TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трета среќа за договор со опозицијата за судбината на СЈО

Телма - 25.03.2019

Премиерот е убеден дека ќе се постигне согласност со ВМРО-ДПМНЕ за СЈО. Верува дека е можно сите заедно да застанат зад квалитетен закон и вели дека, ако направат напори, може да се постигне договор до 1 април, за да може и Собранието да го изгласа ...

Многу математики околу новиот Закон за јавно обвинителство!

Канал5 - 25.03.2019

По двата неуспешни обиди да постигнат договор, власта сега се надева на помалите партии за двотретинското мнзоинство за новиот Закон за јавното обвинителство. Разговорите меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство во мирување.

БЕСА: СЈО да не се претопи во ОЈО, па да стане нефункционално

CivilMedia - 25.03.2019

Министерката за правда Рената Дескоска контактирала со пратениците од опозициската БЕСА во врска со Законот за јавно обвинителство, потврдуваат извори од Министерството, но кога ќе се одржи средбата, сѐ уште не е прецизирано.

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Макфакс - 25.03.2019

Фадил Зендели од Беса информираше денеска дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие ќе стават свои барања на маса, доколку сакаат да добијат поддршка. Еден од предлозите на Беса е СЈО да остане да продолжи да работи ...

БЕСА бара да се продолжи рокот на СЈО за нови истраги

Нова ТВ - 25.03.2019

БЕСА ќе го поддржи новиот Закон за јавно обвинителство ако СЈО остане да функционира како независна институција, а не како што се предлага да биде составен дел од ЈО. „БЕСА е подготвена да даде поддршка на СЈО за оваа институција да продолжи да ...

Беса доби покана од министерството за правда

Фактор - 25.03.2019

Движењето Беса потврди дека добило покана од Министерството за правда да се вклучат во преговорите за Законот за јавното обвинителство, односно за иднината на Специјалното обвинителство, со цел да се обезбеди потребното двотретинско мнозинство, ...

Дури И да се одложи препораката за преговори со ЕУ, законот за СЈО со странски печат ќе се донесе, велат од владата

Сакам да кажам - 25.03.2019

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни амандмани на Законот за Јавно обвинителство, тогаш ќе има нова средба за да се разгледаат, кажа министерката за правда Рената Дескоска во петокот, а дотогаш СДСМ ќе продолжи да бара поддршка од уште неколку ...

АХМЕТИ ПОВИКА НА ДИЈАЛОГ: Каде заглавија СДСМ и ВМРО ДПМНЕ со Законот за СЈО?

Фактор - 25.03.2019

Додека СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се натегаат околу СЈО и новиот Закон, коалициониот партнер на власта, Али Ахмети повикува на дијалог. Засега нема договор а СДСМ не отстапува за СЈО и по двата неуспешни обиди додека ВМРО ДПМНЕ постави услови и бара ...

Нема поместувања во ставовите на партиите за предлог-законот за СЈО

Алсат-М - 24.03.2019

Се уште не е позната судбината на преговорите помеѓу власта и ВМРО ДПМНЕ за СЈО. Владејачките партии и понатаму чекаат партијата на Христијан Мицкоски да седне на преговори, иако опозициската партија не планира да достави конкретни амандмани во оваа ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Канал5 - 24.03.2019

Попладнево лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на ...

Закон за СЈО: Брисел очекува да се гласа во следните денови

24 Вести - 24.03.2019

Европската Унија под будно око го следи текот на преговорите за СЈО и очекуваат во наредните денови пратениците да најдат заеднички јазик за Законот за да не се избегне одговорност од постапките на СЈО – брифираат дипломатски извори за Телевизија 24.

СДСМ не отстапува од ставовите за СЈО, Ахмети пак ја повика опозицијата да соработува

1tv - 24.03.2019

Ахмети ја повика опозицијата да соработува, СДСМ не отстапува од своите ставови за СЈО. По двата неуспешни обиди за договор за измените на Законот за Јавното обвинителство, останува нејасно дали до крајот на месецот ќе се обезбеди мнозинство во ...

(Видео) СДСМ не отстапува за СЈО, Ахмети ја повика опозицијата да соработува

Либертас - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Заев зборува преку Ахмети: опозицијата да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Магазин - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО.

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за реформата на СЈО се далеку од договор

МКД - 24.03.2019

По двете неуспешни средби на работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во однос на предлогот на Владата за измени во Законот на јавно обвинителство, стигнуваат апелите до опозицијата за тоа колку е важен овој законски проект во однос на почетокот на ...

Ахмети апелираше опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Либертас - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

24Инфо - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Се подготвува ли нов притисок врз опозициските пратеници – овој пат за судбината на СЈО?

Алфа - 24.03.2019

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните услови за добивање на датум за преговори со ЕУ.

Ахмети: Не се повлекувајте од преговорите за СЈО за доброто на државата

Р.С.Европа - 24.03.2019

По вицепремиерот Бујар Османи, денеска и неговиот партиски лидер Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за Специјалното јавно обвинителство. Според него, разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за јавно ...

Власта му дава шанса на дијалогот со опозицијата

Телма - 24.03.2019

Власта му дава нова шанса на дијалогот. СДСМ и ДУИ веруваат дека разговорите со ВМРО ДПМНЕ околу новиот Закон за обвинителството треба да продолжат, за да се овозможи постигнување договор.

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Макфакс - 24.03.2019

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да продолжат разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за јавно обвинителство со кој се решава и судбината на СЈО.

