TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп најави активирање на војската за контрола на протестите

Нетпрес - 31.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во саботата дека властите на сојузните држави и градови мора да бидат многу построги во справувањето на протестите против полицијата или ќе се вклучи сојузната влада, со можна употреба на војската и ...

Ајакс со прекрасен потег им покажа на САД како да кажат „Не на расизмот““

Слободен Печат - 30.05.2020

Во центарот на светската јавност покрај пандемијата на коронавирусот е убиството на Џорџ Флојд од страна на полицаец во Минеаполис по што низ САД започнаа големи протести поради бруталноста на полицијата.

Трамп бесен: „Демонстрантите да не се осмелат да влезат во Белата куќа!“

Точка - 30.05.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека демонстрантите кои протестираат поради смртта на Афроамериканецот за време на полициското приведување, би можеле да бидат дочекани со 'најлутите кучиња и најопасното оружје кои некогаш сум ...

Трамп им се закани на демонстрантите: Би можеле да ве дочекаат најопасните кучиња и оружје

МКД - 30.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денес им порача на демонстрантите дека би можеле да бидат „дочекани со најопасните кучиња и најопасното оружје“ ако ја преминат оградата на Белата куќа.

АНАЛИЗА: Демонстрантите кои бараа „правда“ за Флојд станаа хулигани кои ограбуваат продавници и шират насилство

А1 On - 30.05.2020

Помина речиси една недела од трагичната смрт на Американецот Џорџ Флојд, чесен и вреден човек кој имал многу пријатели и бил сакан во својата околина (од исказите на сведоците и неговите блиски што можеа да се слушнат во јавноста).

Обама: Ова не може да биде нормално во Америка во 2020

МКД - 30.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави дека ќе ја испрати Националната гарда да ја „заврши работата како што треба“ доколку „слабиот“ градоначалник на Минеаполис не успее да воспотави ред, и навести употтреба на смртоносна сила ...

Гнев и насилство во повеќе од 30 градови во САД, во протестите загинаа две лица (ВИДЕО)

МКД - 30.05.2020

Демонстранти денес низ САД се судрија со полицијата поради смртта на црнецот во Минеаполис кој се задуши под смртоносното клечење на белиот полицаец. Гувернерот на Минесота кажа дека трагичната смрт на Џорџ Флојд се претворила во „разуздано ...

Бијонсе: Згрозена сум од расизмот во Америка

Локално - 30.05.2020

Бијонсе е „скршена и згрозена“ од расизмот во Америка. Музичката дива зборуваше на Инстаграм за убиството на Џорџ Флојд, што го шокираше светот и ги повика нејзините фанови да се борат за правда. „Ние сакаме правда за Џорџ Флојд.

Минесота ја мобилизираше Националната гарда за првпат од Втората светска војна за да се справи со насилните протести

Сакам да кажам - 30.05.2020

За првпат од Втората светска војна, Минесота ја мобилизираше Националната гарда со цел да се поврати ред во оваа американска сојузна држава по неколкудневните насилни протести исполнети со вандализам, палежи и грабежи.

НФЛ играч помина повеќе време во затвор за убиство на куче отколку сите полицајци кои убија дури 493 Афроамериканци

Слободен Печат - 30.05.2020

САД е на нозе поради убиството на Џорџ Флојд од страна на полицаец во Минеаполис. НБА ѕвездата Ајзеа Томас остана во шок кога ги виде споредбите помеѓу случајот на поранешниот НФЛ играч Мајкл Вик и тоа што се случува на улиците низ САД.

Во Детроит убиен 19- годишен демонстрант

Канал5 - 30.05.2020

19-годишно момче е убиено за време на протестите во Детроит организирани по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. За убиството е обвинет полициски службеник кој веќе е уапсен. Десетици илјади луѓе излегоа на улиците на многу американски градови, ...

Прва жртва на демонстрациите во САД, Трамп не знаел од каде потекнува спорната фраза

Телма - 30.05.2020

„Од пандемија на корона вирусот кон пандемијата на расизам и полициска бруталност врз црномурестото население“, вака аналитичарите ја оценуваат состојбата во САД по повеќе дневните протести поради насилната смрт на Џорџ Флојд во Минеаполис.

