TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Биро за развој на образованието: Лага е дека химната е изоставена од новите наставни програми

1tv - 13.09.2019

Лага е дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно образование.

Бирото за развој на образованието демантира дека химната е изоставена од учебниците

360 степени - 13.09.2019

Бирото за развој на образованието денеска ги демантираше информациите обајвени во некои медиуми дека изучувањето и пеењето на химната се изоставени од новите наставни програми, за разлика од претходно.

Биро за развој на образованието: Химната не е тргната од наставните програми

Независен - 13.09.2019

Фото: Б. Грданоски Не е точно дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно ...

Биро за развој на образованието: Не е точна информацијата дека химната е изоставена од наставната програма

Фокус - 13.09.2019

Во текот на изминатите денови се појавија информации дека химната е изоставена од учебниците, од Бирото за развој на образованието експресно ги демантираа овие информации. „Што се однесува до изнесените дезинформации дека изучувањето и пеењето на ...

Биро за образование: Дезинформација е дека химната е отстранета од наставните програми

Нова ТВ - 13.09.2019

Бирото за развој на образованието денеска ги демантираше информациите обајвени во некои медиуми дека изучувањето и пеењето на химната се изоставени од новите наставни програми, за разлика од претходните наставни програми.

Биро за развој на образованието: Лага е дека химната е тргната од наставните програми

Макфакс - 13.09.2019

Лага е дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно образование.

Биро за образование: Химната не е изоставена од образовниот систем

+инфо - 13.09.2019

Дезинформација е дека изучувањето и пеењето на химната на државата се изоставени од новите наставни програми, реагира Бирото за развој на образованието. – Со химната на Република Северна Македонија учениците се запознаваат уште во прво одделение по ...

Бирото за развој на образование ги демантираше информациите дека химната е отстранета од новите наставни програми

Слободен Печат - 13.09.2019

Од бирото за образование категорично ги негираат овие информации, истакнувајќи дека децата уште во прво одделение се запознаваат со химната на нашата држава. Денеска од Бирото за развој на образование беа демантирани информациите кои кружеа во ...

Биро за образование: Химната се учи во прво, второ и петто одделение

МКД - 13.09.2019

Изучувањето и пеењето на химната се дел од наставните програми за прво одделение по наставните предмети Општество и Музичко образование. Во петто одделение учениците преку интегрирани активности по Општество, Музичко и Ликовно образование „ги ...

Реакција на Бирото за образование: Македонската химна се учи по иста програма

Фактор - 13.09.2019

По неколкудневните непотврдени информации дека учењето на националната химна на Македонија се исфрлува од наставните програми во основните училишта и реакциите на социјалните мрежи, пристигна демант од Бирото за образование, од каде што велат дека ...

Биро за развој на образование демантира дека химната е исфрлена од образовниот систем

AKO - 13.09.2019

Македонската химна, како и досега, е дел од образовниот систем и не се точни информациите дека таа е исфрлена од образовниот ситем во основно училиште, ги демантира Бирото за развој на образование написите на некои портали дека наводно,химната нема ...

Биро за образование: Химната се учи во прво, второ и петто одделение

Вечер Прес - 13.09.2019

Изучувањето и пеењето на химната се дел од наставните програми за прво одделение по наставните предмети Општество и Музичко образование. Во петто одделение учениците преку интегрирани активности по Општество, Музичко и Ликовно образование „ги ...

Oд една училница направиле две. Рeволтирани родители се жалат дека нема услови за настава во „Димитар Поп Георгиев ...

Факултети - 13.09.2019

Со преполовувањето на училниците во училиштето „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во населбата Хром во Скопје се скратуваат нормалните услови за настава, обвинија на социјалните мрежи родители на деца во ова училиште, кои објавија и фотографии од ...

Химната не е тргната од наставните програми, тврди Бирото за развој на образованието

Либертас - 13.09.2019

Со химната на Република Северна Македонија учениците се запознаваат уште во прво одделение по наставните предмети општество и музичко образование, како и во петто одделение, каде што јасно стои во наставната програма по општество дека учениците ...

