TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитриевски за БНТ1: Гоце Делчев е синонимот на македонската борба

24 Вести - 04.02.2023

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во емисијата „Говори сега“ на бугарската национална телевизија БНТ1 во Софија рече дека стигнал во Бугарија поради тоа што не навредувал полицајци, не бил агресивен и се однесувал културно и ...

Историски час по повод раѓањето на Гоце Делчев во организација на ВМРО ДПМНЕ

Алфа

(Видео) Крмов: Славењето на политичкиот просветител на македонскиот народ под рестрикции

Антропол

Во Штип и Делчево без инциденти одбележани 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

24 Вести

Димитриевски : Делчев е симболот на македонизмот, политичари од Бугарија доаѓаа во Македонија и не навредуваа

Локално

Политичарите над обичните луѓе: Граѓаните со часови чекаа функционерите се сликаат пред гробот на Гоце Делчев

Алфа

Џамбаски го чествуваше Гоце Делчев во Благоевград: Очигледно ги исплашивме

Канал5

Антропол 24 Вести Слободен Печат Либертас Слободен Печат Фактор Макфакс Телма

Вечерва е скршено стаклото на македoнскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

360 степени - 04.02.2023

Вечерва е скршено стаклото на влезот на македoнскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, објави бугарската ТВ НОВА. Вандалскиот чин бил пријавен вечерва во 21:40 часот во локалната полициска станица.

ВИДЕО: Скршено стаклото на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Либертас

Каменуван македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Слободен Печат - 04.02.2023

Вечерва е скршено стаклото на влезот на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, објави бугарската ТВ НОВА . Вандалскиот чин бил пријавен вечерва во 21:40 часот во локалната полициска станица.

Каменуван македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

24 Вести

Во ОУ “Гоце Делчев“ одбележана 151 годишнина од раѓањето на нивниот патрон

Битола Њуз - 04.02.2023

Во основното училиште “Гоце Делчев“ во Битола 0дбележано раѓањето великанот Гоце Делчев со скромна програма која ја подготвија учениците од одделенска настава под раководство на своите наставници.

151 годишница од раѓањето на Гоце Делчев одбележана во Струмица

Сител

Штипскиот универзитет ги чува Спомен-собата за Гоце Делчев, споменикот и релјефот пред зградата каде бил учител

Сакам да кажам

(ФОТО) Стојанче Ангелов: И јас сум Гоце Делчев

Press24

Во Сиднеј одржана поетска средба во чест на Гоце Делчев

Н.Македонија

(ГАЛЕРИЈА) Одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Фокус

Кумановската гимназија го чествува великанот и патронот Гоце Делчев

MakPress

Антропол Press24 Опсервер Kumanovo News Независен Република Кумановски м. Таратур

Делегација на Демократскиот сојуз положи цвеќе пред вечното почивалиште на Гоце Делчев

Сител - 04.02.2023

Делегација на Демократскиот сојуз, предводена од претседателот на ДС, Павле Трајанов, денес положи цвеќе пред гробот на Македонскиот револуционер Гоце Делчев. Идеите и делата на Гоце Делчев за самостојна и независна Македонија се вградени во кодот ...

(ВИДЕО) Џамбаски не е на македонската граница, со цвеќе Делчев го слави во Благоевград

Макфакс

Десница: Ова не е Македонија која Гоце Делчев ја замислуваше и далеку сме од неговите визии за кои се бореше

А1 On

Мицкоски положи цвеќе придружуван од високото раководство на ВМРО-ДПМНЕ/ФОТОГАЛЕРИЈА

Вечер Прес

Спасовски: Со длабока почит кон неговите лик и дело, како дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, се поклонувам пред вечното почивалиште на македонскиот великан Гоце Делчев

Бриф

Владина делегација оддаде почит пред споменикот на Гоце Делчев

Бриф

Владина делегација положи цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во градскиот парк во Скопје

Опсервер

Опсервер MakPress CivilMedia ТВ21 Слободен Печат Либертас 24Инфо Курир

Џамбаски: Нема некој да им каже на Бугарите кога ќе ги почестат нивните херои

24 Вести - 04.02.2023

Европратеникот Ангел Џамбаски ги обвини македонските гранични власти дека со часови не ги пуштале бугарски државјани и намерно биле спречени да влезат во земјата. Вели дека во тампон зоната меѓу граничните пунктови Ѓуешево и Деве Баир, членови на ...

