TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ни Атиџе нема да биде иста!

Слободен Печат - 21.01.2020

Со камерата замина и мајка и, а замина и магијата на филмот. Замина сонот, се раздени, сега стварноста има друг лик. Сега навистина е пусто. По „Медена земја“ за Македонија ништо нема да се смени: таа нема да стане ниту Холивуд, ниту Боливуд, но ...

Зошто конзервативците треба да го почитуваат „Медена земја“?

Smartportal - 21.01.2020

Ок, освен тоа што е Македонски филм Има уште малку до прогласувањето на оскари каде што Македонскиот документарен филм „Медена земја“ (инаку финансиран пред се од Фармохем и Швајцарска амбасада) е номиниран за две награди: најдобар странски филм и ...

Дома кај Атиџе Муратовска, хероината од „Медена земја“ (галерија)

Мета - 21.01.2020

Фоторепортерот на „Мета“ го посети домот на хероината од документарниот филм „Медена земја“, Атиџе Муратовска во селото Бекирлија, Општина Лозово. Во тој живописен предел и таа куќа е снимен „Медена земја“ кој е номиниран за Оскар во две категории, ...

И “Медена Земја” ја исполитизираа- чесната и чиста душа на Атиџе ја користат за своја промоција?

Магазин - 21.01.2020

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски вчера донесе одлука да и помогне на Атиџе Муратова, жената која успеа да дојде до Оскари со својата скромност и макотрпна работа. Посочи дека тоа и било соопштено на Муратова, која вчера беше во ...

Медена земја, „зашеќерен пи-ар“: И Атиџе ја политизираа за лични цели

Курир - 21.01.2020

Пиарџиите на СДСМ изгледа дека решиле на грбот на Атиџе Муратова да прават хуманист и од градоначалникот на Лозово, Ацо Велковски, кој пред извесно време беше обвинет за мобинг врз вработена жена во општината, која пак низ солзи ја раскажуваше ...

Ина Многуфина: Градоначалникот на Лозово преку Атиџе си прави сопствен ПР на општината

Курир - 21.01.2020

Градоначалникот на Лозово се видел со Атиџе и на 12ти Март, шо не и понуди тогаш и вработување и помош? Или убаво дојде момент кога цела јавност и медиуми се заинтересирани за Атиџе па некому му текна да се гледаат на врвот?, прашува едно од ...

Ѓаволскиот ѕид

Н.Македонија - 21.01.2020

„Медена земја“ е документарецот за кој најмногу се зборува во пресрет на „оскарите“ и со причина: прв е во оваа категорија со две номинации за „оскар“ во историјата на „оскарите“. Па сепак, е најозборуван на социјалните мрежи и како предмет на ...

Русјаков: Три става за „Медена земја“ што не ги очекував од интелигентни луѓе

365 - 21.01.2020

Александар Русјаков за „Нова Македонија“, извадок од колумната „Немав намера да пишувам за Медена земја“ … Филмот прво доби пари од агенцијата за филм во времето на ВМРО-ДПМНЕ, потоа дојде СДСМ, поништи конкурс, распиша нов и повторно му додели пари.

Атиџе ЗАСЛУЖИЛА и порано некој да се сети на неа

Фактор - 21.01.2020

Преку ноќ жената со име Атиџе стана видлива, позната, пофалувана. И навистина заслужено. Но, токму таа Атиџе заслужи некој и пред филмот во кој ја има главната улога да се сети на неа. Таа и пред Холивуд живееше со пчелите близу Лозово....

На Атиџе и се оствари уште една желба, ќе стане пејачка

еМагазин - 21.01.2020

Главната ѕвезда на македонскиот документарец „Медена земја“, Атиџе Муратова, уште еднаш на сите ни покажа дека чудата се можни, ако веруваме во нив. Не само што животот целосно и се смени по тригодишното снимање на “Медена земја„, која собира ...

Медена лекција за пелин нација

Фактор - 21.01.2020

Ма гонете се со вашиот лажен морализам, убавината ќе го спаси светот! Тоа ми паѓа прво на ум после морализаторските ставови низ медиумите и социјалните мрежи по повод новиот македонски филм „Медена земја.

Атиџе Муратова ќе добие работа во општината Лозово, нов покрив за нејзината куќа и ќе сними две песни

Телма - 20.01.2020

Атиџе Муратова, главната хероина од македонскиот документарен филм „Медена земја“ ќе биде работно ангажирана во општината Лозово и нејзината куќа ќе добие нов покрив, потврди градоначалникот на општината, Ацо Велковски.

