TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Истекува рокот клучен за преживеаните од Турција и Сирија, по 72 часа повеќето од нив умираат

А1 On - 08.02.2023

Како што одминува времето, има се помалку надеж за преживеаните од разорниот земјотрес во Турција и Сирија, а спасувачите имаат малку време до истекот на рокот од 72 часа, клучен да се најдат луѓе под урнатините, изјави експерт за AFP денеска.

Од минута во минута се зголемува бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес

Канал5

Охридските пожарникари во спасувачка мисија, општината ќе донира 10. 000 евра за помош на Турција и Сирија

Сакам да кажам

Зошто првите 72 часа се клучни за спасување по земјотрес

Макфакс

Бројот на жртви во земјотресот во Сирија и Турција надмина 11 000

24 Вести

Хуманоста на дело - помош од Македонија за погодените подрачја во Турција и во Сирија

24 Вести

Српски писател во Турција: Луѓето во целосна тишина ги слушаат звуците под урнатините

360 степени

CivilMedia Deutsche Welle Слободен Печат ТВ21 Алсат-М Скопје1 Во Центар Deutsche Welle

Бројот на загинатите во земјотресите се искачи над 12.000 лица

Макфакс - 08.02.2023

Вкупниот број на загинати во Турција и Сирија вечерва се искачи на 12.049 лица. Најмалку 1.730 луѓе во Сирија загинале на територијата под контрола на опозицијата во северозападниот дел на земјата, додека 1.262 лица загинале во областите во земјата ...

Евакуирани зградите и деловните објекти – по земјотресот порасна нивото на морето, поплавени улици и објекти

ТВ21

Скопјанката Ава Текин го преживеа земјотресот во Турција: Не бегавме, само чекавме и се молевме

Н.Македонија

Град Скопје ќе донира по три милиони денари за Турција и Сирија

360 степени

(ФОТО) Пред и по земјотресот: Сателитските снимки го покажаа обемот на катастрофата во Турција

Скопје1

Над 11.000 загинати во земјотресот во Турција и Сирија

Фокус

Над 11.200 загинати во земјотресот во Турција и во Сирија

Канал5

Вечер Прес +инфо А1 On ТВ21 Н.Македонија Во Центар 360 степени

Скопје знае што е солидарност – стотици граѓани донираа помош за Турција

ТВ21 - 08.02.2023

На скопскиот плоштад се собира помош за погодените од разорниот земјотрес во Турција. Граѓаните донираат разни намирници, а организаторите велат дека досега се задоволни од текот на акцијата. Порачуваат дека најголема потреба има од зимска облека.

ДОНАЦИЈА ОД СВЕТСКАТА ФУДБАЛСКА ЅВЕЗДА: Меси донирал 3,5 милиони евра за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија?

Денешен

Осуммина пожарникари од Охрид заминуваат во спасувачка мисија во Турција

24 Вести

Македонија ја покажа хуманоста на дело - Пунктовите полни со помош

Сител

На скопскиот плоштад собрани донации за да исполнат шлепер, веќе се испратени вода и алишта накај подрачјата погодени од земјотресот

Н.Македонија

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат организаторите

Макфакс

Можеби е малку, но е од срце!

Вечер Прес

Алфа Deutsche Welle Сакам да кажам Press24 Скопје инфо ТВ21 Тера Press24

Хуманост на дело на струмичките сликари Филеви – продадоа две слики, собраните средства за настраданите во Турција и во ...

Телма - 08.02.2023

Уметничките дела „Мртва природа“ и „Охридска куќа“ на струмичките сликари Александар и Ана Филеви се продадени за 60.000 денари, а средствата беа уплатени во Црвениот крст со дознака – „за настраданите во разорните земјотреси“ во Турција и во Сирија.

Парична помош од Општина Делчево за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Опсервер

Парична помош од Општина Делчево за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Zoom

Пожарникари од Кавадарци заминаа на помош во Турција

Фокус

КАВАДАРЦИ, КОЖУВЧАНКА и ФОНДАЦИЈАТА НИКОЛА ЈАНЧЕВ со донација за Турција и Сирија!

