TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот на Црна Гора: Владата ќе одлучи за спонзорирање на резолуцијата за Сребреница

МКД - 23.04.2024

Црногорскиот претседател Јаков Милатовиќ кажа дека црногорската влада ќе одлучи за тоа дали ќе ја спонзорира резолуцијата на Обединетите нации за Сребреница. Фото: ЕПА Милатовиќ на Цетиње по средбата со словенечката претседателка Наташа Пир Мусар ...

Претседателот на Црна Гора: На владата е да одлучи за спонзорирање на резолуцијата за Сребреница

А1 On - 23.04.2024

Претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ рече дека на владата на Црна Гора е да одлучи дали ќе биде коспонзор на резолуцијата на Обединетите нации за геноцидот во Сребреница. Милатовиќ во Цетиње по средбата со словенечката претседателка Наташа ...

Вучиќ со африканските земји во Њујорк: Усвојувањето на резолуцијата би довело до дестабилизација на регионот, би ...

Вечер Прес - 23.04.2024

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Њујорк разговараше со претставници на земјите-членки на ОН од Африканската група за нацрт-резолуцијата „Меѓународен ден на сеќавање и комеморација на геноцидот во Сребреница“.

Вучиќ: Усвојување на резолуцијата на ОН за Сребреница ќе доведе до дестабилизација на Западен Балкан

ТВ21 - 23.04.2024

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска од Њујорк изјави дека усвојувањето на ОН за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница, ќе доведат до дестабилизација на регионот. „Усвојување на ваков нацрт на резолуција ќе доведе до ...

Црногорската влада треба да одлучи дали ќе биде спонзор на резолуцијата за Сребреница

ТВ21 - 23.04.2024

Црногорскиот претседател Јаков Милатовиќ рече дека на Владата на Црна Гора ќе се донесе одлука далиу ќе ја спонзорираат резолуцијата на ОН околу геноцидот во Сребреница. Милатовиќ на Цетиње после средбата со словенечката претседателка Наташа Пирц ...

Додик: Бошњаците го урнаа позитивниот напред на БиХ, покажаа дека не сакаат да живеат со нас

МКД - 23.04.2024

Претседателот на Република Српска Милорад Додик истакна дека Бошњаците со резолуцијата за Сребреница го срушиле позитивниот напредок кој го остварила Босна и Херцеговина. Фото: ЕПА Бошњачкиот член на Претседателството на БиХ Денис Беќировиќ, ...

Вучиќ во ОН повика на гласање против резолуцијата за геноцид во Сребреница

Нетпрес - 23.04.2024

Српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот ноќта во Њујорк ги повика постојаните членки на Обединетите нации да ја отфрлат предложената резолуција за геноцид во Сребреница, која се очекува да биде усвоена во мај.

Вучиќ ги повика членките на ОН да гласаат против резолуцијата за Сребреница

Вечер Прес - 22.04.2024

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави во Њујорк дека усвојувањето на резолуцијата за Сребреница ќе го продлабочи јазот и ќе доведе до нови тензии на Западен Балкан и ги повика членките на ОН да гласаат против.

Вучиќ ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

Курир - 22.04.2024

Кога станува збор за дијалогот со Косово, Вучиќ на приемот рече дека верува оти процесот ќе продолжи и оти ЕУ „ќе успее да наметне нешто што ни го гарантирале 11 години“, а тоа е формирање на ЗСО.

Америка до Србија: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

МКД - 22.04.2024

Соединетите Американски Држави ѝ порачаа на Србија, по повод резолуцијата за геноцид во Сребреница, чие усвојување се очекува на Генералното собрание на Обединетите нации, дека е „неопходно соочување со вистината“, за што „Вашингтон ќе му помогне на ...

Вучевиќ: Србија бара повлекување на предложената резолуција за Сребреница

Рацин - 22.04.2024

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ денеска изјави дека Србија бара спонзорите да го повлечат предлогот за резолуција за Сребреница и со тоа да придонесат за помирување во регионот, јави Бета.

Пирц Мусар во посета на Црна Гора

Рацин - 22.04.2024

– Претседателката на Словенија, Наташа Пирц Мусар утре ја почнува тридневна посета на Црна Гора, при што ќе има средби со црногорскиот колега Јаков Милатовиќ и други владини претставници. Предвидено е на средбите да се разговара пред сè за ...

БРОДОЛОМЦИТЕ НА СРПСКАТА ПОЛИТИКА, ВУЛИН И ДАЧИЌ: Алхемичари на негативната географија

CivilMedia - 22.04.2024

Пред 40 години во Скопје беше промовиран албумот на и неговите Инструктори под име „Позитивна географија“. Беше тоа време кога генерацијата на младите луѓе од тогашна Југославија преку својата музика, која не се движеше до границите на републиките, ...

