TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од СЈО остана само зградата, обвинителите се враќаат во матичните обвинителства

Глас на Америка - 16.09.2019

СЈО остана без шеф, без обвинители, без предмети, без истраги. Судските процеси кои ги водеше СЈО се запрени додека републичкиот јавен обвинител не назначи кои обвинители треба да ги водат Десетмината обвинители од Специјалното јавно обвинителство ...

Јусуфи: Законот не е усвоен, значи нема кој да работи и кој да ги води предметите во рамките на СЈО

Press24 - 16.09.2019

Заменик претседателот на Советот за Јавни обвинители, Меџит Јусуфи во емисијата „10 минути“ на ТВ21 посочи дека нема кој да ги води предметите во рамките на СЈО. „Усвоениот закон тогаш, предвидуваше мандатот на СЈО да биде 5 години.

Три дилеми околу иднината и предметите на СЈО

IRL - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска одлучи да ги испрати обвинителите на СЈО назад во обвинителствата од коишто доаѓаат. Но кој ќе ги води предметите на овие обвинители и дали опцијата да им се вратат на обвинителите на СЈО е во игра, тие посочија ...

Тази доказ не е доказ

Нова ТВ - 16.09.2019

Пишува: Беса Арифи, вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа Јасно е како бел ден која е целта на овие намерни одолговлекувања на решавањето на статусот на сите предмети покренати во врска со нелегално прислушуваните разговори или ...

Јусуфи за ТВ21: Не е добро предметите од СЈО да ги преземе јавното обвинителство

ТВ21 - 16.09.2019

„Лично сметам дека воовој правец треба да се размислува за нов закон. Закон кој ќе ги опфати и предметите. Не е добро решение предметите да ги преземе главниот обвинител во рамки на ОЈО. Овде како докази ги имаме и бомбите.

Јусуфи за ТВ21: Законот не е усвоен, значи нема кој да работи и кој да ги води предметите во рамките на СЈО

ТВ21 - 16.09.2019

„Усвоениот закон тогаш, предвидуваше мандатот на СЈО да биде 5 години. Во овој случај кога обвинителот кој раководеше со СЈО е разрешен според член 9 став 4, значи дека и мандатот на другите обвинители не го надминува мандатот на обвинителот кој ...

СЈО и официјално згасна- неговите обвинители се враќаат во матичните Обвинителства

Алфа - 16.09.2019

СЈО замина во историјата. Сите обвинители од Специјалното обвинителство се враќаат во своите матични Обвинителства, додека нивната шефица Катица Јанева од овој понеделник е невработена, одлучи Советот на јавни обвинители.

Констатиран престанокот на мандатот на обвинителите во СЈО, се враќаат во матичните обвинителства

Канал5 - 16.09.2019

Обвинителите од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните обвинителства. Откако државното обвинителство ги презеде преметите од СЈО, Советот на Јавните обвинители денеска им го прекина мандатот на десетте обвинители од тимот на Катица ...

Обвинителите од СЈО и утре на работа на Рузвелтова

Телма - 16.09.2019

Не само што повеке не е специјална, Катица Јанева не може да се врати ниту во гевгелиското обвинителство. Откако советот ја разреши поради нестручно и несовесно работење таа повеќе не може да работи како обвинителка па советот на јавни обвинители го ...

Последниот ден на СЈО - политиката и го создаде и му пресуди

Канал5 - 16.09.2019

Почнаа амбициозно, со огромна меѓународна и домашна поддршка. СЈО го именуваа како бедемот на правната држава, а беше формирано како производ на политичката криза - со цел истражување и гонење на кривични дела кои произлегуваат од т.н. бомби.

На Стефанова и истекол мандатот во организиран, се враќа во Радовиш

Фокус - 16.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова, наместо да се врати во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, ќе биде вратена на работа во Обвинителството во Радовиш. Советот на јавните обвинители констатирал дека мандатот во организиран и ...

„СЈО ќе остане запаметено како Голи Оток на генералот Капичиќ кого го славеа како Катица пред два месеци„

Магазин - 16.09.2019

Да, се согласувам дека нема правда во обвинителствата и судовите но, дочекавме космичка правда пред свои очи, ако е тоа за некоја утеха. СЈО го избришаа од картата на постоење, а се што било во него, или со него е поврзано е фрлено на ѓубриште на ...

Обвинителите од СЈО ќе се вратат во матичните обвинителства

Р.С.Европа - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од СЈО, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева. Претседателот на Советот, Ацо Колевски, по седницата изјави дека досегашните ...

На Стефанова и истекол мандатот - Ќе се врати во Радовиш

Press24 - 16.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова, наместо да се врати во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, ќе биде вратена на работа во Обвинителството во Радовиш зошто мандатот и истекол.