Фактор

Советот донесе одлука за финансиска помош на Турција и Сирија

Тера

Општина Битола ќе донира 500.000 денари помош за настраданите во Турција и Сирија

Битола Њуз

Опсервер Бизнис Вести Канал5 Канал5 Press24 Курир Република Слободен Печат

Охридските пожарникари одат во спасувачка мисија во Турција

Сител - 08.02.2023

Охрид се вклучува во помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес. Црвениот крст и охридските пожарникари се подготвени,8 пожарникари заминуваат во спасувачка мисија во Турција со цел да се помогне во извлекувањето на настраданите.Спасувачкиот ...

Осум охридски пожарникари заминуваат во спасувачка мисија во Турција

OhridNews

Волонтери од Македонија, заминаа за Турција

Алсат-М

Спасувачите и помошта тргнаа кон Турција

Глас на Америка

Пожарникари од Тетово и Струмица ќе помогнат во спасувачките активности во Турција

Локално

Девет пожарникари од Тетово ќе помагаат во подрачјата погодени од земјотрес во Турција

Сител

Девет пожарникари од Тетово ќе помагаат во подрачјата погодени од земјотрес во Турција

Опсервер

MakPress Zoom Скопје инфо 24Инфо Бриф Канал5 Вечер Прес CivilMedia

Сирија побара помош од Европската унија

ТВ21 - 08.02.2023

ДВА ДЕНА по разорниот земјотрес што ги погоди Сирија и соседна Турција, Сирија побара помош од Европската унија, потврди Европската комисија. „Утрово добивме барање од сириската влада за помош преку механизмот за цивилна заштита“, изјави европскиот ...

ЕУ испраќа дополнителна помош за Турција и Сирија во вредност од 6,5 милиони евра

Опсервер

Сирија побара помош од ЕУ за отстранување на последиците од разорниот земјотрес

А1 On

Сирија го активира механизмот за цивилна заштита на ЕУ по земјотресот

Локално

Сирија побара помош од ЕУ за отстранување на последиците од разорниот земјотрес

Курир

Сирија побара помош од ЕУ за отстранување на последиците од разорниот земјотрес

MakPress

Сирија побара помош од ЕУ за отстранување на последиците од разорниот земјотрес

Опсервер

Република Нетпрес Канал5 Frontline Вечер Прес 4NEWS Курир Фокус

Махлуф: По земјотресот во Сирија, без покрив над глава останаа 298 илјади лица

Бизнис Вести - 08.02.2023

Повеќе од 298.000 луѓе во Сирија мораа да ги напуштат своите домови по разорниот земјотрес, соопшти денеска сирискиот министер за локална администрација и животна средина Хусеин Махлуф . Тој рече дека бројот на жртвите од земјотресот досега се ...

Махлуф: По земјотресот во Сирија, без покрив над глава останаа 298 илјади лица

Опсервер

Махлуф: По земјотресот во Сирија, без покрив над глава останаа 298 илјади лица

Бриф

Махлуф: По земјотресот во Сирија, без покрив над глава останаа 298 илјади лица

Zoom

Повеќе од 298 илјади луѓе во Сирија ги напуштија своите домови

Р.С.Европа

Околу 300.000 луѓе во Сирија мораа да ги напуштат своите домови по земјотресот

Локално

Махлуф: По земјотресот во Сирија, без покрив над глава останаа 298 илјади лица

А1 On

Слободен Печат Курир Lider Канал5 Вечер Прес Денешен Во Центар Скопје1

Градот Скопје обезбеди финансиска помош од 6 милиони денари за Турција и Сирија

ТВ21 - 08.02.2023

Советот на град Скопје, денес донесе одлука за доделување на парична помош за погодените подрачја од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија во висина од 6 милиони денари. Средствата ќе се уплатат преку сметката за хуманитарна помош на Црвен ...