Ѕвезда на Шалке носеше лента во чест на Џорџ Флојд, кој беше убиен во Минеаполис (ФОТО)

Sport 1 - 30.05.2020

Во Минеаполис, САД, веќе неколку дена се одржуваат насилни протести по смртта на афромамериканецот Џоррџ Флојд. Американската јавност е згрозена поради начинот на кој Флојд го загуби животот, по што требаше да биде рутинско приведување.

Поради немирите мобилизирана целата Национална гарда на Минесота

Опсервер - 30.05.2020

Минеаполис, 30 мај 2020 () – Гувернерот на Минесота, Тим Волц, денеска соопшти дека целосно ќе ја мобилизира Националната гарда и полицијата на таа американска држава со цел да ги смири граѓанските немири по неколкудневните протести поради убиството ...

Трамп: Демонстрантите да не се осмелуваат да се пробијат во Белата куќа

Локално - 30.05.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави денеска дека демонстрантите кои протестираат против смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд за време на полициско апсење, можат да бидат пречекани со „најжестоките кучиња и најопасното оружје што го видел ...

Неколку илјади војници од Националната гарда мобилизирани во САД по насилните протести (видео)

Опсервер - 30.05.2020

Минеаполис, 30 мај 2020 () – Неколку илјади војници на Националната гарда се мобилизирани денеска откако насилни протести предизвикани од смртта на невооружен црнец за време на апсење во Минеаполис избувнаа низ САД.

САД: Во Минеаполис се воведе полициски час, се протестираше и во други градови

360 степени - 30.05.2020

По неколку дена протести си насилство, грабежи и палење објекти, во Минеаполис, САД, синоќа се воведе полициски час од 20 до 6 часот. Исто ќе биде и во вечерва, а случен полициски час има и во соседниот град Сент Пол.

Кер против Трамп: Расисти не треба да се претседатели на САД

TopSport - 30.05.2020

Легендaрниот тренер на Голден Стејт вориорс, Стив Кер повторно влезе во напад на американскиот претседател, Доналд Трамп по убиството на Џорџ Флојд од страна на полицаец во Минеаполис и насилните протестите кои се раширија низ повеќе градови.

Сопругата на полицаецот кој го уби Флојд побара развод

Press24 - 30.05.2020

Кели Чаувин, сопруга на поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Чаувин поднесе барање за развод по 10 години брак. Во изјавата која ја пренесе нејзиниот адвокат, таа вели дека е шокирана од убиството на 46-годишниот Флојд кој загина во текот на ...

Хаос во Детроит: Непознат маж отвори оган кон демонстрантите, најмалку едно лице е убиено

Точка - 30.05.2020

Гневните протести се шират низ САД, а во се поголем број на градови ситуацијата наликува на Минеаполис каде што изби револтот против полициската бруталност. Според последните информации, ситуацијата е крајно тензична и во Детроит каде што за време ...

Насилни протести низ САД поради полициско расно убиство

Р.С.Европа - 30.05.2020

Протестите во Минеаполис поради смртта на невооружен црнец за време на негово апсење, се раширија низ Соединетите држави, откако кај луѓето беше предизвикан гнев за низата мртни случаи на невооружени Афроамериканци предизвикани од бели полициски ...

Еден убиен и двајца ранети полицајци во немирите поради смртта на Афроамериканецот Флојд

Локално - 30.05.2020

Најмалку 7.500 демонстранти учествувале во уличните немири во Оукланд, Калифорнија, при што еден полицаец е убиен, а друг е ранет во пукање минатата ноќ, јавува Си-Ен-Ен. Полицијата соопштила дека истрагата е во тек.

Полициски час во Минеаполис, Трамп планира да испрати војска во градот за да се спречат протестите

Канал5 - 30.05.2020

Пентагон планира да испрати воена полиција во Минеаполис за да се смират протестите во градот кои траат веќе четврта ноќ. Министерството за одбрана има наложило на единиците на воената полиција да се подготват за распоредување во Минеаполис, град во ...

Минеаполис не се смирува

Deutsche Welle - 30.05.2020

Четврта вечер по ред во американскиот град имаше, делумно насилни, протести поради убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд. За разлика од претходната вечер, немаше толку големи безредија.

Америка на раб на граѓанска војна, искршени прозорците на зградата на СНН

Канал5 - 30.05.2020

Граѓаните продолжија со протестите низ САД по убиството на Афроамериканецот Флојд за време на неодамнешната интервенција на полицијата во Минеаполис. Покрај првичните демонстрации на лутите граѓани во Минеаполис, Минесота, каде веќе е распоредена ...

