TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николоски: Tројцата премиери со кои се сретнавме ни кажаа дека никој од власта не се јавил да помогнат со вакцини

Вечер - 22.01.2021

„На трите места каде што бевме ни одговорија дека ќе помогнат со вакцини но ни посочија дека ниту еден претставник од владата сепак ние сме опозиција не се јавил воопшто да побара ниту вакцини, ниту било каква друга помош“, нагласи потпретседателот ...

Кога ќе пристигнат вакцините против ковид-19 од Србија во Македонија?

Канал5

ВИДЕО: Катедралата во Солзбери, аеродромот во Берлин и џамија во Бирмингем сега се центри за вакцинација

А1 On

Савиќ: Според лабораторските истражувања,вакцините покажаа одлични активности

Канал5

Белграѓани во редови чекаа за вакцинација против коронавирусот

ММС

НФЛ покани 7.500 вакцинирани здравствени работници за претстојниот Супербол

Опсервер

Доктор Несторовиќ ве советува како да се зајакне имунитетот против коронавирусот и да нема несакани дејства од вакцинацијата

Во Центар

Р.С.Европа Слободен Печат Макфакс Независен Сител Канал5 Независен Во Центар

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Макфакс - 22.01.2021

Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија, напиша српскиот претседател Александар Вучиќ на Инстаграм. Како се наведува, тоа би овозможило сами да произведуваат доволно вакцини за српското население.

Вучиќ: Ќе се обидеме да изградиме фабрика за вакцини во Србија

Локално

Унгарија прва во ЕУ купи руски вакцини

Канал5

Ердоган: Турската вакцина ќе биде достапна во мај

Локално

Ердоган: Во Турција пристигнуваат 10 милиони дози кинеска вакцина

Макфакс

Први во Европската унија: Унгарија нарача две милиони дози од руската вакцина против коронавирусот!

Точка

Во населба близу до Москва живеат 150 научници со нивните семејства- покажаа како се прави и чува вакцината на Спутник (ВИДЕО)

Press24

Точка Руска реч Република Вечер Курир Вечер Антропол Мак. Весник

Во Албанија со првата доза вакцина ќе се дава и „ковид пасош“

Р.С.Европа - 22.01.2021

Албанската министерка за здравство Огерта Манастирлиу изјави дека лицата кои ќе бидат вакцинирани против ковид-19, ќе добијат документ издаден од владиниот портал е-Албанија, што може да послужи како „пасош за патување“ во странство.

Албанија ќе издава ковид-пасоши за граѓаните што ќе примат вакцина

360 степени

Граѓаните во Албанија ќе добијат „ковид пасош“ откако ќе ја примат првата доза од вакцината

А1 On

Европската Унија не воведува „ковид пасоши“, но се подготвува за дополнително засилување на мерките

Радио МОФ

Европска Унија нема да воведе „ковид пасош“ откако тоа го побараа Грција И Португалија

Сакам да кажам

Ковид-пасошите засега не водат никаде

Н.Македонија

ЕУ НЕ САКА ДА ИЗБРЗУВА СО КОВИД ПАСОШИ - отворено е прашањето дали се тие етички

Фактор

24Инфо Опсервер Независен ТВ21 Слободен Печат Либертас Кајгана

СЗО ќе ја разгледува опцијата за одобрување итна употреба на две кинески вакцини

ММС - 22.01.2021

Светската здравствена организација следната недела ќе ја разгледува можноста за одобрување итна употреба на две кинески вакцина против коронавирусот – соопшти помошничката на генералниот директор на СЗО, Марианџела Симао.

СЗО следната недела ќе разгледува одобрување на две кинески вакцини

24Инфо

100 милиони заразени со Ковид-19 до крајот на јануари

А1 On

СЗО – Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Независен

СЗО – Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Опсервер

СЗО: Бројот на лица заразени со Ковид-19 ќе достигне 100 милиони до крајот на јануари

Фокус

СЗО: Бројот на заразени до крај на јануари ќе достигне 100 милиони

Курир

24Инфо Сител Нетпрес Либертас +инфо Слободен Печат MakPress еМагазин

Коронавирус: Мнозинството смета дека владата не се справува добро со пандемијата, но не би се вакцинирале

Deutsche Welle - 22.01.2021

Голема поделеност во ставовите на испитаниците во однос на пандемијата на коронавирусот, вакцината и справувањето на властите со кризата, покажува анкета на Галуп Интернационал во Северна Македонија.

