TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието пред историска одговорност

Либертас - 15.10.2018

Дискусијата може да трае најмногу 10 дена, но се проценува дека може да биде исцрпена и порано. За Македонија по референдумот и одговорноста на парламентот, денеска ќе разговараат и шефовите на дипломатиите на ЕУ На пленарна седница од 11 часот, ...

Што ќе донесе вториот ден Д

Н.Македонија - 15.10.2018

Ако 30 септември беше денот Д што се однесуваше на македонската политичка иднина и перспективите во однос на нашите евроатлантски интеграции преку прифаќање на спогодбата со Грција, петнаесет дена подоцна се чини Македонија е исправена пред нов ...

Можен ли е пресврт?

Независен - 15.10.2018

Четири месеци по потпишувањето на договорот со Грција во Нивице на Преспанското Езеро, тој денеска влегува во клучната собраниска фаза која ќе ја одреди неговата судбина. Пленарната собраниска расправа, каде што е неопходно двотретинско мнозинство ...

(ВИДЕО) Протест против уставните измени пред Собранието: Пратениците да бидат херои и да не гласаат за промена на името

А1 On - 15.10.2018

Мала група граѓани пред Собранието протестира против промена на Уставот и името на државата. Тие со транспаренти „Не ве гласавме за да менувате име“, „Оставка“, „Бојкотирам“ бараат пратениците да не ги поддржат уставните промени.

ВО ЖИВО: Пленарна седница за предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија

ТВ21 - 15.10.2018

Пленарна седница за предлог за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија ...

Протест пред Собрание: Повеќе полицајци од демонстранти

Независен - 15.10.2018

Дваесетина граѓани се собраа пред зградата на Собранието каде треба да започне собраниската седница за договорот со Грција. Тие им порачаа на паратениците да не ги изгласуваат уставните измени.

Протест пред Собрание пред седницата за уставни измени

Press24 - 15.10.2018

Пред Собранието во моментов се одржува протест против уставните измени и седницата која треба наскоро да започне. Протестот е организиран од здружението на граѓани „Преродба“, од каде најавија протести и блокади пред Собранието секој ден со почеток ...

Груевски ќе присуствува на седницата за уставни измени

Press24 - 15.10.2018

Судењето за Т.Н.Т. се одложи откако поранешниот премиер Никола Груевски го побарал тоа за да присуствува на седницата за уставни измени. - Сакам да бидам ослободен од денешното рочиште и да одам на седницата за уставни измени.

Седница на Собранието за измени во Уставот

Алсат-М - 15.10.2018

За денеска во 11 часот е закажана парламентарната седница за потребата од уставни измени, кои ги предложи владата согласно Договорот од Преспа. Пред седницата СДСМ ги повика сите пратеници да ги поддржат уставните измени, со цел деблокирање на ...

Протести и блокади пред Собранието поради седницата за уставните амандмани

24Инфо - 15.10.2018

Пред Собранието во моментов се одржува протест против уставните измени и седницата која треба наскоро да започне. Организаторот е здружението на граѓани “Преродба”, тие велат дека со протест и блокади пред Собранието на Република Македонија, ќе се ...

Собраниската седница за уставни измени – тест за двотретинското мнозинство

Мета - 15.10.2018

Денеска во 11 часот ќе започне собраниската пленарна седница на која на дневен ред ќе се најде Предлогот на Владата за уставни измени кои произлегуваат од Договор со Грција. Предлогот за уставни измени во петокот беше изгласан во Комисијата за ...

„Минимален“ протест пред Собрание

Фактор - 15.10.2018

Мал број на луше во моментов одржуваат протест пред Собранието пред почетокот на пленарната седница за отпочнување на уставните измени во согласност со Спогодбата од Преспа. Протестот е организиран од здружението на граѓани „Преродба“, од каде ...

Мала група демонстранти ја блокираа улицата пред Собранието

Р.С.Европа - 15.10.2018

Група од дваесетина демонстранти протестираат пред Собранието во пресрет на парламентарната седница во 11 часот за потребата од уставни измени, кои ги предложи владата согласно Договорот од Преспа.