(ВИДЕО) 360 Степени сезона 6, бр. 33

360 степени - 21.01.2020

Во новото издание на „360 степени“ на ТВ Алсат (20 јануари 2020 г.): -бевме на гости кај Атиџе во „Медена земја“ (недопрената дивина кај с. Бекирлија) и разговаравме со кинематограферот Фејми Даут како се снимал филмот со две номинации за „Оскар“; ...

(ВИДЕО) Од Бекирлија до Холивуд – како се снимаше „Медена земја“

360 степени - 20.01.2020

Филмот „Медена земја“ е веќе дел од македонската историја, зашто на една рака се бројат делата од македонски автори кои биле номинирани за „Оскар“. По краткиот документарец на Столе Попов „Дае“ во 1979 година и „Пред дождот“ на Милчо Манчевски во ...

Пред Холивуд, Лозово вети награди за Атиџе Муратова

+инфо - 20.01.2020

Атиџе Муратова, ѕвездата од филмот „Медена земја“ денеска доби ветување за нов покрив на куќата, но и дека ќе биде вработена, а ќе и биде овозможено и да ги сними своите две песни. Ова на својот Фејсбук профил го објави Градоначалникот на Општина ...

Животот ѝ се насмевна на Атиџе: Општина Лозово ќе ја вработи, ќе го смени покривот и ќе ѝ овозможи да снима песни ...

Слободен Печат - 20.01.2020

Не престануваат да пристигнуваат убавите вести поврзани со Атиџе, главната хероина од документарниот филм „Медена земја“. Денеска Атиџе беше во општина Лозово на средба со градоначалникот Ацо Велковски , кој вети менување на покривот на нејзината ...

Oпштина Лозово ќе ја вработи Атиџе и ќе ѝ го смени покривот на куќата

Нетпрес - 20.01.2020

По завршување на турнеите и земањето на оскарите, Атиџе ќе биде работно ангажирана во општина Лозово. Исто така ветив, дека нејзините две песни, ќе бидат обработени целосно со музички аранжман и ќе може да ги испее и сними професионално во музичко ...

Атиџе ќе добие нов кров, работа во општина Лозово и ќе сними две песни

Слободен Печат - 20.01.2020

Не престануваат да пристигнуваат убавите вести поврзани со Атиџе, главната хероина од документарниот филм „Медена земја“. Таа денеска се сретна со градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, кој вети менување на покривот на нејзината нова ...

Ѕвездата од „Медена земја“ доби ветување за нов кров, работа и професионално снимање на две песни

ТВ21 - 20.01.2020

Градоначалникот на Општина Лозово, Ацо Велковски, на својот Фејсбук профил се пофали за средбата со една од најспоменуваните жени, Атиџе Муратова, ѕвездата од „Медена земја“. Велковски и Општина Лозово дадоа ветување дека ќе се погрижат за кровот на ...

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА АТИЏЕ: Ќе добие вработување и ќе сними две песни

Фактор - 20.01.2020

Атиџе Муратова, која стана позната од филмот „Медена земја“ денеска беше во Општина Лозово, на средба со градоначалникот Ацо Велковски. Тој вети менување на покривот на нејзината нова куќа, нејзино вработување по доделувањето на оскарите, како и тоа ...

Општина Лозово ќе ја вработи Атиџе после Оскарите

Frontline - 20.01.2020

Градоначалникот и ветил на Атиџе дека работно ќе ја ангажира во Општина Лозово, откако ќе се врати од Церемонијата од доделувањето на Оскарите, дека Општината ќе помогне во санирање на куќата и кровот и дека ќе бидат снимени со музички аранжман ...

Aтиџе добила ветување дека ќе биде вработена и песните ќе ги сними во професионално студио

еМагазин - 20.01.2020

Градоначалникот на Општина Лозово, Ацо Велковски информираше дека ја посетил Атиџе Муратова, хероината од документарниот филм „Медена земја“, кој е номиниран за Оскар во две категории, најдобар документарен и интернационален филм.

Атиџе ќе ги сними своите песни во професионално студио, ѝ вети градоначалникот на Општина Лозово

365 - 20.01.2020

Атиџе Муратова – главната хероина зад двете номинации за Оскар на документарниот филм „Медена земја“, која во низата интервјуа не крие дека отсекогаш сакала да биде пејачка, ќе добие можност своите две песни да ги испее и сними во професионално ...

Oпштина Лозово ќе ја вработи Атиџе и ќе ѝ го смени покривот на куќата

Бриф - 20.01.2020

Денес општина Лозово ја посети нашата национална хероина Атиџе Муратова, Ѕвездата од „Медена земја”. 🍀 Среќна, насмеана и радосна од веста што општина Лозово и јас како Градоначалник дадовме ветување дека ќе се погрижиме за куќата на Атиџе да добие ...