Oд една училница направиле две. Рeволтирани родители од Хром се жалат дека нема услови за настава

Деца - 13.09.2019

Од Општината објаснуваат дека ова е преодно решение додека не најдат конечно решение заедно со надлежните во Министерството за образование и наука Со преполовувањето на училниците во училиштето „Димитар Поп Георгиев Беровски“ во населбата Хром во ...

ОМД против бришењето на химната „Денес над Македонија“ од школските учебници

МКД - 13.09.2019

Обединета македонска дијаспора (ОМД) ја осудува владината одлука за вадење на македонската химна од школските учебници по основно образование. Химната е значаен столб на државноста, и изучувањето на државната химна во основните училишта суштински ги ...

Македонската химна не е исфрлена од образовниот систем

Република - 13.09.2019

Македонската химна, како и досега, е дел од образовниот систем и не се точни информациите дека таа е исфрлена од образовниот ситем во основно училиште. Бирото за развој на образованието ги демантира написите дека наводно, химната нема повеќе да се ...

Во новите учебници ја нема химната, но има песнички со Северна Македонија

Скопје1 - 13.09.2019

По уставните измени, од Министерството за образование објаснуваат дека е донесена нова програма, па на пример химната на Македонија по музичко образование нема да се учи, туку децата ќе учат песни од етничките заедници во земјава.

Ново Cело, жителите бараат реконструкција на училиштето

Алсат-М - 12.09.2019

Министерството за образование за едно село е мајка, а за друго маќеа. Вака велат жителите на Ново Село, општина Боговиње, бидејќи нивните ученици немаат каде да учат, но затоа Министерство пушти во употреба нова спортска сала за О.У „Реџеп Вока“ во ...

180 ученици од тетовско Ново Село учат во субстандардни услови

Телма - 12.09.2019

Наместо училиште веќе трета година на 180 ученици од тетовско Ново Село надлежните им ги нудат овие импровизирани објекти за држење на настава. За оваа учебна година им биле ветено дека реконструкцијата на училиштетото ќе биде завршена и тука ќе ...

Протест во тетовско Ново село, се бара соодветна реконструкција на училиштето

Независен - 12.09.2019

Жителите на Ново село во општина Боговиње, Тетово, протестираа поради, како што тврдат, несоодветно реконструираната зграда на основното училиште „11 Октомври“ која изгоре во 2017 година. Тие не ги праќаат децата на училиште и таму не се одвива ...

Уставни измени, нови учебници, химната ја нема, има песнички со Северна Македонија

МКД - 12.09.2019

По уставните измени, од Министерството за образование објаснуваат дека е донесена нова програма, па на пример химната на Македонија по музичко образование нема да се учи, туку децата ќе учат песни од етничките заедници во земјава.

Интернетот умира од смеа поради фотографијата на овој наставник, снимена пред и по наставата

Нане - 12.09.2019

Ерик Воткинс, наставник во основнот училиште во Њу Џерси, одлучи да се пошегува со учениците и родителите, водејќи се според новиот тренд на „пред и потоа“ фотографиите. Во изминатиот период, многу деца беа фотографирани пред и после одењето на ...

ПО НАЈНОВА МОДА: Училиште во Ѓорче доби половични училници, децата нека се стиснат

Слободен Печат - 12.09.2019

Во обид да им овозможат на своите деца следење на настава во училници пропишани по сите стандарди, родителите закажале и средба со директорката, на која што очекуваат да се донесе одлука за рушење на преградните ѕидови на училниците.

(ФОТО) НИКОМУ НЕ МУ Е ЛЕСНО ВО УЧИЛИШТЕ: Интернет се изнасмеа од фотографиите на учител пред и после наставата!

Екран - 12.09.2019

Ерик Воткинс, учител во едно училиште во Њу Џерси, одлучил да се пошегува со новиот тренд меѓу учениците и родителите… Имено, многу деца се фотографираат пред и по наставата па така настанале некои урнебесни фотографии како онаа на малечката Луција ...

Да ја избришеш химната од учебник е исто како на првачиња да им забраниш да ја изучуваат македонската азбука

Република - 12.09.2019

Да се откажеш од химната на својата татковина, да ја избришеш од учебник е исто како да им ја забраниш на првачињата да ја изучуваат македонската азбука, коментира на Фејсбук Владимир Блажев – Панчо од ДНК.