Двотретинско мнозинство за уставни измени или избори, ќе се знае до петок

Сакам да кажам - 15.10.2018

Ако власта не успее да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за гласање на уставните измени предвидени со Договорот од Преспа, до петок ќе се знае дали ќе се распишат предвремени избори.

Врелиот костен влегува на собраниска седница, со каква стартегија ќе настапат Заев и Мицковски?

Фактор - 15.10.2018

Уставните измени од денеска влегуваат на собранска седница. Во 11 часот е закажана „пленарката“ на која 120-те пратеници ќе може да дискутираат за тоа дали се согласуваат Уставот да се отвори со цел да се интервенира со четри амандмани.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ги отворат „картите“: Избори или промена на Уставот

еМагазин - 15.10.2018

Денеска уставните измени, кои се предвидени со договорот за името со Грција, ќе бидат пред пратениците на пленарна седница. Предложените измени на Уставот, од страна на Владата, претходно поминаа на Комисијата за уставни прашања.

“Денеска се распишуваат избори?”

Маркукуле - 15.10.2018

Денеска со почеток од 11 часот Собранието на Република Македонија ќе ја одржи својата 61 седница, на која како единствена точка на дневниот ред е Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на државата и четирите уставни измени кои ги предлага ...

За 11 часот закажана пленарката за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија

ТВ21 - 15.10.2018

Седницата на која Собранието на Република Македонија треба да расправа по предлогот на Владата на Република Македонија за уставните промени кои треба да се направат согласно договорот од Преспа, ќе се одржи денеска во 11 часот.

Истовремено со седницата за уставни измени, пред парламентот е закажан протест против власта

Фокус - 14.10.2018

Здружението на граѓани Преродба за утре најави протести и блокади пред македонското Собрание со почеток од 10 часот, непосредно пред почеток на парламентарната седница на која пратениците ќе дискутираат и одлучуваат за отворање на Уставот.

Утре започнува собраниската седница за отворање на Уставот, ако нема двотретинско мнозинство ќе се распушти парламентот

Фокус - 14.10.2018

Утре со почеток од 11 часот е закажана парламентарната седница за потребата од уставни измени, кои ги предложи владата согласно Договорот од Преспа, а собраниската комисија за уставни прашања се изјасни позитивно.

Потегот на ВМРО-ДПМНЕ ќе зависи од потегот на парламентарното мнозинство

Алсат-М - 14.10.2018

Собранието в понеделник ќе ја почне дебатата за потребата од уставни измени. Опозицијата не потврдува дали ќе учествува или не, но одредени пратеници за Алсат М потврдија дека ќе се појават на седница.

Уставни измени или предвремени парламентарни избори?

А1 On - 14.10.2018

Утре започнува дебатата на собраниска седница за уставните измени. Утрешниот ден ќе покаже дали Заев успеал да обезбеди двотретинско мнозинство. И според денешните непроменети ставови мали се шансите 80 пратеници да гласаат позитивно.

Најави за блокади и протести за време на собраниската седница за уставни измени

Р.С.Европа - 14.10.2018

Здружението на граѓани “Преродба” за утре најави протести и блокади пред македонското Собрание за, како што велат од здружението, продолжување на македонскиот отпор. Протестите ќе започнат во 10 часот, кога всушност започнува и собраниската седница ...

За утре закажана пленарна седница за уставни измени – власта и опозцијата со непроменти позиции

24 Вести - 14.10.2018

Уставни измени или предвремени парламентарни избори? Дали пратениците од опозицијата ќе гласаат за отварање на Уставот или ќе влезат во трка на предвремени парламентарни избори. Од владејачкото мнозинство повикуваат на единство, од опозицијата ...

Утрешната седница, тест за двотретинско мнозинство

Телма - 14.10.2018

Мали се шансите да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени. Предвремените парламентарни избори се се поизвесни. Висок функционер од владејачкото мнозинство за Телма вели дека пратениците од опозицијата се подложени на притисок и ...

