TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По победата на Фицо во Словачка - последици за поддршката за Украина?

Deutsche Welle - 02.10.2023

Екс-премиерот Роберт Фицо победи на изборите во Словачка, што може да има последици за Украина. Левичарскиот националист сака да стави крај на воената поддршка за Киев. Но, за да владее мора да најде партнер за коалиција Аплауз во партиското седиште ...

Пропутин популистот Фицо, победи на изборите во Словачка

Frontline

Кремљ: Ги следиме случувањата во Словачка по изборите

Кумановски м.

Украина доби лоши вести од две членки на НАТО

Денар

Ружин: Тоа што го ветува Фицо и наликува многу на Орбан е закана за европското единство

Локално

Прорускиот политичар Роберт Фицо победи на изборите во Словачка

360 степени

Земја на НАТО избра партија која и врти грб на САД и ветува прекин на помошта за Украина

Антропол

Вечер Прес Во Центар Во Центар Во Центар А1 On 24Инфо Expres Макфакс

Словачката претседателка Чапутова ќе му даде мандат на Фицо да формира влада

Република - 02.10.2023

Претседателката на Словачка, Зузана Чапутова попладнево ќе се сретне со Роберт Фицо, чија партија СМЕР-ССД победи на изборите завчера и ќе му даде политички мандат да ги започне преговорите за формирање нова влада, соопштија од нејзиниот кабинет.

Пријател на Путин кој ги мрази медиумите се враќа на власт во Словачка: Беше најголемиот антиваксер во земјата, обвинет e за корупција

Локално

Фицо ќе ја прекине воената помош: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Фокус

Прорускиот поранешен премиер на Словачка Фицо ќе добие мандат за состав на нова влада

Р.С.Европа

На изборите во Словачка победи проруска партија

Сакам да кажам

СМЕР ССД на поранешниот премиер Роберт Фицо победи на парламентарните избори во Словачка

Бизнис Вести

Словачката либерална партија Прогресивна Словачка води на изборите, покажуваат излезните анкети

Независен

24 Вести 24Инфо еМагазин Независен +инфо Gostivarpress.mk Фокус МКД

Лидерот на Прогресивна Словачка најави дека ќе ја спречи победничката партија СМЕР да формира влада

Република - 01.10.2023

Михал Симецка, лидерот на либералната партија Прогресивна Словачка (ПС), која заврши на второто место, со освоени 16,98 отсто од гласовите, на вчерашните парламентарни избори во Словачка, денеска изјави дека партијата ќе направи се што може за да го ...

Лидерот на Прогресивна Словачка најави дека ќе ја спречи победничката партија СМЕР да формира влада

Во Центар

Лидерот на Прогресивна Словачка најави дека ќе ја спречи победничката партија СМЕР да формира влада

24Инфо

Лидерот на Прогресивна Словачка најави дека ќе ја спречи СМЕР да формира влада

Независен

Симецка: Ќе направиме сѐ Фицо да не формира влада

А1 On

Лидерот на Прогресивна Словачка најави дека ќе ја спречи победничката партија СМЕР да формира влада

Пулс24

Лидерот на Прогресивна Словачка најави дека ќе ја спречи победничката партија СМЕР да формира влада

MakPress