Револтирани родители од Хром најавуваат протест поради лоши услови во училиште

Опсервер - 11.09.2019

Жители на општина Ѓорче Петров најавуваат протест, револтирани од намалувањето на училниците во училиштето. Велат дека тоа е спротивно на утврдените стандарди. Нивната реакција ви ја споделуваме во целост: “На барање на повеќе родители ви го ...

ДЈ Панчо: Моите деца ГОРДО ќе ја пеат и научат химната на МАКЕДОНИЈА од почеток до крај

Опсервер - 11.09.2019

Да се откажеш од химната на својата татковина, да ја избришеш од учебник е исто како да им ја забраниш на првачињата да ја изучуваат македонската азбука. Јас за моите деца сум сигурен дека ќе ги научам и воспитам да ги почитуваат сите луѓе без оглед ...

Химната не е тргната од наставните програми, тврди Бирото за развој на образованието

Деца - 11.09.2019

Со химната на Република Северна Македонија учениците се запознаваат уште во прво одделение по наставните предмети општество и музичко образование, како и во петто одделение, каде што јасно стои во наставната програма по општество дека учениците ...

Химната сепак останува во наставната програма

365 - 11.09.2019

Од Бирото за развој на образованието излегоа со соопштение во кое ги негираат дезинформациите дека химната била забранета да се изучува во основното образование. Учениците уште со самиот почеток на своето образовани (во прво одделение) ги изучуваат ...

ПАНЧО ОД ДНК: Да ја избришеш химната од учебник е исто како на првачиња да им забраниш да ја изучуваат македонската ...

Денешен - 11.09.2019

Да се откажеш од химната на својата татковина, да ја избришеш од учебник е исто како да им ја забраниш на првачињата да ја изучуваат македонската азбука, коментира на Фејсбук, Владимир Блажев, познат како Панчо од ДНК.

Биро за развој на образованието: Химната не е тргната од наставните програмиНе е точно дека изучувањето и пеењето на ...

Нетпрес - 13.09.2019

Не е точно дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно образование.

Биро за развој на образованието: Лага е дека химната е тргната од наставните програми

Точка - 13.09.2019

Лага е дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно образование.

Биро за развој на образованието: Лага е дека химната е тргната од наставните програми

Centar - 13.09.2019

Лага е дека изучувањето и пеењето на македонската химна се изоставени од новите наставни програми, велат од Бирото за развој на образованието, по објавите на социјалните мрежи дека химната е тргната од учебниците за основно образование.

Биро за развој на образованието: Лага и дезинформација е дека химната е тргната од наставните програми

CivilMedia - 13.09.2019

Дезинформација е дека изучувањето и пеењето на химната на државата се изоставени од новите наставни програми, реагира Бирото за развој на образованието. – Со химната на Република Северна Македонија учениците се запознаваат уште во прво одделение по ...

Биро за развој на образование демантира дека химната е исфрлена од образовниот систем

Бриф - 13.09.2019

Македонската химна, како и досега, е дел од образовниот систем и не се точни информациите дека таа е исфрлена од образовниот ситем во основно училиште, ги демантира Бирото за развој на образование написите на некои портали дека наводно,химната нема ...

ОМД: Прво погрешната интонација, а второ иземањето на химната од школските учебници, се прабат ли напори кон менување ...

Скопје1 - 13.09.2019

Обединета македонска дијаспора (ОМД) ја осудува владината одлука за вадење на македонската химна од школските учебници по основно образование. Химната е значаен столб на државноста, и изучувањето на државната химна во основните училишта суштински ги ...

Протест во тетовско Ново село, се бара соодветна реконструкција на училиштето

Либертас - 12.09.2019

Жителите на Ново село во општина Боговиње, Тетово, протестираа поради, како што тврдат, несоодветно реконструираната зграда на основното училиште „11 Октомври“ која изгоре во 2017 година. Тие не ги праќаат децата на училиште и таму не се одвива ...

Панчо од ДНК: Да ја избришеш химната од учебник е исто како на првачиња да им забраниш да ја изучуваат македонската ...

Курир - 11.09.2019

Да се откажеш од химната на својата татковина, да ја избришеш од учебник е исто како да им ја забраниш на првачињата да ја изучуваат македонската азбука, коментира на Фејсбук, Владимир Блажев, познат како Панчо од ДНК.