Градот Скопје обезбеди финансиска помош од 6 милиони денари за Турција и Сирија

4NEWS

Градот Скопје обезбеди финансиска помош за Турција и Сирија

Бизнис Вести

Градот Скопје обезбеди финансиска помош за Турција и Сирија

Фокус

Градот Скопје обезбеди финансиска помош од 6 милиони денари за Турција и Сирија

Скопје24

Градот Скопје обезбеди финансиска помош од 6 милиони денари за Турција и Сирија

Нетпрес

Градот Скопје обезбеди финансиска помош од 6 милиони денари за Турција и Сирија

Локално

24Инфо Опсервер Курир

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со медицинска опрема во Турција и Сирија, расте бројот на жртви

Опсервер - 08.02.2023

– Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и авиони со медицинска опрема во Турција и Сирија кои беа погодени од разорните земјотреси. Организацијата ќе испрати делегација на високо ниво за координирање на помошта и три авиони со ...

СЗО: Можно е 23 милиони луѓе да се погодени од земјотресот во Турција

Фокус

СЗО: Можно е 23 милиони луѓе да бидат погодени од земјотресите во Турција

А1 On

Со земјотресот се погодени 23 милиони луѓе, регистрирани дури 450 потреси за еден ден

ТВ21

СЗО: Околу 23 милиони луѓе би можеле да бидат погодени од последиците од земјотресот

Локално

СЗО: На Сирија ѝ е потребна огромна хуманитарна помош по земјотресот

Кумановски м.

Шефот на СЗО: Загрижени сме поради недостигот на информации од одредени области на Турција и Сирија

Локално

Независен MakPress Сител Опсервер Канал5 Frontline Република Бриф

Припадниците на Армијата на Северна Македонија заминаа на помош во Туркије

Во Центар - 08.02.2023

Припадниците од Баталјонот за специјални сили на Армија на Северна Македонија заминаа на помош во пријателска Туркије, по разорниот земјотрес кој ја погоди земјата. Припадниците од Баталјонот за специјални сили на Армија на Северна Македонија ...

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ со хуманитарна акција за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Курир

Советот на Општина Маврово и Ростуше одобри 500 илјади денари за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија! Прогласени се и денови на жалост

Во Центар

Центар Жупа прогласи седум дневна жалост за настраданите во Турција и Сирија

Либертас

Спортскиот свет изразува солидарност со Туркије по разорните земјотреси

Во Центар

Помош за Турција се собира во Дебарско

Курир

Северна Македонија ќе добие 100 милиони евра од ЕУ, нови закани за бомби во 33 училишта во Скопје, од 600 до 800 денари субвенции за струја на домаќинствата со ниски приходи

CivilMedia

Gostivarpress.mk Zoom MakPress Макфакс CivilMedia Frontline Нова ТВ Фокус

Денеска Советот на Град Скопје ќе додели помош за настраданите во Турција и Сирија, Гази Баба веќе изгласа 500 илјади ...

Слободен Печат - 08.02.2023

Советот на Град Скопје во 13 часот ќе одржи вонредна седница на која треба да донесе одлука за давање помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. Се предлага да се даде парична помош од по 3 000 000 денари за двете земји, ...

Гази Баба ќе испрати 500.000 денари помош на Турција и Сирија

Скопје инфо

Стефковски: Гази Баба доделува 500.000 денари за помош на Турција и Сирија

Курир

Гази Баба доделува 500.000 денари за помош на Турција и Сирија

24Инфо

Гази Баба ќе испрати 500.000 денари помош на Турција и Сирија

Независен

Општина Гази Баба со 500 илјади денари помош за настраданите во Турција и Сирија

Вечер Прес

Гази Баба доделува 500.000 денари за помош на Турција и Сирија

Макфакс

MakPress

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција

Бизнис Вести - 08.02.2023

Девет пожарникари од Кавадарци ги прават последните подготовки и во најскоро време заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција. Оваа информација ја потврди за МИА Александар Чадамов, командир на кавадаречката Територијална ...

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција

Опсервер

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат по земјотресот во Турција

Курир

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат по земјотресот во Турција

Lider

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција

Независен

Вистински херои: Пожарникари од Кавадарци заминуваат во Турција

Press24

Пожарникари од Кавадарци заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција

Сител

MakPress Канал5 Вечер Прес

20 борци на ИСИС избегаа од затвор во Сирија по земјотресот

Фокус - 07.02.2023

Дваесет борци на „Исламска држава“ избегаа од затвор во северна Сирија, искористувајќи го хаосот предизвикан од разорниот земјотрес во областа на турско-сириската граница, јави ДПА. Цитирајќи ги затворските власти, Сириската опсерваторија за ...