Лиле Стефанова се враќа во Радовиш, кај Русковска ѝ истекол мандатот

+инфо - 16.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова, која во СЈО дојде од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, нема да се врати таму каде сега шефица е Вилма Русковска, туку во обвинителството во Радовиш, каде претходно работела.

Им престана мандатот на помошниците на Јанева, ќе бидат распределни во ОЈО од кои дошле

24Инфо - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска на вонредната седница, која беше продолжение на таа од саботата на која се одлучуваше за разрешувањето на Катица Јанева, донесе одлука за престанок на мандатот на обвинителите во Специјалното јавно обвинителство и ...

Застаруваат предметите на СЈО, Никола Груевски на чекор да се спаси за кинеските провизии во „Траекторија“

IRL - 16.09.2019

Ако до 10 октомври нема правосилна пресуда за Никола Груевски, тој ќе се спаси од затворска казна за случајот „Траекторија“ поради застареност. Адвокатите на обвинетите за ИРЛ велат дека шансите за пресуда се никакви, бидејќи за три недели ...

Прекинат мандатот на обвинителите во СЈО, Фетаи и Ристоска ќе работат во ОЈО Скопје

+инфо - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

ВИДЕО: Фатиме Фетаи во Скопско, Лиле Стефанова во Радовиш

А1 On - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во Специјалното јавно обвинителство на десетте помошници на Катица Јанева. Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во радовишкото јавно обвинителство.

Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во обвинителството во Радовиш, во обвинителството на Русковска и истекол мандатот

Либертас - 16.09.2019

Обвинителката Лиле Стефанова, која во СЈО дојде од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, нема да се врати таму, туку во обвинителството во Радовиш, каде претходно работела, беше одлучено на денешната седница на Советот на ...

Одложени судењата за „Транспортер“ и „Траекторија“

МКД - 16.09.2019

Судењата за предметите „Транспортер" и „Траекторија" на СЈО денеска беа одложени на барање на јавно обвинителство и на Специјалното јавно обвинителство. Треба да се биде донесена одлука кој ќе ги води овие предмети откако од СЈО беа предадени на ...

Фатиме Фетаи се враќа во скопското обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Н.Македонија - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во радовишкото јавно обвинителство.

Обвинителите на СЈО не знаат од кога ќе се вратат во матичните обвинителства

Слободен Печат - 16.09.2019

Ќе почекаат објава во „Службен весник“. Тоа може да биде и утре. Досегашните обвинители на Специјалното обвинителство немаат официјална информација од кога треба да се вратат во матичните обвинителстава. -Претпоставувам од утре.

Балада за едно обвинителство

Либертас - 16.09.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ѕвездан Георгиевски за Призма: Дали крајот вака мириса? – овој стих од еден македонски шлагер никако не ми избива од глава, додека ламентирам над судбината на Специјалното јавно обвинителство.

Прекинат мандатот: Стефанова ќе работи кај Русковска, Фетаи и Ристоска во ОЈО Скопје

+инфо - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Макфакс - 16.09.2019

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева. Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во радовишкото Јавно обвинителство.

Последниот ден на СЈО

Deutsche Welle - 16.09.2019

Ако Советот на јавни обвинители денеска го констатира престанокот на статусот на десетте помошници на разрешената специјална обвинителка Катица Јанева, тоа ќе биде конечен крај за СЈО. Власта денеска чека контра-предлог на оној што таа и го понудила ...

Обвинителите на СЈО се враќаат во своите матични обвинителства

AKO - 16.09.2019

На денешната седница на Совет на јавни обвинители, како што соопшти претседателот, Ацо Колевски, е донесена одлука за обвинителите на СЈО на кои им престана мандатот со загаснувањео на СЈО.

Обвинителите од СЈО се враќаат во матичните обвинителства

OhridNews - 16.09.2019

По разрешувањето на Катица Јанева, денес, Советот на јавни обвинители го констатира и прекинувањето на мандатот на обвинителите од СЈО. Како што изјави по денешната седница претседателот на Советот, Ацо Колевски, досегашните обвинители на СЈО треба ...

Прекинати мандатите на обвинителите на СЈО - Се враќаат во матичните обвинителства

Press24 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од СЈО, откако викендов едногласно беше разрешена Катица Јанева која е во притвор за „Рекет". Претседателот на Советот, Ацо Колевски, по седницата изјави ...

Милошевски: Најниската плата во СЈО 1.500 евра плус додатоци

24Инфо - 16.09.2019

Антонио Милошоски објави колкави биле примањата на луѓето од тимот на Јанева. 1. Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари (редовна плата + 35% повишица за вршење на јавно-обвинителска дејност + исплата ...

