TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Закажана средба помеѓу Макрон и Путин во екот на кризата со Украина, францускиот претседател ќе бара разјаснување на ...

Во Центар - 27.01.2022

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека ќе побара појаснување за намерите на Русија кон Украина во телефонски разговор со претседателот Владимир Путин во петок, поради зголемените стравувања од нападот на Кремљ врз неговата поранешна ...

Москва: Милановиќ е во базата на непријатели на Украина, може да му е загрозена безбедноста (ВИДЕО)

МКД

Американските одговори на нашите барања за Украина нудат малку оптимизам, вели Москва

Сакам да кажам

САД и Русија се уште далеку од договор за надминување на украинската криза

Канал5

Путин внимателно го разгледува одговорот од САД

Сител

На Москва и треба време да го разгледа одговорот од САД

Телма

МОСКВА воодушевена СО ЗОРАН МИЛАНОВИЌ: Конечно некој кажа што мислат сите во ЕУ! Во Киев бесни: Го нарекуваат пропагандист на Путин!

Во Центар

+инфо Телма +инфо +инфо Независен Р.С.Европа Макфакс Р.С.Европа

Русија ја држи отворена вратата за дијалог, наспроти отсуството на оптимизам

Н.Македонија - 27.01.2022

Русија порача дека е јасно оти САД не сакаат да одговорат на нејзините главни безбедносни грижи, но ја држат вратата отворена за понатамошен дијалог, пренесува „Ројтерс“. САД и НАТО вчера доставија писмен одговор на барањата на Русија за ...

Кремљ: Нема да брзаме со заклучоци, за идните чекори ќе одлучи претседателот Путин

Макфакс

„За понатамошните чекори ќе одлучува Путин“: Лавров и Песков за американскиот одговор - „Не сме оптимистични“

Точка

Кремљ гледа простор за продолжување на дијалогот со САД, но без многу оптимизам

Нетпрес

Кремљ: Ставовите на Русија не се земени предвид во безбедносните предлози на САД, но дијалогот треба да продолжи

Република

Кремљ: Ставовите на Русија не се опфатени во безбедносните предлози на САД, но дијалогот може да продолжи

А1 On

Песков за преговорите со САД: Нашите ставови не беа земени предвид, но дијалогот ќе продолжи

360 степени

Опсервер Press24 24Инфо MTM MakPress

Кинескиот министер разговараше со Блинкен доцна во ноќта, повикува на смирување на тензиите во Украина

Во Центар - 27.01.2022

Кина им порача на САД дека сака сите страни вклучени во украинската криза да останат смирени за да се избегнат конфликти, додека САД ја истакнаа потребата од деескалација на тензиите и предупредија на безбедносните и економските ризици од руската ...

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Слободен Печат

Кина и САД повикаа на смирување на тензиите во Украина

Нетпрес

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Опсервер

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

MakPress

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Канал5

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

А1 On

Блинкен- Русија се соочува со огромни последици ако го избере патот на агресија

Р.С.Европа - 27.01.2022

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Русија се соочува со „огромни последици“ ако го избере „патот на агресија“кон Украина и ја повика Москва да се вклучи во дипломатските напори за да се стави крај на кризата на границата со ...

Русија- САД ги игнорира нашите безбедносни грижи, но дијалогот е можен

Р.С.Европа

САД ГО ОДБИЈА ПРЕДЛОГОТ НА РУСИЈА Украина останува во игра за НАТО

+инфо

САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

Телма

Блинкен: Нема отстапки за Русија

Локално

Блинкен потврди дека САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

А1 On

Америка го отфрли барањето на Русија за членството на Украина во НАТО

Макфакс

Press24 360 степени Frontline +инфо Фокус Опсервер Независен Вечер Прес

Украински министер: Русија ќе остане на дипломатскиот пат уште најмалку две недели

МКД - 27.01.2022

Русија најверојатно барем следните две недели ќе остане на дипломатски пат со Киев и Западот, но ќе продолжи со обидите да ја дестабилизира Украина, изјави во четвртокот украинскиот министер за надворешни работи Дмитри Кулеба.