Уставните измени утре на пленарна седница - изборот е двотретинско мнозинство или предвремени избори

Сител - 14.10.2018

Процедурата за измени на Уставот утре се сели на пленарна седница. Народните избраници според собранискиот деловник за оваа точка може да дискуираат најмногу 10 дена, но времетрањето на седница ќе зависи од бројот на пријавени пратеници за збор.

Утре во 11 часот почнува собраниската седница за уставните амандмани

Канал5 - 14.10.2018

Последни пребројувања и калкулации но и зацврстување на веќе познатите ставови и обвинувања. Уставните измени утре ќе се најдат пред пратениците на пленарна седница. Ќе го обезбеди ли власта потребното двотретинско мнозинство за да го реализира ...

(ВИДЕО) Уставните измени на пленарна седница – ќе бидат поддржани или ќе се распишат избори?

1tv - 14.10.2018

Власта ги пребројува пратениците и ги прави последните пресметки пред уставните измени, согласно договорот со Грција, да се најадат на пленарна седница. Откако комисијата за уставни прашања со 10 гласови за и 7 против даде зелено светло, овие ...

Костадинов: Можно е пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат седницата

Фактор - 14.10.2018

Костадин Костадинов, пратеникот на СДСМ, за ТВ24 изјави дека можмо е едно од сценаријата на утрешниот почеток на пленарната седица за уставни измени во контекст на преспанскиот договор да биде напуштање на истата од страна на пратеничката група на ...

Колку ќе трае пленарната седница за уставни измени?

Фактор - 14.10.2018

Утре на собраниската агенда стартува пленарната седница за уставни измени без јасна проекција колку време ќе трае истата, најмногу поради тоа што премиерот на СДСМ, Зоран Заев, и владеачката коалиција се уште немаат дециден став дали ги имаат ...

Заев во паника, 10 пратеници нема да ги гласаат уставните измени!

Република - 14.10.2018

Утре на пленарната седница за почеток на постапката за уставни измени Заев не само што нема да има 81 пратеник во поддршка за 2/3 мнозинство, туку извесно е дека ќе нема ни 61 пратеник кои ќе гласаат “За.

Пленарна седница утре во 11 часот

Пулс24 - 14.10.2018

Уставните измени утре ќе се најдат пред пратениците на пленарна седнница. Дали власта ќе го обезбеди потребното двотретинско мнозинство за да го реализира предвиденото од Договорот со Грција останува да се види.

Протести и блокади пред Собранието против промена на Уставот

CivilMedia - 14.10.2018

Здружението на граѓани “Преродба” за утре, 15 октомври, најавува протести и блокади пред Собранието на Република Македонија, за како што велат продолжување на македонскиот отпор. Протестите ќе започнат во 10 часот, кога всушност започнува и ...

„Уа корумпирани” и „Оставка” извикуваат дваесетина граѓани на протестот пред Собрание

Макфакс - 15.10.2018

Мала група граѓани утринава пред Собранието протестираат против промена на Уставот и името на државата. Тие со транспаренти „Не ве гласавме за да менувате име”, „Оставка”, „Бојкотирам” бараат пратениците да не ги поддржат уставните промени.

Протести и блокади пред Собранието поради седницата за уставните амандмани

Скопје инфо - 15.10.2018

Пред Собранието во моментов се одржува протест против уставните измени и седницата која треба наскоро да започне. Организаторот е здружението на граѓани “Преродба”, тие велат дека со протест и блокади пред Собранието на Република Македонија, ќе се ...

Кој им се заканува на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ?

еМагазин - 14.10.2018

Министерството за внатрешни работи истражува кој им се заканува на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои преку медиумите и социјалните мрежи посочуваат дека се под постојан притисок за уставните измени, предвидени со договорот за името со Грција, но и дека ...

Кој блефира, ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ: Избори или уставни измени

еМагазин - 14.10.2018

ВМРО-ДПМНЕ се подговува за избори, СДСМ порачува дека ако нејзините пратеници не преземат одговорност, мнозинството во Собрание ќе распише избори, а ДУИ се уште се надева уставните измени, предвидени со догворот со Грција, да поминат во Собрание и ...

