TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Резолуцијата на ОН за признавање на геноцидот во Сребреница ги разгорува тензиите

Глас на Америка - 19.04.2024

Децениските тензии околу масакрот на околу 8.000 муслимани во 1995 година за време на војната во Босна се разгореа со предложената резолуција на ОН со која настанот ќе се признае како чин на геноцид.

Додик на народниот собир во Бања Лука заговараше обединување со Србија

Нетпрес

(Видео) Собир во Бања Лука против резолуцијата за Сребреница; Додик: Никој не ги спомнува убиените Срби

Фокус

Поддржувачите на Додик на собир против резолуцијата за Сребреница

Р.С.Европа

Додик: Резолуцијата за Сребреница е последната капка, Србите не се „геноцидни“

4NEWS

Османи по реакциите за Сребреница: Ова не е однос кон Србија или српскиот народ, туку кон едно злосторство!

ТВ21

ОН расправаат за резолуцијата за Сребреница; Додик: Немаше геноцид

Макфакс

ТВ21 PressingTV Република Опсервер ТВ21 MTM Точка Lider

Дачиќ му замери на Османи: Интересно е што Пендаровски не бил информиран за резолуцијата за Сребреница

Слободен Печат - 18.04.2024

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ смета дека изјавите дека Македонија би излегла од „Отворен Балкан“, но и коспонзорството на Македонија на Резолуцијата за Сребреница се должеле на едно предизборно расположение но сепак според ...

Дачиќ за Бујар Османи: Интересно е дека Пендаровски не бил информиран за резолуцијата за Сребреница

А1 On

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

Фактор

Вулин со навреда кон Македонците: „Северномакедонците знаат дека нивниот глас не значи ништо“

CivilMedia

Дачиќ за Бујар Османи: Интересно е дека Пендаровски не бил информиран за резолуцијата за Сребреница

Сител

АКО ПЕНДАРОВСКИ НЕ ЗНАЕЛ, ШТО ДА КАЖАМ СЛЕДНО? Дачиќ тврди дека Османи не го информирал претседателот за резолуцијата за Сребреница

+инфо

Дачиќ за Бујар Османи: Интересно е дека Пендаровски не бил информиран за резолуцијата за Сребреница

Либертас

Курир 360 степени Нетпрес 4NEWS ММС МКД Фокус еМагазин

Парламентот на Република Српска поддржа извештај кој негира геноцид во Сребреница

МКД - 18.04.2024

Парламентот на Република Српска денес поддржа извештај со кој се негираат тврдењата за геноцид извршен над Бошњаците во Сребреница во 1995 година, и со тоа ја оспоруваат предлог резолуцијата за осуда на злосторството чие усвојување се очекува во мај ...

ПАРЛАМЕНТОТ НА РЕПУБЛИКА СРПСКА ГО НЕГИРА ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: Велат дека го подигнуваат нивото на национална свест

Фактор

Не можете да вртите глава колку што радикалните ставови на Стоиљковиќ можат да ја предизвикуваат демократската јавност во Македонија

Либертас

Парламентот на Република Српска го поддржа извештајот со кој се негира геноцидот во Сребреница

4NEWS

Здруженија на жртвите бараат истрага против Додик и Вучиќ за негирање на геноцидот во Сребреница

Бизнис Вести

Македонија има јасен став за Сребреница уште од 2010 година – со консензус одлука во Собрание

Локално

Здруженија на жртвите бараат истрага против Додик и Вучиќ за негирање на геноцидот во Сребреница

Курир

Сител Н.Македонија Нетпрес Во Центар Канал5 Рацин Frontline 24 Вести

Собранието на Република Српска изгласа извештај со кој се негира геноцидот во Сребреница

Р.С.Европа - 18.04.2024

Народното Собрание на Република Српска (РС) денеска (18 април) го усвои извештајот на Независната меѓународна комисија за истражување на страдањата на сите народи во регионот на Сребреница од 1992 до 1995 година.

