните имале пет ипол пати помалку шанси да се заразат од оние кои ја прележале болеста (на што доктор Пановски имаше искуствени контра-аргументи, видео подолу).

Мехмедовиќ бара построги мерки оти само 40 отсто од населението е вакцинирано

Zoom - 22.01.2022

Ако останат во сила постојните мерки за заштита и се воведат нови порестриктивна мерки, пикот на ширењето на омикрон варијантата ќе достигне за две до три недели, почеток или средина на февруари, предвидува докторот Злате Мехмедивиќ, во интервју за ...

Мехмедовиќ открива три можни сценарија за корона вирусот

Zoom - 22.01.2022

Докторот Злате Мехмедовиќ предвидува три можни сценарија во врска со пандемијата на корона вирусот во земјата. Првата е короната да стане ендемиски вирус, кој ќе биде своевиден грип што ќе циркулира во одредени подрачја или сезона.

Мехмедовиќ: Омикрон е нестабилен, сите варијанти се во игра, нема опуштање

Zoom - 22.01.2022

Појавата на сојот омикрон претставува преседан во текот на пандемијата затоа што тој може да ја истисне делта варијантата на корона вирусот, кој е далеку поопасен, вели докторот Злате Мехмедовиќ, во интервју за ТВ Шења и порталот zoom.mk .