ИСТРАЖУВАЊЕ НА ГАЛУП И да има сигурна вакцина, 49% Македонци не би ја примиле

+инфо

Анкета на Галуп: Само 40 проценти од Македонците би се вакцинирале против Ковид-19

Локално

Анкета: Македонските граѓани поделени околу вакцинацијата против Ковид-19 и заканата од коронавирусот

Опсервер

Вакцинацијата против Ковид-19 ги подели македонските граѓани

ММС

Анкета: Македонските граѓани поделени околу вакцинацијата против Ковид-19

Канал5

Анкета: Македонските граѓани поделени околу вакцинацијата против Ковид-19 и заканата од коронавирусот

24Инфо

MakPress Скопје инфо Либертас Слободен Печат Денар МКД Frontline еМагазин

Филипче се заблагодари на Брнабиќ: Нашите лекари ќе се вакцинираат во Македонија

+инфо - 22.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче се заблагодари на понудата на премиерката на Србија Ана Брнабиќ, македонските лекари од ковид центрите да се вакцинираат во Србија. Филипче рече дека нашите лекари ќе се вакцинираат дома и дека според планот за ...

Филипче до Брнабиќ: Ви благодарам за поканата, но нашите доктори ќе ги вакцинираме во земјава

Локално

Брнабиќ: Македонија не може да почне со вакцинација, не ја регистрирале вакцината и немаат план за вакцинација

Курир

Тотално се неспособни: Власта не може да ги искористи вакцините од Србија бидејќи нема план за вакцинација

PressingTV

Брнабиќ: Ќе ѝ помогнеме на С. Македонија во регистрација на вакцината

Алсат-М

Брнабиќ: И понудивме на Македонија лекарите од „црвената“ зона да се вакцинираат во Србија

MakPress

Брнабиќ: Понудивме македонските лекари да се вакцинираат во Србија

Независен

24Инфо Канал5 24Инфо Press24 Опсервер Frontline ММС Нова ТВ

Унгарија купува „големи количества“ од вакцината Спутник V

МКД - 22.01.2021

Унгарската влада соопшти дека постигнала договор за набавка на „големи количества“ од руската вакцина Спутник V, која не ја помина проверката на Европската агенција за лекови (ЕМА). Министерот за надворешни работи Петер Сијарто го објави ...

Унгарија прва во ЕУ ја одобри вакцината Спутник V

МКД

Унгарија прелиминарно ги одобри вакцините на „Астра зенека“ и руската „спутник В“

Вечер

Унгарија прелиминарно ги одобри вакцините на „Астра зенека“ и руската „спутник В“

24Инфо

Унгарија ја одобри руската вакцина Спутник и ја лиценцираше вакцината на Астра Зенека

ТВ21

Унгарија ја одобри руската вакцина Спутник и ја лиценцираше вакцината на Астра Зенека

Република

Унгарија е првата членка на ЕУ која ја одобри руската вакцина „Спутник V“

Слободен Печат

Опсервер Либертас Независен Frontline Вечер Прес MakPress Press24 +инфо

Европските лидери расправаат за усогласеност на мерките против пандемијата

Канал5 - 21.01.2021

Европските лидери вечерва започнаа виртуелен самит за координација на мерките против пандемијата, вклучително забрзување на вакцинацијата, сертификати за заедничка вакцинација и ограничувања на патувањата.

Грција, Шпанија и Португалија главни во барањето да се воведе ковид пасош

Република

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

А1 On

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

MakPress

ЕУ денеска ќе расправа за воведување на сертификат за вакцинирање што ќе го олесни патувањето во Унијата

Курир

Шпанија и Португалија се приклучија во барањето за ковид пасош

+инфо

Шпанија и Португалија бараат ЕУ да овозможи сертификат за вакцинирање

Кајгана

24Инфо Frontline PressingTV Либертас 24Инфо Слободен Печат 24Инфо Опсервер

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против ...

Опсервер - 22.01.2021

– М инистерството за труд и социјална политика испратило барање до приватните и државните старски домови, како и до Специјалниот Заводот Демир Капија, Заводот за рехабилитација на деца и младинци, Заводот за заштита и рехабилитација – Банско, за ...

Се пребројуваат корисниците на старечки домови за вакцинација против Ковид-19

Независен

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против Ковид-19

Сител

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против Ковид-19

24Инфо

МТСП собира податоци за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради ковид вакцинација

MakPress

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби

Канал5

Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби заради планирање на вакцинација против Ковид-19

Либертас

Слободен Печат Нова ТВ

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Бизнис Вести - 22.01.2021

Речиси 2.000 дози од вакцината против коронавирус на „Модерна” се расипаа во болницата во Бостон, Масачусетс, затоа што чистач случајно го исклучил ладилникот во кој се чувале, објави денеска телевизијата Еј-Би-Си, повикувајќи се на претставникот на ...

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Слободен Печат

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

24Инфо

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Опсервер

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

MakPress

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Сител

Околу 2.000 дози од вакцината на „Модерна“ расипани поради исклучен ладилник

+инфо

Либертас

Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

24Инфо - 21.01.2021

Голем пожар избувна во индиската фабрика на Институтот за серум (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во светот, но пожарот нема да влијае на производството на вакцини за коронавирусот, пренесуваат индиските медиуми.

