TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Ќе реагирам кај Борисов за терминот „Северномакедонски“ политичари (ВИДЕО)

PressingTV - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе реагираат до премиерот на Бугарија Бојко Борисов за неговата изјава во Сараево каде тој говори за „Северноамакедонски политичар“ и „Северномакедонски претседател“, што е спротивно на Договорот од Преспа.

Заев ќе му кажал на Борисов да не не вика „северномакедонци“

еМагазин - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев , денеска изјави дека ќе реагира на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој изминатиов период наместо македонскиот премиер и претседател, го користеше префиксот „северномакедонски“.

Незгодното прашање на Бојко Борисов до Ана Брнабиќ

Panika.be - 10.07.2019

На прес со новинари, премиерот на Бугарија Бојко Борисов сакаше да се пошегува со премиерката на Србија Ана Брнабиќ. Прашањето му е легитимно, но карање на српски значи нешто сосема друго, а премиерката не можеше да биде ...

Заев: Ќе реагираме за „северномакедонскиот“ на Борисов

Фактор - 10.07.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, денеска на новинарско прашање одговори дека ќе има реакција до бугарскиот премиер Бојко Борисов за употребата на префиксот „северномакедонски“, иако во Уставот на нашата земја има промена само на името на ...

Дачиќ признава дека згрешил кон Борисов за Косово, но Бојко бара јавно извинување

Фокус - 09.07.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека згрешил кога ја оценил како неприфатлива изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека шпанскиот дипломат треба да ја застапува позицијата на ЕУ во однос на Косово, а не на ...

Борисов и Брнабиќ пред новинарите искрено за „карањето“ на Бојко со Србите

Република - 09.07.2019

Несреќната изјава на бугарскиот премиер упетена кон Србија на многу чувствутелна тема, Косово, ги наелектризира односите меѓу Бојко Борисов и Ивица Дачиќ. Сепак, Борисов и Брнабиќ, кои учествуваа на самитот на Процесот за соработка на Југоситочна ...

Дачиќ: Сум реагирал на нешто што Борисов не го рекол

PressingTV - 09.07.2019

Вицепремиерите и министри за надворешни работи на Бугарија и Србија, Екатерина Захариева и Ивица Дачиќ, денеска имале средба во словачкиот центар Високи Татри, каде учествуваат на неформалната средба на министрите за надворешни работи на ОБСЕ, ...

Борисов: Сакам јавно извинување од Дачиќ , не ме интересираат Вучиќ и Брнабиќ

Локално - 09.07.2019

Сакам Ивица Дачиќ да ми се извини јавно, сега ќе разберат што е прифатливо, а што не е. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во врска со коментарите на српскиот дипломат, објави БГНЕС. „Ивица Дачиќ мора да ми се извини.

Борисов: Сега ќе види Дачиќ што е неприфатливо однесување

PressingTV - 09.07.2019

Каде беше Дачиќ да се заблагодари кога наши воени единици заедно вежбаа. А, сега чул, не дочул, неговиот премиер седи до мене кога зборував, и вчера си дозволува да ми го повикува амбасадорот и да ми каже дека однесувањето ми било неприфатливо, ...

Борисов не се двоеше од Брнабиќ на самитот во Сараево

AKO - 09.07.2019

По острите зборови што си ги упатија Белград и Софија поради изјавата на бугарскиот премиер дека новиот шеф на комисијата за надворешна политика на ЕУ треба да ја следи политиката на признавање на Косово на унијата, а не на неговата земја Шпанија, ...

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

А1 On - 09.07.2019

Откако вчера во Софија бугарското Министерство за надворешни работи го повика српскиот амбасадор Владимир Чургус по повод „коментарот на шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов“, синоќа и официјален Белград ја повикана ...

Заев ќе реагира оти Борисов го нарекол „северномакедонски премиер“

Скопје1 - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев, денеска изјави дека ќе реагира на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој изминатиов период наместо македонскиот премиер и претседател, го користеше префиксот „северномакедонски“.

Софија очекува Дачиќ да запре со неумесните изјави

Expres - 08.07.2019

За Бугарија е неприфатлива изјавата на српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ, кој го критикуваше бугарскиот премиер Бојко Борисов за неговиот став во Косово изразен на прес-конференција на Самитот во Познањ кога го повика новиот Висок ...

Дачиќ призна дека згрешил, но Борисов бара јавно извинување

Макфакс - 09.07.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека згрешил кога ја оценил како неприфатлива изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека шпанскиот дипломат треба да ја застапува позицијата на ЕУ во однос на Косово, а не на неговата ...

