TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: „Ако не добиеме датум, Владата може да падне“

Алсат-М - 16.10.2019

Ако земјата не добие датум за преговори со ЕУ, владата би можела да се распушти. Ова го најави премиерот Зоран Заев за време на престојот во Австрија. Во изјава за српсата новинска агенција Танјуг, Заев вели дека земјата нема алтернатива и дека ...

Заев: Ако нема датум за преговори ќе падне владата

Сител - 16.10.2019

Ако земјава не добие датум, Владата може да падне, вели премиерот Заев во изјава за српски Танјуг. Според него, ниту една земја од ЕУ нема забелешки за Макеоднија, проблемот е внатре во рамките на Унијата заради реформите во неа.

Заев и Хан: Лидерите на ЕУ да не бидат пречка и да дадат зелено светло за преговори

А1 On - 16.10.2019

риПо се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Заев во Виена: „Ако нема одлука за датум, нашата Влада е мртва“

ТВ21 - 16.10.2019

Иако советот на министри на земјите членки на ЕУ не постигна едногласна одлука за датум за Северна Македонија и Албанија, премиерот Заев од Виена изјави дека се уште има надеж за позитивна одлука од Европскиот совет.

Заев: Спроведувањето на договорот од Преспа е поврзано со отворањето на поглавјата за Европската Унија

Centar - 16.10.2019

– Да не заборавиме дека спроведувањето на договорот од Преспа е поврзано со отворањето на поглавјата за Европската Унија,рече премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Брисел.

(ВИДЕО) Макрон пред една година вети дека заедно можеме да направиме многу

iPortal - 16.10.2019

Додека бројни политичари и функционери од цела Европа ја потенцираат важноста за доделување датум за почеток на преговорите со Скопје и Тирана и предупредуваат на можноста од рушење на кредибилитетот на ЕУ во Западен Балкан, премиерот Заев денеска ...

Заев: Ако не добиеме датум, ќе се уништи владата во Северна Македонија

Алсат-М - 16.10.2019

Очекувам реформите во Европската унија да се движат заедно со процесот на проширување со Република Северна Македонија и Албанија, порача од Австрија премиерот Заев. Во изјавата дадена за српската агенција Танјуг, Заев очекува позитивна одлука за ...

Заев - Ако нема одлука од ЕУ, владата ќе падне

Р.С.Европа - 16.10.2019

Владата ќе биде мртва, ако лидерите на ЕУ донесат негативна одлука за почеток на преговори, изјави премиерот Зоран Заев на дебата во Виена. Тој вели дека со таква одлука власта ќе го загуби мнозинството во Парламентот од кое барале да гласа за ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува Преспанскиот договор

Независен - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев: Ако нема одлука за датум, владата може да падне

Макфакс - 16.10.2019

Понатамошно одлагање на добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на владата, рекол премирот Зоран Заев во Виена, пренесува „Танјуг“. Тој истакнал дека Северна Македонија нема алтернатива. „Алтернатива нема.

Заев: Владата ќе биде мртва ако не добиеме датум

Фокус - 16.10.2019

Ако лидерите на ЕУ во четврток или петок донесат негативна одлука за почеток на преговори, или ако повторно одлучат да ја одложат одлуката, нашата Влада ќе биде мртва, не затоа што ќе бидеме пречувствителни, одлуката не зависи од нас, но ...

Заев: Без датум владата ќе биде мртва

Алфа - 16.10.2019

Ќе ја запечати ли Макрон премиерската кариера на Заев? Ќе падне ли Владата ако в четврток Македонија не добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија? Премиерот вели дека ако одлуката е негативна, Владата ќе била мртва, пренесуваат ...

Заев се пофали пред австриските бизнисмени: Нашата земја е со економски раст од 3,6 отсто

Вечер Прес - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев кој е во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел ги презентираше можностите за инвестирање во Северна Македонија пред австриски бизнисмени. Нашата земја е со економски раст од 3,6% и перспектива за забрзан ...