А1Он интервју со Атиџе од „Медена земја“: „Никогаш нема да се откажам од пчелите“

Таратур - 20.01.2020

Интервју на порталот „А1Он“ со главниот лик од македонскиот документарно-игран филм „Медена земја“, Атиџе. Емотивни муабети за снимањето на филмот, за наградите, за шетањето по светот, за пчелите, за мајка ...

(ВИДЕО) Атиџе ги чека Оскарите: Многу сум радосна, мала држава ама му покажавме на цел свет дека можеме

А1 On - 20.01.2020

Во очекување и надеж дека ќе зачекори на црвениот килим, Атиџе си го живее својот стар живот, во, како што вели, медената земја и нејзиното село Бекирлија. „Очекувам да добиеме ‘Оскар’, се надевам дека и јас ќе прошетам на црвениот тепих.

Независните од ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа пратениците и владата да донираат за децата од „Медена земја“

+инфо - 20.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, ќе донира за децата од „Медена земја“ и ги повика колегите пратеници и владата да донираат. – Со голем интерес го проследи повикот за донирање на децата од „Медена ...

Убавицата Атиџе и ѕверот

Н.Македонија - 20.01.2020

Како што обично и бива, нема настан/личност што не може да биде повод за поделби: од крајност во крајност, нештата се симплифицираат и се прикажуваат како исклучително добри или безнадежно лоши.

Шкријељ: Најмалку што можеме да направиме за Атиџе е да ѝ обезбедиме услови за достоинствен живот

Локално - 20.01.2020

„Прекрасната Атиџе од „Медена земја“ е наша гордост и за сите нас е национална хероина. Најмалку што можеме да направиме е да ѝ обезбедиме услови за достоинствен живот. Денеска имав можност лично да се запознаам и да се информирам дека таа и ...

Куќата на Атиџе ќе добие нов кров: Ѕвездата од „Медена земја“ конечно ќе има нормални услови за живот

Женски магазин - 20.01.2020

Ѕвездата од нашиот оскаровски документарен филм „Медена земја“, Атиџе Муратова, која отсега ќе има нормални услови за живот во селото Дорфулија, денес оствари средба со потпретседателот на СДСМ, Коста Петров, и со Санела Шкријељ, заменик-министерка ...

Англискиот продуцент со коментар за македонската „Медена земја“, посебно прашање има за Атиџе

Курир - 20.01.2020

Англискиот продуцент Едгар Рајт упати низа позитивни пораки за македонскиот филм „Медена земја“, кој влезе во потесен избор за наградата Оскар. -Го гледав прославениот македонски документарец „Медена земја“.

Атиџе со желба да запее на Оскарите: „Кај да одам, кај да шетам, роден крај ќе останам“ (ВИДЕО)

365 - 20.01.2020

Атиџе – последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, чија приказна преку „Медена земја“ ја воодушеви и американската филмска академија и за првпат во историјата на Оскарите му донесе две номинации на еден документарен филм , е подготвена за ...

А1ОН: Атиџе ги чека Оскарите: „Мислам дека ќе победиме, некоја сила ме тера, ми кажува“

Скопје1 - 20.01.2020

Во очекување и надеж дека ќе зачекори на црвениот килим, Атиџе си го живее својот стар живот, во, како што вели, медената земја и нејзиното село Бекирлија. „Очекувам да добиеме ‘Оскар’, се надевам дека и јас ќе прошетам на црвениот тепих.

Ако треба да бира меѓу Америка и Македонија, таа вели дома си е дома: Атиџе подготви песна за Оскарите

Магазин - 20.01.2020

Ѕвездата на Медена земја, Атиџе доколку отпатува на Оскарите сака да испее една песна пред сите славни холивудски актери. Атиџе се уште живее во селото Бекирлија, таа за А1он ја откри желбата и песната со која сака да се престави пред светот.

Џејми Ли Кертис воодушевена: „Медена земја“ е зачудувачки филм

Нова ТВ - 19.01.2020

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за овој филм. „Медена земја“ е зачудувачки. Алчност. Ненаситност. Семејство. Љубов. Чест.

ВИДЕО: Атиџе ја запеа песната со која сака да настапи на Оскaрите

А1 On - 20.01.2020

Атиџе, главната хероина на „Медена земја“ се уште е во селото Бекирлија, на југозападниот дел на Овче поле. Таа за „А1он“ оттаму ја запеа песната за која вели дека сака да ја испее и на доделувањето на Оскарите.

