TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАПАДНЕ ЛИ ИЗРАЕЛ, АМЕРИКАНСКИТЕ БАЗИ ЌЕ СТАНАТ ЦЕЛИ НА ИРАН Иранскиот амбасадор во Белград вели дека Израелците ...

+инфо - 17.04.2024

Амбасадорот на Иран во Белград, Рашид Хасанпур Баеи, не ја исклучува можноста Израел во иднина да одговори на иранските напади. Амбасадорот на Иран во Белград, Рашид Хасанпур Баеи, го кажа своето мислење за конфликтот меѓу Израел и Иран по ...

Израел ќе се брани, вели Нетанјаху, додека Западот повикува на воздржаност

CivilMedia

Зад затворени врати: САД му пристапиле на Иран, барајќи дозвола за Израел да изврши „симболичен удар за зачувување на лицето“ како одмазда за нападот – Техеран „целосно го отфрлил“ предлогот, предупредувајќи на одговор на секаква агресија

Lider

Иран е на чекор од производството на нуклеарно оружје?

Кумановски м.

ИДФ најави дека ќе возврати на нападот на Иран, светот повикува на воздржаност

Кумановски м.

„ДОЗВОЛЕТЕ ГО НАПАДОТ, СИМБОЛИЧЕН Е!“ Американците го молеле Иран, а Израел сам ќе одлучи?!

+инфо

САД побарале од Техеран да дозволи „симболичен напад“ на Израел на иранска територија, Иран одбил

МКД

Нова ТВ Глас на Америка Нетпрес Рацин Слободен Печат Н.Македонија Фактор Глас на Америка

Комплексот „пајажина“ и дебаклот на Израелците: Мистериозни изјави од Иран, по ветувањето доаѓа во прст во око и ...

Точка - 17.04.2024

Претседателот на Иран Ебрахим Раиси денеска изјави дека операцијата „Искрено ветување“, нападот на Исламската република на Израел, го разбила митот за непобедливоста на израелскиот режим и докажала дека нивната моќ е како пајажина.

Заврши ерата на „удри и бегај“, одбраната им е послаба од пајажина! Страшна закана на иранскиот генерал: „Дефинираме нови правила“

Точка

Возвратниот напад покажа дека израелската одбрана е послаба од пајажина, порача иранскиот генерал Хејдари

Н.Македонија

Хејдари: Нападот на Иран го скрши табуто за Израел и покажа дека одбраната им е послаба од пајажина

365

Хејдари: Возвратниот напад врз Израел покажа колку им е слаба одбраната

MakPress

Нападот на Иран го скрши табуто за Израел и покажа дека одбраната им е послаба од пајажина

Пулс24

Челниците на ЕУ на првиот ден од самитот за надворешна политика и продолжување на санкциите кон Иран

Нетпрес - 17.04.2024

Челниците на земјите-членки на Европската унија се собраа во средата во Брисел на дводневниот вонреден самит на кој ќе разговараат за актуелните надворешнополитички прашања, како и за единствениот пазар и конкурентноста на европската економија.

САД го молат Иран да му дозволи на Израел „симболично да го нападне“ за да си го спаси образот

Вечер Прес

Иран: Дури и најмала инвазија од страна на Израел би предизвикала голем и остар одговор

Кумановски м.

Европскиот гас поскапува откако Израел вети одговор на нападот од Иран

ТВ21

Борел: Западот не може да ѝ помогне на Украина со дронови како што тоа го стори со Израел

Пулс24

Воени експерти: Иран ќе научи од својот неуспешен напад врз Израел и ќе работи да го направи својот следен голем напад поразорен

Слободен Печат

Извештај: Заливските земји, вклучително и Саудиска Арабија, обезбедија разузнавачки информации за нападот во Иран

Слободен Печат

Слободен Печат Независен Рацин Глас на Америка МКД Н.Македонија Фактор А1 On

Шестмина Израелци повредени во ракетен напад од Либан

Кумановски м. - 17.04.2024

Најмалку шест Израелци се повредени во ракетен напад од Либан во средата, јавуваат израелските медиуми, пренесува Анадолија. Нападот се случил во северниот израелски пограничен град Араб ал-Арамше, објави „Тајмс оф Израел“.

Хезболах: Нападнавме израелска воена база како одговор за смртта на неколку нејзини борци

Слободен Печат

Хезболах тврди дека нападнале израелска воена база како одговор за смртта на неколку нејзини борци

MakPress

Претседателот на Иран му се јави на Путин

МКД - 17.04.2024

Иранскиот претседател Ибрахим Раиси телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, соопшти Кремљ. Фото: ЕПА Двајцата претседатели детално разговарале за ситуацијата на Блискиот Исток, по израелскиот напад и одговорот на Иран.

