TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: 70% од новите случаи се со британски сој

Канал5 - 26.02.2021

Викендов следува анализа на состојбата во одредени градови. Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна дека целокупниот здравствен систем и здравствените работници добро се справија со ковид кризата.

70 отсто од новите случаи се заразени со британскиот сој на ковид-19, кажа Филипче

Сакам да кажам

Филипче: Пристигнувањето на кинеските вакцини може да се пролонгира- во преговори сме и за руската

Press24

Филипче: Пристигнувањето на кинеските вакцини можеби ќе се прологнира

Фокус

Филипче: Доаѓањето на кинеските вакцини во Македонија може да се пролонгира за неколку денови

Фактор

Британскиот сој на корона напаѓа, по Србија и Хрватска ќе донира вакцини за Македонија!

Вечер Прес

Кинеските вакцини нема да пристигнат во февруари

Нетпрес

24Инфо Мак. Весник Скопје инфо Слободен Печат Сител Локално Курир Press24

Британскиот сој на корона брзо се шири во државата, Заев игра „руски рулет” со пописот

Република - 26.02.2021

Британскиот сој брзо се шири во државата. Тоа е и главната карактеристика на овој вид корона. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека зголемениот број на заразени лица со Ковид-19 во последниве неколку дена се должи на присуството на ...

ЦЈЗ алармира: Расте бројот на заболени, повеќето се од британски сој, можен е трет бран

Слободен Печат

Британскиот сој зема замав, нови мерки засега нема

Слободен Печат

Зголемен е бројот на заболени и хоспитализирани со Ковид-19, засега нема дополнителни рестриктивни мерки

OhridNews

Со британскиот сој се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

MTM

Филипче: Засега нема дополнителни рестриктивни мерки

Либертас

Можни се нови рестрикции, британскиот сој на коронавирусот брзо се шири

Факултети

Press24 Точка Акцент MakPress Пулс24 Нетпрес 24 Вести Канал5

Филипче: 70% од ново дијагностицираните се заразени со британската мутација на коронавирус

ТВ21 - 26.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција денеска посочи дека анализата покажала дека 70% од новодијагностицираните се заразени со новата мутација на коронавирусот. „Сега сме во една ситуација во која има лесно зголемување на бројот ...

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени со Ковид-19, 70 отсто од новите случаи се со британски сој

24Инфо

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени со Ковид-19

24 Вести

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени со ковид-19, 70 отсто од новите случаи се со британски сој

ММС

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени со Ковид-19, 70 отсто од новите случаи се со британски сој

Frontline

Филипче- се прават анализи, па ќе се одлучи дали ќе се преземат дополнителни мерки

Р.С.Европа

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени со Ковид-19, 70 отсто од новите случаи се со британски сој

Граѓански збор

Кајгана iPortal Опсервер

Една година живот во пандемија на ковид-19

Мета - 26.02.2021

Точно една година помина откако Република Северна Македонија го регистрираше првиот случај на коронавирус . Се работеше за педесетгодишна скопјанка која еден месец престојуваше во Италија.

Во Австрија половина од моменталните инфекции предизвикани од новиот сој

Опсервер

Позаразна и потешка: Се шири нова „ѓавоска“ мутација на коронавирусот од Калифорнија

Република

Пораст на бројот на заразени со новиот сој коронавирус во Њујорк, сличен на јужноафриканскиот и бразилскиот

Опсервер

Пораст на бројот на заразени со новиот сој коронавирус во Њујорк, сличен на јужноафриканскиот и бразилскиот

MakPress

Пораст на бројот на заразени со новиот сој коронавирус во Њујорк, сличен на јужноафриканскиот и бразилскиот

Либертас

Над 50 отсто од моментните инфекции во Австрија се последица на мутации

Слободен Печат

MakPress 24Инфо Либертас Frontline 24 Вести +инфо Фокус Акцент