Насилните протести против убиството на Џорџ Флојд се шират низ САД, Пентагон подготвен да ја прати војската на улиците

Сакам да кажам - 30.05.2020

Демонстрантите се судрија со полицијата во десетици градови низ САД, на протестите во врска со смртта на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд, кој почина во понеделникот во Минеаполис додека бил приведуван од полицијата.

Стив Кер контра Трамп: Расисти не смеат да бидат претседатели

Екипа - 30.05.2020

Убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд се уште ја бранува американската јавност, по бројните насилни протести низ неколку големи градови во САД. Полицаецот што го усмрти Флојд клечејќи му неколку минути на вратот беше уапсен, но тоа не ги смирува ...

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Опсервер - 30.05.2020

Оукланд, 30 мај 2020 () – Во уличните немири во кои во Оукланд во Калифорнија учествуваа најмалку 7.500 демонстранти, синоќа загина еден полицаец, а друг е повреден, јави Си-Ен-Ен. Локалната полиција соопшти дека во тек е истрага за престрелкат.

Поради ова цела Америка се крена на нозе: Му клечел на врат 8 минути, и тоа поради банкнота од 20 долари

Точка - 30.05.2020

Полицаецот Дерек Човин, кој во Минесота насилно го привел Афроамериканецот Џорџ Флојд, при што со колено му го притиснал вратот по што Фјолд набрзо починал, бил уапсен во петокот и обвинет за убиство.

Крв на протестите во САД: Загинаа полицаец и тинејџер (ВИДЕО)

Expres - 30.05.2020

Еден полицаец е убиен, а друг е повреден синоќа во уличните немири во Калифорнија синоќа, јави Си-ен-ен. Најмалку 7.500 демонстранти учествуваа во немирите предизвикани од насилната смрт на афроамериканецот Џорџ Флојд во понеделникот за време на ...

САД: Убиен маж од огнено оружје е прва жртва во протестите во Америка

Денешен - 30.05.2020

Еден маж е убиен од огнено оружје за време на синоќешниот протест во Детроит, одржан поради смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, соопшти локалната полиција. Портпаролката на полицијата на Детроит, Никол Кирквуд изјави дека синоќа, половина час пред ...

Хаос пред Белата куќа и судири со полицијата: Демонстрантите се обидоа да влезат во резиденцијата на Трамп

Точка - 30.05.2020

Белата куќа е ставена под клуч и големи мерки на заштита во петокот вечерта, поради огромниот број демонстранти кои излегле на улица поради неодамнешното убиство на Афроамериканецот Џорџ Флојд од Минеаполис.

Протести ширум САД: Блокирана Белата куќа, прва жртва на немирите во Детроит (видео)

Локално - 30.05.2020

Граѓаните продолжиле со протестите низ САД во врска со убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд за време на неодамнешната интервенција на полицијата во Минеаполис. 19-годишно момче загинало за време на протестот во Детроит.

Прва жртва на протестите во Америка

Локално - 30.05.2020

За време на протестот синоќа во Детроит, поради смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, млад човек беше застрелан од огнено оружје, објави полицијата на тој американски град. Портпаролката на полицијата во Детроит, Никол Кирквуд изјави дека синоќа, ...

Кауција од половина милион долари за полицаецот обвинет за убиството во Минеаполис

Локално - 30.05.2020

Судот во Хенепин, во сојузната држава Минесота, изрече кауција од половина милион долари за уапсениот полицаец обвинет за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд (46), објави порталот „Политико“.

09: Денеска ќе се одлучува за вонредната состојба, донесени протолоките за градинките, лекови без хартија и во ...

Frontline - 30.05.2020

Преглед на вести во 9 часот Советот за безбедност денеска напладне во претседателската вила Водно ќе одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. Полициски час во Минеаполис, не еден, тројца полицајци го приклештиле Џорџ Флојд.

Во Минеаполис воведен полициски час после деноноќија анархија, твит на Трамп сокриен поради „глорификација на ...

Опсервер - 30.05.2020

Вашингтон, 30 мај 2020 () – Во повеќе градови во САД синоќа се случија низа протести поради полициското насилство и смртта за време на задржување на Афроамериканецот Џорџ Лојд. во неделата во Минеаполис.