Џамбаски: Ќе одиме во Македонија кога сакаме и како сакаме

Република

Џамбаски добил забрана за влез во Македонија, сепак доаѓа

Канал5

ЏАМБАСКИ: Ќе одиме во Македонија кога и како ќе посакаме, за денешните проблеми во Скопје ги известив и колегите од Парламентот на ЕУ

Денешен

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Македонија и Бугарија

Канал5 - 04.02.2023

Гоце Делчев е симбол на заедничката историја, кој и денес ги поврзува народите на Македонија и Бугарија, објави на својот Фејсбук профил поранешниот бугарски премиер и актуелен лидер на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов.

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Северна Македонија и Бугарија

Слободен Печат

Борисов: Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на С.Македонија и Бугарија

Локално

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на РСМ и Бугарија

4NEWS

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничка историја, ги поврзува двата народи

Zoom

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Македонија и Бугарија

MakPress

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Северна Македонија и Бугарија

Press24

24Инфо Либертас Н.Македонија Денешен

(Видео) Мицкоски: Разочарани сме што Гоце Делчев се слави како во воени времиња, со хеликоптери

Макфакс - 04.02.2023

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека го чествуваме Гоце Делчев како заробеници во сопствена држава. Според него, се случува „примитивна естрадна политика“. Тој посочи дека од една страна е горд, од друга разочаран поради ...

Мицкоски за Гоце Делчев: Ние сме горди што имаме еден таков човек да го славиме и е дел од нашата историја и нашиот македонски ген

ТВ21

(ВИДЕО) Мицкоски: Ова чествување е „примитивна естрадна политика“

А1 On

Мицкоски: Разочарани сме што Гоце Делчев се слави како во воени времиња, со хелкоптери

MTM

ФОТО: Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски оддаде почит пред гробот на Гоце Делчев

Курир

Мицкоски за Гоце Делчев: Ние сме горди што имаме еден таков човек да го славиме и е дел од нашата историја и нашиот македонски ген

4NEWS

Мицкоски на чествувањето на Гоце Делчев: Наместо да се зближиме, ние сме подалечни од кога било

360 степени

Слободен Печат Нетпрес Либертас Скопје инфо Press24

Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна држава

Канал5 - 04.02.2023

„Годинава имаме и 120 години од Илинденското востание, 130 години од создавањето на македонската револуционерна организација, 120 години од загинувањето на Гоце Делчев, 120 години од „За македонцките работи“ од Крсте Петков Мисирков.

Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха, на една борба на македонскиот народ

Слободен Печат

Професор Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

Курир

Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

24Инфо

(Видео) Ѓорѓиев: Гоце Делчев е симбол на една епоха и борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

Макфакс

Ѓорѓиев: Делчев е симбол на борба на македонскиот народ за слободна македонска држава

Локално

ЃОРЃИЕВ: Гоце Делчев е симбол на борбата на македонскиот народ за слободна македонска држава

Денешен

Република MakPress Н.Македонија 360 степени Lider Нетпрес Опсервер

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ-Вардарски му оддаде почит на Гоце Делчев

Канал5 - 04.02.2023

Делегација на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ - Вардарски, заедно со пратеничката Даниела Колева и членката на Извршниот одбор, Ивона Кузмановиќ, се поклони пред ликот и делото на македонскиот великан Гоце Делчев.

Додека другите чекаат да влезат, делегацијата на СДСМ положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Република

Делегација на СДСМ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

МКД

Делегација на СДСМ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

24Инфо

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на револуционерот Гоце Делчев

360 степени

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

ТВ21

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

4NEWS

Локално MakPress Телма Во Центар Zoom Либертас Опсервер Република

Во Делечево каде Македонците и Бугарите со години имаат соживот, без инциденти се одбележа и денешниот ден

Телма - 04.02.2023

Засилени полициски контроли има на граничниот премин Делчево-Станке Лисичков, но протокот на патниците од Бугарија е речиси минимален. Телма ги регистрираше редовните проверки на возилата, кои сакаа да влезат, но и да излезат од земајава Поголема ...