Собраниска седница за измени во Уставот

1tv - 15.10.2018

Собранието денеска во 11 часот треба да ја одржи седницата за уставните измени предложени од Владата, во согласност со Договорот од Преспа. Минатата недела Комисијата за уставни прашања се изјасни позитивно во врска со амандманите за измена на ...

Двотретинско мнозинство за уставни измени или избори, ќе се знае до петок

Либертас - 15.10.2018

Ако власта не успее да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за гласање на уставните измени предвидени со Договорот од Преспа, до петок ќе се знае дали ќе се распишат предвремени избори.

Заев очекува поддршка,Мицкоски оди на избори - Во „Белата палата“ синоќа одбиен предлог за опозициска интервенција во ...

24 Вести - 13.10.2018

Во предвечерието на денот Д за уставните измени во Собранието, власта и опозицијата закопани во своите ровови, а мнозинството неизвесно. Власта и денеска со повик пратениците да гласаат за уставните измени, опозицијата пак децидна – уставните измени ...

Предлогот за уставни измени в понеделник на пленарна седница

Канал5 - 13.10.2018

По дводневна расправа на Комисијата за уставни прашања предлог измените в понеделник ќе се најдат пред пратениците. Но речиси е неизвесно каков епилог ќе има пленарната расправа во собранието по предложените уставни измени со оглед на тоа што власта ...

Османи: Сѐ уште не се исцрпени сите можности за двотретинско мнозинство

+инфо - 13.10.2018

Целата енергија и фокус во моментов треба да бидат насочени кон собирање двотретинско мнозинство во Парламентот за уставни измени, смета вицепремиерот Бујар Османи нагласувајќи дека тој е оптимист дека не се исцрпени сите можности за тоа.

СДСМ очекува пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени, опозицијата пишува програма за предвремени ...

Сител - 13.10.2018

Два дена пред почетокот на собраниската процедура за уставни измени власта и опозицијата не ги менуваат ставовите. СДСМ и денеска ги повика колегите од ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржат амандманите и да ја обезбедат евро-атлантската иднина на земјата.

Власта собира мнозинство за уставните измени, опозицијата се подготвува за избори

Н.Македонија - 13.10.2018

Со отворање на расправата во Комисија за уставни прашања, во средата, почна собраниската процедура за пристапување кон измени во Уставот на Република Македонија, кои треба да се реализираат во согласност со обврските што ги презема Владата, ...

СДСМ: Опозицијата да ги поддржи уставните измени заради иднината на Македонија

Р.С.Европа - 13.10.2018

Владејачката СДСМ денеска ги повика пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржат уставните измени во Собранието во интерес на иднината на Македонија, при тоа водејќи се од волјата на граѓаните.

Османи: ДУИ во моментов размислува само за планот А

А1 On - 13.10.2018

За ДУИ е најважно да заврши процедурата во Собрание за уставните измени. Тоа го викаме план А, а планот Б е доколку се исцрпат можноси од планот А. Тогаш ќе имаме предвремени избори, истакна денеска заменик-претседателот на Владата, задолжен за ...

Уставните измени в понеделник во Парламентот

Либертас - 13.10.2018

Собранието на пленарна седница в понеделник ќе расправа за предложените уставни измени, откако нив вчера ги поддржа Комисијата за уставни прашања Предложените уставни измени кои произлегуваат од договорот со Грција за промена на уставното име на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ оставени на бришан простор

Независен - 13.10.2018

Меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ можеби владее единство во однос на ставот да не се гласа за уставни измени согласно со договорот со Грција, како што тврдат од партиското раководство. Затоа, пак, според тврдењата на соговорници од пратеничката група, ...

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори, власта се обидува да најде 2/3 мнозинство за уставни измени

ТВ21 - 13.10.2018

Во пресрет на пленарната седница која треба да се одржи во понеделник, а на која на дневен ред треба да се најдат Уставните измени, власта се обидува да ги убеди пратениците од опозицијата да ги поддржат предлозите.

Партнерка на Заев од коалицијата не гласала за уставните измени

Република - 13.10.2018

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ, која ште е дел од владеачката коалиција, не гласала на комисијата за уставни прашања која што вчера реши Собранието на пленарна расправа да одлучува за измени во уставот.