Стодневните „пет минути“ на техничката влада

Н.Македонија

Резолуцијата за геноцидот во Сребреница стана дел од македонското предизборие

24 Вести

Османи лично решил Македонија да биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница

Сител

Османи: Човечка должност ни е да осудиме геноцид, со цел тоа никогаш да не се повтори

Макфакс

Османи: Јас одлучив за коспонзорството на Резолуцијата за Сребреница во ОН, а не Владата

Слободен Печат

Макрадули: Изјавата на Османи за резолуцијата, не верувам дека не е координирана со владата

Канал5

Н.Македонија Нетпрес еМагазин Фактор Алсат-М Во Центар Бизнис Вести Локално

МАРИЧИЌ И ОСМАНИ СЕ СКАРАА ЗА СРЕБРЕНИЦА „Не може да фрлиме дамка врз целиот српски народ!“

+инфо - 18.04.2024

Ставот на Македонија е многу јасен и утврден со соопштение на Собранието на почетокот на 2010 година, кога нашето Собрание едногласно ја поддржа резолуцијата на ЕП за Сребреница, каде што беше осудена како геноцид.

На Маричиќ конечно му текна дека Османи работи против македонските интереси

Република

Маричиќ: Ставот на Македонија за Сребреница е јасно утврден со Декларација во Собранието од 2010 година

Република

Маричиќ: Ставот на Македонија за Сребреница е јасно утврден со Декларација во Собранието во 2010 година

Слободен Печат

Османи и Маричиќ со спротивни ставови за „Опен Балкан“ и за резолуцијата за Сребреница

Канал5

Маричиќ: Осудата на геноцидот во Сребреница никако не е чин против нам многу блискиот српски народ

Рацин

Иницијативата на Бујар Османи за излегување од идејата за Отворен Балкан е удар на секој обид за функционално помирување и поврзување на земјите од регионот

Антропол

Нетпрес Локално Фактор 24Инфо Бриф Бриф Н.Македонија Zoom

Дачиќ: Резолуцијата за геноцидот во Сребреница не придонесува за помирување

Макфакс - 17.04.2024

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Резолуцијата за геноцидот во Сребреница за која денеска треба да се разговара во ОН не придонесува за помирување и консензус и посочи дека она што се ...

Експерт за холокауст тврди: Во Сребреница немаше геноцид

Република

Дачиќ: Резолуцијата за геноцидот во Сребреница не придонесува за помирување

Фокус

Дачиќ: Резолуцијата за геноцидот во Сребреница не придонесува за помирување

Опсервер

Дачиќ: Резолуцијата за геноцидот во Сребреница не придонесува за помирување

MTM

Дачиќ: Резолуцијата за геноцидот во Сребреница не придонесува за помирување

Бизнис Вести

Дачиќ: Резолуцијата за геноцидот во Сребреница не придонесува за помирување

Press24

Слободен Печат Точка Канал5 Сител Н.Македонија Телма Во Центар Курир

Во Њујорк вечер затворeни консултации за резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Либертас - 17.04.2024

Средбата е закажана за 22 часот по средноевропско време. Неформални консултации за нултата нацрт-резолуција „Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница 1995 година“, под точка 14 од дневниот ред, свикуваат постојаните мисии на Германија ...

Во Њујорк вечер затворeни консултации за резолуцијата за геноцидот во Сребреница

CivilMedia

ОН: Во Њујорк вечер затворeни консултации за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, гласање на пленарна седница на 2 мај

Денешен

Во Њујорк вечер затворeни консултации за резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Канал5

Во Њујорк вечер затворeни консултации за резолуцијата за геноцидот во Сребреница

24 Вести

Во Њујорк вечер затворeни консултации за резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Frontline

Во Њујорк- вечерва ќе бидат затворeни консултации за резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Рацин

MakPress