Доколку ЕУ не го награди Преспанскиот договор, како очекува решавање на косовскиот проблем?

Слободен Печат - 16.10.2019

Доколку ЕУ не донесе одлука за започнување на пристапните преговори на Северна Македонија , тоа практично ќе значи дека не го уважува туку казнува Преспанскиот договор, истакна македонскиот премиер Зоран Заев.

Заев во Виена: Очекувам ЕУ да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување

Centar - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше во дебатата на тема „Северна Македонија: Европски перспективи и зајакнување на домашните реформи за социјална еднаквост“, што се одржа во организација на Институтот Карл Ренер и Фондацијата Фридрих Еберт во ...

Заев за „Танјуг“: Доколку ЕУ не донесе одлука за започнување на пристапни преговори со Македонија, тоа ќе значи дека не ...

ММС - 16.10.2019

Претседателот на Владата на Сееврна Македонија Зоран Заев очекува на следниот состанок за иницијативата за оттргнување на бариерите помеѓу Србија Албанија и Македонија, да биде договорено слободно патуавње со лична карта.

Заев од Виена:Реформите во ЕУ може да се водат паралелно со проширувањето

AKO - 16.10.2019

На собирот во Виена посветен на РС Македонија организиран од ,,Мрежа“, организација за развој на соработката во Југоисточна Европа, премиерот Зоран Заев рече дека Западен Балкан не е повќе темпирана бомба.

Бриселско „не“ (не) го носи Заев на избори

Независен - 16.10.2019

„Договорот од Преспа има централно место во плановите за иднината на земјата. Тој е и суштината на амбициите за вашата младина и на тоа што може да го направиме заедно во годините што следуваат.

Заев пред австриските бизнисмени: Нашата земја е со економски раст од 3,6%

Република - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел, соопшти владината прес-служба. Како предводник на владината делегација, Заев ги презентираше и можностите за инвестирање во Македонија ...

Заев оди во Брисел, последен обид за лобирање за датум за преговори

Телма - 15.10.2019

Голема неизвесност но и оптимизам дека ќе се донесе одлука за почеток на преговори со Унијата. Премиерот Заев патува за Брисел во последен обид да лобира за датумот. Ќе ги искористи сите средби со премиерите за да ги убеди во носењето на одлуката.

Заев очекува чиста одлука за почеток на преговори со ЕУ

Алсат-М - 15.10.2019

Власта негира дека не усвојувањето на Законот за јавно обвинителство го загрозува датумот за преговир со Европската Унија. Премиерот Зоран Заев вели дека законските измени не се предвидени во извештајот на Европската Комисија, но дека Законот мора ...

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, нема причина за вонредни избори без оглед какви ќе бидат ...

Сакам да кажам - 15.10.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека до крај останува оптимист оти земјава ќе добие датум за почнување преговори со Европската унија и дека без оглед какви ќе бидат одлуките нема причина за вонредни избори.

Заев и Јанушев со различни гледања за влијанието од одлуката од ЕУ

Канал5 - 15.10.2019

Одлуката за очекуваниот датум ќе биде драма до последен момент. Премиерот Заев иако е оптимист за позитивен епилог, оценува дека последниот збор ќе го имаат лидерите од земјите членки на ЕУ на Советот во Брисел во четврток и петок.

Заев: Драмата со одлуката за преговори ќе трае до последен момент

МКД - 15.10.2019

Премиерот Зоран Заев останува оптимист дека Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ, но очекува „работата да ја пресечат“ лидерите на Унијата, а не министрите. Неговата проценка е дека, како што вели, драмата ќе биде до последен момент.

Заев: Од самостојноста ништо лесно не сме добиле, се е со маки

Фокус - 15.10.2019

Земјава наша од самостојноста ништо лесно не добила, се е со маки, за сите влади наназад зборувам, изјави денеска премиерот, Зоран Заев, во врска со очекувањата за добивање на датум за преговори.

