TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија нема да прави отстапки под надворешен притисок, вели Димитров

МКД - 16.10.2021

Ако водечките политички, и не само политички структури во Република Северна Македонија не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не можат да го очекуваат она што упорно го сугерираат - дека Бугарија ќе направи отстапки под надворешен ...

Ангел Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки кон Скопје под надворешен притисок

Слободен Печат

Ангел Димитров песимист пред новиот состанок на македонско-бугарската историска комисија

Фактор

Димитров: Бугарија нема да направи отстапки за С.Македонија под странски притисок

Локално

Ангел Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки кон Скопје под надворешен притисок

Канал5

Ангел Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки кон Скопје под надворешен притисок

24Инфо

Ангел Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки кон Скопје под надворешен притисок

Република

Курир Lider Опсервер Телма Нова ТВ Р.С.Европа Frontline

Никола Димитров „најомразен“ македонски политичар во Бугарија

Фактор - 16.10.2021

Вицепремиерот за евроинтеграции Никола Димитров повторно се најде на тапет кај бугарските медиуми, а вој пат бугарскатa агенција БГНЕС оценува дека поранешниот македонски министер за надворешни работи шири омраза кон Бугарија.

Meдиумите во Софија го обвинуваат Димитров дека шири омраза кон Бугарија

Република

Димитров шири омраза кон Бугарија, обвинуваат медиумите во Софија

PressingTV

Никола Димитров „најомразен“ македонски политичар во Бугарија

Lider

Софија тврди дека при градба на пат се прекопани бугарски гробишта

Слободен Печат

Официјална Софија призна – споменикот на бугарските војници кај Дреново не е оштетен

Независен

Официјална Софија призна: Споменикот на бугарските војници не е оштетен

Press24

Centar 24 Вести Слободен Печат Сител Канал5 Канал5 Нова ТВ еМагазин

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница во близина на Кавадарци

Сител - 15.10.2021

Министерството за одбрана на Бугарија започна инспекција во воените архиви за да утврди дали се чуваат карти, кои покажуваат каде точно се наоѓала теренската болница на 8-та пешадиска дивизија Тунџа.

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница во близина на Кавадарци

Слободен Печат

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница во близина на Кавадарци

Нова ТВ

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница на војници во близина на Кавадарци

Кајгана

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница во близина на Кавадарци

Frontline

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница во близина на Кавадарци

Опсервер

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница во близина на Кавадарци

365

+инфо Република Press24 24Инфо МКД Фокус ММС Вечер Прес

БНТ го демантира Радев: Кај Кавадарци ни трага од бугарски гробишта, двата споменика не се чепнати

МКД - 15.10.2021

Двата споменици на бугарските војници убиени во Првата светска војна, во близина на Кавадарци, кои се оддалечени еден и пол километар еден од друг, се целосно нечепнати, објави денеска Бугарската национална телевизија (БНТ) чија екипа е во потрага ...

БНТ го демантира Радев: Кај Кавадарци ни трага од бугарски гробишта, двата споменици не се чепнати

Курир

Спомениците на бугарските војници кај Кавадарци не се чепнати, објави БНТ

Независен

БНТ: Спомениците на бугарските војници кај Кавадарци не се допрени

Опсервер

БНТ: Спомениците на бугарските војници кај Кавадарци не се допрени

Zoom

БНТ: Спомениците на бугарските војници кај Кавадарци не се допрени

Press24

БНТ: Спомениците на бугарските војници кај Кавадарци не се допрени

ТВ21

24Инфо +инфо Frontline Либертас Бриф Скопје1 Фокус Вечер Прес