Минимален број на патници на Граничениот премин „Делчево/Станке Лисичково“

Бизнис Вести

Бугарски државјани утрово не поминале на ГП „Делчево/Станке Лисичково“

Слободен Печат

Минимален број на патници на Граничениот премин „Делчево/Станке Лисичково“

Опсервер

Мирно на граничниот премин кај Делчево, засилени контроли на возилата со бугарски регистрации кај Куманово во очекување на 150 Бугари

Н.Македонија

До утрово само две бугарски возила влегле преку преминот кај Делчево

Република

Минимален број на патници на Граничениот премин „Делчево/Станке Лисичково“

Телма

Курир MakPress Бриф Фокус 24 Вести ТВ21 4NEWS Сител

Гоце Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

Република - 04.02.2023

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години од основањето на ВМРО, се обрати професорот Ванчо Ѓорѓиев.

ЃОРЃИЕВ: Гоце го шкртнал Уставот на организацијата каде пишувало Бугарин и напишал Македонец

Денешен

Ѓорѓиев со докази против бугарската пропаганда: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

Курир

Ѓорѓиев со докази против бугарската пропаганда: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

24Инфо

(Видео) Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувале Бугари, тој е Македонец

Макфакс

Ѓорѓиев: Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувалo Бугари и ние нема да ги внесеме

Слободен Печат

„Делчев го чкртнал Уставот на организацијата каде пишувало Бугарин, тој е Македонец“

Локално

Нетпрес Скопје24 Lider +инфо

Левица беше во Кукуш и на едно дрво положи цвеќе за Делчев

Независен - 04.02.2023

Делегација на Левица предводена од лидерот Димитар Апасиев, вчера, 3 февруари, била во Кукуш каде положила цвеќе на местото каде што претпоставуваат дека била родната куќа на Гоце Делчев. Според она што е објавено на Фејсбук профилот на партијата ...

Левица од Кукуш – родното место на Гоце Делчев: Нема родени со премолчени места на раѓање

Антропол

Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање!

Република

Апасиев во посета на родното место на Делчев

Опсервер

Апасиев го посети родното место на Гоце Делчев

Н.Македонија

Лидерот на Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање

Макфакс

Апасиев од Кукуш: Учителе се плашат да дојдат тука оти си ги продадоа душите и се одрекоа од себе си

А1 On

+инфо Press24 МКД Денешен Скопје1 Вечер Прес Точка еМагазин

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

CivilMedia - 03.02.2023

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина. И покрај сите апели за деескалирање на наелектризираните односи меѓу Скопје и Софија, и покрај заедничките напори на двете влади и во вакви ...

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

Frontline

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

Нова ТВ

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка за европската иднина на Македонија

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

Вести плус

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

Centar

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

Бриф

Zoom

Политичари од Бугарија доаѓаа во Македонија и нè навредуваа, се пожали Димитриевски на БНТ

Република - 04.02.2023

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во емисијата „Говори сега“ на бугарската национална телевизија БНТ1 во Софија рече дека стигнал во Бугарија поради тоа што не навредувал полицајци, не бил агресивен и се однесувал културно и ...

Џамбаски: Омразата продолжува да расте на секој можен начин

Centar - 04.02.2023

Европратеникот Ангел Џамбаски ги обвини македонските гранични власти дека со часови не ги пуштале бугарски државјани и намерно биле спречени да влезат во земјата. Тој вели дека во тампон зоната меѓу граничните пунктови Ѓуешево и Деве Баир, членови ...

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Бизнис Вести - 04.02.2023

По повеќе од еден и пол век од раѓањето на македонскиот револуционер, уставотворец и државник, тој останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство, пишува министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во неговата честитка ...

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Слободен Печат

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

ТВ21

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Скопје инфо

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

4NEWS

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

MakPress

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Канал5

Република Во Центар Сител 24 Вести Вечер Прес