TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од понеделник и во Македонија лицата над 60 години ќе можат да примат трета доза од вакцините против Ковид-19

Таратур - 24.09.2021

Трета доза вакцинација за сите лица кои се над 60 години, а кои пред шест месеци ја примиле втората доза, препорача Комитетот за имунизација. Трета доза се препорачува и за здравствените работници без разлика на нивната возраст кои работат во ковид ...

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

Бизнис Вести

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

Нова ТВ

Брзи антигенски тестови за учениците, трета доза вакцина против ковид-19 од понеделник

Слободен Печат

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

Курир

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

Пулс24

Трета доза вакцина против Ковид-19 од понеделник, брзи антигенски тестови за учениците

24Инфо

Lider Опсервер Frontline Скопје инфо 360 степени Кајгана Сител 24 Вести

Од октомври скрининг во училиштата со брзи тестови

24 Вести - 23.09.2021

Брзи антиген тестови ќе се прават на учениците од основните и средните училишта почнувајќи од октомври. Трансмисијата на вирусот во училиштата е многу мала, но децата сепак многу често се асимптоматски преносители сметаат здравствените власти, па ...

Се најавува скрининг во училишта – учениците ќе се тестираат за ковид-19 со брзи тетсови

Канал5

Царовска вели нема внатрешна трансмисија на вирусот во училиштата, Филипче вели „има мала“

МКД

Со брзи ковид тестови ќе се прави скрининг на основците и средношколците

Телма

Учениците ќе се тестираат со брзи антигенски тестови: Скрининг во училиштата ширум државава

ММС

Скрининг во училиштата ширум државава – учениците ќе се тестираат со брзи антигенски тестови

Нетпрес

Учениците ќе се тестираат со брзи антигенски тестови, бидејќи се асимптоматски носители на вирусот, најави Филипче

еМагазин

Независен Вечер Прес Бизнис Вести Centar Кумановски м. Факултети Фактор Мета

Филипче најави скрининг во училиштата со брзи тестови

360 степени - 23.09.2021

Покрај скринингот во училиштата, министерот најави и анализа во однос на високата смртност од ковид-19 во земјава. Оваа анализа, вели тој, ќе одземе повеќе време, но детално ќе се анализира здравствената состојба затоа што 73 отсто од починатите ...

Ќе се прави скрининг на здравствената состојба на населението, вели Филипче

Сител

Најмалку две хронични болести имале 73% од починатите од Ковид-19

Скопје инфо

Најмалку две хронични болести имале 73% од починатите од Ковид-19

Фокус

Филипче: Повеќето од починатите од Ковид 19 имале најмалку 2 хроночни болести

Press24

Најмалку две хронични болести имале 73 проценти од починатите од Ковид-19, ќе се прави скрининг на здравствената состојба на населението, вели Филипче

ТВ21

Филипче: Најмалку две хронични болести имале 73 проценти од починатите од Ковид-19

Канал5

24Инфо Frontline Опсервер Нетпрес Независен Вечер Прес MakPress Gostivarpress.mk