TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што всушност одлучи СПЦ? Ја врати МПЦ во 1959 година

МКД - 16.05.2022

Maкедонскта црква веќе не е расколничка, таа е автономна црква во рамките на Српската православна црква со канонски статус од 1959 година. Ова се првите експертски толкувања на денешната одлука на Соборот на СПЦ објавена на нивната интернет страница ...

СПЦ ни прати нов тројански коњ – го побаравме ли?

Н.Македонија

Чворовиќ: Со денешната одлука се потврди дека СПЦ има јурисдикција над автономната МПЦ

Локално

Синодот на СПЦ одобри канонско единство со МПЦ-ОА

Р.С.Европа

Руската православна црква ја поздрави одлуката на СПЦ за канонскo единство со МПЦ

Р.С.Европа

СПЦ ја призна МПЦ-ОА, отворени врати на Алијансата, украинската војска стигна до Русија

CivilMedia

Српската црква не превесла – на барање на Вартолмеј нема да ни даваат независност, туку само автономија во рамките на нивната црква

Мак. Весник

Канал5 Телма +инфо Centar Република 24 Вести Канал5 МКД

Соборот на СПЦ со одлука ја врати МПЦ-ОА како автономна црква во рамките на СПЦ

Телма - 16.05.2022

Соборот на СПЦ одлучи да го обнови каноско единство со МПЦ – ОА со што се става крај на управниот спор од 1967 година и признава дека македонската црква не е расколчника но она што загрижува во оваа одлука која многумина ја оценуваат како ...

„Религија.мк“: Скандалозен крај во преговорите со СЦП, МПЦ-ОА е вратена во автономија со статус полош од Нишкиот договор

365

Што значи соопштението на СПЦ во однос на МПЦ-ОА?

Канал5

СПЦ ја врати МПЦ-ОА во автономија, со статус полош од Нишкиот договор: Што значи оваа одлука

Скопје1

Поглаварот на МПЦ ОА на 5 јуни ќе ја одржи првата заедничка богослужба со Вартоломеј ?!

Нова ТВ

ПОГЛАВАРОТ СТЕФАН ЌЕ СОСЛУЖУВА СО ВСЕЛЕНСКИОТ ПАТРИЈАРХ? На 5 јуни се очекува да биде испишана историја

+инфо

Првото заедничко сослужување на Г.Г.Стефан и Вартоломеј на 5 јуни?

PressingTV

Република МКД Скопје1 Опсервер Вечер Прес Нова ТВ ТВ21 4NEWS

МПЦ-ОА не планира одржување заедничка света архиерејска литургија со СПЦ

MakPress - 16.05.2022

Македонската православна црква – Охридска Архиепископија не добила покана и не планира одржување заедничка света архиерејска литургија меѓу великодостојниците на нашата и на Српската православна црква на крајот на годишниот Собор на СПЦ, што започна ...

МПЦ-ОА не планира одржување заедничка света архиерејска литургија со СПЦ

Сител

Извори во МПЦ-ОА за МИА: Ниту има покана ниту се планира заедничка света архиерејска литургија со СПЦ

360 степени

СЕГА МПЦ-ОА НЕ САКА ДА СОСЛУЖУВА СО СПЦ Потегот на вселенскиот патријарх ги измеша лончињата

+инфо

МПЦ-ОА не планира одржување заедничка света архиерејска литургија со СПЦ

Канал5

МПЦ-ОА не планира одржување заедничка света архиерејска литургија со СПЦ

Слободен Печат

МПЦ-ОА не планира одржување заедничка света архиерејска литургија со СПЦ

Н.Македонија

Курир Либертас ТВ21 Опсервер PressingTV ММС Република Денешен

Со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија почна годишниот Собор на СПЦ

А1 On - 15.05.2022

Со литургија и свеченсот во Сремски Карловци денеска започна годишниот Собор на Српската православна црква. Работниот дел на седницата на Соборот, што ќе трае седум дена, ќе продолжи утре во Белград, кога, според најавите, се очекува српските ...

Со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија почна годишниот Собор на СПЦ

Н.Македонија

Со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија почна годишниот Собор на СПЦ

Либертас

Со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија почна годишниот Собор на СПЦ

Опсервер

Со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија почна годишниот Собор на СПЦ

Република

Со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија почна годишниот Собор на СПЦ

ТВ21

Со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија почна годишниот Собор на СПЦ

Вечер Прес

MakPress

Соборот на СПЦ одржува свечена седница, се очекува одлука и за МПЦ

360 степени - 15.05.2022

Во Сремски Карловци се одржува централната прослава по повод стогодишнината од воспоставувањето на Српската патријаршија. По свечената утринска литургија, следува заседание на Соборот на Српската православна црква, а работниот дел треба да продолжи ...

Седница на Соборот на СПЦ во Сремски Карловци, се очекува став за разговорите со МПЦ-ОА

Слободен Печат

Започнува Соборот на СПЦ, се очекува став за разговорите со МПЦ-ОА

Вечер Прес

Започнува Соборот на СПЦ, се очекува став за разговорите со МПЦ-ОА

Република

Започнува Соборот на СПЦ, се очекува став за разговорите со МПЦ-ОА

MakPress

Започнува Соборот на СПЦ, се очекува став за разговорите со МПЦ-ОА

Lider

ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА ПРИЗНАВАЊЕТО НА МПЦ-ОА Српските владици се собраа во Сремски Карловци

+инфо

ТВ21 24 Вести Press24 OhridNews Слободен Печат Либертас Опсервер 24Инфо