Советот на јавни обвинители денеска решава за статусот на обвинителите во СЈО

Канал5 - 16.09.2019

Судбината на обвинителите на Специјалното јавно обвинителство денеска е пред Советот на јавни обвинители, кој на седница треба да го регулира нивниот статус. Пред Советот на јавни обвинители е Михајло Видимлиски .

Милошоски: Помошниците на Јанева со плата од неколку илjади евра

Слободен Печат - 16.09.2019

Пратеникот Антонио Милошоски на социјалните мрежи објави колкави биле примањата на луѓето од тимот на Јанева. 1. Просечните месечни примања на вработените во СЈО со високо образование се 80.000 денари (редовна плата + 35% повишица за вршење на ...

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ ОТКРИВА кој ќе биде новиот финансиски спасител на СЈО

Слободен Печат - 16.09.2019

СЈО има обезбедено пари, односно Буџет за следните 365 дена. Чуварот на државниот трезор е единствената правна и најбрза опција да ги потпишува налозите за исплати. Владата на Република Македонија на некоја од следните седници ќе треба да и даде ...

Со измените од лидерската, Законот за ЈО пратен до ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 16.09.2019

Законот за јавно обвинителство, со вметнати измени кои произлегле од лидерската средба, од Министерството за правда е испратен до опозициската ВМРО-ДПМНЕ уште во петокот и сега власта чека повратен одговор, велат од ресорот на Рената Дескоска.

Балада за едно обвинителство

Призма - 16.09.2019

Дали крајот вака мириса? – овој стих од еден македонски шлагер никако не ми избива од глава, додека ламентирам над судбината на Специјалното јавно обвинителство. Не знам што сакал авторот да каже со него, ама знам дека (најавениот) крај на СЈО не ...

Фатиме Фетаи се враќа во скопското обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Точка - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Обвинителката Лиле Стефанова се враќа во радовишкото јавно обвинителство.

Стефанова во организиран, Фетаи, Ристоска, Бубевски, Пеливанов и Ајро во скопското обвинителство

Фокус - 16.09.2019

Денеска Советот на јавните обвинители треба да расправа за статусот на десетмината обвинители од СЈО, откако претходно републичкиот обвинител Љубомир Јовески ги презеде предметите од СЈО. Има две опции.

ВИДЕО: На сите обвинители од СЈО им престанува мандатот, се враќаат во матичните обвинителства

Либертас - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Обвинителката на СЈО Лиле Стефанова се враќа во Радовиш

Expres - 16.09.2019

Наместо да се врати во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, обвинителката Лиле Стефанова, ќе биде вратена на работа во Обвинителството во Радовиш. Ова од причини што Советот на јавните обвинители констатирал дека мандатот ...

Констатиран прекинот на мандатите на обвинителите на СЈО,се враќаат во матичните обвинителства

Вечер - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Констатиран прекинот на мандатите на обвинителите на СЈО, се враќаат во матичните обвинителства

Локално - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Oбвинителите на СЈО се враќаат во матичните обвинителства

Мета - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска на седница го констатираше прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Престанува мандатот на обвинителите на СЈО, Јовески може повторно да ги активира

Канал5 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во моментот е во притвор беше едногласно разрешена ...

Прекинати мандатите на обвинителите на СЈО, сите се враќаат во матичните обвинителства

ТВ21 - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство, откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица Јанева.

Кој каде се враќа: Лиле Стефанова во Обвинителството во Радовиш, Фатиме Фетаи и Ленче Ристоска во скопското

еМагазин - 16.09.2019

Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), откако викендов беше разрешена шефицата на СЈО, Катица Јанева , која е во притвор за случајот “Рекет“.

Замениците на Јанева официјално се разрешени од функции во СЈО

Слободен Печат - 16.09.2019

Тие според претседателот на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски се враќаат на старите работни места. Од денеска официјално на сите 12 обвинители од Специјалното јавно обвинителство им престанува работата во СЈО.

Одложени судењата за „Транспортер“ и „Траекторија“

Centar - 16.09.2019

Судењата за предметите „Транспортер“ и „Траекторија“ на СЈО денеска беа одложени по барање на Државното јавно обвинителство и на специјалното јавно обвинителство. Во „Траекторија“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот ...

На барање на ОЈО и СЈО одложени судењата за „Транспортер“ и „Траекторија“

еМагазин - 16.09.2019

Рочиштата за предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Транспортер“ и „Траекторија“ денеска беа одложени на барање на Основното јавно обвинителство и на СЈО. Во „Траекторија“ обвинети се поранешниот премиер, Никола Груевски, поранешниот ...

Катица остана без работа, еве каде се враќаат и останатите обвинители од СЈО

Магазин - 16.09.2019

Се чини полека завршува ,,сагата” со Специјалното Јавно Обвинителство, популарното СЈО. Обвинителката Лиле Стефанова, која во СЈО дојде од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, нема да се врати таму каде сега шефица е Вилма ...