TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уставниот суд ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада на Косово

Слободен Печат - 01.06.2020

Откако Курти остана упорен на ставот дека нова влада може да се формира единствено по нови избори, на 30 април мандатот му го додели на ЛДК, односно на неговиот кандидат Хоти. Уставниот суд на Косово попладнево го објави целосното образложение на ...

Тачи: Сега е отворен патот за формирање на нова влада

Локално - 01.06.2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, го поздрави објавувањето на одлуката на Уставниот суд, со којa се потврди уставната основа на неговиот указ за назначување мандатар за состав на новата влада на Косово и оцени дека „сега е време да се избере нова ...

Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

Опсервер - 01.06.2020

Приштина, 1 јуни 2020 () – Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека со одлуката на Уставниот суд, со која му се призна правото да го додели мандатот за формирање влада на кандидатот за премиер од редовите на Демократскиот сојуз на Косово ...

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

Опсервер - 01.06.2020

Приштина, 1 јуни 2020 () – Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на Уставниот суд на Косово, со која на претседателот на ...

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

А1 On - 01.06.2020

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на Уставниот суд на Косово, со која на претседателот на државата, Хашим Тачи, му се даде ...

Харадинај очекува утре да биде изгласана новата Влада

+инфо - 01.06.2020

Според екс-премиерот, реални се можностите утре да се свика седница на Собранието, на која ќе се избере нова влада, откако на актуелната, предводена од лидерот на Движењето самоопределување (ВВ), Албин Курти, ѝ беше изгласана недоверба на 25 март, ...

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

Сител - 01.06.2020

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на Уставниот суд на Косово, со која на претседателот на државата, Хашим Тачи, му се даде ...

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

24Инфо - 01.06.2020

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на Уставниот суд на Косово, со која на претседателот на државата, Хашим Тачи, му се даде ...

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

Курир - 01.06.2020

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на Уставниот суд на Косово, со која на претседателот на државата, Хашим Тачи, му се даде ...

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

Либертас - 01.06.2020

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на Уставниот суд на Косово, со која на претседателот на државата, Хашим Тачи, му се даде ...

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

Слободен Печат - 01.06.2020

Харадинај ги објави и имињата на министрите од неговата партија кои во кабинетот на Хоти ќе водат неколку ресори. Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува ...

Уставниот суд на Косово ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада

А1 On - 01.06.2020

Уставниот суд на Косово попладнево го објави целосното образложение на одлуката со која му се призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање влада на партија која не победила на парламентарните избори во ...

Уставниот суд на Косово ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада

Опсервер - 01.06.2020

Приштина, 1 јуни 2020 () – Уставниот суд на Косово попладнево го објави целосното образложение на одлуката со која му се призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање влада на партија која не победила на ...

Уставниот суд на Косово ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада

Телма - 01.06.2020

Уставниот суд на Косово попладнево го објави целосното образложение на одлуката со која му се призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање влада на партија која не победила на парламентарните избори во ...

Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

Сител - 01.06.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека со одлуката на Уставниот суд, со која му се призна правото да го додели мандатот за формирање влада на кандидатот за премиер од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти, се покажа ...

Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

Слободен Печат - 01.06.2020

Тој повтори дека цело време бил убеден оти со доделувањето на мандатот на Хоти во ниеден момент не ги прекршил неговите уставни и законски овластувања. Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека со одлуката на Уставниот суд, со која му се призна ...

Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

Вечер Прес - 01.06.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека со одлуката на Уставниот суд, со која му се призна правото да го додели мандатот за формирање влада на кандидатот за премиер од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти, се покажа ...

Тачи очекува брзо формирање на новата Влада на Косово

Р.С.Европа - 01.06.2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи изјави денеска дека се покажало оти независните институции на државата функционираат како што треба, коментирајќи ја одлуката на Уставниот суд, која му овозможува да го додели мандатот за формирање влада на ...

Уставниот суд на Косово ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада

Либертас - 01.06.2020

– Уставниот суд на Косово попладнево го објави целосното образложение на одлуката со која му се призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање влада на партија која не победила на парламентарните избори во ...

Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

Либертас - 01.06.2020

– Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека со одлуката на Уставниот суд, со која му се призна правото да го додели мандатот за формирање влада на кандидатот за премиер од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти, се покажа ...

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

MakPress - 01.06.2020

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на Уставниот суд на Косово, со која на претседателот на државата, Хашим Тачи, му се даде ...

Уставниот суд на Косово ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада

MakPress - 01.06.2020

Уставниот суд на Косово попладнево го објави целосното образложение на одлуката со која му се призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање влада на партија која не победила на парламентарните избори во ...