TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пругата кон Бугарија повторно се гради

Н.Македонија - 03.03.2014

По десетгодишна пауза, повторно стартува проектот за железничко поврзување на Македонија и на Бугарија. Премиерот Никола Груевски со владина делегација вчера од Клечовце, Кумановско, го означи ...

Со воз до Бугарија во 2022 година

еМагазин - 03.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Железничката делница од Куманово до Бељаковце, вредна 46 ...

Со воз до Бељаковце до 2016 година

МКД - 03.03.2014

Почна реализацијата на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Со овој проект се предвидува целосна реконструкција на постојната пруга, изградба на три железнички станици, ...

Со воз до Бугарија – почна изградбата на пругата кон источниот сосед

Алфа - 02.03.2014

Ревитализацијата на првата делница од Куманово до Бељаковце долга 30.9 киломери ќе чини 46 милиони евра обезбедни од Европската банка за обнова и развој. Треба да биде готова за 3 години.

КОРИДОР 8: Почна реконструкцијата на пругата кон Бугарија

Телеграф - 02.03.2014

Со кредит од околку 50 милиони евра од ЕБОР ќе се реконструира делницата од Куманово до Бељаковце, а веќе е обезбеден поволен кредит од 145 милиони евра за втората делница од Бељаковце до Крива ...

Премиерот и ресорните министри го означија стартот на изградба на пругата Куманово – Бељаковце

Кумановски м. - 02.03.2014

На Клечовскиот мост, поточно во с. Клечовце (кумановско), денес во присуство на Премиерот Никола Груевски, Министерот за финансии, Зоран Ставревски, за транспорт и врски, Миле Јанакиески, бугарскиот ...

СДСМ: 8 години – 0 километри нова железничка мрежа, пред избори – нова железница

А1 On - 02.03.2014

„Премиерот Никола Груевски се сети дека треба да се гради нова железница пред избори. Груевски и ВМРО-ДПМНЕ се на власт цели 8 години и досега немаат изградено ни едно метро нова железничка линија.

Почна реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Н.Македонија - 02.03.2014

Железничката делница од Куманово до Бељаковце е со должина од 30,8 километри и е прва од трите делници на пругата од меѓународниот железнички Коридор 8 која треба да ја поврзе Македонија со Бугарија ...

Стартуваа работите на најголемата инвестиција во железницата

Република - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Денеска беше поставен камен-темелникот на правата фаза од ...

Започна реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Press24 - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Денеска беше поставен камен-темелникот на правата фаза од ...

Почна реализацијата на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце

Курир - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Денеска беше поставен камен-темелникот на правата фаза од ...

По повеќе од еден век, поголема инвестиција во македонската железница

Економски - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Денеска беше поставен камен-темелникот на правата фаза од ...

Почна реконструкцијата на пругата Куманово – Бељаковце, проект вреден 50 милиони евра

Lider - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Денеска беше поставен камен-темелникот на правата фаза од ...

Започна реконструкцијата на Коридор 8

Нетпрес - 02.03.2014

Конечно започна реализацијата на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“, инвестиција вредна преку 50 милиони евра Железничката делница од Куманово до Бељаковце е со ...

Почна реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Утрински - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Денеска беше поставен камен-темелникот на правата фаза од ...

Почна изградбата на пругата до Бугарија, најголема инвестиција во железницата

Вечер Прес - 02.03.2014

Дводеценискиот проект стана реалност Проектот предвидува целосна реконструкција на постојната пруга во должина од околу 31 километар, изградба на три железнички станици, шест стојалишта, повеќе ...

Почна реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Порта 3 - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Денеска беше поставен камен-темелникот на правата фаза од ...

СДСМ: Ние ја изградивме пругата до Клечовце, ВМРО-ДПМНЕ ја уништи

+инфо - 02.03.2014

Пругата од Куманово до Клечовце беше целосно изградена кога на власт беше СДСМ. Денеска оваа пруга е уништена. ВМРО-ДПМНЕ не само што не изгради нова железничка линија туку не успеа да го сочува ниту ...

Почна реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

А1 On - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Денеска беше поставен камен-темелникот на правата фаза од ...

Означен почетокот на изградба на пруга кон Бугарија

Макфакс - 02.03.2014

Камен-темелникот на правата фаза од проектот Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“ поставен е свечено во неделата кај Клечовскиот мост, во околината на Кумановско.

Пругата кон Бугарија – конечно реалност или уште едно предизборно ветување?

Фактор - 02.03.2014

Цели 20 години се најавува изградбата на пругата кон соседна Бугарија. Еден од најскапите инфраструктурни проекти, чија вредност се проценува на речиси половина милијарда, започна да се реализира ...

Започна изградбата на железничката пруга Куманово-Бељаковце

Бизнис Инфо - 03.03.2014

Камен-темелникот на правата фаза од проектот Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце поставен е свечено во неделата кај Клечовскиот мост, во околината на Кумановско.

Почна реконструкција на пругата кон Бугарија

Дневник - 03.03.2014

По дваесет години застој, вчера и официјално започнаа активностите за реконструкција на пругата кон Бугарија. Реализацијата на проектот „Реконструкција на Kоридорот 8, делница Kуманово-Бељаковце“ ...