Путин разговараше со иранскиот претседател Раиси по нападот на Техеран врз Израел – повик од Кремљ за воздржаност од сите страни за да се спречи понатамошна ескалација

Lider

Путин ги повика сите страни на Блискиот Исток да се воздржат од нови судири кои би имале катастрофални последици

360 степени

Путин го повика Блискиот Исток да се воздржи од нови конфликти

Р.С.Европа

Путин разговараше со иранскиот претседател

Макфакс

Путин и Раиси разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток

Бизнис Вести

Путин разговараше со иранскиот претседател

Опсервер

Точка Канал5 Република 365 MakPress Пулс24

Камерон и Бербок го повикаа Израел на воздржаност

Бизнис Вести - 17.04.2024

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон и германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска во Ерусалим се сретнаа со израелските лидери за да изразат солидарност по иранскиот напад и да повикаат на одмерен одговор ...

Камерон и Бербок го повикаа Израел на воздржаност

Рацин

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Макфакс

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Опсервер

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Точка

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

24Инфо

Камерон и Бербок го повикаа Израел на воздржаност

Канал5

Нетпрес Centar MakPress

Израел најавува одговор кон Иран, сојузниците апелираат на воздржаност

Канал5 - 16.04.2024

Израел бара санкции за иранската ракетна програма, Иран возврати со нова закана дека секоја акција против иранските интереси ќе наиден на голем и болен одговор. И покрај апелите на сојузниците за воздржаност на Израел, високи воени лица најавуваат ...

Гроси: Загрижен сум дека Израел би можел да гаѓа ирански нуклеарни објекти

МКД

Гроси е загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

360 степени

Шефот на МААЕ загрижен поради можeн напад на Израел врз иранските нуклеарни постројки

Нетпрес

Дали Иран и Израел имаат нуклеарно оружје?

Скопје1

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

Бизнис Вести

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

24 Вести

Телма Слободен Печат Независен Н.Македонија Курир 24Инфо Frontline Бриф

Израелците најавија одговор кон Иран, официјален Техеран со порака – „да не сте помислиле“

Телма - 16.04.2024

Иран ќе се соочи со последици по саботниот воздушен напад, предупреди началникот на израелската војска. Генерал полковник Херзи Халеви порача дека неговата земја прави внимателна проценка на ситуацијата и соодветно ќе одбере момент за одмазда.

Иранскиот претседател му се заканува на Израел со „остра реакција“ дури и за „најмала акција“

Deutsche Welle

Претседателот на Иран: Ќе возвратиме жестоко на секоја акција против нашите интереси

Глас на Америка

Иран се закани дека каква било акција против него ќе наиде на сериозен одговор

Бизнис Вести

„Иран ќе добие одговор, но ќе видиме кога и како“

Локално

Иран се закани дека каква било акција против него ќе наиде на сериозен одговор

Сител

Иран се закани дека каква било акција против него ќе наиде на сериозен одговор

Н.Македонија

+инфо Телма CivilMedia Нетпрес Канал5 Zoom MakPress

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: група од најбруталните терористи подготвени да ...

Макфакс - 16.04.2024

Иранскиот напад врз Израел го отвори патот за нова ескалација на Блискиот Исток. Директен конфликт меѓу овие две земји ќе го доведе регионот во голема војна без преседан, предупредуваат експертите, а особена опасност доаѓа од милитантните формации ...

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Опсервер

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: Група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Кајгана

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: Група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Точка

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

MTM

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Слободен Печат - 16.04.2024

Иранските државни медиуми објавија детали за оружјето користено во нападот без преседан врз Израел за време на викендот меѓу кои и проектили со голем дострел способни да прелетаат речиси 2.000 километри – двојно повеќе од растојанието потребно за да ...

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Бизнис Вести

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Либертас

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Независен

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Курир

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Бриф

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Сител

24 Вести 24Инфо Канал5 MakPress

Убиен командант на Хезболах

Локално - 16.04.2024

Командантот на крајбрежниот сектор на Хезболах е убиен во израелски напад, соопштија израелските одбранбени сили. Се вели дека еден од нивните авиони го „погодил и елиминирал“ Исмаил Јусаф Баз во областа Аин Ебел во Либан, пренесува Sky News.

Командант на Хесболах е убиен во израелески напад во Либан

Канал5

Убиен командант на Хезболах во израелски напад врз Либан

А1 On