Најмалку 20 џихадисти побегнаа од затвор во Сирија по разорниот земјотрес

Телма

Го искористија земјотресот и избегаа од затворот во Сирија – се знае и кој им помогнал

ТВ21

ПОРАДИ ЗЕМЈОТРЕСОТ ПУКАА ЅИДОВИ И ВРАТИ ВО СИРИСКИ ЗАТВОР: Избегаа најмалку 20 борци на ИСИС

Фактор

ОД ЗАТВОР ПОБЕГНАА НАЈМАЛКУ 20 ЏИХАДИСТИ ОД СИРИЈА Силниот земјотрес им го отвори патот

+инфо

Најмалку 20 членови на ИД избегале од сириски затвор по земјотресот

Слободен Печат

Во Сирија, по земјотресот, од затвор побегнаа 20-ина осомничени џихадисти

Макфакс

МКД Кајгана 24Инфо Република Скопје1 MTM Точка А1 On

Човечка мизерија на руската државна телевизија: Ние не сме Црвен крст (ВИДЕО)

Канал5 - 07.02.2023

Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, на Твитер објави скандалозен клип од руската државна ТВ програма Русија 1. На снимката се гледа неименуван гостин кој зборува за последиците од двата силни земјотреси што го ...

(Видео) Скандалозна изјава на руската државна телевизија за земјотресот во Турција и Сирија: Не сме ние Црвен крст

Макфакс

Сирискиот Црвен крст бара од ЕУ да ги симне санкциите поради земјотресот

Нетпрес

Сирискиот Црвен крст бара ЕУ да ги укине санкциите против Дамаск поради разорниот земјотрес

Кумановски м.

Сирискиот Црвен крст од ЕУ побара укинување на санкциите по земјотресот

Макфакс

По катастрофалниот земјотрес сирискиот „Црвен крст“ од ЕУ побара укинување на санкциите

24Инфо

Сирискиот Црвен крст бара од ЕУ да ги укине санкциите поради разорниот земјотрес

Опсервер

MakPress Бриф Точка ТВ21 Centar Либертас 24Инфо Бриф

(ВИДЕО) Русин на државна телевизија кажа дека тие не се Црвен Крст, затоа што ниту Сиријци, ниту Турци не се борат со ...

Фактор - 07.02.2023

Ние не сме Црвен Крст, вели гостин на емисија на руската државна телевизија за земјотресите во Турција и Сирија. Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, на Твитер објави видео од руската државна ТВ програма Русија 1.

Еден милион денари ќе добијат турскиот и сирискиот народ од општина Тетово

ТВ21 - 07.02.2023

Советот на општина Тетово на вонредната седница одржана денеска додели средства во вредност од 1 милион денари во овие тешки денови за турскиот и сирискиот народ. Како што соопштуваат, дополнително е изгласан и предлог за формирање на Комисија за ...

Тетово ќе донира еден милион денари за турскиот и сирискиот народ

4NEWS

За в четврток свикана итна седница на Советот за доделување хуманитарна помош за настраданите во земјотресот во Турција

Вечер Прес - 07.02.2023

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски поднесе иницијатива за свикување на итна вонредна седница во четврток за доделување хуманитарна помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција.

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

ТВ21

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Centar

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Макфакс

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Канал5

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Опсервер

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Press24

Скопје инфо А1 On CivilMedia 24Инфо MakPress Сител 24 Вести Република

Во Халкбанк отворена сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

МКД - 07.02.2023

Во Халкбанк АД Скопје отворена е донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес што го погоди централното подрачје на Кахраманмараш-Пазарџик во Туркије. Сите кои сакаат да донираат средства, уплатата можат да ја направат на ...

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Црнобело

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Пари

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Турција

Макфакс

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Фактор

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

ТВ21

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес

Канал5

24Инфо Опсервер Независен Вечер Прес +инфо