Заев и ВМРО-ДПМНЕ за датумот и предвремени избори

Р.С.Европа - 15.10.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека без разлика на тоа какви ќе бидат одлуките во Брисел, тој не гледа причина за вонредни избори. Тој одговараше на новинарско прашање што ако не добиеме датум за почеток на преговори.

Заев утре патува за Брисел

Н.Македонија - 15.10.2019

Премиерот Зоран Заев утре ќе отпатува за Брисел, во последен обид за добивање на датум за почеток на преговори со Европската Унија. Премиерот истакна дека ќе ги искористи средбите со премиерите за да ги убеди да донесат одлука.

Заев: Нема да има предвремени избори

Либертас - 15.10.2019

Запрашан дали ако не добиеме датум за почеток на преговори ќе има предвремени избори, премиерот Зоран Заев истакна дека „не смее да се загрози предвидливоста со избори пред редовниот термин“. – Верувам до небото дека ќе добиеме датум.

Заев патува за Брисел, ќе лобира до крај

Слободен Печат - 15.10.2019

Набиена агендата на премиерот во обид да издејствува за датум за преговори. Премиерот Зоран Заев утре ќе отпатува за Брисел, во последен обид да излобира датум за почеток на преговори со Европската Унија.

ВМРО-ДПМНЕ: Предвремени парламентарни избори мора да има

24Инфо - 15.10.2019

Предвремени парламентарни избори мора да има. Без разлика дали Македонија ќе добие датум или не, државата не може да продолжи со криминогената клика на Заев. Криминалот, корупцијата и рекетот не може и не смее да продолжат.

ВЕРУВАМ ДО НЕБОТО ДЕКА ЌЕ ИМА ДАТУМ - премиерот Заев уште е оптимист

Фактор - 15.10.2019

Верувам до небото дека ќе добиеме датум, изјави денеска премиерот Зоран Заев, по вчерашното одбивање на амбасадорите на ЕУ за предлогот на финското претседателство за земјава. „Останувам оптимист, за нас е значајна чиста одлука за земјава.

И да нема датум за ЕУ, нема предвремени избори, вели Заев

Expres - 15.10.2019

„Редовност на изборите е редовност на општеството. Обезбедувањето предвидливост на стопанството е важна работа, па според мене, на нашата земја ѝ требаат редовни избори. И на крајот на октомври за мене се редовни избори“ изјави денеска премиерот ...

За Заев крајот на октовмри сега биле редовни избори

Република - 15.10.2019

За само неколку денови премиерот Зоран Заев повторно го смени ставот околу изборите и дали тие ќе бидат редовни или предвремени. Иако минатата недела тврдеше дека октомври за него се предвремени, денеска тврди нешто друго. – рече Заев.

Дали Заев ќе ги активира писмените гаранции што ги добил од ЕУ?

Република - 15.10.2019

Македонскиот државен врв и јавноста е во очекување на одлуката на Европскиот совет дали ќе одреди датум за почеток на преговорите со Македонија. Прогнозите засега не се оптимистички, најмногу поради цврстиот став, кој се противи Македонија, но ...

Заев: Владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно оваа среда

Телма - 14.10.2019

Франција и Германија синоќа почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно во среда, изјави македонскиот премиер Зоран Заев, коментирајќи го амбиентот во ...

Заев: Владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно оваа среда

24 Вести - 14.10.2019

„Франција и Германија почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно в среда, изјави премиерот Зоран Заев во Битола, коментирајќи го амбиентот во пресрет ...

ЕУ преговори: И Заев оди да лобира во Брисел

Либертас - 14.10.2019

По шефот на дипломатијата Никола Димитров кој уште од неделата е во Брисел, утре во Луксембург ќе отпатува вицепремиерот Бујар Османи, а в среда ќе им се приклучи и премиерот Зоран Заев. Париз засега не го менува ставот.

