TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина лансираше робот на Месечината, примероци од камења и земја ќе донесе за испитување

ТВ21 - 09.12.2018

Кина ја почна првата мисија за слетување на роботско летало на далечната страна на Месечината.статичкиот лендер и ровер Чанг’e-4 ќе слета на кратерот Вон Карман, кој се наоѓа на страната на Месечината што никогаш не е свртена кон Земјата.Леталото ...

Русија ја освојува Месечината до 2026 година? (видео)

Канал5 - 09.12.2018

Вселенскиот брод „Федерација“, летало без посада, би можела за прв пат да ја обиколи Месечината во 2026 година, соопшти руската државна вселенска агенција „Роскосмос“. „Само пет години подоцна, на почетокот на 2030-тата, леталото би можела на ...

Како полната месечина влијае на луѓето?

Кајгана - 09.12.2018

Гравитацијата на Месечината во нејзините различни мени во голема мера влијае на здрвјето на луѓето. Ова посебно се однесува на луѓето со проблеми со бубрезите кај кои се покажао дека интензитетот на болката поради активноста на камењата бил ...

Кинезите ја освојуваат темната страна на Месечината – со компири

Иновативност - 09.12.2018

Додека сите очи беа свртени на Марс и сондата InSight, во Кина се подготвуваше мисијата Chang’e-4, со која Кинезите планираат да испратат летало и вселенско возило на темната страна од Месечината.

Какви звуци има на Марс?

Кајгана - 09.12.2018

Сондата InSight која од минатата недела се наоѓа на површината на Марс, сними звуци на марсовски ветер и татнежи со ниска фрекфенција. Центарот за развој на НАСА завчера ја објави снимката.

Што се слуша на Марс? Сосема е различно од она што го слушаме на Земјата

Факултети - 09.12.2018

Сондата „Инсајт“ која од минатата недела се наоѓа на површината на Марс, ги сними звуците на ветерот на Марс. Снимките беа објавени вчера од центарот за развој на НАСА. Се проценува дека ветрот бил со бризна од 16 до 24 километри на час, а ...

(Видео) Прв пат снимен звукот на планетата Марс

еМагазин - 09.12.2018

Прв пат во историјата луѓето имаат можност да го чујат звукот на планетата Марс. Сондата „Инсајт“ која од минатата недела се наоѓа на површината на црвената планета, ги сними звуците на ветерот на Марс.

Како звучи Марс?

Емитер - 08.12.2018

Ви текнува на следната философска дилема: Кога дрвото паѓа во шумата, дали звукот што ќе го направи при падот навистина постои ако нема никој да го слушне? Ако ја следиме оваа логика тогаш редно е да се запрашаме и дали ветрот и сеизмичката ...

ВИДЕО: НАСА објави снимка – слушнете како звучи Марс!

Иновативност - 08.12.2018

По фотографиите од површината на Марс, каде што пред десетина дена успешно слета сондата InSight, НАСА ја објави и првата аудиоснимка од Црвената планета. На снимката може да се слушнат ветриштата од Марс.

Кина лансираше робот на Месечината, примероци од камења и земја ќе донесе за испитување

4NEWS - 09.12.2018

Кина ја почна првата мисија за слетување на роботско летало на далечната страна на Месечината.статичкиот лендер и ровер Чанг’e-4 ќе слета на кратерот Вон Карман, кој се наоѓа на страната на Месечината што никогаш не е свртена кон Земјата.Леталото ...

Кина лансираше летало на далечната страна од Месечината (ВИДЕО)

МКД - 08.12.2018

Кина ја почна првата мисија за слетување на роботско летало на далечната страна на Месечината, објавија вчера кинеските медиуми. Статичкиот лендер и ровер Чанг'e-4 ќе слета на кратерот Вон Карман, кој се наоѓа на страната на Месечината што никогаш ...

(ВИДЕО) ЗВУЦИ ОД МАРС: Робот испрати видео а слушнете што сними

Фактор - 08.12.2018

НАСА ги распространи првите доловени звуци од Марс за човечкото уво. Тие се снимени на површината на црвената планета. Слушнете што роботот на Insight испратил во видеото. Имено, звукот е променет од научниците за да можеме да го доловиме.

Нов успех на мисијата „Инсајт“ – за првпат снимен звук на Марс

Сакам да кажам - 08.12.2018

Звукот на ветерот на Марс за првпат беше снимен откако модулот „Инсајт“ се спушти на негова површина пред десетина дена, што научниците го опишаа кон непланирана добивка. НАСА објави дека „Инсајт“ успеал да собере длабок нискофреквентен звук во ...