Дачиќ се извини: Погрешно се интерпретирани зборовите на Борисов

Нетпрес - 09.07.2019

Вицепремиерите и министри за надворешни работи на Бугарија и Србија, Екатерина Захариева и Ивица Дачиќ, денеска имале средба во словачкиот центар Високи Татри, каде учествуваат на неформалната средба на министрите за надворешни работи на ОБСЕ, ...

Борисов: Сега ќе види Дачиќ што е неприфатливо однесување

Либертас - 09.07.2019

Сакам Ивица Дачиќ да ми се извини јавно, сега ќе разберат што е прифатливо, а што не е. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во врска со коментарите на српскиот дипломат, објави БГНЕС. „Ивица Дачиќ мора да ми се извини.

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

Локално - 09.07.2019

Откако вчера во Софија бугарското Министерство за надворешни работи го повика српскиот амбасадор Владимир Чургус по повод „коментарот на шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов“, синоќа и официјален Белград ја повикана ...

Борисов побара извинување од Ивица Дачиќ

Слободен Печат - 09.07.2019

Борисов, од друга страна, истакна дека сака јавно извинување од српскиот шеф на дипломатијата. Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица далчиќ ја оцени погрешна својата изјава за бугарскиот премиер Бојко Борисов, кога кажа дека шпанскиот ...

Борисов: Сега ќе види Дачиќ што е неприфатливо однесување

Република - 09.07.2019

Сакам Ивица Дачиќ да ми се извини јавно, сега ќе разберат што е прифатливо, а што не е. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во врска со коментарите на српскиот дипломат, објави БГНЕС Ивица Дачиќ мора да ми се извини.

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

Опсервер - 09.07.2019

Откако вчера во Софија бугарското Министерство за надворешни работи го повика српскиот амбасадор Владимир Чургус по повод „коментарот на шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов“, синоќа и официјален Белград ја повикана ...

Дачиќ призна дека згрешил, но Борисов бара јавно извинување

24Инфо - 09.07.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека згрешил кога ја оценил како неприфатлива изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека шпанскиот дипломат треба да ја застапува позицијата на ЕУ во однос на Косово, а не на неговата ...

Oд кој српски политичар Борисов бара извинување?

Фактор - 09.07.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов бара извинување од српски политичар. „Сакам Ивица Дачиќ да ми се извини јавно, сега ќе разберат што е прифатливо, а што не е. Ивица Дачиќ мора да ми се извини.

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

24Инфо - 09.07.2019

Откако вчера во Софија бугарското Министерство за надворешни работи го повика српскиот амбасадор Владимир Чургус по повод „коментарот на шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов”, синоќа и официјален Белград ја повикана ...

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

24 Вести - 09.07.2019

Откако вчера во Софија бугарското Министерство за надворешни работи го повика српскиот амбасадор Владимир Чургус по повод „коментарот на шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов“, синоќа и официјален Белград ја повикана ...

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

Сител - 09.07.2019

Откако вчера во Софија бугарското Министерство за надворешни работи го повика српскиот амбасадор Владимир Чургус по повод „коментарот на шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов“, синоќа и официјален Белград ја повикана ...

Српско МНР: Бојко, има да го почитуваш ставот на ЕУ

Вечер Прес - 09.07.2019

Откако вчера во Софија бугарското Министерство за надворешни работи го повика српскиот амбасадор Владимир Чургус по повод „коментарот на шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов“, синоќа и официјален Белград ја повикана ...

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

+инфо - 09.07.2019

Откако вчера во Софија бугарското Министерство за надворешни работи го повика српскиот амбасадор Владимир Чургус по повод „коментарот на шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов“, синоќа и официјален Белград ја повикана ...

Дачиќ и Захариева ќе ја решаваат тензијата од изјавите

Нова ТВ - 09.07.2019

Откако српскиот амбасадор Владимир Чургус вчера во Софија беше повикан во бугарското Министерство за надворешни работи во врска со изјавата шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов, синоќа во Белград беше повикана ...

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

Либертас - 09.07.2019

Откако вчера во Софија бугарското Министерство за надворешни работи го повика српскиот амбасадор Владимир Чургус по повод „коментарот на шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов“, синоќа и официјален Белград ја повикана ...

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

MakPress - 09.07.2019

Откако вчера во Софија бугарското Министерство за надворешни работи го повика српскиот амбасадор Владимир Чургус по повод „коментарот на шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ за претседателот Бојко Борисов“, синоќа и официјален Белград ја повикана ...