TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДС предлага една изборна единица: Со предлогот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се вратат калашниковите на улица

МКД - 19.09.2019

Демократскиот соjуз до Собранието на Република Северна Македонија достави Предлог-закон за изменување на Изборниот законик, со кој се бара промени на изборниот модел, при што најбитна промена е Македонија да биде една изборна единица при избор на ...

Трајанов поднесе предлог закон за една изборна единица: Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ ќе не врати во времето на калашникови

Фокус - 19.09.2019

Претседателот на Демократскиот Сојуз, Павле Трајанов, денеска во Собранието поднесе Предлог закон за измена на Изборниот законик, со кој се предвидува промена на изборниот модел во една изборна единица.

(ВИДЕО) Трајанов: Очекуваме СДСМ да ја поддржи иницијативата за една изборна единица

А1 On - 19.09.2019

Претседателот на Демократскиот Сојуз Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот Законик, да има една изборна единица, наместо досегашните шест.

Добиваат сите, најмногу граѓаните

Н.Македонија - 19.09.2019

За успешно спроведување одредена идеја, многу често од пресудна важност е изборот на вистинскиот временски период кога ќе биде изложена иницијативата. Тоа е особено важно во политиката, каде што покрај процената на условите за реализација на ...

Ромалитико е за една изборна единица без изборен праг

МКД - 19.09.2019

Институтот за истражување и анализа на политики – Ромалитико ја поздравува и поддржува одлуката на пратениците за формирањето на иницијативата за една изборна единица. Во изминатите години Ромалитико активно се залага за менување на сегашниот ...

Тешко до една изборна единица во 2020 година

Независен - 18.09.2019

Дванаесет пратеници од помалите партии во парламентот ќе се сретнат утре со спикерот Талат Џафери за дa му ја образложат својата иницијатива за промена на изборниот модел така што државата би била една изборна единица.

И помалите бараат столче во македонскиот парламент

Вечер - 18.09.2019

Актуелниот изборен модел ги ограничува помалите партии и поединците да обезбедат пратенички мандат доколку немаат концентрација на гласови во една изборна единица. Речиси две децении, од 2002 година досега, во Македонија на сила е пропорционален ...

Големите партии не се откажуваат од монополот на политичката сцена

Р.С.Европа - 18.09.2019

Експертите се скептични дека ќе има промена на изборниот модел според кој Македонија ќе стане една изборна единица. Тие се сомневаат дека големите партии доброволно ќе се откажат од монополот на политичката сцена за да им дадат поголема шанса на ...

Во потрага по формула за изворна демократизација на државата

Н.Македонија - 18.09.2019

Идејата за една изборна единица, која се актуализира во последниве две-три години, обично пред некој изборен циклус, деновиве е конкретизирана со писмена иницијатива од дванаесетмина пратеници, кои побарале состанок со претседателот на Собранието, ...

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик

Локално - 18.09.2019

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага Северна Македонија да биде една изборна единица. „Пропорционален изборен модел со тоа што Северна Македонија ќе биде една изборна единица, составот на ...

Малите партии бараат една изборна единица

Алсат-М - 17.09.2019

Дванаесет пратеници на помалите политички партии и еден независен пратеник покренаа иницијатива за промена на изборниот модел. Од претседателот на Собранието, тие бараат да бидат вклучени во преговорите за измена на изборниот законик со цел да се ...

Изборен модел

Нова ТВ - 17.09.2019

Пишува Петар Богојески, докторанд на УКИМ Скопје и активист во ВМРО-ДПМНЕ Политичките партии се, нормално, најзасегнати од прашањето кој изборен модел е применлив за следните парламентарни избори. Калкулации без број. И тоа е во ред.

Една, три, шест или осум изборни единици?

Телма - 17.09.2019

Се зголемува бројот на идеи за менување на изборниот модел. Група од 12 пратеници од помалите и од партиите со етнички предзнак поднесоа иницијатива за една изборна единица според пропорционалниот модел со отворени листи.

12 пратеници доставија иницијатива за една ИЕ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со спротивни ставови

Сител - 17.09.2019

Една изборна единица со што помалите партии ќе добијат можност поправично да бидат застапени во паралементот, бараат 12 пратеници од актулениот состав. Тие поднесоа инцијатива за измена на Изборниот законик во Собранието и бараат да бидат вклучени ...

Иницијатива за нов изборен модел со една изборна единица

24 Вести - 17.09.2019

Пратеничка иницијатива за една изборна единица - партиите се за измена на изборниот законик – но секој со сопствени барање. Помалите политички партии со иницијатива бараат наместо шест да има само една изборна единица.

Се институционализира иницијативата за промена на изборниот модел

Канал5 - 17.09.2019

Се институционализира иницијативата за промена на изборниот модел. Неколку пратеници бараат средби со Заев, Мицкоски, Ахмети како и со претседателот Пендаровски. СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ како најголеми партии велат ќе ја разгледаат ...