БРОДОЛОМЦИТЕ НА СРПСКАТА ПОЛИТИКА, ВУЛИН И ДАЧИЌ: Алхемичари на негативната географија

Нова ТВ - 22.04.2024

Пред четири децении Бајага го промовираше својот албум „Позитивна географија“ во Скопје. Многу матни води протекоа од тогаш до денес. Има ли шанси еден таков вечен оптимист да дојде одново кај нас и тој албум да го обнови? ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Пред 40 ...

БРОДОЛОМЦИТЕ НА СРПСКАТА ПОЛИТИКА, ВУЛИН И ДАЧИЌ: Алхемичари на негативната географија

Frontline - 22.04.2024

Пишува: ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Пред 40 години во Скопје беше промовиран албумот на Момчило Бајага и неговите Инструктори под име „Позитивна географија“. Беше тоа време кога генерацијата на младите луѓе од тогашна Југославија преку својата музика, која не ...

Вучевиќ: Србија бара повлекување на предложената резолуција за Сребреница

365 - 22.04.2024

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ денеска изјави дека Србија бара спонзорите да го повлечат предлогот за резолуција за Сребреница и со тоа да придонесат за помирување во регионот, јави Бета.

Вучевиќ: Србија бара повлекување на предложената резолуција за Сребреница

Слободен Печат - 22.04.2024

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ денеска изјави дека Србија бара спонзорите да го повлечат предлогот за резолуција за Сребреница и со тоа да придонесат за помирување во регионот, јави Бета.

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

Фактор - 22.04.2024

Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница, Соединетите Американски Држави(САД) ѝ порачаа на Србија. Помошникот на американскиот државен секретар за европски и евроазиски прашања Џејмс О’Браен изјави по разговорот со српскиот претседател ...

Вучевиќ: Србија бара повлекување на предложената резолуција за Сребреница

MakPress - 22.04.2024

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ денеска изјави дека Србија бара спонзорите да го повлечат предлогот за резолуција за Сребреница и со тоа да придонесат за помирување во регионот, јави Бета.

Вучиќ во Њујорк ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

Либертас - 22.04.2024

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на приемот на постојаните претставници на Обединетите нации во Њујорк повика на отфрлање на предложената резолуција за геноцид во Сребреница. Тој ги повика членките на ОН да гласаат против резолуцијата, јави ...

Се било подготвено во тајност: Вучиќ ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

Република - 22.04.2024

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на приемот на постојаните претставници на Обединетите нации во Њујорк повика на отфрлање на предложената резолуција за геноцид во Сребреница. Тој ги повика членките на ОН да гласаат против резолуцијата, јави ...

Вучиќ ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

Press24 - 22.04.2024

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на приемот на постојаните претставници на Обединетите нации во Њујорк повика на отфрлање на предложената резолуција за геноцид во Сребреница. Тој ги повика членките на ОН да гласаат против резолуцијата, јави ...

Вучиќ во Њујорк ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

Независен - 22.04.2024

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на приемот на постојаните претставници на Обединетите нации во Њујорк повика на отфрлање на предложената резолуција за геноцид во Сребреница. Тој ги повика членките на ОН да гласаат против резолуцијата, јави ...

Вучиќ во Њујорк ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

Рацин - 22.04.2024

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на приемот на постојаните претставници на Обединетите нации во Њујорк повика на отфрлање на предложената резолуција за геноцид во Сребреница. Тој ги повика членките на ОН да гласаат против резолуцијата, јави ...

Вучиќ во Њујорк ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

MakPress - 23.04.2024

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на приемот на постојаните претставници на Обединетите нации во Њујорк повика на отфрлање на предложената резолуција за геноцид во Сребреница. Тој ги повика членките на ОН да гласаат против резолуцијата, јави ...

Србија бара повлекување на предложената резолуција за Сребреница

Пулс24 - 23.04.2024

Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ денеска изјави дека Србија бара спонзорите да го повлечат предлогот за резолуција за Сребреница и со тоа да придонесат за помирување во регионот, јави Бета.

Вучиќ во Њујорк ги повика членките на ОН да не гласаат за резолуцијата за Сребреница

ММС - 23.04.2024

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на приемот на постојаните претставници на Обединетите нации во Њујорк повика на отфрлање на предложената резолуција за геноцид во Сребреница. Тој ги повика членките на ОН да гласаат против резолуцијата, јави ...