TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ГАЗДАТА НА BINANCE ЗА FTX: Сем Бенкмен-Фрид беше „мајсторски манипулатор“

Пари - 07.12.2022

Извршниот директор на Binance повторно се огласи на Твитер за да го сподели својот најнов став за кризата и колапсот на FTX, овој пат осврнувајќи се на пет различни „наративи“ за кои вели дека се „погрешни“ во темата објавена во вторник.

На криптоберзите им се стемни, на адвокатите им се раздени: „Треба да му платите на гробарот“

Денар - 07.12.2022

Превирањата во крипто индустријата ги потресоа големите берзи и предизвикаа пад на вредноста на дигиталните средства. Сепак, како што известува Ројтерс, една група ќе профитира: адвокати за банкрот.

Песимистички прогнози на берзите – биткоин може да падне на помалку од 5.000 долари

Иновативност - 07.12.2022

Благодарение на биткоин многумина речиси преку ноќ станаа милионери или милијардери, а многумина криптовалутите ги гледаат како исплатлива и профитабилна форма на штедење, па затоа инвестирале многу пари верувајќи дека ќе им се исплати.

Падот на FTX го погоди крипто-пазарот: „Ова веќе не е криптозим, ова е крвопролевање“

360 степени - 07.12.2022

Вредноста на биткоините на корисничките сметки на крипто-берзите, каде што инвеститорите на мало вообичаено вршат трансакции, падна на околу 2,3 милиони од рекордното високо ниво во 2020 година од 3,1 милиони, соопшти берзата Битфинекс „Речиси ...

ГОЛДМАН САКС ПЛАНИРА АКВИЗИЦИИ НА КРИПТО КОМПАНИИТЕ - вложувачите бараат прилики за купување по пониски цени

Фактор - 07.12.2022

Извршниот директор на Goldman Sachs, Метју Мекдермот, рече дека неговата компанија веќе спроведува длабинска анализа на некои крипто компании. Со вреднувањето на крипто компаниите погодени од неодамнешниот дебакл на FTX, фирмата за финансиски услуги ...

Крипто-песимизам: Цената на bitcoin би можела да падне на 5 илјади долари

Телефони.мк - 07.12.2022

На крилата на bitcoin многумина стекнаа неочекувано богатство, но многумина што веруваа дека ќе им се исплати и ги вложија своите заштеди, сега ништо не им вреди. Највисоката вредност на Bitcoin беше 69 илјади долари и се очекуваше цената да ...

ЛОШО СМЕТКОВОДСТВО ИЛИ ИЗМАМА: Сем Бенкмен-Фрид се соочува со години затвор поради пропаѓањето на FTX- ако воопшто го ...

Пари - 06.12.2022

Сем Бенкмен-Фрид, обесчестениот поранешен извршен директор на FTX, банкротираната берза за криптовалути која вредеше 32 милијарди долари до пред неколку недели, негуваше имиџ на младо момче, гениј, кој стана бизнис титан, способен чудесно да ја ...

Крипто брокерот Genesis им должи на клиентите на Gemini 900 милиони долари

Пари - 06.12.2022

Крипто брокерот Genesis и неговата матична компанија Digital Currency Group (DCG) им должат на клиентите на крипто берзата на близнаците Winklevoss Gemini 900 милиони долари, објави во саботата Financial Times.

БЕНКМЕН-ФРИД СЕ СОГЛАСИ ДА СВЕДОЧИ - Крипто клинецот сака пред Претставничкиот дом на САД да докаже дека не е измамник

Фактор - 06.12.2022

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид, во неделата твитна дека ќе сведочи пред Комитетот за финансиски услуги на Претставничкиот дом, откако ќе ја заврши својата „студија и преглед“ на настаните што доведоа до спектакуларен колапс на неговата берза за ...

Песимизам на крипто берзите: Биткоинот може да падне и до 5.000 долари?

Lider - 06.12.2022

Оваа 2022 година се покажа како исклучително тешка година за крипто индустријата. Цената на биткоинот падна за 65 отсто од почетокот на годината, криптовалутата „Луна“ доживеа целосен колапс на вредноста, а криптоберзата FTX банкротира по купувањето ...

Песимизам на крипто берзите: Цената на биткоинот може да падне на 5 илјади долари

Денар - 06.12.2022

Тешката година за пазарот на криптовалути би можела да стане уште потешка, според некои аналитичари. На крилјата на биткоинот, многумина стекнаа големо и неочекувано богатство, а голем број луѓе видоа во криптовалутите профитабилен облик на заштеда, ...

Домино ефект: „Ова повеќе не е криптозима, ова е крвопролевање“

Денар - 07.12.2022

„За малку ќе банкротирав“, вели Џуд Фаваз, трговец со криптовалути во Абу Даби. „Се смеам затоа што нема смисла да се изложувам на поголема депресија и фрустрација поради тоа“, додава тој.

Падот на FTX го погоди крипто-пазарот: „Ова веќе не е криптозим, ова е крвопролевање“

Курир - 07.12.2022

Вредноста на биткоините на корисничките сметки на крипто-берзите, каде што инвеститорите на мало вообичаено вршат трансакции, падна на околу 2,3 милиони од рекордното високо ниво во 2020 година од 3,1 милиони, соопшти берзата Битфинекс.

“КРВОПРОЛЕВАЊЕ“: Како колапсот на FTX предизвика домино ефект што уништи толку многу компании?

Фактор - 07.12.2022

„За малку ќе банкротирав“, вели Џуд Фаваз, трговец со криптовалути во Абу Даби. „Се смеам затоа што нема смисла да се изложувам на поголема депресија и фрустрација поради тоа“, додава тој.

Падот на ФТХ погоди крипто пазарот: „Ова е крвопролевање“

Слободен Печат - 07.12.2022

Вредноста на биткоините во корисничките сметки на крипто берзите, каде што вообичаено вршат трансакции на инвеститорите на мало, падна на околу 2,3 милиони од рекордното високо ниво во 2020 година од 3,1 милиони, соопшти берзата Битфинекс.

Падот на FTX го погоди крипто-пазарот: „Ова веќе не е криптозим, ова е крвопролевање“

Нетпрес - 07.12.2022

Вредноста на биткоините на корисничките сметки на крипто-берзите, каде што инвеститорите на мало вообичаено вршат трансакции, падна на околу 2,3 милиони од рекордното високо ниво во 2020 година од 3,1 милиони, соопшти берзата Битфинекс.