TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 26 отсто е Излезноста на изборите до 13 часот, најмногу граѓани гласале во Новаци, а најмалку во Врапчиште

Сакам да кажам - 24.04.2024

Излезноста до 13 часот во првиот круг од претседателските избори е 26, 35 отсто или гласале 430.364 граѓани од избирачките места од кои стигнале податоци. Тоа е 6 отсто повеќе од изборите во 2019, рече на прес-конференција претседателот на Државната ...

Излезноста до 13 часот е 26,35 отсто, што е за 6 отсто поголема споредено со изборите во 2019 година

Телма

Излезноста до 13 часот е 26,3 проценти, поднесени 140 приговори до ДИК за заштита на избирачкото право

Слободен Печат

Одѕивот до 13 часот е 26,35 отсто – најмногу гласале во Новаци, а намалку во Врапчиште

Макфакс

ДИК: Најголема излезност во Новаци, најмала во Врапчиште

Канал5

ДИК: Излезноста до 13 часот е 26,35%, поднесени 140 приговори за заштита на избирачкото право

CivilMedia

ДИК: Најголема излезност е забележана во Новаци 42,87 отсто, а најмала е излезноста во Врапчиште 10,18 отсто

Фактор

еМагазин Канал5 Слободен Печат Lider Нова ТВ Frontline Опсервер Рацин

До 13 часот излезноста 24,92%, 6% повеќе од изборите во 2019 година

ТВ21 - 24.04.2024

Од одработени 83,54% од гласачките места, досега излезноста е 24.92%, или гласале 417.170 граѓани. Оваа бројка е сигурно поголема, со оглед дека не се одработени 100%. Претседателот на ДИК, Александар Даштевски кажа дека оваа бројка е за 6% поголема ...

До 13 часот излезноста 24,92%

4NEWS

Излезноста до 9 часот е 3,85%

ТВ21

Излезноста до 9 часот изнесува 3,85 отсто, соопшти Даштевски

Н.Македонија

Прв пресек – ДИК објави колку е излезноста до 9 часот

Локално

Излезноста до 9 часот изнесува 3,85 отсто

Сител

Излезноста до 9 часот е 3,85%

Алфа

Курир Нетпрес

Во Дебар до 13 часот излезноста на изборите е 13 отсто, во Центар Жупа 9,12

Курир - 24.04.2024

Изборниот ден во општините Дебар и Центар Жупа минува тековно, со поголема излезност од претпладневните часови. Изборниот ден во општините Дебар и Центар Жупа минува тековно, со поголема излезност од претпладневните часови.

Излезноста во општините Дебар и Центар Жупа до 11 часот 5, односно 4,47 отсто

Бриф

Во Општина Врапчиште до 9 часот гласале 422 избирачи

Gostivarpress.mk

Излезноста во општините Дебар и Центар Жупа 4,47 отсто

Press24

Излезноста во општините Дебар и Центар Жупа до 11 часот 5, односно 4,47 отсто

Република

До 11 часот излезноста е 12.78%, гласале повеќе од 229 илјади гласачи

Радио МОФ - 24.04.2024

Излезноста до 11 часот на претседателските избори е 12.78%, односно 229.417 гласачи, покажуваат податоците на порталот на Државната изборна комисија (ДИК). Излезноста е пресметана врз основа на 97.43% од обработените избирачки места.

Излезноста до 11 часот на избирачките места во Кочанско е околу 13 отсто

Курир

До 11 часот излезноста во Кумaново е 11 отсто

Kumanovo News

Граѓаните по седми пат избираат претседател на државата, почна гласањето во првиот круг

Глас на Америка

Над 70.000 граѓани го оствариле своето право на глас до 9 часот, поголем одѕив од минатите избори

Република

Македонија утре ќе гласа на седмите претседателски избори

Канал5

Над 70 000 граѓани го оствариле своето право на глас до 9 часот, поголем одѕив од минатите избори

Lider

Бриф Сител Press24 Република

Во Скопје до 11:00 часот најголема излезноста во Карпош, а најмала во Арачиново

Алсат-М - 24.04.2024

Според податоците објавени на интернет страната на ДИК, меѓу скопските општини најголема излезност до 11:00 часот е регистрирана во општините Карпош (17,95%) и Кисела Вода (17,56%), а најмала во Арачиново (4,73%) и Шуто Оризари ...

До 9 часот во Скопје најголема излезност има во Ѓорче Петров

24Инфо

До 9 часот во Скопје најголема излезност има во Ѓорче Петров

Press24

Излезноста до 9 часот во Општина Тетово е 3,2 отсто

Сител - 24.04.2024

До 9 часот во Општина Тетово гласале 2301 лице или 3,2 отсто од вкупниот број на 86.405 гласачи за денешниот прв круг од гласањето за избор на претседател на државата. Во Општина Тетово се гласа на вкупно 117 избирачки места.

Излезноста до 9 часот во Општина Тетово е 3,2 отсто

Бриф

Излезноста до 9 часот во Општина Тетово е 3,2 отсто

Република

Каква е излезноста во Тетово до 9:00 часот

Алсат-М

Излезноста до 9 часот во Општина Тетово е 3,2 отсто

Вечер Прес

До 9 часот во Дебар еден отсто, во Центар Жупа 1,9 отсто излезеност

Сител - 24.04.2024

Непречено се одвива изборниот процес од првиот круг на претседателските избори во општините Дебар и Центар Жупа. Според Рилинд Хаса претседател на ОИК-Дебар, до 9 часот правото на глас го искористиле 283 гласачи или еден отсто од вкупно запишаните ...

До 9 часот во Дебар еден отсто, во Центар Жупа 1,9 отсто излезеност

Курир

До 9 часот во Дебар еден отсто, во Центар Жупа 1,9 отсто излезеност

Вечер Прес

До 9 часот во Дебар еден отсто, во Центар Жупа 1,9 отсто излезеност

Република