Украина очекува продолжување на дипломатските напори за избегнување конфликт со Русија

Глас на Америка

Украина прва имала увид во писмото што САД го испратија до Москва

Макфакс

Кулеба: Русија најверојатно ќе остане на дипломатскиот пат со Киев и Западот во следните две недели

А1 On

Украина смета дека Русија ќе остане на дипломатски пат „барем следните две седмици“ и одбива директни преговори со Донбас

Нетпрес

Кулеба: Русија најверојатно ќе остане на дипломатскиот пат со Киев и Западот во следните две недели

Опсервер

Кулеба: Русија најверојатно ќе остане на дипломатскиот пат со Киев и Западот во следните две недели

CivilMedia

MTM Точка Centar Канал5

Јавниот обвинител доби закани по животот, ДКСК лани одлучила по 707 предмети, Амбасадорката Задорожњук изрази ...

CivilMedia - 27.01.2022

Јавниот обвинител Љубомир Јовески вчера добил смртна закана преку писмо во кое испраќачот бара ослободување на новинарите од „Алфа“,Горан Момировски и Драган Милосављевиќ, пренесува Слободен печат.

Амбасадорката на Украина, Задорожњук, за богатата соработка со Северна Македонија на економски, културен, здравствен, научен и воен план

CivilMedia

Амбасадорката на Украина, Задорожњук, за богатата соработка со Северна Македонија на економски, културен, здравствен, научен и воен план

Frontline

Задорожњук: Ги поканувам на соработка сите заинтересирани и нерамнодушни кон судбината на украинскиот Крим

Frontline

Задорожњук: Пријателот се познава во тешките моменти, ѝ се заблагодарувам на Северна Македонија за јасната поддршка на Украина

CivilMedia

Задорожњук: Украина станува се поприсутна на културен, уметнички, образовен и научен план во Северна Македонија

Frontline

Кинескиот министер за надворешни работи: За да се реши украинското прашање, мора да се вратиме на договорите од Минск

Макфакс - 27.01.2022

За да се решат проблемите во Украина, неопходно е сите да ги почитуваат договорите од Минск, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, за време на телефонскиот разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен, ...

РТ: Русија го откри одговорот на САД на безбедносните предлози

МКД

Лавров: Русија ќе одговори ако Западот не понуди гаранции

Точка

Лавров: Русија ќе одговори доколку Западот не понуди гаранции

Макфакс

Лавров: Москва ќе преземе мерки доколку САД не одговорат на безбедносните гаранции

Нетпрес

Лавров: Доколку не добиеме конструктивен одговор од Западот околу барањата за безбедност, Москва ќе преземе соодветни мерки

Опсервер

Лавров: Доколку не добиеме конструктивен одговор и безбедносни гаранции од Западот, ќе преземеме соодветни мерки

Република

А1 On Локално Денешен 24Инфо MakPress MTM Press24 MTM

Медведев: Судир на Русија и САД поради Украина би било катастрофално сценарио

МКД - 27.01.2022

Русија и Соединетите Американски Држави треба дипломатски да ја решат украинската криза, наместо да ги јакнат тензиите за да собираат политички поени, кажа високиот руски државен функционер и поранешен претседател Дмитриј Медведев.

Медведев: Конфликт меѓу Русија и Америка за Украина би бил катастрофално сценарио

Макфакс

Медведев: Конфликт меѓу Русија и Америка за Украина би бил катастрофално сценарио

Press24

Медведев: Конфликт меѓу Русија и Америка за Украина би бил катастрофално сценарио

Точка

Медведев: Конфликт меѓу Русија и Америка за Украина би бил катастрофално сценарио

MTM

Медведев: Конфликт меѓу Русија и Америка за Украина би бил катастрофално сценарио

24Инфо

Медведев: Судирот меѓу Русија и САД за Украина би бил катастрофално сценарио

Канал5

Пленковиќ: Милановиќ со скандалозни изјави го уништува угледот на Хрватска

А1 On - 27.01.2022

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ го повика денеска претседателот Зоран Милановиќ дека го уништува угледот и кредибилитетот на Хрватска, додавајќи дека Владата се оградува од неговите ставови за ситуацијата во Украина.