Неприфатливо е осомничени да ја разгледуваат работата на СЈО

24Инфо - 17.09.2019

Ставот на СДСМ и програмска определба на СДСМ е една изборна единица и отворени листи. Знаете дека мораме да разговараме, дискутираме и да дебатираме и со меѓународни експерти, но и овде во рамките на Собранието со сите колеги пратеници во однос на ...

Иницијатива потпишана од 12 пратеници: Бараат Македонија да биде една изборна единица

ТВ21 - 17.09.2019

12 пратеници доставиле иницијатива до Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за измена на Изборниот Законик, односно земјата да има пропорционален изборен модел со една изборна единица.

„Изборниот модел со шест единици е дискриминирачки за Албанците“

ТВ21 - 17.09.2019

„Сегашниот модел со шест изборни единици, е неправеден и дискриминирачки, особено за албанските гласачи. Нашата идеја ја аргументиравме, прво, овој избирачки модел ги става во неправедна положба албанските гласачи, за разлика од другите гласачи.

Беса бара три изборни единици наместо шест

Либертас - 17.09.2019

Движењето Беса ја поддржува иницијативата на 12 пратеници за измени на изборниот модел, но побара да не се менува пропорционалниот изборен модел и наместо затворени, Беса се залага за отворени листи.

12 пратеници доставија иницијатива за една ИЕ, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со спротивни ставови

4NEWS - 17.09.2019

Една изборна единица со што помалите партии ќе добијат можност поправично да бидат застапени во паралементот, бараат 12 пратеници од актулениот состав. Тие поднесоа инцијатива за измена на Изборниот законик во Собранието и бараат да бидат вклучени ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е нервозна што не успеа да ги спречи предметите на СЈО

iPortal - 17.09.2019

П1: Денес имаше иницијатива од група пратеници за измени во изборникот модел, дали ќе ги прифатите како партија нивните барања и каков е ставот на СДСМ околу измените на изборниот модел дали е прифатливо да има една изборна единица? Ставот на СДСМ и ...

(Видео) Костадинов: Неприфатливо е осомничени да ја разгледуваат работата на СЈО

Макфакс - 17.09.2019

,,Ставот на СДСМ и програмска определба на СДСМ е една изборна единица и отворени листи. Знаете дека мораме да разговараме, дискутираме и да дебатираме и со меѓународни експерти, но и овде во рамките на Собранието со сите колеги пратеници во однос ...

Костадинов: Неприфатливо е осомничени да ја разгледуваат работата на СЈО

Н.Македонија - 17.09.2019

Портпарол и пратеник на СДСМ Костадин Костадинов во врска со новинарското прашање за иницијативата од група пратеници за измени во изборникот модел, дали ќе ги прифатат како партија нивните барања и каков е ставот на СДСМ околу измените на изборниот ...

Костадинов: Неприфатливо е осомничени да ја разгледуваат работата на СЈО

Точка - 17.09.2019

Во однос на работните групи за промена на изборниот модел, тој вели дека во последниот период фокус беше ставен на законот за Јавното обвинителство, но верува дека во најскоро време ќе почнат и работните групи коишто ќе треба да дискутираат на ...

12 пратеници потпишаа иницијатива – Македонија да биде една изборна единица

Нетпрес - 17.09.2019

Дванаесет пратеници доставиле иницијатива до Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за измена на Изборниот Законик, односно земјата да има пропорционален изборен модел со една изборна единица.

Дванаесет пратеници бараат пропорционален изборен модел со една изборна единица

24Инфо - 17.09.2019

Пропорционален изборен модел со една изборна единица и отворени листи е предлогот за измена на Изборниот Законик, за кој 12 пратеници од помалите и од партиите со етнички предзнак поднесоа иницијатива до претседателот на Собранието, Талат Џафери.

12 пратеници бараат пропорционален изборен модел со една изборна единица

iPortal - 17.09.2019

Пропорционален изборен модел со една изборна единица и отворени листи е предлогот за измена на Изборниот Законик, за кој 12 пратеници од помалите и од партиите со етнички предзнак поднесоа иницијатива до претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Демократски сојуз: Промена на изборниот модел

24Инфо - 18.09.2019

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага Македонија да биде една изборна единица. Пропорционален изборен модел со тоа што Македонија ќе биде една изборна единица, составот на Парламентот ќе ...

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик

1tv - 18.09.2019

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага Северна Македонија да биде една изборна единица. „Пропорционален изборен модел со тоа што Северна Македонија ќе биде една изборна единица, составот на ...

Демократски сојуз бара промена на изборниот модел

МКД - 18.09.2019

Демократскиот сојуз подготви Предлог-закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага Македонија да биде една изборна единица. „Се залагаме за пропорционален изборен модел со тоа што Македонија ќе биде една изборна единица, составот на ...