(Видео/аудио) НАСА ги сними првите звуци на Марс

Макфакс - 08.12.2018

Сондата „Инсајт“ која од минатата недела се наоѓа на Марс ги сними првите звуци од ветерот на Црвената планета. Аудио снимката ја објави Центарот за развој на НАСА. Се проценува дека ветерот бил со брзина од 16 до 24 километри на час, а научниците ...

Објавени првите звуци од Марс(видео)

Денар - 08.12.2018

Сондата InSight, која од минатата недела се наоѓа на Марс, сними звуци од ветерот на Марс со ниска фреквенција. Видеото беше објавено вчера од страна на Центарот за развој на НАСА. Се проценува дека брзината на ветерот била од 16 до 24 километри на ...

Кина праќа сонда на темната страна на Месечината

Канал5 - 07.12.2018

Кина подготвува револуционерна мисија на испраќање вселенска сонда на неистражената и најдалечната страна на Месечината, на тој начин покажувајќи ја се поголемата амбиција да се наметне како сила пред Русија, САД и ЕУ.

Стигнаа новите фотографии од Марс- сондата InSight работи (ФОТО)

Канал5 - 07.12.2018

Сондата InSight, која успешно слета на Марс прати нови фотографии од Црвената планета. Откако на 26 ноември го допре Марс , сондата испрати неколку фотографии. Но, на нов не се гледаше јасно површината на Марс и работењето на сондата.

Како полната месечина влијае на луѓето?

Курир - 09.12.2018

Гравитацијата на Месечината во нејзините различни мени во голема мера влијае на здрвјето на луѓето. Ова посебно се однесува на луѓето со проблеми со бубрезите кај кои се покажао дека интензитетот на болката поради активноста на камењата бил ...

Кина испрати вселенско летало на задната страна на месечината

MTM - 07.12.2018

Кина лансираше вселенско летало на задната страна на месечината, објави информативниот портал Сина. Ова е една од најамбициозните кинески вселенски мисии. Никогаш порано вселенско летало не слетало на спротивната страна на Месечината, што во голема ...

(ВИДЕО) НАСА СНИМИ ЗВУЦИ ОД МАРС: Еве како изгледа и какви звуци има на МАРС

MTM - 08.12.2018

НАСА објави видео на кое може да се слушнат звуци од Марс. Д-р Давор Манце од Сплит, кој е дел од тимот задолжен за електрониката на InSight, во разговор за Zimo изјави дека на локацијата каде што се наоѓа сондата моментално е зима и има многу ...

Звуци од Марс: Робот испрати видео а слушнете што сними (ВИДЕО)

Вечер - 08.12.2018

НАСА ги распространи првите доловени звуци од Марс за човечкото уво. Тие се снимени на површината на црвената планета. Слушнете што роботот на Insight испратил во видеото. Имено, звукот е променет од научниците за да можеме да го доловиме.

NASA ги сними првите звуци на Марс (ВИДЕО/АУДИО)

USB - 08.12.2018

Сондата „Инсајт“ која од минатата недела се наоѓа на Марс ги сними првите звуци од ветерот на Црвената планета. Аудио снимката ја објави Центарот за развој на NASA. Се проценува дека ветерот бил со брзина од 16 до 24 километри на час, а научниците ...

Објавени првите звуци од Марс

Р.С.Европа - 08.12.2018

Сондата на Инсајд ( InSight), која од минатата недела се наоѓа на Марс, сними звуци од ветерот на Марс, со ниска фреквенција. Видеото беше објавено вчера од страна на Центарот за развој на НАСА.

Како полната месечина влијае на луѓето?

Сител - 09.12.2018

Гравитацијата на Месечината во нејзините различни мени во голема мера влијае на здрвјето на луѓето. Ова посебно се однесува на луѓето со проблеми со бубрезите кај кои се покажао дека интензитетот на болката поради активноста на камењата бил ...

Еве како звучи Марс ВИДЕО

+инфо - 08.12.2018

НАСА ги распространи првите доловени звуци од Марс за човечкото уво. Тие се снимени на површината на црвената планета. Слушнете што роботот на Insight испратил во видеото. Звукот е променет од научниците за да можеме да го доловиме.

НАСА ги сними првите звуци на Марс

Точка - 08.12.2018

Сондата „Инсајт“ која од минатата недела се наоѓа на Марс ги сними првите звуци од ветерот на Црвената планета. Аудио снимката ја објави Центарот за развој на НАСА. Се проценува дека ветерот бил со брзина од 16 до 24 километри на час, а научниците ...

Објавени првите звуци од Марс (видео)

Канал5 - 08.12.2018

Сондата на Инсајд, која од минатата недела се наоѓа на Марс, сними звуци од ветерот на Марс, со ниска фреквенција. Видеото беше објавено вчера од страна на центарот за развој на НАСА. Се проценува дека брзината на ветерот била од 16 до 24 километри ...