Мислев некој руски политичар го рекол тоа – хрватскиот премиер Пленковиќ ѝ се извини на Украина за изјавите на Милановиќ

Сакам да кажам

Пленковиќ ѝ се извини на Украина за изјавата на Милановиќ

Макфакс

Пленковиќ и се извини на Украина поради изјавата на Милановиќ

MakPress

Пленковиќ ѝ се извини на Украина за изјавата на Милановиќ

MTM

Пленковиќ ѝ се извини на Украина за изјавата на Милановиќ

Точка

Пленковиќ ѝ се извини на Украина за изјавата на Милановиќ

24Инфо

Канал5 Вечер Прес Република Р.С.Европа 360 степени Lider

Какви санкции го очекуваат Путин ако ја нападне Украина?

Кајгана - 27.01.2022

САД и Велика Британија соопштија дека ќе разгледаат воведување санкции против рускиот претседател Владимир Путин, особено ако Русија ја нападне Украина. Reuters пренесе какви би можеле да бидат.

Какви санкции го чекаат Путин доколку ја нападне Украина?

Слободен Печат

Какви санкции ќе добие Путин доколку ја нападне Украина?

Канал5

Какви може да бидат санкциите против Путин?

Бриф

Какви може да бидат санкциите против Путин?

Вечер Прес

„Тешки“ руско-украинските преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Бизнис Вести - 27.01.2022

Русија и Украина ќе ги продолжат разговорите со француско-германско посредништво за две недели во Берлин, изјави специјалниот руски пратеник за украинскиот конфликт Дмитриј Козак. Тој синоќа го опиша дијалогот како „тежок”.

„Тешки” руско-украинските преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Слободен Печат

Тешки руско-украинските преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Независен

„Тешки“ руско-украинските преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Опсервер

Продолжуваат руско-украинските преговори во Париз

Фокус

„Тешки“ руско-украински преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Сител

„Тешки“ руско-украинските преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

MakPress

Вечер Прес 360 степени А1 On CivilMedia Lider

Амбасадорот Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

А1 On - 26.01.2022

Американскиот амбасадор во Русија, Џон Саливан, денеска во руското Министерството за надворешни работи го претстави писмениот одговор од Вашингтон на рускиот нацрт билатерален договор за безбедносни гаранции.

Вашингтон ѝ одговори на Москва на предлозите за безбедносни гаранции

Слободен Печат

Амбасадорот Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

Опсервер

Амбасадорот Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

ТВ21

Амбасадорот Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

Вечер Прес

Саливен и го предаде на Русија американскиот писмен одговор на предлозите за безбедносни гаранции

MakPress

Американската амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

Канал5 - 26.01.2022

Американската амбасада во Киев ги повика американските граѓани кои престојуваат во Украина да ја напуштат земјата без одлагање, во услови на тензии меѓу Западот и Русија околу Украина. „Амбасадата на Соединетите Американски Држави ги повикува ...

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

Фокус

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

А1 On

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

ТВ21

„Заминете веднаш“: Американската амбасада во Киев ги повика Американците да ја напуштат Украина

Слободен Печат

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО КИЕВ ГИ ПОВИКА АМЕРИКАНЦИТЕ Напуштете ја Украина веднаш!

+инфо

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

Нова ТВ

Опсервер Денешен Вечер Прес Во Центар MakPress

Песков: Личните санкции против Путин би биле политички деструктивни

Макфакс - 26.01.2022

Официјален Кремљ денеска објави дека секој потег на Западот да воведе лични санкции за рускиот претседател Владимир Путин би бил политички деструктивен, но не и болен. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека американските политичари кои ...

Песков: Личните санкции против Путин би биле политички деструктивни

24Инфо

Песков: Личните санкции против Путин би биле политички деструктивни

MTM

Песков: Личните санкции против Путин би биле политички деструктивни

Точка

Кремљ: Санкциите против Путин би биле политички деструктивни, но не и болни

Н.Македонија