ВИДЕО: Пожар во фабриката која е најголем производител на вакцини во светот

Курир

Пожар го зафати најголемиот производител на вакцини во светот

+инфо

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Вечер

Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

Опсервер

Пожар во најголемиот производител на вакцини во светот

Нетпрес

Пожар во индиската фабрика на Институтот за серум, најголем производител на вакцини во светот

Либертас

А1 On Сител еМагазин Р.С.Европа Слободен Печат Курир MakPress Опсервер

Мицкоски: Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да ги применат

Press24 - 21.01.2021

Пред еден месец кога Бугарија соопшти дека ќе ни подари вакцини против корона, тоа го поздравив и прашав дали Владата има воопшто план? Денес го добивме одговорот декa нема, пишува на Фејсбук претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да ги применат

Нетпрес

Мицкоски за вакцините од Србија: Владата е толку неспособна што дури и подарени вакцини не може

Канал5

Мицкоски за вакцините од Србија: Владата е толку неспособна што дури и подарени вакцини не може да примени, немаат никаков план

24Инфо

Мицкоски: Толку се неспособни што дури и подарени вакцини не може да применат

А1 On

Мицкоски за вакцините од Србија: Владата е толку неспособна што дури и подарени вакцини не може да примени, немаат никаков план

Опсервер

Мицкоски: Толку се неспособни, па и подарени вакцини не можат да применат

+инфо

Сител PressingTV Макфакс MakPress Вечер 24 Вести Слободен Печат ТВ21

Куба со план годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

Бизнис Вести - 21.01.2021

Куба се надева дека годинава ќе произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирус и ќе ја вакцинира целата популација, најави директорот на институтот Финлеј, што управува со два од четирите проекти за вакцини во рамките на клиничките ...

„Собарана 2“: Доаѓа и кубанската вакцина

Република

Куба со план годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

А1 On

Куба планира годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина

Кајгана

Куба со план годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

Опсервер

Куба со план годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

24Инфо

Куба планира да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

Нетпрес

Слободен Печат Вечер Точка +инфо Н.Македонија MakPress Денешен MTM

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Опсервер - 21.01.2021

– Системот за дистрибуција на вакцини Ковакс планира да испорача 1,8 милијарди дози во посиромашните земји оваа година и очекува побогатите земји да ги исполнат своите обврски во втората половина на годината.

Оваа година „Ковакс“ ќе испорача 1.8 милијарди дози вакцини во 92 земји

+инфо

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Сител

Ковакс ќе испорача 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји во текот на годината

Вечер

Годинава со ковакс-системот ќе се испорачаат 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји

Република

Ковакс: Испорака на 1,8 милијарди вакцини за 92 земји во текот на годинава

Слободен Печат

Ковакс ќе испорача 1,8 милијарди вакцини во 92 посиромашни земји во текот на годината

24Инфо

Независен А1 On Либертас Точка Н.Македонија Макфакс MakPress

Научниците од Оксфорд подготвуваат вакцина против новите соеви на коронавирусот

Канал5 - 21.01.2021

Научниците од Универзитетот во Оксфорд се подготвуваат за брзо производство на нови верзии на нивната вакцина во борбата против заразните соеви на ковид-19 откриени во Велика Британија, Јужна Африка и Бразил, објави британскиот весник Телеграф.

Оксфорд ќе ја адаптира технологијата за производство на нови верзии на вакцината против коронавирус

Слободен Печат

Универзитетот во Оксфорд се подготвува за производство на нови верзии на вакцина

Курир

Оксфордскиот универзитет се подготвува за производство на нови верзии на вакцина

+инфо

Универзитет во Оксфорд: Ќе се адаптира технологијата за нови верзии на вакцината против коронавирус

Денешен

Оксфорд ќе ја адаптира технологијата за производство на нови верзии на вакцината против коронавирус

MakPress

Научниците од Оксфорд подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Вечер

Денар Канал5 Иновативност МКД USB Макфакс Либертас

Шварценегер се вакцинира пред камери: Дојди со мене ако сакаш да преживееш (ВИДЕО)

Канал5 - 21.01.2021

Арнолд Шварценегер се вакцинира против коронавирус и видеото го објави на Инстаграм. "Денес беше добар ден. Никогаш не сум бил посреќен кога чекав на ред. Придружете ми се и регистрирајте се за вашата вакцина", повика тој во придружниот текст, ...

Шварценегер се вакцинираше и упати порака: Дојдете со мене ако сакате да живеете! (ВИДЕО)

+инфо

(ВИДЕО) Шварценегер се вакцинираше против корона вирус

iPortal

ВИДЕО | Арнолд Шварценегер како вистински „Терминатор“застана во ред за вакцина против коронавирусот: „Дојди со мене ако сакаш да живееш“

Слободен Печат

(ВИДЕО)“Дојдете со мене ако сакате да живеете”: Шварценегер прима вакцина

Frontline

Шварценегер по вакцинирањето: Појдете со мене ако сакате да живеете

Кајгана

Арнолд Шварценегер се вакцинираше против коронавирусот (снимка)

Таратур

Вистина.мк Локално