Ахмети со апел до опозицијата: Не се повлекувајте од преговорите за СЈО

Press24 - 24.03.2019

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, откако во петок пропадна обидот за нов договор. -Имавме средби. Апелирам опозицијата да не се повлекува од дијалогот и да се постигне согласност за ...

Ахмети апелира опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

+инфо - 24.03.2019

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пренесува „ Макфакс “. Според него, треба да продолжат разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за Јавно обвинителство, со кој се решава и ...

СДСМ не отстапува за СЈО по двата неуспешни обиди за договор

Фактор - 24.03.2019

Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ, денеска објави дека владеачката партија нема да отстапи ништо во корист на ВМРО-ДПМНЕ за статусот на СЈО по двата пропадната обиди за договор за измените на Законот за јавното обвинителство, во чии рамки ...

Ахмети апелираше опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

1tv - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на ...

Власта во поход по 80 пратеници за СЈО

+инфо - 25.03.2019

Потрагата по 80 гласа, следува откако во петокот пропаднаа преговорите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ чии ставови за судбината на СЈО се разликуваат како небо и земја. Министерката за правда Рената Дескоска контактирала со пратениците од опозициската БЕСА ...

ВИДЕО: Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

А1 On - 25.03.2019

Фадил Зендели од Беса информираше денеска дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие ќе стават свои барања на маса, доколку сакаат да добијат поддршка. Еден од предлозите на Беса е СЈО да остане да продолжи да работи ...

БЕСА бара да се продолжи рокот на СЈО за нови истраги

Либертас - 25.03.2019

БЕСА ќе го поддржи новиот Закон за јавно обвинителство ако СЈО остане да функционира како независна институција, а не како што се предлага да биде составен дел од ЈО. „БЕСА е подготвена да даде поддршка на СЈО за оваа институција да продолжи да ...

Законот за јавно обвинителство чека на компромисот помеѓу власта и опозицијата

24 Вести - 23.03.2019

Како власта ќе дојде до двотретинско мнозинство доколку опозицијата не отстапи од нивните барања за Законот за Јавно обвинителство? Катица Јанева и тимот на СЈО е главниот спор на преговарачките тимови, но за да се стигне до 80 гласа треба да се ...

Не успеа со ВМРО, Власта го врти погледот кон опозицијата – „Албанската опозиција е како резервна гума на Владата“, ...

ТВ21 - 23.03.2019

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за пазарење со основните принципи, кои ги доставиле како забелешки од 120 страни.

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

ТВ21 - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

Законот за СЈО во потрага по 80 пратеници

Нетпрес - 23.03.2019

Неизвесна е судбината на законот што го одредува местото и улогата на СЈО. Откако вториот обид за усогласување со ВМРО ДПМНЕ синоќа заврши неуспешно, Владата најавува проширување на опфатот на соговорници, односно разговори и со други пратеници.

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМОР-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

MakPress - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

СДСМ не отстапува од ставовите за СЈО, Ахмети пак ја повика опозицијата да соработува

Локално - 24.03.2019

Ахмети ја повика опозицијата да соработува, СДСМ не отстапува од своите ставови за СЈО. По двата неуспешни обиди за договор за измените на Законот за Јавното обвинителство, останува нејасно дали до крајот на месецот ќе се обезбеди мнозинство во ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Вечер - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Се подготвува ли нов притисок врз опозициските пратеници – овој пат за судбината на СЈО?

Република - 24.03.2019

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните услови за добивање на датум за преговори со ЕУ, о бјави АлфаТВ.

Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Точка - 25.03.2019

Фадил Зендели од Беса информираше денеска дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие ќе стават свои барања на маса, доколку сакаат да добијат поддршка. Еден од предлозите на Беса е СЈО да остане да продолжи да работи ...

БЕСА ќе даде поддршка за законот за јавно обвинителство, ако СЈО остане независно

1tv - 25.03.2019

БЕСА најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство доколку СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел од ЈО. Пратеникот од БЕСА Фадил Зендели денеска во изјава за медиумите во Собранието рече дека ...

Не успеа со ВМРО, Власта го врти погледот кон опозицијата – „Албанската опозиција е како резервна гума на Владата“, ...

4NEWS - 23.03.2019

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за пазарење со основните принципи, кои ги доставиле како забелешки од 120 страни.

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

4NEWS - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

А1 On - 23.03.2019

„ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Сител - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

БЕСА ќе даде поддршка за законот за јавно обвинителство, ако СЈО остане независно

Независен - 25.03.2019

БЕСА најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство доколку СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел од ЈО. Пратеникот од БЕСА Фадил Зендели денеска во изјава за медиумите во Собранието рече дека ...

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

Либертас - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

Парламентарно мнозинство и за СЈО - Познато сценарио или грижа за правдата?

Р.С.Европа - 23.03.2019

По изјавата на вицепремиерот Бујар Османи дека по вчерашните неуспешни преговори за СЈО, мнозинството за Специјалното обвинителство ќе се бара во Собранието, реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со обвинување дека власта не сака правда и правна држава ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

А1 On - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

БЕСА ќе даде поддршка за законот за јавно обвинителство, ако СЈО остане независно

24Инфо - 25.03.2019

БЕСА најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство доколку СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел од ЈО. Пратеникот од БЕСА Фалид Зендели денеска во изјава за медиумите во Собранието рече дека ...

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

Локално - 24.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМОР-ДПМНЕ

Скопје1 - 23.03.2019

Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата, се вели во соопштението од СДСМ.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

MakPress - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.