ЕУ преговори: И Заев оди да лобира во Брисел

Deutsche Welle - 14.10.2019

По шефот на дипломатијата Никола Димитров кој уште од неделата е во Брисел, утре во Луксембург ќе отпатува вицепремиерот Бујар Османи, а в среда ќе им се приклучи и премиерот Зоран Заев. Париз засега не го менува ставот.

Владини претставници лобираат за добивање датум за преговори

Фактор - 14.10.2019

Повеќе владини претставници лобираат за добивање датум за почеток на преговори, за што одлука ќе има деновиве. По министерот за надворешни работи, Никола Димитров кој уште од неделата е во Брисел, утре во Луксембург ќе отпатува вицепремиерот Бујар ...

Франција и Германија ќе имаат уште еден состанок в среда?

Фактор - 14.10.2019

Франција и Германија почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно в среда, изјави премиерот Зоран Заев во Битола, коментирајќи го амбиентот во пресрет на ...

Заев: Со почетокот на министерскиот Совет ќе ги имаме и првите индиции за датумот за преговори

MakPress - 15.10.2019

Франција и Германија синоќа почнаа и ќе продолжат да разговараат, а според моите информации владите на Германија и на Франција ќе имаат заеднички состанок, најверојатно во среда, изјави македонскиот премиер Зоран Заев, коментирајќи го амбиентот во ...

Дали Заев ќе ги активира писмените гаранции што ги добил од ЕУ?

PressingTV - 15.10.2019

Европскиот совет дали ќе одреди датум за почеток на преговорите со Македонија. Прогнозите засега не се оптимистички, најмногу поради цврстиот став на Франција, која се противи Македонија, но Албанија да ги почнат преговорите за членство.

Заев: Нема да има предвремени избори ако не добиеме датум

+инфо - 15.10.2019

Драмата во ЕУ веројатно ќе биде до последен момент, смета премиерот Зоран Заев на два дена пред конечната одлука на ЕУ. Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист.

Заев: Ќе нема предвремени избори

360 степени - 15.10.2019

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист. Нашата земја уште од самостојноста до денес ништо лесно не добива, ние сме мала земја и сѐ сме остварувале со мака.

Заев: Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори

Нетпрес - 15.10.2019

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист. Нашата земја уште од самостојноста до денес ништо лесно не добива, ние сме мала земја и сѐ сме остварувале со мака.

Заев: Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори

Република - 15.10.2019

Верувам до небото дека ќе добиеме датум за преговори, останувам оптимист. Нашата земја уште од самостојноста до денес ништо лесно не добива, ние сме мала земја и сѐ сме остварувале со мака.

Заев порачува: И да нема датум за преговори, нема да има предвремени избори

Слободен Печат - 15.10.2019

Редовност на изборите е редовност на општеството. Премиерот Зоран Заев ја исклучува можноста за одржување на предвремени парламентарни избори ако не добиеме датум за почеток на преговори со ЕУ.

Заев: Од самостојноста се што добивме беше со маки

Press24 - 15.10.2019

Земјава наша од самостојноста ништо лесно не добила, се е со маки, за сите влади наназад зборувам. Ова го изјави денеска премиерот, Зоран Заев, во врска со очекувањата за добивање на датум за преговори.

„Предвремени парламентарни избори мора да има- без разлика дали Македонија ќе добие датум или не“

Курир - 15.10.2019

Предвремени парламентарни избори мора да има. Без разлика дали Македонија ќе добие датум или не, државата не може да продолжи со криминогената клика на Заев. Криминалот, корупцијата и рекетот не може и не смее да продолжат.

ВМРО-ДПМНЕ: Мора да има предвремени парламентарни избори

Независен - 15.10.2019

Фото: Б. Грданоски Предвремени парламентарни избори мора да има. Без разлика дали Македонија ќе добие датум или не, државата не може да продолжи со криминогената клика на Заев.Криминалот, корупцијата и рекетот не може и не смее да продолжат.