Полицаец со колено убива Афроамериканец, Минеаполис во хаос (ВИДЕО)

Expres - 30.05.2020

Полицаец во Минеаполис во сојузната држава Минесота пред очите на граѓани буквално со притисок на коленото го задушил Афроамериканецот Џорџ Флојд. Овој инцидент во кој и покрај предупредувањата на очевидците полицајците одземале живот на уапсен ...

Екипа на CNN уапсена “Во живо” во Минеаполис

Expres - 30.05.2020

Екипа на телевизијата CNN вчера била уапсена додека во живо известуваа за немирите во Минеаполис каде дојде до инциденти откако полицајци практично убија еден Афроамериканец при негово апсење.

НБА ѕвездата Стивен Џексон зборуваше на митингот во Минеаполис (видео)

Макфакс - 29.05.2020

Поранешниот НБА кошаркар Стивен Џексон беше еден од говорниците на протестот во петокот попладне во Минеаполис во чест на неговиот пријател, Џорџ Флојд, Афроамериканецот кој почина откако беше уапсен и полицаецот го задуши со неговото колено.

Починатиот црнец и полицаецот уапсен поради неговото убиство работеле во ист ноќен клуб

Макфакс - 29.05.2020

Џорџ Флојд, Афроамериканецот чија смрт во поднеделникот предизвика насилни протести низ САД, и Дерек Чавин, полицаецот уапсен за неговото убиство, работеле во ист ноќен клуб во близина на Минеаполис.

Меланија Трамп ги коментираше протестите во САД

МКД - 29.05.2020

Меланија Трамп повика на мирни протести во Минеаполис. Првата дама на Соединетите Американски Држави на Твитер испрати порака и со тоа за прв пат ги коментираше протестите кои се разгореа низ целата земја поради смртта на црнецот Џорџ Флојд при ...

Убиениот Афроамериканец и полицаецот кој го убил, работеле во ист ноќен клуб (ВИДЕО)

Канал5 - 29.05.2020

Афроамериканецот Џорџ Флојд , чија смрт поттикна насилни протести низ САД и Дерек Човин, полицаецот уапсен за убиството на Флојд, работеле во ист ноќен клуб во близина на Минеаполис. Ова за американските медиуми го потврди поранешниот сопственик на ...

Меланија за прв пат ги коментираше протестите во Америка

Макфакс - 29.05.2020

Првата дама на САД, Меланија Трамп преку социјалните мрежи повика на мирни протести во Минеаполис. Таа објавата ја сподели на „Твитер“, а со неа по прв пат ги коментираше протестите што избувнаа низ целата земја, разгорени од насилната смрт на ...

Уапсен е еден од четворицата полицајци , кои го апсеа Афроамериканецот во Минеаполис (ВИДЕО)

Канал5 - 29.05.2020

Еден од четворицата полицајци инволвирани во апсењето на Џорџ Флојд, кој го загуби животот , е уапасен. Дерек Чавин е уапсен денеска во Минесота, објави „Стар трибјун“, најголемиот весник на Минесота. Сè уште нема информации за што се товари.

Уапсен полицаецот кој го уби Флојд

Press24 - 29.05.2020

Уапсен е полицаецот кој му го притискаше вратот и го уби Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Чаувин е приведен во Минесота. Обвинет е за убиство од трет степен и убиство со предумисла, потврди обвинителот Мајк Фримен.

(Видео) Уапсен полицаец поради насилната смрт на Џорџ Флојд во Минеаполис

Макфакс - 29.05.2020

Еден од четворицата полицајци инволвирани во апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина во Минеаполис кратко време потоа, е уапсен. Дерек Чавин бил уапсен денеска во Минесота, објави „Стар трибјун“, најголемиот весник во оваа сојузна ...

Полицаецот што клечеше врз црнец е обвинет за убиство

МКД - 29.05.2020

Поранешниот полицаец во Минеаполис, кој беше снимен како со колено го гмечи вратот на Афроамериканецот Џорџ Флојд, е обвинет за убиство од трет степен и за убиство без умисла, им соопшти попладнево на новинарите обвинителот на областа Хенепин, Мајк ...

Уапсен полицаецот кој го уби Афроамериканецот Џорџ Флојд, што доведе до насилни протести во Минеаполис

Сакам да кажам - 29.05.2020

Еден од четворицата полицајци кои добија отказ по смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во американскиот град Минеаполис е уапсен денеска, објавија официјални лица. Дерек Човин е снимен како со колено го притиска вратот на 46-годишниот Флојд при ...