Министерот Хасан пешачеше 36 километри да се види со Хатиџе

24Инфо - 19.01.2020

Министерот без ресор за привлекување странски инвестиции во македонската влада, Елвин Хасан денеска поминал 36 километри пеш за да се сретне со Хатиџе Муратова, главниот јунак од филмот „Медена замја“ кој нодамна доби две номинации за Оскар.

Во оваа куќа треба да се всели Атиџе од Медена земја (ВИДЕО)

PressingTV - 19.01.2020

Главната хероина во филмот Медена земја, Атиџе треба да се пресели во нова куќа на 60 километри од Скопје, во селото Дорфулија. Во оваа куќа ќе живее со братот и треба да има нормални услови за живот.

Mинистерот Хасан пешки помина 36 километри за да ја посети Атиџе од „Медена земја“

Република - 19.01.2020

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан денеска со неговиот тим пешачел 36 километри за да стигне до домот на Атиџе Муратова, главниот јунак од филмот „Медена замја“. напиша Хасан на „Фејсбук“.

„За разлика од претходниот дом каде што нема елементарни услови за живот, куќата во Дорфулија ѝ го овозможува тоа“

Точка - 19.01.2020

Нашата хероина од филмот „Медена земја“ - Атиџе Муратова, која досега живееше во селото Бекирлија каде што е снимен и документарниот филм, сега ќе живее во селото Дорфулија каде што има роднини.

Џејми Ли Кертис: „Медена земја“ е зачудувачки филм

MakPress - 19.01.2020

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудудувачки филм. – Колку совршен момент за овој филм. „Медена земја“ е зачудудувачки. Алчност. Ненаситност. Семејство. Љубов.

Министерот Хасан одеше пеш со часови за да се сретне со Атиџе

Фактор - 19.01.2020

Министерот без ресор за привлекување странски инвестиции, Елвин Хасан денеска поминал 36 километри пеш за да се сретне со Атиџе Муратова, главниот јунак од филмот „Медена замја“ кој доби две номинации за Оскар.

Министерот Хасан пешачеше 36 километри да се види со Атиџе

Бриф - 19.01.2020

Министерот без ресор за привлекување странски инвестиции во македонската влада, Елвин Хасан денеска поминал 36 километри пеш за да се сретне со Хатиџе Муратова, главниот јунак од филмот „Медена замја“ кој нодамна доби две номинации за Оскар.

Министерот Елвин Хасан пешачел 7 часа за да ја запознае Атиџе од ,,Медена земја“

AKO - 20.01.2020

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан, објави дека пешачел повеќе од 30 километри или 7 часа до селото во кое живее главната протагонистка на кандидатот за Оскар, македонскиот документарен филм ,,Медена земја“.

Ова е куќата што е купена за Хатиџе (главниот лик во Медена земја)

Бизнис Вести - 20.01.2020

За разлика од Бекирлија (местото каде што е снимен документарецот и местото каде што живее Хатиџе со братот) каде што нема елементарни услови за нормален живот, а Хатиџе е сама со братот, куќата во Дорфулија има струја, вода и нуди какви такви ...

Некои од пратениците ќе донираат за децата од „Медена земја“ и за куќата на Атиџе

Макфакс - 20.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ соопштија дека ќе се приклучат кон акцијата за донирање за децата од „Медена земја“. „Со голем интерес го проследивме повикот за донирање на децата од ‘Медена земја’ и ...

Дел од пратениците ќе донираат за децата од „Медена земја“ и за куќата на Атиџе

24Инфо - 20.01.2020

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, соопшти дека ќе се приклучат кон акцијата за донирање за децата од „Медена земја“. „Со голем интерес го проследивме повикот за донирање на децата од „Медена земја“ и ...

Коста Петров се запозна со Атиџе

iPortal - 20.01.2020

Денес заедно со Санела Шкријељ, заменик-министерка за труд и социјална политика, имавме можност да се запознаме со прекрасната Атиџе од „Медена земја“. Атиџе за сите нас е национална хероина и најмалку што можеме да направиме е да ѝ обезбедиме ...

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ повикаа за донации за децата од „Медена земја“

Слободен Печат - 20.01.2020

Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија се прикучија на повикот за донирање на децата од „Медена земја“. – Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, со голем интерес го проследи ...

Пратеници ќе донираат за децата од „Медена земја“ и за куќата на Атиџе

Н.Македонија - 20.01.2020

Коалицијата за подобра Македонија и независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ, соопштија дека ќе се приклучат кон акцијата за донирање за децата од „Медена земја“. – Со голем интерес го проследивме повикот за донирање на децата од „Медена земја“ и ...