Демократскиот сојуз бара промена на изборниот модел

Канал5 - 18.09.2019

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага Македонија да биде една изборна единица. Пропорционален изборен модел со тоа што Македонија ќе биде една изборна единица, составот на Парламентот ќе ...

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик

Либертас - 18.09.2019

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага Северна Македонија да биде една изборна единица. „Пропорционален изборен модел со тоа што Северна Македонија ќе биде една изборна единица, составот на ...

Демократски сојуз за промена на изборниот модел

Макфакс - 18.09.2019

Од партијата Демократски сојуз информираат дека подготвиле Предлог на Закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага територијата на државата да биде една изборна единица. „Пропорционален изборен модел со тоа што Македонија ќе биде една ...

Демократскиот сојуз бара промена на изборниот модел

ММС - 18.09.2019

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага Македонија да биде една изборна единица. Пропорционален изборен модел со тоа што Македонија ќе биде една изборна единица, составот на Парламентот ќе ...

Демократски сојуз за промена на изборниот модел

Точка - 18.09.2019

Од партијата Демократски сојуз информираат дека подготвиле Предлог на Закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага територијата на државата да биде една изборна единица. „Пропорционален изборен модел со тоа што Македонија ќе биде една ...

Демократски сојуз: Промена на изборниот модел

MakPress - 18.09.2019

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага Македонија да биде една изборна единица. Пропорционален изборен модел со тоа што Македонија ќе биде една изборна единица, составот на Парламентот ќе ...

ДС: Промена на изборниот модел, Македонија да биде една изборна единица

А1 On - 18.09.2019

Демократскиот сојуз подготви Предлог на Закон за промена на Изборниот законик со кој се предлага Македонија да биде една изборна единица. „Пропорционален изборен модел со тоа што Македонија ќе биде една изборна единица, составот на Парламентот ќе ...

Демократскиот сојуз за промена на изборниот модел

Centar - 18.09.2019

Од партијата Демократски сојуз информираат дека подготвиле предлог на Законот за промена на Изборниот законик, со кој се предлага територијата на државата да биде една изборна единица. „Пропорционален изборен модел, со тоа што Македонија ќе биде ...

Ромите за една изборна единица без изборен праг

Локално - 19.09.2019

Институтот за истражување и анализа на политики – Ромалитико ја поздравува и поддржува одлуката на пратениците за формирањето на Иницијативата за една изборна единица. Имено, во изминатите години Ромалитико активно се залага за менување на сегашниот ...

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Макфакс - 19.09.2019

Претседателот на Демократскиот Сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот Законик, да има една изборна единица, наместо досегашните шест.

Партијата на Павле Трајанов поднесе предлог-закон за една изборна единица

+инфо - 19.09.2019

Демократскиот соjуз до Собранието денеска достави Предлог-закон за изменување на изборниот законик, со кој се бара промени на изборниот модел, при што најважна промена е државата да биде една изборна единица при избор на пратеници.

Трајанов предлага една изборна единица: Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ ќе не уназади

iPortal - 19.09.2019

Демократскиот соjуз до Собранието на Република Северна Македонија достави Предлог-Закон за изменување на Изборниот законик,со кој се бара промени на изборниот модел, при што најбитна промена е Македонија да биде една изборна единица при избор на ...

Трајанов: Време е да се стави крај на монополот на две политички партии

Н.Македонија - 19.09.2019

Претседателот на Демократскиот Сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик, да има една изборна единица, наместо досегашните шест.

ДС поднесе предлог-закон за една изборна единица

Канал5 - 19.09.2019

Демократскиот соjуз до Собранието денеска достави Предлог-закон за изменување на изборниот законик, со кој се бара промени на изборниот модел, при што најважна промена е државата да биде една изборна единица при избор на пратеници.

ДС поднесе предлог-закон за една изборна единица

Опсервер - 19.09.2019

Демократскиот соjуз до Собранието денеска достави Предлог-закон за изменување на изборниот законик, со кој се бара промени на изборниот модел, при што најважна промена е државата да биде една изборна единица при избор на пратеници.

Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Точка - 19.09.2019

Претседателот на Демократскиот Сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот Законик, да има една изборна единица, наместо досегашните шест.

Поднесен предлог законот на ДС за промена на изборниот модел во една изборна единица

MakPress - 19.09.2019

Демократскиот соjуз до Собранието денеска достави Предлог-закон за изменување на изборниот законик, со кој се бара промени на изборниот модел, при што најважна промена е државата да биде една изборна единица при избор на пратеници.

ДС поднесе предлог-закон за една изборна единица

PressingTV - 19.09.2019

Демократскиот соjуз до Собранието денеска достави Предлог-закон за изменување на изборниот законик, со кој се бара промени на изборниот модел, при што најважна промена е државата да биде една изборна единица при избор на пратеници.