TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приштина провоцира: ,,Време е да се соединиме со Албанија!”

Во Центар - 27.11.2022

Претставникот на Демократската партија на Косово, Беким Хаџиу, предложи на заедничката седница на парламентите на Албанија и Косовските пратеници да гласаат за обединување во „Конфедерацијата на албанските држави“.

Никола на зедничката седница на албанските и косовските пратеници: Собирањето на сите Албанци во едно собрание некогаш изгледаше  како сон

Опсервер

Зошто Курти се согласи на компромис: Амбасадорот на САД имаше повеќе информации од мене

Во Центар

КУРТИ ВЕЛИ ДЕКА ЌЕ ИМА ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО НАПРОЛЕТ Српската листа му одговори, „часовникот чука единствено за формирање на ЗСО“

+инфо

Курти жали што Шпанија не го признава Косово: „Погрешно е да не споредувате со Каталонија“

Локално

Тирана: Албанија и Косово да ја споделат одговорноста за претворање на границите меѓу двете држави во формални

360 степени

Никола на заедничката седница на албанските и косовските пратеници: Собирањето на сите Албанци во едно собрание некогаш изгледаше како сон

А1 On

Денешен Р.С.Европа MakPress Република Вечер Прес Канал5 365 +инфо

Еди Рама: Косово нема долго да чека на конечно признавање

Макфакс - 27.11.2022

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на заедничката седница на парламентите на Албанија и Косово изјави дека конечното признавање на Косово ќе дојде и дека за тоа нема да чека долго. Рама рече дека верува оти Косово „ќе биде признаено во секој случај во ...

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

360 степени

Рама: Косово нема да чека долго на конечното признавање

Локално

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Опсервер

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

А1 On

Рама верува во брзо признавање на Косово

Слободен Печат

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Фокус

Независен Либертас Република Во Центар 24 Вести MTM Вечер Прес 24Инфо

Албанија и Косово на историска седница за 110-годишнината од независноста

Алсат-М - 27.11.2022

На 110-годишнината од прогласувањето на независноста Албанија и Косово ја одржаа првата заедничка собраниска седница. Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека правата на Албанците во целина сè повеќе се унапредуваат.

Во Тирана утре заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

А1 On

Во Тирана заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

MakPress

Во Тирана заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Сител

ДЕНЕСКА ВО ТИРАНА: Парламентите на Албанија и на Косово заедно заседаваат за 110-годишнината од независноста на Албанија

Денешен

Во Тирана утре заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Либертас

Во Тирана заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Во Центар

Пулс24 Вечер Прес Алсат-М Република Слободен Печат Опсервер ТВ21 4NEWS