Почна реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Денешен - 03.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, почнаа активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Денеска беше поставен камен-темелникот на правата фаза од ...

Започнува доизградбата на пругата кон Бугарија

Локално - 02.03.2014

Денеска започнуваат работите на доизградбата на пругата кон соседна Бугарија, поточно на делницата Куманово-Бељаковце долж Коридорот 8. Реализацијата на овој проект, според проценките ќе чини околу ...

Ќе се реализира една од најголемите инвестиции во железницата во Македонија

Република - 02.03.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија, денеска ќе присуствува на свеченоста по повод започнувањето на работите на реализација на железничкиот проект за реконструкција на Коридорот 8 на ...

Почнува реализацијата на една од најголемите инвестиции во патната мрежа

МРТ - 02.03.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија во 13:30 часот, ќе присуствува на свеченоста по повод започнување на работите на реализација на железничкиот проект за реконструкција на Коридор 8 на ...

Почнува реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Алфа - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, денеска почнуваат активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Од Клечовскиот мост, Кумановско, денеска ...

Почнува реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Алсат-М - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, денеска почнуваат активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. На свеченоста по повод започнување на работите за ...

Стартува реконструкција на железничката пруга од Куманово до Бељаковце

Либертас - 02.03.2014

Денеска треба да стартува проектот за реконструкција на Коридорот 8 на железничката пруга на делницата Куманово-Бељаковце, со што Македонија железнички ќе се поврзе со Бугарија.

Стартува изградбата на пругата кон Бугарија

Тера - 02.03.2014

Железничкиот проект за реконструкција на Коридорот 8 на железничката пруга на делнaицата Куманово-Бељаковце, со што Македонија железнички ќе се поврзе со Бугарија, стартува во ...

Почнува изградбата на пругата кон Бугарија

Фактор - 02.03.2014

Попладнево ќе започнат работите на изградбата на пругата кон соседна Бугарија, поточно на делницата Куманово-Бељаковце долж Коридорот 8. На стартот на работите е најавено дека ќе присуствува ...

Почнува изградбата на пругата која преку Деве Баир ќе ја поврзе Македонија со Бугарија

МКД - 02.03.2014

Изградбата на пругата на релација Куманово – Бељаковце почнува денеска, а предвидено е свечено да биде одбележана и со присуство на премиерот Никола Груевски.

Реконструкција на пругата Куманово-Бељаковце

Телеграф - 02.03.2014

Железничката делница од Куманово до Бељаковце е со должина од 30,8 километри и претставува прва од вкупно трите делници на пругата од меѓународниот железнички Коридор 8 Од Клечовскиот мост, ...

Груевски денеска со набиена агенда

Press24 - 02.03.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ќе присуствува на свеченоста по повод започнување на работите на реализација на железничкиот проект за реконструкција на Коридорот 8 на делницата Куманово-Бељаковце.

Започнува со изградба железничката делница Куманово-Бељаковце

Sky - 02.03.2014

Денеска започнуваат активностите кај Клечовскиот мост во кумановско, за реализирање на проектот „Реконструкција на коридор 8“, делница Куманово-Бељаковце.

Почнува реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

А1 On - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, денеска почнуваат активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Железничката делница од Куманово до Бељаковце е ...

Почнува реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Вечер Прес - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, денеска почнуваат активностите за реализирање на проектот Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце. Железничката делница од Куманово до Бељаковце е со ...

Почнува реализaција на проектот „Реконструкција на Коридор 8“

Република - 02.03.2014

Денеска почнуваат активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8“, делница Куманово-Бељаковце, од Клечовскиот мост, Кумановско. Железничката делница од Куманово до Бељаковце е ...

Почнува реализацијата на една од најголемите инвестиции во Македонија- пругата кон Бугарија

Нетпрес - 02.03.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија во 13:30 часот, ќе присуствува на свеченоста по повод започнување на работите на реализација на железничкиот проект за реконструкција на Коридор 8 на ...

Почнува реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Канал5 - 02.03.2014

Железничката делница од Куманово до Бељаковце е со должина од 30,8 километри и претставува прва од вкупно трите делници на пругата од меѓународниот железнички Коридор 8, која треба да ја поврзува ...

Почнува реконструкцијата на пругата Куманово-Бељаковце

Сител - 02.03.2014

Од Клечовскиот мост, Кумановско, денеска почнуваат активностите за реализирање на проектот „Реконструкција на Коридор 8, делница Куманово-Бељаковце“. Железничката делница од Куманово до Бељаковце е ...

Почнува реализацијата на една од најголемите инвестиции од независноста на Македонија

Курир - 02.03.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија во 13:30 часот, ќе присуствува на свеченоста по повод започнување на работите на реализација на железничкиот проект за реконструкција на Коридор 8 на ...

Стартува изградбата на пругата кон Бугарија

Макфакс - 02.03.2014

Железничкиот проект за реконструкција на Коридорот 8 на железничката пруга на делницата Куманово-Бељаковце, со што Македонија железнички ќе се поврзе со Бугарија, стартува во недела.

Почнува изградбата на пругата кон Бугарија

Економски - 02.03.2014

Претседателот на Владата на Република Македонија во 13:30 часот, ќе присуствува на свеченоста по повод започнување на работите на реализација на железничкиот проект за реконструкција на Коридор 8 на ...